addaa
18.10.06,08:08
ahojte, chcela som poprosiť o usmernenie. SZCO má iba dohodárov, ich mzda je napr. 2000, odvody do SP sú mi jasné, len neviem, či mám poslať na DU nulový prehlad, nakolko majú dohodari podpísané vyhlásenie /nie je im zrazená zrážková daň/ a neplatia ani preddavkovú dan. Ďakujem.
jankasm
18.10.06,06:11
ahojte, chcela som poprosiť o usmernenie. SZCO má iba dohodárov, ich mzda je napr. 2000, odvody do SP sú mi jasné, len neviem, či mám poslať na DU nulový prehlad, nakolko majú dohodari podpísané vyhlásenie /nie je im zrazená zrážková daň/ a neplatia ani preddavkovú dan. Ďakujem.

Ak je firma na DÚ prihlásená ako platca dane zo závislej činnosti, tak treba posielať nulové prehľady. Keďže dohodári majú podpísané vyhlásenie, jedná sa o daň preddavkovú, ktorú treba uvádzať v prehľadoch, aj keď budú vlastne nulové.
michaela25
18.10.06,15:21
Keď má firma iba dohodárov, ktorý majú zražkovú daň tak sa musí prihlasiť za platcu dane zo závislej činnosti a posielať nulové prehľady?
Toto chce odo mňa DÚ. Myslela som že keď mám iba zrážkovú daň tak nemusím firmu registrovať za platcu závislej činnosti.
Zdeni
18.10.06,15:44
Keď má firma iba dohodárov, ktorý majú zražkovú daň tak sa musí prihlasiť za platcu dane zo závislej činnosti a posielať nulové prehľady?
Toto chce odo mňa DÚ. Myslela som že keď mám iba zrážkovú daň tak nemusím firmu registrovať za platcu závislej činnosti.
DÚ to od teba požaduje oprávnene. Musíš sa zaregistrovať.
michaela25
18.10.06,15:54
Ďakujem za rýchlu odpoveď tak idem prihlásiť a rýchlo vypísať prehľad
Paula
18.10.06,15:59
Ďakujem za rýchlu odpoveď tak idem prihlásiť a rýchlo vypísať prehľad

Prehľad sa robí iba na preddavkovú daň, Ty musíš robiť oznámenie o zrážkovej dani.
michaela25
18.10.06,16:20
No áno ale keď sa prihlásim na daň zo ZČ ako to odo mňa chcú tak musím podávať nulové prehľady keď mám iba zrážkovú daň, oznámenie som už poslala aj daň už dostali a na základe toho volali, že mám firmu prihlásiť na ZČ
domi2
18.10.06,16:50
Musí podať prehľad aj keď máš nulový,inak ti DU môže napariť pokutu.Dokonca teraz je to tak sprísnené, že za akékoľvek neoznámenie zmeny dáva DU 2000,- Sk pokutu.
evina
18.10.06,17:02
No áno ale keď sa prihlásim na daň zo ZČ ako to odo mňa chcú tak musím podávať nulové prehľady keď mám iba zrážkovú daň, oznámenie som už poslala aj daň už dostali a na základe toho volali, že mám firmu prihlásiť na ZČ
Tým, že zamestnáte prvého dohodára stávate sa platiteľmi dane zo závislej činnosti /lebo ide o príjem zo závislej činnosti/, bez ohľadu na výšku ich príjmu a následne druh dane. Podstata je v tom, že máte ľudí s príjmami zo závislej činnosti.


Príjmy zo závislej činnosti
1/ Príjmami zo závislej činnosti sú a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania a príjmy plynúce doktorandom z doktorandského štúdia,

Následne podľa §39 odst. odst. 11
11/ Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Príjmy zo závislej činnosti ste vyplácali, tak musíte posielať nulové výkazy.

