AdrianaA
18.10.06,11:11
Aký je Váš názor na nasledovné :

Začala som účtovať reštauráciu( ináč zlaté obchodné spoločnosti / a mám z toho depresiu, lebo:
- je tam bar, na ktorý sa nakupuje tovar ako alko, nealko, cigarety a slane drobnosti.
- je tam aj kuchyňa v plnej paráde, kde sa nakupujú na prípravu jedál suroviny
- a mám vratné obaly

Všetko sa to eviduje na jednej ERP . Účtuje sa spôsobom B.

Je správne ak účtujem tovar na 504 a tržby zaň na 604.
Je správne ak účtujem suroviny na 501 a tržby na 601.
Alebo hodím všetko na 501 a tržby na 602?
Čo s vratnými obalmi?

Ako evidencia skladu mi stačia denné inventúry baru a kuchyne ?
lenkak
18.10.06,17:14
tovar na 504 a tržby zaň na 604 -ok
suroviny - spotreba materiálu na 501 - ok
tržby za vlastný výrobok - na 601.- OK
602 - služby
613????
lenkak
18.10.06,17:15
ako evidenciu skladu by som to videla na skladový soft/sklad. hospodárstvo.
Sany
18.10.06,18:39
vratné obaly účtujem na 132 analytiku + aj mínus a zostatok mám teda reálny stav obalov. Občas sa aj nejaká tá fľaša predá spolu s nápojom, vtedy 504/132.
ondrejvla
18.10.06,19:10
ako evidenciu skladu by som to videla na skladový soft/sklad. hospodárstvo.

Plne súhlasím s Lenkou, je viac softov pre reštaurácie a hotely, na konci mesiaca si vyhodíš inventúry a máš presný zostatok skladu, ktorý by ti mal súhlasiť aj fyzicky, za predpokladu, že všetky príjmy máš zaúčtované. Na základe mesačných inventúr si zaúčtuješ mesačnú spotrebu materiálu i tovaru, zároveň sa dozvieš, koľko materiálu ti "odišlo" spolu so zamestnancami.
Materiál - účet 112, tovar - účet 132, na konci mesiaca 501/A / 112 a 504/132, príjmy za hotové jedlá - nie je to len výrobok ale aj služba - podávaš s obsluhou na prestretom stole - čiže aj služby spĺňajú požiadavky služieb. Tento soft ti taktiež urobí mesačný výkaz pre alkohol.
AdrianaA
19.10.06,07:29
Spomenula som, že účtujem zásoby spôsobom B.
Takže obaly na 132 nemôžem evidovať. Musím ich dať na 504, ale asi by som mala mať nato analytiku, nie ? Alebo si isch niekde evidovať a pri vrátení ich budem účtovať 504 ale mínusom na MD.
Čo sa týka tých účtov 604 a 601, mám takého chrobáka, či to nedať všetko na 602, lebo je to predsa len všetko služba. Ale potom zase bude v poriadku účtovanie na 504 a 501, malo by to byť všetko na 501( tovar aj mat.), ale to sa mi zase nepáči.
Čosa týka toho soft. na sklad, tak som si nejaké overovala, ale sú dosť drahé. Toto je malá prevádzka, takže zatial to bude asi bez soft. pre reštaurácie. Robí inventúra kuchyne a inventúra baru každý piatok a musí to sedieť podľa ERP. Len zatial nerobíme skladové karty / prevádzka funguje 3 týždne/. Ja karty nerobím,ale som upozornila majitela a ten sa zatial oháňa inventúrami, kde vie zdokladovať predaný a spotrebovaný tovar a materiál. V podstate má pravdu. On by to potom znova musel prepisovať do skladových kariet. Neviete ako sa k tomu stavia DU.
lenkak
19.10.06,09:53
504/ an.
petovsan
19.10.06,11:23
- je tam bar, na ktorý sa nakupuje tovar ako alko, nealko, cigarety a slane drobnosti.

Mám takú dilemu, či je správne účtovať nákup alko, nealko, slané drobnosti ... ako tovar, keď o tovare platí, že je to nákup a predaj v nezmenenej forme, ale tým, že sa alko aj nealko "rozlieva" a podáva s obsluhou, mala by to byť predsa len služba, nie?
AdrianaA
19.10.06,12:13
Veď práve to . Ja nepredávam tovar ako v obchode. Ja poskytujem reštauračné služby a súčasťou je aj predaj nap. nealko aj keď flaškové, ale ho otvorím, prinesiem... .
Tiež ma to zvádza na tú 602 stále, aj keď zatial som to účtovala 604 a 601. Keď by som však účtovala 602, tak nemôžem pri nákladoch použiť 504, teda je mi to proti srsti. Všetko by som súkala na 501.
Len fakt neviem, či by to bolo dobre.
Takže rada príjmem ďalšie názory na danú tému.
ďakujem.
petovsan
19.10.06,19:02
Myslím, že urobíš dobre, ak náklady budeš účtovať cez 501, určite nie 504. Mám známu, ktorá robí účto pre SOU, kde poskytujú aj reštauračné služby a účtujú všetko ako služby a materiál, žiadny tovar. Také majú vraj pokyny od svojej metodičky. Ja mám reštaurácie ale iba v JÚ, ešte minulý rok som im tiež účtovala alko + nealko ako tovar, ale tento rok už účtujem všetko cez materiál a výrobky a služby. Je to dokonca oveľa jednoduchšie, pretože niektoré nákupy (Tesco, LIDL a pod.) som náročne rozpisovala podľa druhu a z 1 dokladu z ERP som mala hneď aj 3 výdavkové PD (materiál, tovar, réžia) + som sa ešte babrala s DPH-čkou. Podľa mňa napr. aj tie cigarety, ak ich pred zákazníkom otvoríš a položíš na stôl, už je tam tá tvoja služba a "zmenená forma".
Vyjadrí ešte niekto svoj názor?
ondrejvla
19.10.06,19:31
Myslím, že urobíš dobre, ak náklady budeš účtovať cez 501, určite nie 504. Mám známu, ktorá robí účto pre SOU, kde poskytujú aj reštauračné služby a účtujú všetko ako služby a materiál, žiadny tovar. Také majú vraj pokyny od svojej metodičky. Ja mám reštaurácie ale iba v JÚ, ešte minulý rok som im tiež účtovala alko + nealko ako tovar, ale tento rok už účtujem všetko cez materiál a výrobky a služby. Je to dokonca oveľa jednoduchšie, pretože niektoré nákupy (Tesco, LIDL a pod.) som náročne rozpisovala podľa druhu a z 1 dokladu z ERP som mala hneď aj 3 výdavkové PD (materiál, tovar, réžia) + som sa ešte babrala s DPH-čkou. Podľa mňa napr. aj tie cigarety, ak ich pred zákazníkom otvoríš a položíš na stôl, už je tam tá tvoja služba a "zmenená forma".
Vyjadrí ešte niekto svoj názor?

No tu by som celkom nesúhlasila - napr.alkohol, aj keď ho rozlievaš, je to stále tovar, taktiež pivo... A cigarety sa predsa nesmú predávať rozbalené! Pri reštaurácii, kde sa materiál dáva do výroby a ďalej sa spracúvava - áno 501, svojou činnosťou z neho vytváraš poskytnutie služby, taktiež je to pri stavebných zákazkach, kde máš podľa zmluvy aj dodanie materiálu - áno, je to materiál, alebo fakturáciu za stavby včítane materiálu účtuješ na účte 602/A. Preto by som pri cigaretách, alkohole, pive... polemizovala.
uctoeva
20.10.06,04:38
ja tiež učtujem reštauráciu a nákup tovaru učtujem na 504, falše a obaly na analytike účtu 504. Následne tržby na 604.
Lenuška
20.10.06,04:57
No tu by som celkom nesúhlasila - napr.alkohol, aj keď ho rozlievaš, je to stále tovar, taktiež pivo... Anesmú pred cigarety sa predsa ávať rozbalené! Pri reštaurácii, kde sa materiál dáva do výroby a ďalej sa spracúvava - áno 501, svojou činnosťou z neho vytváraš poskytnutie služby, taktiež je to pri stavebných zákazkach, kde máš podľa zmluvy aj dodanie materiálu - áno, je to materiál, alebo fakturáciu za stavby včítane materiálu účtuješ na účte 602/A. Preto by som pri cigaretách, alkohole, pive... polemizovala.

ondrejvla,
čo myslíš?
Alkohol -/ napr. na miešané nápoje/ ,
pivo - /rezané/ , cigarety - v reštauračných službách - v baroch, je v to stále poskytnutie služby.
Aj prinesenie cigariet /aj neotvorených/ k stolu, v bare - stále niekto využíva reštauračné služby.
V rámci reštauračných služieb jedáleň, kaviareň, samoobsluž.jedáleň - účtujeme 501 / 602.
Ahojte - pridajte názory.....
Orsz
20.10.06,05:38
No je tu veľa názorov, neda mi nezapojiť sa. Účtujem takú firmu, ktorá má povinnosť auditu, takže sme pod záštitou audítora. Práve včera sme mali sedenie - a preberali sme účtovanie výrobkov a nákup potravín, vrátane alkoholu, cigariet atď. Jednoznačne sa prikláňa k účtovaniu nákupu na 501, my účtujeme spôsobom A takže na 112, a predaj - tržby z predaja vlast.výrobkov - 601. Čo sa týka alkoholu - jeho predaj je vlastným výrobkom - pretože ak to posudzujeme ako tovar - tak by sme ho nemohli ani otvoriť, ale celé predať, ale mi z neho nalejeme len časť, prípadne urobíme strik ( vlastný výrobok), alebo pridáme citrón ( vlastný výrobok ) atď. Tovar je niečo čo kúpime a nezmené posunieme ďalej. Ale povedala mi, že sa stretla aj s účtovaním na 604 a 504 - a pripustila, že to je tiež možnosť. Ale 602 - by sa mal používať pri poskytovaní stravovania vo vlastných zariadeniach - a v podstate pri prevádzkovaní vlastných stravovacích zariadení - určené zamestnancom a ich rodinným príslušníkom, prípadne aj firmám na stravné lístky (napr. v družstvách)- pretože to nie je ich podnikateľ.činnosť, ale zabezpečenie služieb zamestnancom alebo aj iným právnickým osobám, ktoré si zabezpečujú stravovanie pre svojich zamestnancov. Ale berte to ako jedno z možných vysvetlení, takže nechcem tvrdiť, že účet 602 nemožno použiť. Je to naozaj veľmi polemické a možno to vysvetliť po svojom a všade je nejaká pravda. Takže ja som si účtovanie týchto služieb zakotvila v interných smerniciach, že účtovná jednotka sa rozhodla pre toto účtovanie ( 501,601), a myslím, že je to OK, keďže naozaj pripadajú do úvahy všetky 3 účty - 601,602,604.
AdrianaA
20.10.06,06:49
Veď práve, je to diskutabilné ako to účtovať. Ja som sa stretla z mnohými názormi. Otázne je ako sa k tomu stavia DU.
Najjednoduchší spôsob je všetko dávať na 501 - materiál a 602 služby.
Ošetriť si to v internej smernici. Ale stále je tam to ale. Takže ak má k tomu ešte niekto nejaký dotaz, tak von s ním. :)

Čo sa týka toho skladu myslíte, že budú stačiť tá inventúra baru a kuchyne. Je tam tiež príjem, výdaj a zostatok. Alebo treba aj tie nešťastné skladové karty. Veď z tých inventúr sa dá pekne vyčítať stav zásob. Máte s tým skúsenosti ?
evina
20.10.06,06:52
Veď práve, je to diskutabilné ako to účtovať. Ja som sa stretla z mnohými názormi. Otázne je ako sa k tomu stavia DU.
Najjednoduchší spôsob je všetko dávať na 501 - materiál a 602 služby.
Ošetriť si to v internej smernici. Ale stále je tam to ale. Takže ak má k tomu ešte niekto nejaký dotaz, tak von s ním. :)


Ja osobne si nemyslím, že tu je dôležité ako sa stavia k tomu DÚ - ale skôr ako auditor, prípadne metodik účtovníctva. Mne sa zdá správny spôsob, ktorý popísala Orsz...
AdrianaA
24.10.06,07:03
Tiež sa prikláňam k názoru Orsza, ale do výnosov by sa mi to viac žiadalo hodiť na 602. Je to celé služba, nie?
ondrejvla
24.10.06,19:08
ondrejvla,
čo myslíš?
Alkohol -/ napr. na miešané nápoje/ ,
pivo - /rezané/ , cigarety - v reštauračných službách - v baroch, je v to stále poskytnutie služby.
Aj prinesenie cigariet /aj neotvorených/ k stolu, v bare - stále niekto využíva reštauračné služby.
V rámci reštauračných služieb jedáleň, kaviareň, samoobsluž.jedáleň - účtujeme 501 / 602.
Ahojte - pridajte názory.....

