tinka111
18.10.06,06:17
Prosim Vas,
ako je to s darovanim hotovosti trebars nejakej obci na opravu ciest?
Plati sa z toho nejaka dan? A rata sa to do odpocitatelnych nakladov? Este som sa s tym nikdy nestretla tak prepacne tie otazky...
Vdaka!
daniek
18.10.06,06:43
§ 21 ods. 2 písm. f) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov - dary sú pripočítateľnou položkou
tinka111
18.10.06,06:51
to znamena ze ako by som to zauctovala v PU?

f) zostatková cena trvale vyradeného hmotného majetku a nehmotného majetku s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. b) až d),
???
vgabka
18.10.06,07:05
Finančný dar - 543/211 alebo 221
Účet 543 je nedaňový náklad - pripočítateľná položka.
Ježko
11.09.07,07:58
Ako FO podnikateľ chceme darovať nejakú finančnú čiastku miestnym hasičom. Ako to zaúčtujeme v JÚ ? Ako ostatné neodpočítateľné náklady ?
Prosím, nemáme skúsenosti. Poraďte nám. Vopred vďaka.
ekopo
11.09.07,08:24
Ako FO podnikateľ chceme darovať nejakú finančnú čiastku miestnym hasičom. Ako to zaúčtujeme v JÚ ? Ako ostatné neodpočítateľné náklady ?
Prosím, nemáme skúsenosti. Poraďte nám. Vopred vďaka.
úbytok v hotovosti / BU a potom VNZD - ostatné. Čiže tak ako si napísal.
Robina
11.09.07,09:37
no aj ja mám podobný problém, že podnikateľ daroval z podnik. účtu sumu nejakému šport. klubu /mala to byť odm. za poskytn. práce/ a vysvetľovala som mu, že síce z Bú má výdavok ale neov. základ dane a strašne ťažko sa s tým zmieruje. Zabudla som - jedná sa o JÚ. Povedala som mu správne, lebo už som začala pochybovať, keď ma presviedčal. vďaka
ekopo
11.09.07,09:44
no aj ja mám podobný problém, že podnikateľ daroval z podnik. účtu sumu nejakému šport. klubu /mala to byť odm. za poskytn. práce/ a vysvetľovala som mu, že síce z Bú má výdavok ale neov. základ dane a strašne ťažko sa s tým zmieruje. Zabudla som - jedná sa o JÚ. Povedala som mu správne, lebo už som začala pochybovať, keď ma presviedčal. vďaka
Je tu niečo protirečivé: daroval sumu za poskytnuté práce ?
sta
11.09.07,09:46
no aj ja mám podobný problém, že podnikateľ daroval z podnik. účtu sumu nejakému šport. klubu /mala to byť odm. za poskytn. práce/ a vysvetľovala som mu, že síce z Bú má výdavok ale neov. základ dane a strašne ťažko sa s tým zmieruje. Zabudla som - jedná sa o JÚ. Povedala som mu správne, lebo už som začala pochybovať, keď ma presviedčal. vďaka

Keď je to odmena za poskytnuté práce, prečo Vám ten šport. klub tie práce nevyfakturuje? Alebo sa to môže riešiť nejakou zmluvou a pokiaľ tie práce sú potrebné na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, tak sú aj daňovým výdavkom. :rolleyes:
Robina
11.09.07,09:55
ospravedlňujem sa, ale to v zátvorke malo byť v úvodzovkách. Podnikateľ si vyfakturuje za vykonané práce faktúrou normálne, ale aby tú prácu získal, tak mal uhradiť pre šport. klub /vraj to takto funguje/, čiže je to nejaká fin. odmena - síce išla z podn. účtu ale podľa mňa je to VNZD. Však?
ekopo
11.09.07,09:57
Aha, čiže je to vlastne úplatok......
Danila
11.09.07,09:58
ospravedlňujem sa, ale to v zátvorke malo byť v úvodzovkách. Podnikateľ si vyfakturuje za vykonané práce faktúrou normálne, ale aby tú prácu získal, tak mal uhradiť pre šport. klub /vraj to takto funguje/, čiže je to nejaká fin. odmena - síce išla z podn. účtu ale podľa mňa je to VNZD. Však?Tak, ako si to napísala, to dnes funguje. Volá sa to úplatok.
Danila
11.09.07,09:59
Ekopo, fakt som neopisovala!!!
sta
11.09.07,10:05
Aha, čiže je to vlastne úplatok......

A úplatok ako vieme, nie je daňovým výdavkom :rolleyes:

§ 21 Zákona o DzP
(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval,1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej
c) úplatky alebo iné neoprávnené výhody poskytnuté inej osobe priamo alebo sprostredkovane aj vtedy, ak v príslušnom štáte je poskytnutie takéhoto úplatku alebo inej neoprávnenej výhody obvykle tolerované, :cool:
Robina
11.09.07,10:06
No presne to, ale povedala som dobre aj to bude tak správne?
Džudi
11.09.07,10:11
Niektorí to volajú aj náklady na reklamu ak si to zmluvne ošetríte a napr. Vás šport. klub bude propagovať napr. na bilboarde na ihrisku, v letáku ŠK, na dresoch atď.. Náklady na reklamu nie sú ničím obmedzené, len doporučujem urobiť fotodokumentáciu, príp. odložiť noviny, leták.
ekopo
11.09.07,10:14
Robina
11.09.07,10:20
ale kdeže by propagoval, dostali peniaze, podnikateľ odvedie práce - oni za ne uhradia vyfakturovanú sumu a stavebný dozor nebude do podnikateľa "rýpať" za blbosti. Vraj je to o tom... Ale v každom prípade Vám ďakujem a neurobila som nič zlé ak to zaúčtujem z BÚ - výdavok a VNZD.
sta
11.09.07,10:22
No presne to, ale povedala som dobre aj to bude tak správne?

áno bude to výdavok neovplyvňujúci základ dane ;)
Džudi
11.09.07,10:23
Páni, nechcela som dať akoby súhlas s úplatkom, ale ak už musíte nejakú finančnú čiastku dať tak aspom takto aby sa Vám ŠK odplatil a Vy aby ste to mali aj v nákladoch aj spropagovanú firmu.
Džudi
11.09.07,10:25
Aha tak teraz som si prečítala od Robina , vysvetlenie ,takže VNZD.
Robina
11.09.07,10:57
ďakujem Vám veľmi pekne a prajem príjemný zvyšok dňa