Povinnosť posielať Oznámenia Vám zas vyplýva z § 43. Takže registrujte sa...
gita
31.10.06,12:04
Firma mala len v januári dohodára, odvtedy žiadni zamestnanci. Musí stále predkladať Q-ne prehľady?
Tweety
31.10.06,12:06
Firma mala len v januári dohodára, odvtedy žiadni zamestnanci. Musí stále predkladať Q-ne prehľady? AK ste sa neodhlásili zo ZČ, tak áno.
gita
31.10.06,12:14
Mám čerstvú informáciu z DU Košice, že netreba, ak neboli zamestnanci.
evina
31.10.06,12:21
Mám čerstvú informáciu z DU Košice, že netreba, ak neboli zamestnanci.
Závisí ako bola podaná otázka a taká je možno aj tá čerstvá správa..
Ak vypláca platiteľ /zamestnávateľ / príjmy zo závislej činnosti, je povinný posielať aj nulové výkazy. Príjem z dohôd patrí medzi príjmy zo závislej činnosti a dohodári sú chápaní ako zamestnanci.

§39 zákona o dani z príjmu:

11/ Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Ak zamestnanci nie sú a zamestnávateľ ( sa neodhlási z registrácie za platiteľa dane z príjmov zo závislej činnosti/ neoznámi túto skutočnosť na DÚ do 15 dní, nie je zbavený povinnosti posielať tieto výkazy, resp. nesplnil si oznamovaciu povinnosť, tak bude chápaný. Neposiela ich iba v prípade ak zamestnanci nie sú (a je odhlásený z registrácie ako vyššie uviedla Tweety( a splnil si oznamovaciu povinnosť.

P.s.Farebné v zátvorke nie je presne formulované, ale neviem to prečiarknuť :mee:, aby bola lepšie viditeľná oprava.
auctovnicka
31.10.06,17:06
Ahoj Poradaci,
chcem sa spytat na situaciu, ked som mala v mesiaci jul Dohodara-studenta, mal zrazkovu dan, v mesiaci august po vypl.termine som zaslala Oznamenie o zrazkovej dani na DU. Teraz za 3.Q som zaslala nulovy prehlad dane zo zavislej cinnosti, ale uz som neoznamovala v tomto Prehlade a ani na ziadnom inom tlacive, aj Zrazkovu dan. Urobila som spravne?
evina
31.10.06,17:13
Ahoj Poradaci,
chcem sa spytat na situaciu, ked som mala v mesiaci jul Dohodara-studenta, mal zrazkovu dan, v mesiaci august po vypl.termine som zaslala Oznamenie o zrazkovej dani na DU. Teraz za 3.Q som zaslala nulovy prehlad dane zo zavislej cinnosti, ale uz som neoznamovala v tomto Prehlade a ani na ziadnom inom tlacive, aj Zrazkovu dan. Urobila som spravne?

Áno urobila si správne, zrážková daň sa v prehľade neuvádza...
veget
31.10.06,17:23
Môžem potvrdiť, nemala som zamestnacov v roku 2004, neodhlásila som sa z platenia dane zo ZČ a pani správkyňa mi volala, že nemám podané prázdne prehľady. Naštastie sa to obišlo bez sankcie. Ak nechcete podávať prázdne prehľady, radšej sa dočasne odhlásiť na registri DÚ, a v prípade nového zamestnávania -aj dohodára - nezabudnúť sa opäť prihlásiť.
Hlinkovx
31.10.06,17:29
no..sankcie určite ešte prídu..
nakoľko DU je povinný ťa pokutovať ..už to nie je na dobrovoľnosti..
veget
31.10.06,17:33
Viem, že ste ma chceli potešiť, ďakujem. Ale v tom čase sa našiel aj takýto spôsob: Oznámenie na registri, že nebudem dočasne podávať prázdne prehľady. Takže neboli by pokuty za každý prehľad, ale len jedna, za neskoré oznámenie. Zatiaľ neprišla.
Marta3
01.11.06,08:03
Ja mam tiež informáciu z DU Košice, že zamestnávateľ nemusí predkladať prázdne výkazy ak nemá žiadnych zamestnancov a zároveň nemusí byť odhlásený z registra. Výkazy je povinný predkladať iba v prípade, ak vypláca mzdu, z ktorej neodvádza daň.
Po prečítaní príspevkov na tejto stránke som bola opakovane žiadať informáciu na DU a bolo mi potvrdené to, čo som uviedla.
Paula
01.11.06,08:17
Ja mam tiež informáciu z DU Košice, že zamestnávateľ nemusí predkladať prázdne výkazy ak nemá žiadnych zamestnancov a zároveň nemusí byť odhlásený z registra. .