No ako myslíš - pri miešaných nápojoch - prosím, tu by som ešte súhlasila, ale cigarety ak ich ešte "frcneš" drogou - tak je to zmenený stav. Ale že sú rozbalené ako píšeš ty, ich stav sa nemení. Ale ak myslíš takto, je to tvoj problém - alebo riešenie? Ja som mala audit na tento spôsob účtovanie, aj kontrolu a všetko bolo OK.
Ale nik ma nepresvedčí, že ak otvoríš cigarety, že zmeníš ich stav! Keď vyberieš topánky zo škatule a predáš ich bez nej, už nie sú tovarom?
evina
24.10.06,19:49
No ako myslíš - pri miešaných nápojoch - prosím, tu by som ešte súhlasila, ale cigarety ak ich ešte "frcneš" drogou - tak je to zmenený stav. Ale že sú rozbalené ako píšeš ty, ich stav sa nemení. Ale ak myslíš takto, je to tvoj problém - alebo riešenie? Ja som mala audit na tento spôsob účtovanie, aj kontrolu a všetko bolo OK.
Ale nik ma nepresvedčí, že ak otvoríš cigarety, že zmeníš ich stav! Keď vyberieš topánky zo škatule a predáš ich bez nej, už nie sú tovarom?
Ja síce už po podnikoch nechodím, ale ak sa ešte poskytuje taká služba napr. že poskytneš iba niekoľko kusov z jednej krabičky jednému, ďalšie inému atĎ. nepredávaš ich už v nezmeneom stave. Topánku nemôžeš predať jednu, ja by som to takto napr. pochopila....
Excise Duty
24.10.06,21:29
V súvislosti s Vašou diskusiou dovolím si upozorniť na zákon č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov, a to konkrétne na ustanovenie § 10 upravujúceho zákaz predaja:

§10
Zákaz predaja

(1) Na daňovom území sa zakazuje predaj cigariet
a) neoznačených na spotrebiteľskom balení cigariet kontrolnou známkou, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) na konečnú spotrebu podmienený kúpou iného tabakového výrobku alebo iného tovaru za cenu inú, ako je uvedená na kontrolnej známke,
c) z otvoreného spotrebiteľského balenia cigariet alebo mimo tohto balenia po kusoch,
d) za cenu vyššiu, ako je cena uvedená na kontrolnej známke,
e) na konečnú spotrebu za cenu nižšiu, ako je cena uvedená na kontrolnej známke; právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá uskutočňuje predaj na konečnú spotrebu, nesmie poskytnúť žiadnu zľavu z ceny z cigariet, ani iné cenové zvýhodnenie, ktorého účelom je odbyt spotrebiteľských balení cigariet.
(2) Každá právnická osoba a fyzická osoba, ktorá predáva cigarety na konečnú spotrebu, je povinná v mieste ich predaja viditeľne umiestniť nápis „Kusový predaj cigariet je zakázaný“ s výškou písma najmenej 30 mm.
(3) Ak právnická osoba alebo fyzická osoba poruší zákaz predaja podľa odseku 1 písm. d) a predá spotrebiteľské balenie cigariet za cenu vyššiu, ako je cena uvedená na kontrolnej známke, vzniká jej povinnosť priznať a zaplatiť daň, ktorá sa vypočíta ako súčin rozdielu medzi cenou, za ktorú sa spotrebiteľské balenie cigariet predalo, a cenou uvedenou na kontrolnej známke a sadzby percentuálnej časti kombinovanej sadzby dane podľa § 6 ods. 2.
Vianocka
24.10.06,21:47
Aký je Váš názor na nasledovné :

Začala som účtovať reštauráciu( ináč zlaté obchodné spoločnosti / a mám z toho depresiu, lebo:
- je tam bar, na ktorý sa nakupuje tovar ako alko, nealko, cigarety a slane drobnosti.
- je tam aj kuchyňa v plnej paráde, kde sa nakupujú na prípravu jedál suroviny
- a mám vratné obaly

Všetko sa to eviduje na jednej ERP . Účtuje sa spôsobom B.

Je správne ak účtujem tovar na 504 a tržby zaň na 604.
Je správne ak účtujem suroviny na 501 a tržby na 601.
Alebo hodím všetko na 501 a tržby na 602?
Čo s vratnými obalmi?

Ako evidencia skladu mi stačia denné inventúry baru a kuchyne ?


Ja som uctovala 8 rokov hotel s vlastnou restauraciou a penzion s restauraciou. Nakupy potravin, surovin, napojov, pochutin, atd som uctovala "typom B" ako priamy material na ucet 501 a predaj na ucet 602, ved uz sam nazov, oznacujuci vynosy, hovori o poskytovani restauracnych sluzieb. Vobec sa teda nestotoznujem s niektorymi nazormi o pouziti uctov 504 a 604, nakolko nejde o predaj tovaru v nezmenenej forme. Aby bolo mozne v konecnom dosledku uvedene produkty predat, je nutne ich spracovat do ineho vysledneho produktu, t.j. z jednotlivych druhov zeleniny uvarit polievku, maso a ine jedla treba dochutit a tepelne upravit, jedla treba na tanieri esteticky upravit, napoje sa naleju do poharov, pochutiny sa napriklad uprazia a potom naserviruju na tanieriku, atd. a aby to zakaznik mohol skonzumovat, musi mu to niekto (casnik) naservirovat, teda ho obsluzit. Stol, na ktory sa strava naserviruje, musi tiez niekto pripravit. Teda vsetok "predaj" sa uskutocnuje so suviasiacim poskytnutim sluzieb.

Co sa tyka vratnych flias, ich nakup som chapala ako pohladavku, nakolko, ked sa minul obsah, tak sa obal vratil predavajucemu. V restauracnom zariadeni predsa zakaznik konzumuje napoje naliate do poharov a nekupuje napoje s flasou. Pouzivala som ucet 315, ktory som na konci uctovneho obdobia podrobila inventure podla jednotlivych dodavatelov. V pripade chybajucich vratnych obalov som tento "ubytok" zuctovala do skod ako naklad danovo neucinny.

V pripade predaja cigariet neslo o klasicky predaj ako v stanku alebo v obchode. Ked si ich niekto objednal, boli poskytnute s primeranou obsluhou a nie predane ako tovar, aj ked sa ich stav nezmenil.
evina
25.10.06,05:18
V súvislosti s Vašou diskusiou dovolím si upozorniť na zákon č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov, a to konkrétne na ustanovenie § 10 upravujúceho zákaz predaja:


Vďaka už som zase múdrejšia :)
Jara
25.10.06,06:17
Súhlasim s Vlastou a Orszom. Robila som to tak 3 roky. Sklad som robila cez príjemky a výdajky, aj keď pri nákupe som všetko dávala do nákladov, na konci roka bola urobená inventúra a následný príjem tovaru a materiálu na sklad na základe inventúry. Mala som kontrolu a bolo to OK. Takže si vyber...
ZuzanaP
06.06.07,09:21
Môžete mi prosím pomôcť?

S.r.o. zaoberajúca sa predajom alkoholu ako veľkosklad má otvorenú aj malú reštiku, kde predáva tento svoj alkohol.

Sklad vedie spôsobom A:

nakúpi nejaký alkohol, zaúčtujem si to

nákup alkoholu 131/
spotrebná daň 345/
DPH 343/
celkový záväzok /379

zaradenie na sklad 112/131

predáva alkohol z veľkoskladu:
predaj alkoholu /604
spotrebná daň /345
DPH /343
celková pohľ. 311/

ako ho odpíšem zo skladu?

predáva alkohol v reštike
tržby /604
DPH /343
celkom 211/

V reštike dávajú na stôl ako pozornosť pre zákazníkov jahody. Nákup jahôd tiež musí prejsť skladom alebo ak si stanovím v int. smernici, že nákup materiálu do Sk 1 000,-- pôjde rovno do spotreby, zaúčtujem to rovno na 501?
Excise Duty
06.06.07,09:40
Môžete mi prosím pomôcť?

S.r.o. zaoberajúca sa predajom alkoholu ako veľkosklad má otvorenú aj malú reštiku, kde predáva tento svoj alkohol.

Sklad vedie spôsobom A:

nakúpi nejaký alkohol, zaúčtujem si to

nákup alkoholu 131/
spotrebná daň 345/
DPH 343/
celkový záväzok /379

zaradenie na sklad 112/131

predáva alkohol z veľkoskladu:
predaj alkoholu /604
spotrebná daň /345
DPH /343
celková pohľ. 311/

ako ho odpíšem zo skladu?

predáva alkohol v reštike
tržby /604
DPH /343
celkom 211/

V reštike dávajú na stôl ako pozornosť pre zákazníkov jahody. Nákup jahôd tiež musí prejsť skladom alebo ak si stanovím v int. smernici, že nákup materiálu do Sk 1 000,-- pôjde rovno do spotreby, zaúčtujem to rovno na 501?

Je ten "veľkosklad" daňovým skladom alebo oprávneným príjemcom v zmysle príslušných ustanovení zákona č. 105/2004 Z.z. o spotrebnej dani z liehu alebo nakupuje už zdanený alkohol od iných dodávateľov? Pýtam sa preto,lebo mi nie je jasné to účtovanie spotrebnej dane.
Orsz
06.06.07,09:40
Môžete mi prosím pomôcť?

S.r.o. zaoberajúca sa predajom alkoholu ako veľkosklad má otvorenú aj malú reštiku, kde predáva tento svoj alkohol.

Sklad vedie spôsobom A:

nakúpi nejaký alkohol, zaúčtujem si to

nákup alkoholu 131/
spotrebná daň 345/
DPH 343/
celkový záväzok /379

zaradenie na sklad 112/131

predáva alkohol z veľkoskladu:
predaj alkoholu /604
spotrebná daň /345
DPH /343
celková pohľ. 311/

ako ho odpíšem zo skladu?

predáva alkohol v reštike
tržby /604
DPH /343
celkom 211/

V reštike dávajú na stôl ako pozornosť pre zákazníkov jahody. Nákup jahôd tiež musí prejsť skladom alebo ak si stanovím v int. smernici, že nákup materiálu do Sk 1 000,-- pôjde rovno do spotreby, zaúčtujem to rovno na 501?

