Tatiana
04.06.04,00:13
Kto mi dá jasnú a stručnú odpoveď týkajúcu sa nadobudnutie tovaru z krajín EÚ?
Do krajiny EÚ sme uhradili platbu za tovar dňa 21.05.2004 2400,- EUR so zaúčtovaním 314 .../221 xxx.kurzom NBS.
Dňa 02.06.2004 sme z tejto krajiny obdržali Faktúru s dňom vystavenia 02.06.2004. Keďže tento tovar nám ešte nebol dovezený na územie Slovenska zaúčtovala som 139 xxx/321 xxx. a 321 xxx/314 xxx kurzom NBS dňom prijatia faktúry, kde nám vznikol aj kurzový rozdiel. Poradí mi niekto, kedy mi vzniká daňová povinnosť pre účely DPH keďže tovar nebol ešte prevezený na územie Slovenska? A taktiež keď príde tovar, aký deň mám dať prijatie tovaru na sklad 131xxx/139xxx? V deň keď príde tovar alebo deň vystavenia Fa?
renča
07.06.04,09:05
§20ods1 ..nadobúdateľovi vzniká daň.povinnosť 15.deň kalend.mesiaca nasl.po kalend.mesiaci kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru alebo dňom vyhotovenia fa, ak bola vyhotovená pred 15. dňom.....
daňová povinnosť teda deň vystavenia fa a odpočítať to môžeš tiež v tom istom období
Tatiana
09.06.04,21:43
Ahoj Renča,
na daňovom riaditeľstve mi bolo povedané, že vystavenie faktúry z EÚ vôbec nemám brať do úvahy pre vznik daňovej povinnosti. Rozhodujúce je vraj dátum prijatia tovaru v tuzemsku zo zahraničia. Takže daňová povinnosť mi vzniká vraj vtedy, keď som už vlastníkom tohto tovaru.
marianna
10.06.04,06:28
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru z iného čl. štátu podľa §20 vzniká:
a) 15.deň kal. mesiaca nasl. po kal. mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie ´tovaru, alebo
b) dňom vystavenia faktúry, ak bola faktúra vystavená pred 15. dňom podľa písm. a)
Podľa môjho názoru, zálohová platba pri dodaní tovaru a teda ani faktúra na zaplatenú zálohu nemá vplyv na daňovú povinnosť. Faktúra vystavená byť musí, to je pravda ale daňová povinnosť vzniká až pri nadobudnutí tovaru podľa §20. Iné je to pri službách, tam daňová povinnosť vzniká aj pri zálohovej platbe. Tak to je aj vysvetlené v "Poradcovi 10" v komentári k § 19 a 20.
Vladimír Ozimý
10.06.04,07:56
Dobrý den, tak ako to je. Ja mám taku dilemu ide o mesačného platitela DPH, pricom na faktúre z ČR je uvedené že fa bola vystavená 31.5.2004 ale tovarom začali v SR diponovat až 1.6.2004. Tak kedy vzniká tá povinnosť daňová. podľa paragrafu 19 jeto 1.6.2004 ale podľa paragrafu 20 je to 31.5.2004 A som z toho mimo.
Jozef Mihál
10.06.04,08:09
Podľa mňa 31.5.
Lebo,

§ 20 Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písm. a).

Deň vyhotovenia faktúry je 31.5., faktúra bola vyhotovená pred 15.7., takže platí § 20 odsek 1 písmeno b)

Mimochodom, čítali ste už
http://www.sme.sk/clanok-1633183.html

Jedna tam uvedená rada ...nedávajte tú istú otázku do viacerých diskusných fór naraz...
IvoM
10.06.04,09:11
Skúsim k téme pridať pár viet ako som to ja pochopil zo školení a zo zákona o DPH.§19 a §20 sú o daňovej povinnosti /tzv. daň na výstupe/, treba však rozlišovať medzi dodaním tovaru a nadobudnutím tovaru. Daňová povinnosť pri dodaní tovaru /a služby/ podľa §19 je na základe mnou vystavenej faktúry, kdežto §20 daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru je na základe došlej faktúry od dodávateľa z EU a v tomto prípade je na mňa preklopená jeho daňová povinnosť tzv "reverse charge".
Aby bolo možné v EU vysledovať tieto toky DPH je nutné aby boli v jednom období /štvrťrok/, a teda aby bol na oboch stranách rovanký dátum. A týmto dátum je deň vyhotovenia faktúry dodávateľom, takže slovenskej firme pri nadobudnutí tovaru z EU vznikne daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry dodávateľom z EU, samozrejme okrem §20 ods.1 písm. b) ak nemám faktúru do 15.dňa nasl.mesiaca. To zabezpečí že táto DPH sa stretne v rovnakom období vrámci EU, dodávateľ z EU ju uvedie vo svojom súhrnom výkaze a nadobúdateľ vo svojom daňovom priznaní.
Takže deň vzniku daňovej povinnosti u nadobúdateľa tovaru /§19 ak je to v SR/ by mal byť totožný s dňom dodania tovaru zo strany dodávateľa /EU a obdoba §20 v tomto štáte/ a tým podľa 6.smernice EU o DPH je deň vyhotovenia faktúry.
gaga
10.06.04,09:29
Súhlasím s IvoM, je treba si uvedomovať dôsledne všetky formulácie, o čo ide v terminológii v zákone. A ešte jedna poznámka k formulácii "deň dodania tovaru", t.j. deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník - môže byť pre každý subjekt iný dátum, záleží ako majú uzatvorené dodáv.-odb.vzťahy - buď sú konkrétne zmluvy, alebo hlavne pri preprave môžu byť rôzne podmienky, kedy dôjde ku dňu, ktorým je kupujúci oprávnený nakladať s tovarom ako vlastník /nejde o fyzické nakladanie s tovarom/ ...
Beata
10.06.04,10:18
Pridávam sa k diskutujúcim a súhlasím s pánom Mihálom, IvoM, gaga. Len si to zhrňme, aby sme tu mali akýsi kompletný návod, ako postupovať pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.
Uvediem dva príklady:

1. Dňa 31.5.2004 mi príde tovar od zahraničného dodávateľa. Faktúra príde napríklad až 3.7.2004. Daňová povinnosť vzniká 15.6.2004 (§20 ods. 1 písm. a)

2. Od zahraničného dodávateľa obdržím faktúru s dátumom 31.5.2004. Tovar mi príde napr. 2.6.2004. Daňová povinnosť mi vzniká 31.5.2004 (§20 ods. 1 písm. b)

Súhlasíte?