Na I.- to neplatí, nulové sa musia podávať.
sysula
01.11.06,08:19
Ja mam tiež informáciu z DU Košice, že zamestnávateľ nemusí predkladať prázdne výkazy ak nemá žiadnych zamestnancov a zároveň nemusí byť odhlásený z registra. Výkazy je povinný predkladať iba v prípade, ak vypláca mzdu, z ktorej neodvádza daň.
Po prečítaní príspevkov na tejto stránke som bola opakovane žiadať informáciu na DU a bolo mi potvrdené to, čo som uviedla.

Neplatí ani na DU V. - aj tam sa to musi..
"kolko ludi, tolko chuti"
Marína
01.11.06,09:01
Na I.- to neplatí, nulové sa musia podávať.
Myslím si, že to má svoju logiku. Ak sa zamestnávateľ(ZĽ) neodhlási z registra platiteľov dane zo ZČ a nebude podávať nulové výkazy, DÚ nemôže vedieť, či nebola povinnosť odviesť daň zo ZČ, alebo sa len zabudlo podať prehľad o ...
Prehľad o dani zo ZČ je vlastne pre DÚ predpisom, ktorý páruje s platbami.
Paula
01.11.06,09:18
Uvediem ešte skúsenosť: s.r.o. "existuje" už iba z dôvodu, že jej bežia finančne významné exekúcie voči odberateľom, mieni byť zrušená bez akéhokoľvek výhľadu zamestnávania kohokoľvek (posledného zamestnanca evidovala do 31.1.06). Konateľ bol vyzvaný svojím správcom dane v auguste 2006, aby predložil Prehľad o......za 2.Q /06. Aby už tieto prehľady nemusel podávať nulové, chcel zrušiť registráciu k príslušnej dani. Správca dane mu oznámil, že k zrušeniu dôjde ,až keď bude rušiť svoju s.r.o. Takže naďalej sa vyrábajú nulové prehľady. Myslím, že nemusíme polemizovať o tom, ktorý DÚ to vyžaduje tak, či onak. Vyrobiť nulový Prehľad je podľa mňa hračka a nemusí ma strašiť neistota "čo ak v budúcnosti bude nesprávna informácia zo strany správcu dane (že podávať netreba) penalizovaná mne a nie správcovi?" :)
evina
01.11.06,14:22
Ja mam tiež informáciu z DU Košice, že zamestnávateľ nemusí predkladať prázdne výkazy ak nemá žiadnych zamestnancov a zároveň nemusí byť odhlásený z registra. Výkazy je povinný predkladať iba v prípade, ak vypláca mzdu, z ktorej neodvádza daň.
Po prečítaní príspevkov na tejto stránke som bola opakovane žiadať informáciu na DU a bolo mi potvrdené to, čo som uviedla.
Otázka posielať alebo neposielať nulové výkazy na DÚ je na Porade kladená v určitých intervaloch stále, dovolím si zhrnúť tak ako to vnímam ja podľa príslušných zákonov...
Rozhodla som sa k tomu preto, že často veľa ľudí dôvodí slovami :"na DÚ mi povedali...." , čo často môže byť pre nepresnú formuláciu otázky, ale aj preto, že bohužiaľ nie vždy dostaneme informácie presne podľa zákona...a tie sú dôležité.

1. Zákon o správe daní a poplatkov - § 31 registračná a oznamovacia povinnosť /vidíme, že nejde o dva totožné pojmy/
4/ Platiteľ dane je povinný registrovať sa u správcu dane najneskôr do pätnástich dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
.
.
7/ Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 a 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do pätnástich dní odo dňa, kedy vznikli. Pri zrušení činnosti je daňový subjekt povinný vrátiť správcovi dane do pätnástich dní od jej zrušenia osvedčenie o registrácii.