Do skladu sa odpíše na základe výdajky alkoholu v nákupnej cene zo skladu cez interný doklad napr. mesačne: 504/132 - tu chcem podotknúť, že ak ide o veľkosklad alkoholu, predáva sa ako tovar, takže príjem na sklad cez obstaranie je 132/131. Treba opraviť - namiesto účtu 112 - to je materiál.
Jahody ak idú ako pozornosť zákazníkom - účtuje sa ako reprezentačné - účet 513 - a daňovo pripočítateľné.
ZuzanaP
06.06.07,09:43
Idem vyzistiť, či je daňovým skladom alebo oprávneným príjemcom. Zatiaľ ďakujem
ZuzanaP
06.06.07,10:05
Konateľ tu nie je, ale asi sú oprávnení príjemca (dovážajú alkohol zo zahraničia). Predávajú ho ale len v tuzemsku.
Excise Duty
06.06.07,10:52
Konateľ tu nie je, ale asi sú oprávnení príjemca (dovážajú alkohol zo zahraničia). Predávajú ho ale len v tuzemsku.

Skúsi pozrieť túto tému
http://www.porada.sk/t17081-uctovanie-spotrebnej-dane-z-alkoholu-opravneny-prijemca.html?highlight=lieh
Orsz
06.06.07,15:33
Konateľ tu nie je, ale asi sú oprávnení príjemca (dovážajú alkohol zo zahraničia). Predávajú ho ale len v tuzemsku.

Zuzana nezaujímala si sa náhodou o účtovanie výdaja alkoholu zo skladu, a ponúkaním jahôd ako pozornosť zákazníkom? Prečo sa to zvrtlo na spotrebné dane :eek: ? Trošku sa mi zdá, že to má iné smerovanie.
Excise Duty
06.06.07,16:38
Zuzana nezaujímala si sa náhodou o účtovanie výdaja alkoholu zo skladu, a ponúkaním jahôd ako pozornosť zákazníkom? Prečo sa to zvrtlo na spotrebné dane :eek: ? Trošku sa mi zdá, že to má iné smerovanie.

Ak sa to zvrtlo na spotrebné dane, potom prečo nasledovné účtovanie výdaja alkoholu zo skladu?

predáva alkohol z veľkoskladu:
predaj alkoholu /604
spotrebná daň /345
DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=11) /343
celková pohľ. 311/
ZuzanaP
07.06.07,04:09
Prepáčte, chcela som vedieť aj či to účtovanie nákupu a následne predaja alkoholu je správne.
Orsz
07.06.07,07:55
Ak sa to zvrtlo na spotrebné dane, potom prečo nasledovné účtovanie výdaja alkoholu zo skladu?

predáva alkohol z veľkoskladu:
predaj alkoholu /604
spotrebná daň /345
DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=11) /343
celková pohľ. 311/

Vychádzala som zo záverečných konkrétnych otázok (boli dve) - prečítaj si ešte raz. Tu vidím kompletné účtovanie predaja a teda celého prípadu - čo je u veľkoskladu alkoholu OK - aj vrátane spotrebných daní. Ale nevadí, má aspoň odpoveď z každej strany :rolleyes: .
ZuzanaP
07.06.07,08:00
Ďakujem veľmi pekne, fakt som sa v pôvodnej otázke nespýtala na účtovanie.

Toto účtovanie je, ak predávam z veľkoskladu napr. inej SZČO?
Ak chcem účtovať predaj v reštike, tak tam nepôjde tá 345, lebo je už v cene?
Dobre som to pochopila?
Orsz
07.06.07,08:07
Ďakujem veľmi pekne, fakt som sa v pôvodnej otázke nespýtala na účtovanie.

Toto účtovanie je, ak predávam z veľkoskladu napr. inej SZČO?
Ak chcem účtovať predaj v reštike, tak tam nepôjde tá 345, lebo je už v cene?
Dobre som to pochopila?

Teraz neviem, na aké účtovanie si sa nespýtala :o .
ZuzanaP
07.06.07,08:20
Môžete mi prosím pomôcť?

S.r.o. zaoberajúca sa predajom alkoholu ako veľkosklad má otvorenú aj malú reštiku, kde predáva tento svoj alkohol.

Sklad vedie spôsobom A:

nakúpi nejaký alkohol, zaúčtujem si to

nákup alkoholu 131/
spotrebná daň 345/
DPH 343/ celkový záväzok /379

zaradenie na sklad 112/131

predáva alkohol z veľkoskladu:
predaj alkoholu /604
spotrebná daň /345
DPH /343
celková pohľ. 311/

ako ho odpíšem zo skladu?

predáva alkohol v reštike
tržby /604
DPH /343
celkom 211/
Mám účtovanie správne?

V reštike dávajú na stôl ako pozornosť pre zákazníkov jahody. Nákup jahôd tiež musí prejsť skladom alebo ak si stanovím v int. smernici, že nákup materiálu do Sk 1 000,-- pôjde rovno do spotreby, zaúčtujem to rovno na 501?

Erika, nechcela som vás popliesť,...:mee:
Excise Duty
07.06.07,12:04
Ďakujem veľmi pekne, fakt som sa v pôvodnej otázke nespýtala na účtovanie.

Toto účtovanie je, ak predávam z veľkoskladu napr. inej SZČO?
Ak chcem účtovať predaj v reštike, tak tam nepôjde tá 345, lebo je už v cene?
Dobre som to pochopila?

Ale však tá 345 je už v cene aj pri predaji z veľkoskladu a pri predaji komukoľvek.
ZuzanaP
09.06.07,09:46
Tak vidím, že som tomu asi veľmi dobre nepochopila, preštudujem si niečo k spotrebným daniam a uvidím. ďakujem vám
marcelaStanakova
30.07.07,08:48
Podáva sa daňové priznanie spotrebnej dane z lieu daňovému úradu ?
evina
30.07.07,08:58
Podáva sa daňové priznanie spotrebnej dane z lieu daňovému úradu ?

áno .
Excise Duty
30.07.07,09:31
áno .

Nie, nepodáva. Po prvé, v reštaurácii sa predáva už zdanený alkohol a po druhé, daňové úrady nemajú nič spoločné so spotrebnými daňami.tie predsa spravujú colné úrady!
majernikova
01.03.08,09:09
Ahojte, viete mi niekto poradiť, ak ide nie celkom o reštauráciu, ale o "vyvárovňu" Tiež musia nakúpiť potraviny z ktorých potom pripravujú jedlo. nevedú si sklad, nakupujú len toľko čo spotrebujú. Účtujem to rovno do spotreby501/AE/rozlišujem len o čo ide/ Predávajú stravné lístky cez faktúry 601/AE. Je to správne? Môžem to takto účtovať?
Ďakujem
Zuzana Boháčová
02.03.08,07:09
Ahojte, viete mi niekto poradiť, ak ide nie celkom o reštauráciu, ale o "vyvárovňu" Tiež musia nakúpiť potraviny z ktorých potom pripravujú jedlo. nevedú si sklad, nakupujú len toľko čo spotrebujú. Účtujem to rovno do spotreby501/AE/rozlišujem len o čo ide/ Predávajú stravné lístky cez faktúry 601/AE. Je to správne? Môžem to takto účtovať?
Ďakujem


účtuješ spôsobom B,takže správne cez 501
ale povinnosť viesť sklad majú, tzn. nákup materiálu a jeho výdaj do spotreby
na konci roka inventarizácia zostatku zásob na sklade

predaj stravných lístkov
213/602
221/213
marianlukac
02.03.08,11:23
Ja mam podobny pripad a neviem co s tym uctujem bar, kde ale zaroven predavaju aj kozmetiku cize maju aj predaj tovaru aj sluzieb davaju to do tej istej registracnej pokladnici kde ale na konci dna nevidim co je tovar a co sluzba ako sa popasovat s tymto??
petovsan
02.03.08,11:28
Ja mam podobny pripad a neviem co s tym uctujem bar, kde ale zaroven predavaju aj kozmetiku cize maju aj predaj tovaru aj sluzieb davaju to do tej istej registracnej pokladnici kde ale na konci dna nevidim co je tovar a co sluzba ako sa popasovat s tymto??
:eek: a to nemajú rozdelené položky v registr. pokladnici podľa jednotlivých druhov tovaru a služieb?
Pokiaľ áno (vyhláška to prikazuje), tak pri účtovaní príjmov ideš podľa pásky a vidíš, koľko je tržba za predaj tovaru a koľko za poskytovanie služieb.
... a ako sú teda rozpísané položky na páske z ERP?
marianlukac
02.03.08,11:32
:eek: a to nemajú rozdelené položky v registr. pokladnici podľa jednotlivých druhov tovaru a služieb?
Pokiaľ áno (vyhláška to prikazuje), tak pri účtovaní príjmov ideš podľa pásky a vidíš, koľko je tržba za predaj tovaru a koľko za poskytovanie služieb.
... a ako sú teda rozpísané položky na páske z ERP?


...veruze nemaju ... neviem kto im tu pokladnicu nahadzoval ale ked je to ako vravis ... tak ich na to musim upozornit ... minuly rok asi uz hodim cely na sluzby alebo co ine sa s tym da robit
petovsan
02.03.08,12:00
...veruze nemaju ... neviem kto im tu pokladnicu nahadzoval ale ked je to ako vravis ... tak ich na to musim upozornit ... minuly rok asi uz hodim cely na sluzby alebo co ine sa s tym da robit
No podľa môjho názoru to nemôžeš celé "hodiť" na služby, jednak budeš mať skreslený výkaz o PaV a druhá vec, z toho tovaru im určite niečo zostalo k 31.12.2007 na sklade, takže ak do príjmov zaúčtuješ iba služby, kde sa potom zobrali zásoby TOVARU ??? Ešte ma napadá ... pri nákupe tovaru si ho predsa účtovala do VOZD, v členení NÁKUP TOVARU, či nie?
Takže podľa výkazu by si pri podávaní DP mala v riadku "Nákup tovaru" napr. sumu 100.000,- a v riadku "Zásoby tovaru" už iba 20.000,- (podľa inventúry) .... tak kde sa podel ten zvyšný tovar ??? :eek::eek::eek:
Vidím to tak, že Ti zostáva jediné ... teda tomu majiteľovi baru ... nech si pekne sadne a tie služby od predaja tovaru nejakým čarovným spôsobom odčlení.
IvetaH
05.03.08,05:18
Dobré ráno,
čítam tu už hodinu a poviem vám, že som si myslela, že mám jasno, ale už nemám jasno.
Otázka je, firma prevádzkuje reštauráciu klasickú a stánok, kde predáva jedna pani, neobsluhuje, ale vonku sa sedieť dá. Má tam stoly a lavice. A potom má stánok, kde sa predávajú predovšetkým potraviny, aj nápoje, ale nie na drobno. Len celú fľašu do tašky a tak, syry, cestoviny ....
Účtujem všetko ako tovar, pretože v nákupoch nerozlišuje, čo je pre reštauráciu a čo pre stánok. Taká ryža napr. kupuje aj pre reštauráciu, ale predáva ju aj ako tovar v stánku. Keďže nemá jednoznačne rozdelený ten nákup, tak to všetko robím ako tovar. Lenže po dnešnej hodinovke už nie som si istá, či je tento postup správny.
Poradí mi prosím niekto, aby som zas mala jasno?
Ďakujem
cicusa
05.03.08,05:37
Dobré ránko, mám podobný problém, poraďte mi prosím, či môžem denné uzavierky učtovat na 211/604 a potom na konci mesiaca rozúčtovať na 604001,604002...platba kartou 261/211. Doteraz tú 604 pitvali takto každý deň na 5 účtov, môžem si to takto zjednodušiť a nič pri tom neporuším? Mesačne účtovať nemôžem, pretože sa v priebehu mesiaca kupuje tovar.
Ďakujem za každú radu.
micel
21.03.08,10:00
Prosim pomoooooc,

prebrala som uctonictvo jedneho baru po jeho byvalej uctovnicke a som z vratnych obalov uplne mimo.

Uctujeme spôsobom B

Ona totiz obaly s 19 % DPH uctovala priamo do spotreby na 504 a obaly s 0 % DPH davala na 112.

Pricom podla mna by mali ist oba druhy obalov na 112. Mam pravdu alebo sa mylim?

