duficek
18.10.06,15:52
Dostal som fakturu do dodavatela s vycislenou DPH. V identifikacnych udajoch sa IC DPH dodavatela nenachadza, na www.drsr.sk sa jeho cislo DIC nenachadza, teda velmi pravdepodobne platitel DPH nie je.
Co teraz s tou fakturou, mozem si uplatnit DPH alebo nie? Dodavatela som ziadal o opravu faktury, ale kedze peniaze uz dostal, nechce sa tym zaoberat a povie ze o tyzden ju posle a stale nic.
Ak by som si tu DPH narokovat nechcel, ako ju mam zauctovat, ako danovy vydaj alebo nedanovy?
danusi
18.10.06,14:08
Ak on vyfakturoval cenu i DPH, bol dodávateľ povinný túto DPH odviesť DU. Ale keďže nemá pridelené IČ DPH, nemáte nárok na odpočet DPH. Ja by som celú sumu dala ako daňový náklad. Veď tak sa vždy postupuje od neplatiteľa DPH, prípadne by som kontaktovala DU.
duficek
18.10.06,14:17
dakujem za odpoved.
Paula
18.10.06,14:30
Pozor! Pred časom sa tu spomínal takýto prípad....kontrola dodanila DPH odberateľovi na základe prijatej faktúry, kedy dodávateľ nebol platiteľom ale faktúru vystavil s daňou. Odberateľ bol vlastne potrestaný za dodávateľa. Žiaľ, neviem, kde ten príspevok hľadať.
Jana Acsová
18.10.06,14:33
Pozor! Pred časom sa tu spomínal takýto prípad....kontrola dodanila DPH odberateľovi na základe prijatej faktúry, kedy dodávateľ nebol platiteľom ale faktúru vystavil s daňou. Odberateľ bol vlastne potrestaný za dodávateľa. Žiaľ, neviem, kde ten príspevok hľadať.Ako Pauli mohli dodaniť dodávateľa? Tomu nerozumiem. Dodávateľ uplatnil daň (nesprávne) a odberateľ by mal k predmetnému pristúpiť ako platiteľ dane. Neviem, aké iné dodanenie by mohlo pripadať do úvahy.
danusi
18.10.06,14:36
Daňák dodaní len v prípade, ak sa jedná o platiteľa DPH, ktorý vystaví fa bez DPH. Toto je opačný prípad.Alebo mu dodanila to, čo si uplatnil na vstupe a nemal na to právo. Inak to nevidím.
Jana Acsová
18.10.06,14:38
No mohlo by sa to týkať prípadu, ak by platiteľ uplatnil odpočítanie dane, ktorú mu vyčíslil neplatiteľ. Iba to ma napadá ...
Jana Acsová
18.10.06,14:42
Sme písali všetci traja naraz ... a o tom istom .-)
suzuki
18.10.06,14:44
podľa mňa to odberateľovi nedodanili, ale žiadali naspäť DPH, ktorú si neprávom nárokoval. A myslím, že by daňová kontrola na daň z príjmu túto DPH ani neuznala do daňových nákladov.
duficek
18.10.06,14:51
dakujem vam vsetkym. cize DPH si uplatnit nemozem a nemozem si ju ani narokovat ako danovy naklad?
Jana Acsová
18.10.06,14:55
...cize DPH si uplatnit nemozem a nemozem si ju ani narokovat ako danovy naklad?DPH nie ... ale daňový náklad by to byť podľa môjho názoru mohol. Ešte by bolo dobré uvažovať o vrátení faktúry na prepracovanie.
duficek
18.10.06,15:00
DPH nie ... ale daňový náklad by to byť podľa môjho názoru mohol. Ešte by bolo dobré uvažovať o vrátení faktúry na prepracovanie.
ako som uz hore pisal, prepracovanie sa zo strany dodavatela nekona, uz od jula tohto roka ho o to ziadam. akurat spracuvam DPH k 3.Q a prechadzam kontrolne zaznamy.
dam teda celu fakturu do nakladov, vdaka
Marianna01
18.10.06,15:06
Pozor! Pred časom sa tu spomínal takýto prípad....kontrola dodanila DPH odberateľovi na základe prijatej faktúry, kedy dodávateľ nebol platiteľom ale faktúru vystavil s daňou. Odberateľ bol vlastne potrestaný za dodávateľa. Žiaľ, neviem, kde ten príspevok hľadať.

Pauli, skúsim to nájsť, pretože som to bola ja... Bolo to niekde o daňových kontrolách. Pohrabem sa v tom
Marianna01
18.10.06,15:13
už to mám:

http://www.porada.sk/t12509-p3-kontrola-dph-za-1-a-2-stvrtrok-2005-a.html?highlight=kontrola#post135694


môj prípad začína od príspevku 29 a tiahne sa aj ďalej...

