mončika
18.10.06,12:56
Dostala som dobropis z Nemecka na tovar, ktorý sme reklamovali. Tovar reklamujeme asi raz za rok, čiže dobropis sa nevzťahuje k jednej došlej faktúre , ale k viacerým. Aký kurz DPH mám použiť? Viem, že ak sa dobropis vzťahuje k jednej fa, použijem kurz z pôvodnej fa.
Paula
18.10.06,11:06
Dostala som dobropis z Nemecka na tovar, ktorý sme reklamovali. Tovar reklamujeme asi raz za rok, čiže dobropis sa nevzťahuje k jednej došlej faktúre , ale k viacerým. Aký kurz DPH mám použiť? Viem, že ak sa dobropis vzťahuje k jednej fa, použijem kurz z pôvodnej fa.

Aj v takomto prípade sa použije pri prepočte cudzej meny kurz platný pri vzniku daňovej povinnosti v čase pôvodných dodávok.
mončika
18.10.06,11:16
Neviem si to dosť dobre predstaviť, pretože dobropis obsahuje veľa položiek a skoro každá položka je z iného nákupu.
Paula
18.10.06,11:33
Neviem si to dosť dobre predstaviť, pretože dobropis obsahuje veľa položiek a skoro každá položka je z iného nákupu.

Nemám také prípady, prípadné reklamácie robíme vždy ku konkrétnej faktúre a aj dobropis nám príde k tejto jedinej (tak sa zmluvne dohodlo). Ale viem si predstaviť evidenciu, ak by sme to robili ako vy. Keď tovar reklamujete, opisujete do reklamačného listu pravdepodobne údaje o ňom z prvotných faktúr. Potom nie je problém poznačiť si ihneď na svoju kópiu ku každej reklamovanej položke prvotný kurz a keď príde dobropis, netreba už nič vyhľadávať spätne.
mončika
18.10.06,11:38
Nemci sú benevolentní, nevypisujeme im žiadne rekl.listy, pošleme mailom
zoznam tovaru a kusy, ktoré reklamujeme a to je všetko. Ide o kozmetické výrobky, čiže ide o veľké množstvo drobotín za relatívne nízke ceny. Celý dobropis je na 50 EUR, ale tvorí ho veľa položiek.
.lena.
18.10.06,12:24
Neviem si to dosť dobre predstaviť, pretože dobropis obsahuje veľa položiek a skoro každá položka je z iného nákupu.
Myslím, že účtovná jednotka má možnosť sama si určiť postup vo vnútornom účtovom poriadku aký kurz použije v tomto prípade . Určite by to mal byť kurz z faktúr na ktoré sa dobropis vzťahuje - napr. urobiť priemer.
liba2
18.10.06,15:59
Myslím, že účtovná jednotka má možnosť sama si určiť postup vo vnútornom účtovom poriadku aký kurz použije v tomto prípade . Určite by to mal byť kurz z faktúr na ktoré sa dobropis vzťahuje - napr. urobiť priemer.
Presne tak,
mala som vlani takýto prípad. Našťastie to nebolo veľa položiek, ale každá z inej faktúry. Tak som prepočítala hodnoty podľa ZDPH pôvodným kurzom na Sk, spočítala a urobila spätne priemerný kurz, ktorý som zadala do programu. Tým som splnila "literu zákona".
ivako
19.10.06,14:16
Presne tak,
mala som vlani takýto prípad. Našťastie to nebolo veľa položiek, ale každá z inej faktúry. Tak som prepočítala hodnoty podľa ZDPH pôvodným kurzom na Sk, spočítala a urobila spätne priemerný kurz, ktorý som zadala do programu. Tým som splnila "literu zákona".
Prosím ťa,napíš mi § zákona. Ak je to naozaj tak, že sa dá robiť priemer,veľmi by mi to zjednodušilo prácu.
liba2
19.10.06,14:52
Prosím ťa,napíš mi § zákona. Ak je to naozaj tak, že sa dá robiť priemer,veľmi by mi to zjednodušilo prácu.
Zákon nehovorí, že môžeš urobiť výpočet nejakým priemerným kurzom (tak ako som to urobila ja). Podľa zákona máš použiť pri dobropise pre účely DPH kurz z faktúry, ku ktorej ti prišiel dobropis. Keďže máš na dobropise viac položiek k rôznym faktúram a teda by si potreboval do jedného účtovného dokladu v softvéri zadať viac kurzov, ale to technicky nie je možné, lebo v programe môžeš zadať jeden kurz pre celý dobropis, musíš si nejako pomôcť. Tak si "ručne" prepočítaš všetky položky na Sk tak ako to má byť, spočítaš sumu v Sk a vydelíš valutou. Tým získaš priemer kurzov ktorými by si správne mal prepočítať položky DPH v dobropise. Tento kurz zadáš do programu.
Pozor ale, nesmieš to urobiť tým, že urobíš priemer spočítaním kurzov a vydelením ich počtu, to by ti vyšiel celkom iný výsledok a nesprávny.