Dakujem
Rozalka
21.03.08,13:15
Dobré ránko, mám podobný problém, poraďte mi prosím, či môžem denné uzavierky učtovat na 211/604 a potom na konci mesiaca rozúčtovať na 604001,604002...platba kartou 261/211. Doteraz tú 604 pitvali takto každý deň na 5 účtov, môžem si to takto zjednodušiť a nič pri tom neporuším? Mesačne účtovať nemôžem, pretože sa v priebehu mesiaca kupuje tovar.
Ďakujem za každú radu.
Popíš tento spôsob do internej smernice o vedení účtovníctva.
erika_H
05.04.08,13:18
Ahojte,môžem prosím vo vinárni (podobný prípad ako reštaurácia) účtovať nákup takto:
víno 501
pagáčiky,dobožky 504
káva,cukor,olivy 501
(účtujem obstaranie zásob spôsobom B)

predaj
víno účtujem 602..?
pagáče 604
káva,cukor.. 602?

Môže byť prosím? Ďakujem
erika_H
07.04.08,10:22
Ahojte,môžem prosím vo vinárni (podobný prípad ako reštaurácia) účtovať nákup takto:
víno 501
pagáčiky,dobožky 504
káva,cukor,olivy 501
(účtujem obstaranie zásob spôsobom B)

predaj
víno účtujem 602..?
pagáče 604
káva,cukor.. 602?

Môže byť prosím? Ďakujem
posúvam
evina
07.04.08,10:26
Ahojte,môžem prosím vo vinárni (podobný prípad ako reštaurácia) účtovať nákup takto:
víno 501
pagáčiky,dobožky 504
káva,cukor,olivy 501
(účtujem obstaranie zásob spôsobom B)

predaj
víno účtujem 602..?
pagáče 604
káva,cukor.. 602?

Môže byť prosím? Ďakujem

A aký rozdiel je napr. medzi pagáčikmi a cukrom?:)
osobne by som účtovala všetko cez 501 a 601, resp. 602.
erika_H
07.04.08,11:20
A aký rozdiel je napr. medzi pagáčikmi a cukrom?:)
osobne by som účtovala všetko cez 501 a 601, resp. 602.

No lebo s pagáčikom nič nerobí - tzn. predáva ho v nezmenenej forme..
to znamená účtujem nákup 504/211

a cukor použije ako materiál..
Tak preto som si vymyslela,že to takto bude spravnejšie učtovať..
či ty myslíš,že ani nie?
evina
07.04.08,19:10
No lebo s pagáčikom nič nerobí - tzn. predáva ho v nezmenenej forme..
to znamená účtujem nákup 504/211

a cukor použije ako materiál..
Tak preto som si vymyslela,že to takto bude spravnejšie učtovať..
či ty myslíš,že ani nie?

ja si myslím, že nie. Aj pagáčik naservíruje na tanier a obslúži... a ani s tým cukrom nič nerobí, len ho vyberie zo škatule tak isto ako aj ten pagáčik...
Ja účtujem v reštaurácii 501..

ja súhlasím s príspevkom 14 v tejto téme..
erika_H
08.04.08,13:53
ja si myslím, že nie. Aj pagáčik naservíruje na tanier a obslúži... a ani s tým cukrom nič nerobí, len ho vyberie zo škatule tak isto ako aj ten pagáčik...
Ja účtujem v reštaurácii 501..

ja súhlasím s príspevkom 14 v tejto téme..
Ďakujem Evina, tak budem účtovať 501 nákup a predaj 602..
A nákup obalov-tzn. fliaš z limonád a pod - môže byť cez účet 315?
evina
08.04.08,17:02
Ďakujem Evina, tak budem účtovať 501 nákup a predaj 602..
A nákup obalov-tzn. fliaš z limonád a pod - môže byť cez účet 315?

Áno môže cez 315...
erika_H
09.04.08,13:25
Áno môže cez 315...
Ďakujem.
dipe
21.04.08,09:48
Ahojte, viete mi niekto poradiť, ako postupovať pri účtovaní reštaurácii? Potrebujem všetko, myslím postup. Nechcem niečo zanedbať a chcem si to všetko ustrážiť. Zaujíma ma, ako účtujem nákup tovaru a hlavne,ako ho evidujem. Ja to zatiaľ účtujem spôsobom zásoby B no, ako si odsledujem sklad? Mám pred sebou blok z pokladne a na ňom položky "cukor,muka, chlieb, a pod. " Následne,keď to dostanem na sklad a potom kuchárka podľa jedálneho lístka zoberie zo skladu suroviny ktoré potrebuje na prípravu jedál.Ako si to mám sledovať aby sa mi suroviny nestrácali? Ďakujem
dipe
23.04.08,04:29
[quote=dipe;712689]Ahojte, viete mi niekto poradiť, ako postupovať pri účtovaní reštaurácii? Potrebujem všetko, myslím postup. Nechcem niečo zanedbať a chcem si to všetko ustrážiť. Zaujíma ma, ako účtujem nákup tovaru a hlavne,ako ho evidujem. Ja to zatiaľ účtujem spôsobom zásoby B no, ako si odsledujem sklad? Mám pred sebou blok z pokladne a na ňom položky "cukor,muka, chlieb, a pod. " Následne,keď to dostanem na sklad a potom kuchárka podľa jedálneho lístka zoberie zo skladu suroviny ktoré potrebuje na prípravu jedál.Ako si to mám sledovať aby sa mi suroviny nestrácali? Ďakujem
Posúvam:)
IvetaH
02.05.08,09:40
Aj aj mám ten problém. Viem tovar alebo materiál dostať na sklad, ale neviem ho vyskladniť. A tiež ma trápi, či to všetko musí ísť cez sklad. Napr. také koreniny nejaké, alebo iné drobnosti a už vôbec potom neviem, ako von zo skladu. Alebo niečo ako konzervované, alebo vo fľaši šaláty, uhorky a pod. A tak sa mi to kopí na sklade.
Dúfajme, že nám niekto skúsenejší poradí.
dipe
14.05.08,07:42
Ahojte
poradi mi niekto kde mám hľadať ničo o predaji alkoholu. Chcem začať predávať alkohol a pivo na letnej terase.Neviem, ako začať kám to mám nahlásiť a vlastne ,ako postupovať.
Ďakujem
dipe
16.05.08,13:01
Ahojte
poradi mi niekto kde mám hľadať ničo o predaji alkoholu. Chcem začať predávať alkohol a pivo na letnej terase.Neviem, ako začať kám to mám nahlásiť a vlastne ,ako postupovať.
Ďakujem

Posúvam , ak niekto viete poradiť tak prosím o radu.
Ďakujem
Excise Duty
18.05.08,06:49
Ahojte
poradi mi niekto kde mám hľadať ničo o predaji alkoholu. Chcem začať predávať alkohol a pivo na letnej terase.Neviem, ako začať kám to mám nahlásiť a vlastne ,ako postupovať.
Ďakujem

Pozri § 44 zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších prepisov a prehľadaj stránky Porady, popísali sme tu o tom už takmer celú knihu...
dipe
23.06.08,06:16
Ahojte, vôbec mi to nie je jasné a nerozumiem tomu, ako ten alkohol účtovať v praxi. Prosím poraďte mi niekto, ako na to. Mám letnú terasu na ktorej sa predávajú alkoholické a nealkoholické nápoje,cigarety a nejaké sladkosti a pochutiny. Poraďte mi, prosím, ako to mám účtovať. Sme prihlásení na colnom sklade, ne sme platcom DPH sme s.r.o.- čka .
Ďakujem
dipe
09.07.08,04:12
Ahojte, vôbec mi to nie je jasné a nerozumiem tomu, ako ten alkohol účtovať v praxi. Prosím poraďte mi niekto, ako na to. Mám letnú terasu na ktorej sa predávajú alkoholické a nealkoholické nápoje,cigarety a nejaké sladkosti a pochutiny. Poraďte mi, prosím, ako to mám účtovať. Sme prihlásení na colnom sklade, ne sme platcom DPH sme s.r.o.- čka .
Ďakujem
Posúvam
Zoltán Kovács
09.07.08,04:16
Ahojte, vôbec mi to nie je jasné a nerozumiem tomu, ako ten alkohol účtovať v praxi. Prosím poraďte mi niekto, ako na to. Mám letnú terasu na ktorej sa predávajú alkoholické a nealkoholické nápoje,cigarety a nejaké sladkosti a pochutiny. Poraďte mi, prosím, ako to mám účtovať. Sme prihlásení na colnom sklade, ne sme platcom DPH sme s.r.o.- čka .
Ďakujem

Je to klasické účtovanie. Nákup účtuješ ako materiál (112, alebo 501/321, resp. 211). A predaj ako služba. Nič viac a nič menej.
majernikova
18.08.08,08:03
Ahojte, prosím o radu alebo usmernenie pri účtovaní predaja vlastných stravných lístkov v "reštaurácii". Už pomaličky nám vzniká povinnosť registrácie DPH mám príjem cca 1 400 000,- a potrebujem poradiť, ako sa mi to odzrkadli pri predaji vlastných stravných lístkov stravníkom. Predávam str.lístok za 80,-Sk
Ďakujem
Dada
17.09.08,11:12
A ako účtujete vystavenú faktúru za predaj vlastných stravných lístkov?
Dada
01.10.08,11:27
A ako účtujete vystavenú faktúru za predaj vlastných stravných lístkov?
Neúčtujete reštauráciu? :confused:
sybila3
10.10.09,16:44
v príspevku 68 je písané, že cigarety a sladkosti účtovať ako nákup materiálu a predaj služby, nemal by to byť nákup tovaru?
sybila3
10.10.09,20:47
a ak sa na hotel, ktorého súčasťou je bufet a bar kupuje čokoláda, nanuky... tak tiež účtujem materiál a predaj služby?
sybila3
12.10.09,07:12
môžem si do smernice zakotviť takéto účtovanie:
mat. do 50 eur = spotreba mat. bez evidencie.
mat. nad 50 eur= spotreba mat. s evidenciou drobného majetku -účt. drobný majetok
mat. nad 1700 eur=odpisovať.
potom nakoľko súčasťou hotela-ubytovne je aj bar a bufet, ktorý funguje len cez leto, tak účtovať potraviny na prípravu jedál, alko, nealko ako materiál.
cigarety, keksy, nanuky ako tovar? je to dobre alebo ma opravte, lebo už to potrebujem mať ujasnené, čo kde ako. ďakujem
Marianna01
12.10.09,07:21
cigarety, keksy, nanuky a ďalšie záležitosti, ktoré priamo predávam a neupravujem, dávam do tovaru. Do materiálu mi ide potraviny na ďalšie spracúvanie, káva, čaj - všetko, čo ešte potrebuje nejakú tú prácu k predaju, samozrejme okrem toho, že to čašník vezme z pultu a odnesie k hosťom...