Z týchto paragrafov jasne vyplýva, že som povinná si splniť Oznamovaciu povinnosť na DÚ, že nemám žiadnych zamestnancov /samozrejme sú sem zahrnutí aj dohodári/ a zanikla mi povinnosť zrážať preddavky na daň zo závislej činnosti. Táto situácia môže trvať napr. celý druhý štvrťrok, a ak si splním túto oznamovaciu povinnoť, nemusím poslať nulový Prehľad za II. štvrťrok. Ak znovu zamestnám ľudí /som ďalej registrovaný/, ale splním si 15-dňovú lehotu pre oznámenie tejto skutočnosti, Prehľady posielam ďalej.

Pojem nulové výkazy si často mnohí zamieňajú s pojmami /a to aj v tejto téme/
- nemám žiadnych zamestnancov , a teda nezrážam žiadne preddavky, teda ani neposielam výkazy- áno, ale musím si splniť oznamovaciu povinnosť
- mám zamestnancov, ale neodvádzam žiadnu daň, tak nie som povinný posielať Prehľady podľa § 39 ods. 11- nie, som povinný, lebo vyplácam príjmy zo závislej činnosti a po odpočítaní nezdaniteľnej čiastky nie som povinný odviesť preddavky /ale neznamená to, že nie som platiteľom dane zo závislej činnosti/, a teda Prehľad musím poslať nulový /v prípade, že som za nikoho nebol povinný odviesť prerddavky na daň...

Teda:

Predkladanie prehľadov o zrazených a odvedených preddavkoch na daň – (§ 39 ods. 11)
V súvislosti s povinnosťou zamestnávateľov predkladať prehľady pri vyplácaní príjmov zo závislej činnosti (aj nulové pri vyplácaní zdaniteľných príjmov, z ktorých po odpočítaní nezdaniteľnej časti základu dane nevznikne povinnosť odviesť preddavky na daň ) nulové prehľady nie je povinný predkladať len ten zamestnávateľ, ktorý v príslušnom štvrťroku nevyplácal príjmy zo závislej činnosti vôbec (nadväznosť na oznamovaciu povinnosť oznámiť zmenu skutočností t.j. nevyplácanie príjmov, nakoľko správca dane má povinnosťvyrubiť pokutu za nepredloženie predmetného prehľadu)

Túto povinnosť ukladá správcovi dane zákon o správe daní a poplatkov v § 35, kde Vás musí pokutovať, za nepredloženie výkazov alebo nesplnenie oznamovacej povinnosti.
6/ Ak daňový subjekt nepredloží v ustanovenej lehote hlásenie alebo prehľad podľa osobitného zákona, správca dane mu uloží pokutu 2 000 Sk; ...
(7) Ak daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk ....

Teda pozor nie je nula ako nula:)

P.s. V tomto zmysle opravujem i formuláciu v mojom príspevku 13, ktorá nebola úplne presná...t.j. i súhlasiaci môžu poopraviť, ak presne s úpravou nesúhlasia:)...
accad
08.11.06,14:04
Odpoved na dopyt c.8538
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
- v zmysle § 39 ods.11 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov prehľad a hlásenie nie je povinný podať zamestnávateľ, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.
Z uvedeného vyplýva, že ak ani v jednom kalendárnom štvrťroku (t.j. počas celého zdaňovacieho obdobia/kalendárneho roka nevyplácate žiadne zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, aj keď ste registrovaný ako platiteľ dane zo závislej činnosti) nemáte povinnosť zasielať príslušný prehľad a ani ročné hlásenie.
Ak počas zdaňovacieho obdobia (kalendárneho roka) vyplatíte čo len v jednom kalendárnom štvrťroku zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, máte povinnosť zaslať prehľad (aj "nulový") za príslušný štvrťrok ako aj ročné hlásenie (ide o ročné vyúčtovanie daňovej a odvodovej povinnosti zamestnávateľa). Ak v príslušnom kalendárnom štvrťroku nevyplácate žiadne príjmy (t.j. nie je povinnosť zasielať prehľad), doporučujeme uvedenú skutočnosť správcovi dane oznámiť z dôvodu zjednodušenia adminitratívy so správcom dane, ktorý nemôže vedieť, že ste príjmy nevyplácali a vyzve na podanie prehľadu resp. uloží pokutu za nesplnenie povinnosti nepeňažnej povahy (a následné zdôvodňovanie z Vašaj strany).
Váš dopyt:
Obchodná spoločnosť je v daňovom registri evidovaná ako platiteľ dane zo závislej činnosti. V súčasnosti nezamestnáva žiadnych zamestnancov v riadnom ani obdobnom pracovnom pomere a nevypláca žiaden príjem zo závislej činnosti.
Dopyt:
Vyplýva obchodnej spoločnosti, z titulu registrácie ako platiteľa dane zo závislej činnosti, povinnosť zasielať nulové štvrťročné prehľady o zrazených a odvedených preddavkov § 39 ods.9 písm.a) za každý štvrťrok počas jeho registrácie, v ktorom nevyplácal príjem zo závislej činnosti alebo mu vyplýva zo zákona povinnosť zrušiť registráciu ?
Daju
08.11.06,15:26
Ak je firma na DÚ prihlásená ako platca dane zo závislej činnosti, tak treba posielať nulové prehľady. Keďže dohodári majú podpísané vyhlásenie, jedná sa o daň preddavkovú, ktorú treba uvádzať v prehľadoch, aj keď budú vlastne nulové.


