saman
01.12.04,15:49
V praxi sa mi casto stava, ze spolocnost ma jedneho konatela (sucasne jediny spolocnik), ktory v skutocnosti neplni len funckiu konatela (zastupovanie spolocnosti) ale vybavuje aj vsetky zakazky a v podstate ako jediny produkuje prijem pre spolocnost. Otazka znie, ci takyto konatel musi byt v s.r.o. aj zamestnany, alebo poskytuje spolocnosti svoje sluzby bezodplatne? Pokial ide o funkciu konatela musi mat konatel so spolocnostou uzatvorenu zmluvu o vykone funkcie alebo mandatnu zmluvu, ak ano na aku sumu?
Jozef Mihál
01.12.04,14:50
Nemusí byť zamestnaný.
To, že je konateľ, je dané v spoločenskej zmuve, a to stačí.
saman
01.12.04,15:05
Ok, ale v spoločenskej zmluve je napisane, že má zastupovať spoločnosť a nie že má pracovať pre spoločnosť a on pre ňu naozaj realizuje všetky zákazky (to už nie je predmetom funkcie konateľa)
Jozef Mihál
01.12.04,15:32
Ako spoločník nemusí byť zamestnaný. Ak pracuje pre spoločnosť, nemusí byť za túto prácu odmeňovaný formou, ktorá sa považuje podľa zákona o dani z príjmov za príjem zo závislej činnosti.
Daska
01.12.04,19:22
ako je potom tento konatel odmenovany?
Katty
02.12.04,08:25
No ak je konateľ aj spoločníkom a v tomto prípade jediným tak zisk jeho spoločnosti je vlastne jeho odmena, rozdelenie zisku po zdanení je najjednoduchšia a najvýhodnejšia cesta ako byť odmeňovaný. Neplatia sa totiž z toho odvody
Daska
03.12.04,09:03
velmi pekne Vam dakujem
babetka
03.12.04,09:24
U nás je tiež 1 spoločník z 2 konateľom.Nemá zmluvu, ale mesačne si ako živnostník faktúruje odmenu za odpracované hodiny. Zo živnosti už nemá žiaden iný príjem. Môže to tak byť?
Jozef Mihál
03.12.04,10:57
babetka - je to na hrane zákona o dani z príjmov. Za výkon funkcie konateľa si ale určite nemôže fakturovať, ak už - tak za iné služby, ktoré dodáva spoločnosti.
babetka
03.12.04,11:04
pán Mihál - prečo je to nesprávne? Ak nie je zamestnancom firmy, považovala som to za správne - vyfaktúruje si odpracované hodiny a každý mesiac donesie faktúru. Robí všetko ako riaditeľ - zháňa zákazníkov, vyhotovuje ponuky a pod. Čo mám teraz robiť? Riešim to tak už druhý rok. Pomôžte, prosím. Stačí ak zmením znenie fakturácie?
Jozef Mihál
03.12.04,11:07
To je na dlhú debatu a nie na tému, v ktorej by som bol "doma".
babetka
03.12.04,11:27
Aj tak ďakujem, pán Mihál. Aspoň viem, že to nie je v poriadku.