Možno by to malo ísť cez materiál, mne sa to ale nezdá logické - materiál je niečo, čo ďalej spracúvam na to, aby som získala výrobok, ktorý predám. Ako však spracujem napr. cigarety? To potom aj predajňa textilu by nákup textilu mala účtovať ako materiál a nie ako tovar...
sybila3
12.10.09,09:00
veď už tu polemizujem nad tým hoooodne dlho, čítam,raz je napísané tak raz tak, ale ja si tiež myslím, že cigarety, nanuky, horalky by mali ísť ako tovar.
Lenže potom mám aj malinovky, veľké dávam ako mat., ale malé 0,5 l by tiež potom mali ísť ako tovar, keďže ich neotvorí a nerozleje ale predá?....už tu mám popísané aj neviem, čo, potrebovala by som sa z toho vysomáriť.
Marianna01
12.10.09,10:40
veď už tu polemizujem nad tým hoooodne dlho, čítam,raz je napísané tak raz tak, ale ja si tiež myslím, že cigarety, nanuky, horalky by mali ísť ako tovar.
Lenže potom mám aj malinovky, veľké dávam ako mat., ale malé 0,5 l by tiež potom mali ísť ako tovar, keďže ich neotvorí a nerozleje ale predá?....už tu mám popísané aj neviem, čo, potrebovala by som sa z toho vysomáriť.

ja to robím presne tak, ako píšeš. účtujem reštauráciu, uprav si v smernici, čo pokladáš za tovar a čo za materiál a podľa toho účtuj. Všetko je to o tom, čo je obhájiteľné. Ak 0,5l malinovku nepredáš ako 2x0,2+1x0,1l, ale ako 0,5l - potom o tom účtuj ako o tovare. Ja to robím tak. Kontrolu z DU som mala, tá dopadla OK, nemala som ale kontrolu účtovania. Z tohto hľadiska svoj názor vyjadriť nemôžem. Ale ako som písala vyššie, je proti logike dávať niečo, čo neupravujem na materiál, keď to predám ako hotovú vec - tovar.
sybila3
12.10.09,16:08
ďakujem pekne, takže idem si to ošetriť v smernici a konečne mám trocha v tom jasno.
IvetaH
12.10.09,16:39
Dobrý večer,
účtujem reštauráciu a všetko ako materiál. Reštaurácia poskytuje služby a tieto služby obsahujú materiál. Preto mám všetko ako materiál. Zákazník nepríde ako v samoške s nákupom ku kase. Musí prísť za čašníkom a pýtať si ho a čašník mu to musí dosniesť. Poskytuje službu.
Obchod je zriadený na to, aby predával tovar, tak tam by som účtovala o tovare.
Takto to robím ja.
Pekný večer prajem
KEJKA
12.10.09,16:58
chcela som reagovať v zmysle vyššie uvedeného príspevku, ale v tíme sa spomína aj hotel, či ubytovňa, bufet.... tak som to nechcela tak kategoricky formulovať. Pre reštauráciu to však platí. Aj 0,5 l nápoj čašník donesie, otvorí, naleje do pohára.....
a za túto obsluhu sa platí vyššia prirážka ako obchodná marža v predajni potravín.
casch
12.10.09,19:14
Pripájam sa k tejto téme a poprosím o radu, ako účtujete stravovanie zamestnancov v reštaurácii.Jedná sa o tzv. zamestnaneckú stravu, ktorú poskytuje zamestnávateľ v cene nižšej, ako je strava pre zákazníkov.
Daggmar
13.10.09,07:21
Ahojte dobré duše, účtujem pizzeriu a potrebujem poradiť. Klient si objednal rezerváciu miestnosti s občerstvením , platil hneď na mieste v hotovosti. Čašník to nahodil do RP, čiže je to už v tržbách. Klient si pýta vystaviť fa. Ako by ste FA zaúčtovali ? Tržby sa účtujú 211/601,604. Ďakujem.
casch
13.10.09,10:16
Keď to dal cez ERP ako riadny doklad, už nie je možné vystaviť faktúru. Reštauračné software majú obyčajne možnosť vystaviť nefiškálny doklad, ktorý sa nezapočíta do GT a slúži len ako informácia pre klienta o hodnote nákupu. Potom sa vystaví fa a nefiškálny doklad alebo jeho podpísaná kópia sa priloží k fa.
My to aspoň takto robíme. Ten nefiškálny doklad si dáme klientom podpísať, že to naozaj prevzal, lebo faktúra sa posiela neskôr.
evelien
13.10.09,10:47
Účtovať aj miešané drinky na 602 nie na 601?

Ale čo ma hlavne zaujíma - keď zmením účtovanie oproti minulému roku (všetko v bare som davala na 504 a predaj 604), je potrebné tento fakt uviesť aj do poznámok k účtovnej závierke?

(Prosím, mohli by ste mi niekto takúto nejakú smernicu ohľadom účtovania nákupov do baru posunúť? :o Dakujem)
evina
13.10.09,11:19
Účtovať aj miešané drinky na 602 nie na 601?

Ale čo ma hlavne zaujíma - keď zmením účtovanie oproti minulému roku (všetko v bare som davala na 504 a predaj 604), je potrebné tento fakt uviesť aj do poznámok k účtovnej závierke?

(Prosím, mohli by ste mi niekto takúto nejakú smernicu ohľadom účtovania nákupov do baru posunúť? :o Dakujem)
Osobne účtujem miešané drinky na 601
KEJKA
13.10.09,12:22
Pripájam sa k tejto téme a poprosím o radu, ako účtujete stravovanie zamestnancov v reštaurácii.Jedná sa o tzv. zamestnaneckú stravu, ktorú poskytuje zamestnávateľ v cene nižšej, ako je strava pre zákazníkov.
stravná jednotka - klasicky člením a 335, 527, 472 MD
pretože potraviny sú už v nákladoch,ako aj ostatné náklady, tak 527 aktivujem 527/621. Pri spôsobe B je to divočina, ale potrebujem mať evidenciu stravné aj kvôli štatistike.


Ahojte dobré duše, účtujem pizzeriu a potrebujem poradiť. Klient si objednal rezerváciu miestnosti s občerstvením , platil hneď na mieste v hotovosti. Čašník to nahodil do RP, čiže je to už v tržbách. Klient si pýta vystaviť fa. Ako by ste FA zaúčtovali ? Tržby sa účtujú 211/601,604. Ďakujem.
existuje kopia toho dokladu z ERP, Klient by mal doniesť svoj originál blok a vystavíš riadny doklad.
Bez ERP bloku vystav len faktúru bez náležitostí v zmysle ZDPH.
Ak sa "v záujme dobrých vzťahov" rozhodneš vystaviť riadnu faktúru,čiže duplicitný "daňový doklad", uved v poznámke, že fa bola vystavená k pokl.dokladu ERP č.xxxxx na žiadosť zákazníka a neslúži pre odpočítanie DPH.
Môj klient má dôvod a má to ošetrené internou smernicou - ak aj fakturuje, klient neplatí na mieste, nedostane doklad z ERP, iba podpíše prevzatie služby. Tržby sú v ERP, ale sú kryté okrem hotovosti.platobnými kartami aj vystavenými falktúrami. Takéto faktúry sú označené že sú v ERP a účtujú sa iba evidenčne 311/211.xxx
ERP sa zaúčtuje a hotovsť sa zníži o nominálnu hodnotu 211 Dal.



.......................
Ale čo ma hlavne zaujíma - keď zmením účtovanie oproti minulému roku (všetko v bare som davala na 504 a predaj 604), je potrebné tento fakt uviesť aj do poznámok k účtovnej závierke?
:o Dakujem)
BAR by som neúčtovala 504 a 604
do poznámok by som to dala kvôli informácii - zmení sa ti predsa štruktúra VZaS.
A smernica platná od 1.1.2009 je samozrejmosťou.
evelien
13.10.09,12:28
Dakujem. Ta 601 sa mi celkom pozdava, ale 602 v bare sa mi zda cudne. Vysledkom sluzieb by malo byt nieco nehmotne. A take pivko v pohari sa mi da dost hmotne.
Daggmar
13.10.09,17:26
Kejka velmi pekne dakujem. Klient si ale vyslovne zela aj fakturu.
IvetaH
14.10.09,14:04
Dakujem. Ta 601 sa mi celkom pozdava, ale 602 v bare sa mi zda cudne. Vysledkom sluzieb by malo byt nieco nehmotne. A take pivko v pohari sa mi da dost hmotne.

Ale ho nevyrábaš.
evelien
15.10.09,07:35
aha, uz som konecne pochopila :-) dakujem
sybila3
19.10.09,18:06
ja už pracujem na tej smernici, ešte stále čítam, ujasňujem si, takže ak je súčasťou reštaurácie aj bar a bufet, ktorý funguje len cez leto, tak v bare účtujem napr. predaj nanukov, horaliek a pod. ako tovar?
čítala som si aj živnostenský list, je tam pohostinská činnosť a ubytovanie, ale aj predaj tovaru v maloobchode.
evelien
20.10.09,05:52
Prosim ta, posun tu smernicu. Budem velmi vdacna.

Mimochodom, pisala som na danove riaditelstvo, aby ma usmernili. Prisla mi nadherna odpoved hodna Oscara. Nedozvedela som sa nic, iba ze sa mam drzat zakona a obratit sa na auditorov, danovych poradcov. Pritom som pouzila konkretne pripady, na ktore sa dala dat jednoznacna odpoved. Rozhodla som sa, ze vsetko necham na 604 a 504 a zmenu urobim az od buduceho roku. Prelepovanie kontacnych listkov by mi zabralo aspon tyzden roboty.
sybila3
20.10.09,08:48
ešte nie je celkom hotová, potom prilepím, ale to je len účtovanie zásob pre JÚ.
emilly1
20.10.09,09:43
Dobrý deň prajem, ja tiež účtujem reštauráciu a bar, vzhľadom k tomu, že toto zariadenie poskytuje služby, tak účtujem spotrebu v reštaurácii aj v bare na 501 a tŕžbu v reštaruácii na 602 a bare na 601. Viem si tak odsledovať tŕžby.
nika.sum
20.10.09,10:18
Dobrý deň prajem, ja tiež účtujem reštauráciu a bar, vzhľadom k tomu, že toto zariadenie poskytuje služby, tak účtujem spotrebu v reštaurácii aj v bare na 501 a tŕžbu v reštaruácii na 602 a bare na 601. Viem si tak odsledovať tŕžby.

Ahoj, ja by som mala onedlho zacat uctovat Kaviaren. Trochu som zmetena z toho ako budem uctovat trzby. Pri tomto priklade by som skor pochopila keby boli trzby v restauracii na 601 (ved jedla su vyrabane vo vlastnej kuchyni) a bar na 602 (lebo to je vacsinou len nalievane, otvorene a snad iba kava je robena priamo v bare). Ale kedze s tymto nemam skusenost, tak naozaj neviem. Ak by som sa rozhodla, ze vsetok tovar, kt. sa nakupi do kaviarne bude 501 a trzby budu 602 (asi?co doporucujete?) staci to dat do smernice?
titusa
23.10.09,05:03
Dobrý deň, v našom reštauračnom zariadení sme zaviedli donáškovú službu pizze. Viete mi prosím poradiť, ako mám zaúčtovať, ak v dôsledku podpory predaja chce majiteľ zaviesť akciu pri kúpe 2 pizze je jedna zadarmo. Čiže zákazník dostane tri aj keď na doklade z ERP budú vyúčtované len dve. Tretia pizza nebude v tržbách ale dôjde k spotrebe materiálu zo skladu. Aký to má vplyv na DPH? Ďakujem za rady.
emilly1
23.10.09,10:34
Do reštaruácie sa nakupuje tovar, ktorý ide na ďaľšie spracovanie, čiže materiál - uvarí sa jedlo a materiál mení svoj charakter. Ale tým, že mi to jedlo predáme, čiže urobíme niekomu službu tak to účtujeme na 602 - tŕžby za služby. Ale popri tom cigarety, alkohol, je stále tovar, ktorý aj keď otvoríte, nalejete a odnesiete zákazníkovi nemení svoj charakter, popri tom ten materiál, ktorý použijete na výrobu toho jedla áno. Nie je nikde napísané že, alko, nealko, cigatety, a rôzny doplnkový tovar nemôžeš účtovať na 602, obyčajne obchod účtuje 601 - tŕžby za tovar, a spotrebu na 501. Záleží na tom, čo máš v internej smernici, vlastne interná smernica je pre Teba zákon, podľa ktorého sa riadiš. Porozmýšľaj a urob tak , aby to bolo pre Teba čo najvýhodnejšie, poprípade deľ 602 v anlytika bar a reštaurácia.
Dada
23.10.09,10:40
Ja používam 501 a 601 a naše stravné lístky fakturované firmám, ktoré chodia k nám na denné menu dávam na 602. Poradila mi to audítorka.
Peterika
23.10.09,10:54
Dobrý deň, v našom reštauračnom zariadení sme zaviedli donáškovú službu pizze. Viete mi prosím poradiť, ako mám zaúčtovať, ak v dôsledku podpory predaja chce majiteľ zaviesť akciu pri kúpe 2 pizze je jedna zadarmo. Čiže zákazník dostane tri aj keď na doklade z ERP budú vyúčtované len dve. Tretia pizza nebude v tržbách ale dôjde k spotrebe materiálu zo skladu. Aký to má vplyv na DPH? Ďakujem za rady.