Súhlasím s príspevkom
Netka
09.11.06,09:30
Ludkovia a čo poviete na tento §39 ods. 11 - podľa neho nie je zamestnávateľ povinný podávať Prehľad alebo Hlásenie ak ak v príslušnom obobí nevyplácal príjmy zo závislej činnosti - teda mzdu. Nie?
Beata
09.11.06,09:37
Ludkovia a čo poviete na tento §39 ods. 11 - podľa neho nie je zamestnávateľ povinný podávať Prehľad alebo Hlásenie ak ak v príslušnom obobí nevyplácal príjmy zo závislej činnosti - teda mzdu. Nie?
Však o tom písala accad ;)
Netka
09.11.06,09:46
Však o tom písala accad ;)


Pardon, nevšimla som si len som sa hrabala v zákone a po nájdení tohto paragrafu som sa chcela spýtať na názor Vás skúsených poraďakov.
Pardon :-)
Laura1
27.11.06,21:18
Prosím Vás, mám podávať mesačne oznámenie o zrazenej a odvedenej dani na DÚ za dohodárov o brigádnickej práci študentov, maju mesačnú mzdu len do 3000,- Sk a ž i a d n u d a ň ?
Ďakujem,
Melnick
27.11.06,21:23
Prosím Vás, mám podávať mesačne oznámenie o zrazenej a odvedenej dani na DÚ za dohodárov o brigádnickej práci študentov, maju mesačnú mzdu len do 3000,- Sk a ž i a d n u d a ň ?
Ďakujem,

j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 adaňový bonus podľa § 33. (táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

Znamená,že majú u Teba podpísané Vyhlásenie....... a potom ide o daň preddavkovú. Túto oznamuješ Q-Prehľadom o zrazených.....
Laura1
27.11.06,21:32
Mám aj jedného zamestnanca okrem študentov, Q-ny prehľad o zrazených a odvedných preddavkoch som poslala, - nulový - nakoľko ani zamestnanec neplatí preddavky - za študentov nemusím podávať hlásenie navyše?
Melnick
27.11.06,21:48
Nie nedávaš navyše .Len si ujasnime,či študenti u Teba podpísali Vyhlásenie o ..........
Laura1
27.11.06,21:57
Áno, podpísali, Ďakujem:)
SilviaS
29.11.06,11:13
Dobrý den!!!
Prosím Vás neviete kde môžem nájsť tlačivo
Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne
príjmov zo závislej činnosti!!
Je to niekde na porade???
Vopred vďaka Silvia
sysula
29.11.06,11:23
Páči sa :)
Antonia1
29.11.06,11:23
Dobrý den!!!
Prosím Vás neviete kde môžem nájsť tlačivo
Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne
príjmov zo závislej činnosti!!
Je to niekde na porade???
Vopred vďaka Silvia
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/hl_zav.pdf