Nandrolon
18.10.06,09:46
Dobry den.
Prosim vas, kde by som mohol najst presne, co ma a co nema vstupovat do ceny softveru pred jeho zaradenim.
Budem zaradovat softver, ktory sa uvadza do uzivania v urcitych etapach /1 etapa v 10.mesiaci, 2 etapa napr. na buduci rok/ a co tam presne mozem dat??

/napr. prvotne zaskolenie obsluhy atd.../
Nandrolon
18.10.06,07:51
este by som podotkol ze je to projekt v cca milionoch a preto sa postup skor podoba stavbe budovy ako nejakemu jednorazovemu zakupeniu ms office, proste ten je to vystavba toho softveru + jeho prisposobenie + jeho uvedenie do prevadzky. Zatial to sledujem na 041 ale ja by som tam dal vsetky naklady spojene s konkretnou firmou, ktora nam ho dodava, len musim pozriet to zaskolenie obsluhy...
Nandrolon
20.10.06,08:13
vstupuje do vstupnej ceny softveru jeho instalacia a spustenie do prevadzky???
-uz som z toho domyleny...
adato
23.10.06,10:55
Inštalácia tam vstupuje, zaškolenie nie. Podľa mňa môžte zaradzovať softvér postupne, tak ako budú odovzdávané a funkčné jeho jednotlivé časti.
Topas
23.10.06,12:14
Keďže som v tomto roku zaraďovala softvér, zisťovala som ako je to zo školením (tvorilo dosť veľkú časť ceny). Daňová poradkyňa ma upozornila na postupy účtovania - 041 - Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku - súčasťou nákladov súvisiacich s obstaraním nie sú úroky a kurzové rozdiely. Keďže sa tu nespomína školenie, má byť súčasťou vstupnej ceny.

Vzľadom na to, že s tým nemám iné skúsenosti, rada by som poznala aj názory iných.
mudroš
23.10.06,13:41
Keďže som v tomto roku zaraďovala softvér, zisťovala som ako je to zo školením (tvorilo dosť veľkú časť ceny). Daňová poradkyňa ma upozornila na postupy účtovania - 041 - Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku - súčasťou nákladov súvisiacich s obstaraním nie sú úroky a kurzové rozdiely. Keďže sa tu nespomína školenie, má byť súčasťou vstupnej ceny.

Vzľadom na to, že s tým nemám iné skúsenosti, rada by som poznala aj názory iných.
Postupy účtovania boli novelizované. Podľa § 34 súčasťou obstarania DNM nie sú kurzové rozdiely. Úroky z omeškania boli vypustené a teda sú súčasťou ocenenia.
Školenie zamestnancov na prácu s SW podľa mňa nie sú náklady súvisiace s obstaraním.
adato
23.10.06,17:19
V postupoch účtovania je uvedené:
2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
a) penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu pracovníkov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstaraného hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky - schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,
g) kurzové rozdiely,
h) úroky z úverov, ak sa do času uvedenia tohto majetku do používania nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.

Je to síce pre hmotný majetok, ale podľa môjho názoru to zaškolenie platí aj nehmotný. Vysvetlenie k tomu bolo na jednom školení veľmi jednoduché - školenie sa stáva vlastníctvom zamestnanca, firma nemôže zaručiť, že zaškolený zamestnanec neodíde.