Na doklade by mali byť naučtované 3 pizze a 1 jedna mínusom, pretože potom by ti ten materiál použitý na tretiu pizzu zostával na sklade a na daň. doklade chýbal a ty si ho predsa vydala alebo keďeď dáš pizzu napr. tú tretie za 0,03 € tak to účtuješ ako poskytnutú zľavu.
titusa
23.10.09,11:24
Keď dám tretiu pizzu mínusom, v konečnom dôsledku bude DPH 0,- lebo na výstupe bude pri predaji a na vstupe pri odpočítaní. Bude to potom z daňového hľadiska v poriadku? Neviete uviesť paragraf zo zákona o DPH ohľadom zliav?
Peterika
23.10.09,16:00
§*22 zákona 222 / 2004 Z. z.......

(4) Ak je v*čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z*ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o*sumu zľavy.
murka27
03.11.09,08:59
Ako sa prosím Vás účtuje v reštaurácii príprava jedla. Ak účtujem spôsobom B, nakupujem suroviny na 501 a tá práca sa nejako aktivuje, alebo čo s tým? Potom predaj hotového jedla 602.
A keď robia aj vlastné zákusky? Prosím vysvetliť po lopate.

A na konci roka inventúra - prijmem len nepredaný tovar a suroviny 112/501. Je to tak správne?
Len neviem, čo s tou aktiváciou.

Ďakujem

Mirka
Janiča
09.11.09,06:59
Aj aj mám ten problém. Viem tovar alebo materiál dostať na sklad, ale neviem ho vyskladniť. A tiež ma trápi, či to všetko musí ísť cez sklad. Napr. také koreniny nejaké, alebo iné drobnosti a už vôbec potom neviem, ako von zo skladu. Alebo niečo ako konzervované, alebo vo fľaši šaláty, uhorky a pod. A tak sa mi to kopí na sklade.
Dúfajme, že nám niekto skúsenejší poradí.

Posúvam túto otázku, nakoľko tiež začínam účtovať reštauráciu a zatiaľ nemám jasnú predstavu na základe čoho a ako budem materiál zo skladu vyskladňovať. Ak by niekto vedel poradiť, bola by som rada. Ďakujem.
Daggmar
09.11.09,08:10
Ako sa prosím Vás účtuje v reštaurácii príprava jedla. Ak účtujem spôsobom B, nakupujem suroviny na 501 a tá práca sa nejako aktivuje, alebo čo s tým? Potom predaj hotového jedla 602.
A keď robia aj vlastné zákusky? Prosím vysvetliť po lopate.

A na konci roka inventúra - prijmem len nepredaný tovar a suroviny 112/501. Je to tak správne?
Len neviem, čo s tou aktiváciou.

Ďakujem

Mirka

Mirka účtujem pizzériu spôsobom B, teda dávam materiál priamo do spotreby na 501. Tržby sú 601 alebo 602. V cene predaného jedla už by si mala mať zúčtovanú aj prácu, veď ho nepredávaš za nakupnú cenu materiálu ...

Áno, na konci roka robíš inventúru - zistený materiál a tovar zaúčtuješ 112/501 a 132/504. Nezabudni na začiatku nasledujúceho roka preúčtovať do nákladov. ( 501/112, 504/132 )
Daggmar
09.11.09,09:12
Podľa mňa sa skupina 621- aktivácia materiálu a tovaru nás netýka. U nás sa nevarí do zásoby ani nemáme zákaz. výrobu.
murka27
10.11.09,06:38
Ďakujem, ďakujem. A myslíte, že nemusím aktivovať ani tie zákusy? Tie tam pečú a aj predávajú, je to reštaurácia a aj cukráreň. Už som pochopila, že varenie sa neaktivuje, ale tá cukrárenská výroba môže byť tak isto?
marcelaStanakova
14.01.10,08:20
Ako zaučtujem v omege coca colu faktúru obaly bez dph 118,46
a tovar 307,03cena bez DPH a DPH 58,34 ide to do spotreby alebo do tovaru ačo s obalmi ??? Ďakujem som nováčik v omege
nane
19.01.10,20:02
Dobrý večer,

asi to bude trúfalé ale nenašla by sa medzi poraďákmi nejaká dobrá duša, ktorá by bola ochotná poskytnúť nám "menej zdatným" smernicu o účtovaní v takejto prevádzke. Je to jednoduchšie upraviť si podľa vlastných potrieb ako napísať celé ...
ďakujem
nane
20.01.10,13:29
Dobrý večer,

asi to bude trúfalé ale nenašla by sa medzi poraďákmi nejaká dobrá duša, ktorá by bola ochotná poskytnúť nám "menej zdatným" smernicu o účtovaní v takejto prevádzke. Je to jednoduchšie upraviť si podľa vlastných potrieb ako napísať celé ...
ďakujem
...posúvam
El Cid
29.01.10,15:10
Dobrý deň, rozpisujem položky v doklade : nápoje na účet 504AÚ, DPH 343AÚ a obaly 315AÚ. Na konci roka prerátam po inventúre sklad a vyrátam maržu pre tovar /hotové nápoje, tabak. výr., žuvačky a pod./ a pre potraviny 501AÚ. Obaly evidujem v sklade. Pekný deň...
tibor1000
05.02.10,15:49
Dobrý deň prajem,
prosím Vás,ako by ste riešili takýto prípad:
už z r. 2008 sa nám na účte 315 prenášajú vratné obaly,ktoré už v reštaurácii ani nemáme,možno boli vyhodené..
Chceme tento stav už vylikvidovať..
Ako na to účtovne správne?
môže byť 315/648 - akoby pri inventarizácii zistené chýbajúce obaly?

ďakujem vopred moc
Rozalka
05.02.10,15:51
Ak sa ti, ako píšeš "prenášajú", tak ich máš účtovne alebo fyzicky?
Podľa návrhu 315/648 neviem, aká je skutočnosť.
tibor1000
05.02.10,16:16
Ak sa ti, ako píšeš "prenášajú", tak ich máš účtovne alebo fyzicky?
Podľa návrhu 315/648 neviem, aká je skutočnosť.

prenášajú sa nám iba účtovne,fyzicky nikde nie sú..:(
Rozalka
05.02.10,16:25
aha, takže manko/škoda
549/ alebo 582/
nedaňovo
P07
23.03.10,18:21
Prosím Vás ako mám zaúčtovať obslužné (tringelt) ktoré zákazník zaplatil kartou?
Môže to byť takto?:
261/640 - Platby kartou z uzávierky
261/343 - DPH
221/261 - Výpis z banky
568/261 - Provízia banke SLSP (Banka na účet pripisuje už položky znížené o svoju províziu)
261/335 - Obslužné
Rozalka
23.03.10,18:45
Mno, možno inde vo svete je to takto, ale u nás by to obslužné (podľa mňa) malo byť pripočítané k HM a zdaniť daňou zo závislej činnosti.

Ak sa dačo zmenilo v zákonoch a takto to nie je, tak mi prosím dajte vedieť, nech som múdrejšia.
P07
24.03.10,07:47
Teraz som sa dozvedel, že majiteľ čašníkom to obslužné nevypláca. Prosím Vás poradte mi kam to z tej 261 šupnúť.
beatar
08.04.10,13:20
Už sa toho tu popísalo veľa a vidím, že i názory sa rôznia. Neviem sa rozhodnúť ako v JU zaúčtovať tržby v reštaurácii, nakoľko mi na mesačnej páske výjde len celková tržba bez členenia na bar a kuchyňu/tovar a materiál/. Mám zaúčtovať, kedže reštauračná činnosť je služba, tržby - tržby za služby a všetok nákup - nákup materiálu/i bar napr.nealko+alko nápoje./? Nebude mať s tým DÚ problém, že nie sú dodržané postupy účtovania v JU, kde sa hovorí, že "ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe" a tým pádom by sem alko a nealko nápoje patrili.?????
rodina1
08.04.10,14:15
Už sa toho tu popísalo veľa a vidím, že i názory sa rôznia. Neviem sa rozhodnúť ako v JU zaúčtovať tržby v reštaurácii, nakoľko mi na mesačnej páske výjde len celková tržba bez členenia na bar a kuchyňu/tovar a materiál/. Mám zaúčtovať, kedže reštauračná činnosť je služba, tržby - tržby za služby a všetok nákup - nákup materiálu/i bar napr.nealko+alko nápoje./? Nebude mať s tým DÚ problém, že nie sú dodržané postupy účtovania v JU, kde sa hovorí, že "ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe" a tým pádom by sem alko a nealko nápoje patrili.?????
Si síce v sekcii - Podvojné účtovníctvo. Ale ja tiež účtujem v JÚ, tak odpoviem. Ja tržbu účtujem ako príjem za výrobky a služby, pretože tiež na páske z dennej uzávierky nie je uvedené, za čo konkrétne tržba bola.
Napr. aj tu:
http://www.porada.sk/t81658-uctovanie-restauracie.html - prísp. č. 4 a 5
Timka1
08.04.10,14:23
Už sa toho tu popísalo veľa a vidím, že i názory sa rôznia. Neviem sa rozhodnúť ako v JU zaúčtovať tržby v reštaurácii, nakoľko mi na mesačnej páske výjde len celková tržba bez členenia na bar a kuchyňu/tovar a materiál/. Mám zaúčtovať, kedže reštauračná činnosť je služba, tržby - tržby za služby a všetok nákup - nákup materiálu/i bar napr.nealko+alko nápoje./? Nebude mať s tým DÚ problém, že nie sú dodržané postupy účtovania v JU, kde sa hovorí, že "ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe" a tým pádom by sem alko a nealko nápoje patrili.?????

v bare predávaš s obsluhou napr. alko a nealko naleješ do poharikov a obslúžiš, tým pádom účtuješ príjem za služby, ak by si predala za pultom napr. celú fľašu alkoholu v nezmenenom stave - teda neotvorenú vtedy by šlo o predaj tovaru
Zita5
08.04.10,14:28
v bare predávaš s obsluhou napr. alko a nealko naleješ do poharikov a obslúžiš, tým pádom účtuješ príjem za služby, ak by si predala za pultom napr. celú fľašu alkoholu v nezmenenom stave - teda neotvorenú vtedy by šlo o predaj tovaru

Ako toto naprogramovať do RP .

Nealko služba a nealko tovar :)

Ja neviem , mne sa to vždy a stále zdá také nelogické .
Timka1
08.04.10,14:33
Ako toto naprogramovať do RP .

Nealko služba a nealko tovar :)

Ja neviem , mne sa to vždy a stále zdá také nelogické .

no práveže museli by byť dva kódy ERP, čo asi nikdy nikto neustriehne, aj keby, nebude na uzávierke uvedené, že tento kód je pre tovar a tento pre služby ....

práve preto v bare s obsluhou všetko účtujem ako príjem za služby :)
great.zv
23.04.10,08:13
zdravím Vás všetkých zúčastnených.... začínam účtovať kaviareň, tak som si prešla celú tému... :cool:a vychádza mi z toho nasledovné:

- spotrebné dane z alkoholu a tabaku sa nás netýkajú - už boli "vyriešené"
- nákup tovaru - káva, alko, nelko, sladké a slané pochutiny na účet 501A
- predaj tohoto tovaru - s obsluhou (nameranie, čapovanie, príprava nápojov) na účet 602
- dodané/vrátené vratné obaly cez účet 315A

a ešte sa chcem opýtať:
- "pultové pochutiny", ktoré sú zadara - sa môžu dať do spotreby na 501A, - alebo je to účet 513? (teda aj s DPH - pohostenie, občerstvenie)
- tržba z ERP - dávate cez 315A, alebo účtujete priamo na účet 211?
- čo všetko musí obsahovať smernica?

budem rada, ak ma ešte vy skúsenejší usmerníte:o. ďakujem
great.zv
13.05.10,08:39
zdravím Vás všetkých zúčastnených.... začínam účtovať kaviareň, tak som si prešla celú tému... :cool:a vychádza mi z toho nasledovné:

- spotrebné dane z alkoholu a tabaku sa nás netýkajú - už boli "vyriešené"
- nákup tovaru - káva, alko, nelko, sladké a slané pochutiny na účet 501A
- predaj tohoto tovaru - s obsluhou (nameranie, čapovanie, príprava nápojov) na účet 602
- dodané/vrátené vratné obaly cez účet 315A

a ešte sa chcem opýtať:
- "pultové pochutiny", ktoré sú zadara - sa môžu dať do spotreby na 501A, - alebo je to účet 513? (teda aj s DPH - pohostenie, občerstvenie)
- tržba z ERP - dávate cez 315A, alebo účtujete priamo na účet 211?
- čo všetko musí obsahovať smernica?

budem rada, ak ma ešte vy skúsenejší usmerníte:o. ďakujem

... asi som uzavrela túto debatu.... sorry
adam
02.08.10,12:55
Chcela by som Vás poprosiť o vzor na inventúrne súpisy na tovar v kaviarni, ktoré slúžia na preberanie tovaru medzi čašníkmi po ukončení ich smeny. Mám problém v predaji káv. Napr. obyčajné presso stojí 0,85 E, viedenská káva 1E,
kapuccíno 1,15 E. Kávovar mi spočítava výdaj káv tzv.Total Caffe. Ale ako zistím koľko bolo presso a koľko ostatných? Na uzávierkach mi nešpecifikuje tovary zvlášť. Ako to robíte Vy? Ďakujem za rady...
ondrejvla
02.08.10,19:43
Ako toto naprogramovať do RP .

Nealko služba a nealko tovar :)

Ja neviem , mne sa to vždy a stále zdá také nelogické .

Zitka, predávaš to ako tovar a rozdiel je samozrejme marža, o podanej strave sa účtuje ako o službe, tam už vstupujú výkony pracovníkov.
ondrejvla
02.08.10,19:46
Chcela by som Vás poprosiť o vzor na inventúrne súpisy na tovar v kaviarni, ktoré slúžia na preberanie tovaru medzi čašníkmi po ukončení ich smeny. Mám problém v predaji káv. Napr. obyčajné presso stojí 0,85 E, viedenská káva 1E,
kapuccíno 1,15 E. Kávovar mi spočítava výdaj káv tzv.Total Caffe. Ale ako zistím koľko bolo presso a koľko ostatných? Na uzávierkach mi nešpecifikuje tovary zvlášť. Ako to robíte Vy? Ďakujem za rady...

Je potrebné si zadať do ERP každý druh kávy zvlášť, inak sa v tom nevyznáš a nevieš, či ťa zamestnanci "neobohatia" Inventúry súpis si urob podľa potreby v exceli, príklad :
- zostatok tovaru - príjem tovaru-výdaj tovaru-zostatok. Liehoviny sa samozrejme premeriavajú.
adam
03.08.10,05:49
Mám to tak urobené, len som chcela vedieť ako to robia iní. Aj keď tie kávy nahodím zvlášť, delí sa to len v denných uz. na mesačnej nie. Ďakujem za odpoveď...
P07
04.08.10,05:55
Záleží na tom akú máš ERP. Niektoré umožňujú aj mesačnú uzávierku PLU
petovsan
21.12.10,22:44
Oživujem túto vďačnú tému, nakoľko ma zaujíma už viackrát položená otázka (zatiaľ zostáva bez jasnej odpovede), a síce:
Ako účtovať v bare (kaviarni) materiál, ktorý neviem vyčísliť v receptúre ... napr. plátok ovocia, strek nejakého sirupu, prípadne oriešky, ktoré sa podávajú na stôl s miešanými nápojmi?
Nákup ovocia, sušeného ovocia, korenín a pod. materiálu účtovať cez sklad alebo priamo do spotreby na 501 a na konci roku inventarizovať iba sklad a tieto "drobnosti" ponechať v plnej sume v nákladoch?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
KEJKA
21.12.10,22:55
Oživujem túto vďačnú tému, nakoľko ma zaujíma už viackrát položená otázka (zatiaľ zostáva bez jasnej odpovede), a síce:
Ako účtovať v bare (kaviarni) materiál, ktorý neviem vyčísliť v receptúre ... napr. plátok ovocia, strek nejakého sirupu, prípadne oriešky, ktoré sa podávajú na stôl s miešanými nápojmi?
Nákup ovocia, sušeného ovocia, korenín a pod. materiálu účtovať cez sklad alebo priamo do spotreby na 501 a na konci roku inventarizovať iba sklad a tieto "drobnosti" ponechať v plnej sume v nákladoch?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
presne tak, ako som zvýraznila. Firma sa môže rozhodnúť, že niektoré nákupy bude účtovať priamo do spotreby a toto rozhodnutie má uvedené v smernici /aj so špecifikáciou/.
Inventarizácii podlieha okrem skladu aj tento materiál účtovaný do spotreby.
Teda ak ti zostane v kaviarni napr. fľaša sirupu alebo kg ovocia, či celé balíčky orieškov, tak ich oceníš ako nespotrebovaný materiál a môžeš dať na 112AE.
petovsan
22.12.10,13:18
Ďakujem pekne za poradenstvo, ešte veľká prosba niekomu, kto už má spracovanú smernicu ohľadom takéhoto účtovania v reštaurácii alebo bare, či by sa o ňu nechcel podeliť s ostatnými ... ? :)
Maaaria
04.01.11,19:49
prosim poradte,
fyzicka osoba (nie zivnostnik) si objednala u nas v restauracii prenajom priestorov z dovodu karu plus obed a obcerstvenie.
Mozme sa rozhodnut ci im vystavime fakturu aj s presnym rozpisom jedal alebo cez RP? Alebo sa faktury vystavuju iba pre firmy a zivnostnikov? co je spravne? dakujem.
KEJKA
04.01.11,20:42
môžete, ale nemusíte vystaviť faktúru.
alderonka
05.01.11,08:14
Ahojte, mám pocit, že to tu už v minulosti bolo prezentované (niekto to overoval u daňového poradcu) a bolo uvedené, že v reštaurácii sa všetko predáva so službou ako takou.
Nakoľko je náročné evidovať aká časť napr.vaječného likéru šla do írskej kávy (spotr.mat.) a aká časť šla v štamplíku (tovar), ja si vediem všetko na 501 a 602 s analytikou (čiže 501.04 a 602.04 a nazvala som si to spotr.tovar). Tam dávam absolútne všetko od múky po cigarety. Na konci roka si urobím inventarizáciu týchto dvoch účtov a porovnám ich s fyzickou inventúrou. Stav zásob potom preúčtujem z 501 na materiál na sklade.
Vratné fľaše si tiež vediem analyticky 501.50. Keďže tovar sa s fľaškou nepredáva (zákazník nápoj vypije pri stole), nepotrebujem výnosový protiúčet. Ak nám dodávateľ odpočíta vrátené fľaše, dám tam mínus. Na konci roka tiež preúčtujem inventárny zostatok na sklad.
MarkaK
08.01.11,20:30
Účtujem niekoľko reštaurácií a to nasledovne:
tovar 504 nákup predaj 604(bar)
kuchyňa 501 nákup 601 predaj
vratné obaly 315
Všetko ide s jednej registračnej pokladne, ale výstup z nej sa dá rozčleniť na viac položiek. tam si určím čo je 601 resp 604.
Maaaria
22.01.11,17:39
Poraďáci, opäť sa na vás obraciam.

účtujem reštauráciu. zákazníci nám za stravu platia gastrolístkami rôznych spoločnosti. Ide mi o to......že za december sme dostali
napr. gastrolístky v hodnote 500eur, ale odovzdávame ich spoločnostiam až začiatkom januára. čiže poplatok za stravne lístky a peniaze na účet nám pošlú v januári.(dátum dodania na faktúre je január). Ako to účtujete. na Príjmy BO, alebo ako? a ten poplatok ktorý si strhávaju ako zaúčtujete.
Prosim poraďte. ďakujem
janaGT
27.05.11,11:20
nie je tu niekto z Trnavy, kto účtuje reštaurácie?
KEJKA
27.05.11,11:53
poplatok je vtedy v nákladoch, ked si to firma s lístkami uplatní ..... vo faktúre.
a prijaté gastrolístky je len iná forma hotovosti, tam problém nie je.
sybila3
26.07.11,09:18
Účtujem niekoľko reštaurácií a to nasledovne:
tovar 504 nákup predaj 604(bar)
kuchyňa 501 nákup 601 predaj
vratné obaly 315
Všetko ide s jednej registračnej pokladne, ale výstup z nej sa dá rozčleniť na viac položiek. tam si určím čo je 601 resp 604.
no lenže mne nahádžu bloky a neviem či nakupovali nápoje do reštaurácie alebo do baru? ako to rozlíšim? a ešte mám problém predávajú sezonne zmrzlinu - 604??? a predaj lístkov na parkovisku? 518? dík
KEJKA
26.07.11,09:39
no lenže mne nahádžu bloky a neviem či nakupovali nápoje do reštaurácie alebo do baru? ako to rozlíšim? a ešte mám problém predávajú sezonne zmrzlinu - 604??? a predaj lístkov na parkovisku? 518? dík
rozlíšiť ti to má ten, kto ti to hádže.....
bud ti udú dávať bloky v osobitnom obale pre bar a osobitne pre reštauráciu, alebo na každý blok napíšu umiestnenie.
zmrzlina je bud výrobok 601, alebo predaj tovaru 604
tržby za parkovné 602
ivka32
14.11.11,19:40
Poprosím o radu. Začala som účtovať firmu s podvojným účtovníctvo - hotel-bar-reštaurácia, mesačný platcovia DPH. Prevadzkárka nahadzuje tovar na sklad, vyskladňuje ho, robí inventúry, kalkulácie. Ja len účtujem. A mám tu tri problémy, z ktorých som bezradná /naozaj zlaté obchodné spoločnosti/. 1. Ako zaúčtovať v našom podniku tzv. repré /kávy,minerálky,džúsy pre majiteľových ,dobrých, známych, popr. dodávateľov atď/, ktoré im ponúkneme napr. pri rokovaniach? 2. Ako zaúčtovať samotnú spotrebu majiteľa /ide o jedlo, nápoje/?? 3. Ako zaúčtovať stravu zamestnancov, keď je poskytovaná bez úhrady?? Prosím poraďte mi... Ďakujem.
KEJKA
15.11.11,04:38
máš dostať osobitne výdajky na repre /513+DPH/, osobitne spotreba 501
osobitne nedaňová spotreba bez úhrady blízkym osobám 501.99+DPH k tomu
atd.
v čom je problém?
reštika nie je obchodná spoločnosť?
stravu zam-cov aktivujem podľa kalkulácie na jedlo 527/62x, zvšok 472 MD
ivka32
15.11.11,06:24
Kejka, ďakujem za radu, aj keď sa s ňou nestotožňujem. Nie je to také jednoduché, ako si si to tu ty napísala. Nakoľko: Strava zamestnancov - nemám presne stanovenú kalkulciu, hodnota jedla je každý deň iná, každý deň nejedia všetci zamestnanci, a už vôbec nie obe jedlá :-(. A keď som si to akosi už prepočítala podľa kalkulácií a zaúčtovala, ako si napísala ,aktibujem podľa kalkulácie, , majiteľ mi povedal, že to nie je dobre zaúčtované... Repré - to viem, že účet 513 ale tiež z aktivovať služby 622 - čiže bude 513/622,343? Čo s DPH, keďže na sklad som tovar prijala a DPH som si dala na odpočet? A ešte čo sa týka repré - ja nemám výdajky, ale dostanem blok z ERP /nedaň.dokl./ už s predajnou cenou! Je to správne?? Spotreba majiteľ - 501, ale na základe čoho? Aby to bolo presné - ja účtujem na inom programe /MRP/ a prevadzkárka na inom /Oberon/. Ona prijíma na sklad, vydáva zo skladu a ja dostanem len hotové výstupy - PS skladu na začiatku mesiaca, KS na konci mesiaca. Bloky na nákup tovaru/surovín si aj ja nahodím do účtovníctva na 132, no a na konci mesiaca, na základe výstupov, čo mi dá prevadzkárka, si zaúčtujem spotrebu 504/132. A na konci mesiaca mi vždy odovzdá - mesačné uzávierky z ERP /daňové doklady bar,reštaurácia,ubytovanie/, bloky /nedaňové/ - majiteľ,repré,market.výdaj/väčšinou je to šampanské pre mladomanželov/, zamestnanci /jedna sumárna suma za stravu všetkých zamestnancov/ = toto všetko je s DPH a v predajných cenách... Tak Kejka, teraz mi prosím poraď...
KEJKA
15.11.11,07:00
no, na taký súbor otázok viem odpovedať len toľko, že to potom môžem robiť sama.
Nie je to jednoduché, ale nič nie je jednoduché a v tomto prípade dostávaš nedostatočné výstupy. Je na tebe, ako si vydupeš, aby viedli riadnu evidenciu a dávali ti riadne doklady.
Hovorí ti niečo doklad o použití?
Prevádzkárka musí vedieť, či vydáva zo skladu tovar, materiál do spotreby, na predaj, ako repre..... a podľa toho má urobiť výdajku. Takže tu sa obídeš bez aktivácie.
Výdajka musí byť v skladových cenách a to nie sú ceny predajné, minimálne musia byť nákupné. Musia - musíš si to presadiť a ak nie, nech ti na taký doklad sama napíše a podpíše, aká bola nákupná cena toho-ktorého výdaja.
Stravné-firma musí preukázať, že poskytuje stravu zamestnancom, teda logicky musí viesť evidenciu, kto sa stravoval. musí byť kalkulácia na tzv. zamestnanecké menu, jasne, že niekedy cena vyskočí hore, inokedy sa niekde ušetrí. Tebe stačí informácia - táto kalkulácia a počet obedov.
ak sa zo zásob odpočítala DPH, tak pri repre a osobnej spotrebe ju treba štátu vrátiť, takže 513/132 a ešte 513/343-DPH na výstupe,
atď, atď.
Ťažké nie je zaúčtovať, ale dotlačiť podnikateľov, aby si svoju časť práce, vrátane správnych a potrebných dokladov pripravili.
KEJKA
15.11.11,07:03
a ešte dodám - už sa mi nechce otvárať moju odpoveď, že napr,. šampanské pre mladomanželov by som nebrala ako repre, ak ide o svadobnú hostinu....to je predsa zakalkulované v cene tejto akcie, súčasťou marže.
Ak je to pre mladomanželov=zamestnancov, bez hostiny, tak OK, nedaňový náklad, tiež nie repre.
ivka32
15.11.11,08:04
Kejka, ďakujem... takáto odpoveď mi úplne stačí... lebo aj ja som toho názoru, že chyba nie je, že to neviem zaúčtovať, ale chýbajú mi presné a hlavne dobré vstupy - a to akosi nemôže majiteľ pochopiť...Lebo prevadzkárka je jeho zbožňovaná pravá ruka a tá sa predsa nikdy nemýli :-( Kejka, v prípade ešte nejakých otázok, čo sa týka účtovania, nemohla by som sa spojiť s tebou aj inou formou ako len porada?? napr. mail? lebo mám z toho všetkého miernu depresiu :-( ďakujem.
sybila3
23.11.11,14:34
vedeli by ste mi poradiť? sro má prenajatý hotel, teraz ho začali rekonštruovať, prerábajú recepciu a niektoré izby, ako by som mala účtovať nákup materiálu na rekonštrukciu na 501? alebo 042? dík
KEJKA
23.11.11,14:38
vedeli by ste mi poradiť? sro má prenajatý hotel, teraz ho začali rekonštruovať, prerábajú recepciu a niektoré izby, ako by som mala účtovať nákup materiálu na rekonštrukciu na 501? alebo 042? dík
Budovu v prenájme môžu rekonštruovať len so súhlasom prenajímateľa.
Ak ide o rekonštrukciu, tak 042
ak o opravu, tak 501.
sybila3
23.11.11,15:13
no určite to bude so súhlasom a tam je predpoklad, že ten hotel po 7 rokoch nájmu odkúpi. Ale ja z bloku nijako nerozlúštim, či ide o rekonštrukciu alebo nakupovali materiál na opravu.
KEJKA
23.11.11,15:19
no určite to bude so súhlasom a tam je predpoklad, že ten hotel po 7 rokoch nájmu odkúpi. Ale ja z bloku nijako nerozlúštim, či ide o rekonštrukciu alebo nakupovali materiál na opravu.
ty ani nemáš čo lúštiť, a na diaľku ti nikto neporadí.
každý účtovný doklad má byť vecne odsúhlasený - t.j. nech tam konateľ okrem podpisu napíše, či je to materiál na opravu alebo rekonštrukciu a ak na oboje, tak nech to vyčísli.
TY máš účtovať doklad vecne odsúhlasený a máš právo žiadať , aby ti dávali do účtovníctva úplné informácie.
JA nepodpísaný doklad vraciam konateľovi.
sybila3
24.11.11,08:26
podpisujú ti bločky? dobre a ak ide na rekonštrukciu tak 042 a keď sa zrekonštruuje tak potom sa bude odpisovať . ale teda jednoznačne mi má konateľ povedať či rekonštrukcia alebo oprava. ešte by som prosila poradiť na výpisoch z účtu mám prvýkrát platbu kartou za služby cez terminál neviem ako to účtovať na BU 221/261 a potom by sa to malo odúčtovať z tržieb z pokladne alebo ako postupovať doteraz som ešte terminál neúčtovala. ďakujem
KEJKA
24.11.11,08:34
sú viaceré spôsoby účtovania terminálov, ale správne 221/261
a pokladnicu - ERP - pri účtovaní rozlíšiš ten terminál takže 211/602,604,343(podľa druhu dodaní)
a sumu z terminálu dáš na 261 MD spôsobom ako ti dovolí soft.
sybila3
24.11.11,11:57
takže si nasčítam mesačné platby cez terminál z BU a tú istú sumu odúčtujem z pokladne? lebo zatiaľ mi posielajú len mesačné uzávierky a tam nevidím platbu z terminálu a účtovať asi 602 keďže sú to reštauračné služby. Platci dph nie sú zatiaľ, hotel je prenajatý od polovice tohto roka od platcu dph ale s.r.o, ktorá si ho prenajala nie je platca, hľadala som tabuľku na odsledovanie na registráciu dph ale nemôžem nájsť, ale zatiaľ mu nevychádza registrovať sa aj keď tržby ešte z pokladne nemám odúčtované, takže sa ešte znížia ak odúčtujem terminál. a ešte na výpise je provízia za terminál aj to účtujem??? ďakujem
KEJKA
24.11.11,12:44
čo keby si písala prehľadnejšie?.
Hlavne k tej registrácii - počítaš všetky tržby evidované v ERP aj terminálové platby, neviem, či som ťa pochopila, aj všetky faktúry. Obrat 49000 EUR, potom, už hľadaj upresnenie tohto obratu pre povinnú registráciu.
A im povedz, nech terminálové platby označia, je to potom v uzávierke prehľadnejšie.
zazulka
07.06.12,08:47
Dobrý deň,

vedel by niekto poradiť kam zaúčtovať cukríky, ktoré sú ako pozornosť? a takisto by ma zaujímalo ak nakúpime ako reštaurácia materiál na zhotovenie jedla, z ktorého si uplatníme DPH a toto jedlo v konečnom dôsledku použijeme na repre musím DPH zaúčtovať aj na strane dal ?
Jana103
28.09.12,05:37
moze tu niekto dat tu smernicu? lebo prave zacinam uctovat a nemam vobec predstavu, ako by to malo vyzerat
KEJKA
28.09.12,13:18
...................
vedel by niekto poradiť kam zaúčtovať cukríky, ktoré sú ako pozornosť? a takisto by ma zaujímalo ak nakúpime ako reštaurácia materiál na zhotovenie jedla, z ktorého si uplatníme DPH a toto jedlo v konečnom dôsledku použijeme na repre musím DPH zaúčtovať aj na strane dal ?
cukríky?.hádam repre, bez nároku na odpočet DPH, málo informácií
a samozrejme, ak je hotové jedlo repre, treba vystaviť interný doklad o použití a zúčtovať DPH na výstupe rovnako, ako keby ste ho predali.
yvica
05.02.13,15:43
no ja lúštim faktúru z metra a mám tam rôzne nahádzané, zo začiatku som všetko rozúčtovavala, potraviny, nápoje, čistiace prostr. osobná spotr. , ale teraz účtujem potraviny+nápoje+alkohol na 501200, čistiace na 501300 a osobnú spotrebu dávam na 548 nedaňové alebo by to malo byť repre? ešte občas byva šampon alebo krem......pasta, dávam to tiež na 501 nakoľko to majú na predaj na recepcii malo by to byť na 504 ale keď na páske z erp nemám predaj tovaru ale len jedlá, ubytovanie a ostatné môžem to takto riešiť? dík
yvica
18.04.13,10:58
prosím Vás vystavujem faktúru za ubytovanie pre českých hostí, mala by byť vystavená s dph nakoľko služba sa poskytuje na Slovensku a mala by ísť aj do daňového dph?
nika.sum
18.04.13,13:05
prosím Vás vystavujem faktúru za ubytovanie pre českých hostí, mala by byť vystavená s dph nakoľko služba sa poskytuje na Slovensku a mala by ísť aj do daňového dph?

ano, je to sluzba podla §16, samozrejme vystavena so slovenskou DPH a aj musi ist do danoveho priznania DPH.
§ 16
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
timejka200
12.06.14,08:16
otvárame reštiku - mám tu bločky ako napríklad nákup liehovín - zaúčtujem na 501 do spotreby. Vzniká nám nejaká povinnosť- zaplatiť nejakú spotrebnú daň ,,ešte som sa nestretla s touto problematikou.
Excise Duty
12.06.14,08:24
otvárame reštiku - mám tu bločky ako napríklad nákup liehovín - zaúčtujem na 501 do spotreby. Vzniká nám nejaká povinnosť- zaplatiť nejakú spotrebnú daň ,,ešte som sa nestretla s touto problematikou.
Spotrebná daň je už dávno zaplatená a máš ju v cene liehovín!
timejka200
12.06.14,08:26
ďakujem, takže si môžem uplatniť DPH.
IvetaH
11.03.15,15:38
Neviem donútiť konateľa, aby urobil inventúru kuchyne aj baru. Na stave má stoly a stoličky a nejaké drobnosti z roku 2007, ale nič viac, žiadne pece, hrnce, variče. Mám si s tým robiť problém alebo to nie je až taký problém a radšej to nechať tak?