Smutný prípad :mee::mee::mee:
Paula
18.10.06,15:24
Aha, som si nepamätala ako to presne bolo... ospravedlňujem sa za chaos, ktorý som spôsobila :) vyššie.
iris07
25.10.06,13:40
Ahojte, mám daňovú kontrolu a vypočítali mi, že mám v r. 2004 na faktúrach za 50.000,- DPH od dodávateľov, ktorí neboli platitelia DPH. Ja mám od nich na faktúre uvedenú sumu DPH aj ich IČ DPH. Požadujú od nás doplatenie celej DPH. Nerozumiem, prečo si ju nepýtajú od tej firmy, ktorej som ju uhradila. Mám nejakú šancu na odvolanie a môžu mi dať ešte aj penále? :eek: (v tomto http://www.porada.sk/t12509-p3-kontrola-dph-za-1-a-2-stvrtrok-2005-a.html?highlight=kontrola#post135694 príspevku som odpoveď nenašla.)
neviem, prečo mám platiť tie peniaze 2-krát!
ďakujem za radu
duficek
25.10.06,14:35
no to je snad zly sen s tymito DPHckami 2x platenymi !!!
mal by sa jednoznacne zmenit zakon o DPH alebo aspon ist po tych, co tu DPH mali statu odviest....a nie vybrat si jednoduchsiu cestu a ozobracit poctiveho platica :(
Marianna01
25.10.06,14:48
Ahojte, mám daňovú kontrolu a vypočítali mi, že mám v r. 2004 na faktúrach za 50.000,- DPH od dodávateľov, ktorí neboli platitelia DPH. Ja mám od nich na faktúre uvedenú sumu DPH aj ich IČ DPH. Požadujú od nás doplatenie celej DPH. Nerozumiem, prečo si ju nepýtajú od tej firmy, ktorej som ju uhradila. Mám nejakú šancu na odvolanie a môžu mi dať ešte aj penále? :eek: (v tomto http://www.porada.sk/t12509-p3-kontrola-dph-za-1-a-2-stvrtrok-2005-a.html?highlight=kontrola#post135694 príspevku som odpoveď nenašla.)
neviem, prečo mám platiť tie peniaze 2-krát!
ďakujem za radu

No, treba si prečítať príspevky aj tie za tým, tam som už konkrétne písala (a zdá sa mi - vlastne určite áno), že aj viacerí sa o tom rozpisovali - jednoducho nemáš šancu proti DU. Odvolať sa môžeš, za vyskúšanie nič nedáš, ale zákon hovorí, že za odpočet DPH si zodpovedná Ty. Takže je viac než pravdepodobné, že Ti to dodania, spenalizujú a sankcionujú... :eek::eek::eek: Skús prečítať aj tie ďalšie príspevky, odrážaj sa od môjho nicku, po mojich príspevkoch je vždy diskusia na túto tému.
duficek
25.10.06,14:59
je nejaka moznost prevencie ? ako sa ja dozviem, ze moj dodavatel zaplatenu DPH odviedol statu....je to vobec mozne?
vebe
25.10.06,20:34
odpočítanie DPH nie je možné uplatniť, ale do daňových výdavkov by som to dala. Veď aj DPH, ktorú si nemôžeme (z rôznych príčin, ako napríklad prenájom osobného auta) uplatniť, môžeme započítať do daňových nákladov. Ide tu o dodržanie zákona o DPH.
evina
25.10.06,21:12
§69 zákona o DPH
10/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
Muška
25.10.06,21:32
§69 zákona o DPH
10/ ...ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.

...a toto kto dokazuje?
duficek
25.10.06,21:52
mna by skor zaujimalo ako...
Paula
25.10.06,22:05
áno, aj :)
iris07
27.10.06,17:50
§69 zákona o DPH
10/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.

Podľa tohoto § mi DU prikáže zaplatiť daň, kt. som raz zaplatila aj keď som nevedela, že môj dodávateľ zo mňa robí blázna a strčí si moje prachy do vrecka? Naozaj neviem ako mi môžu dokázať, že som o mala vedomosť o tom, že neodvedú daň. To by som si radšej neuplatňovala dph, len aby som nemala problémy.

Nakupujem tovar 1.1. a zaplatím ho celý s dph a dodávateľ si k 1.q. svoju dph neodvedia, tak ja si mám v 2.q. ju dodaniť, ak sa to dozviem? čo vôbec neviem akým spôsobom!!! asi mi na du dajú zoznam, kt. moji dodávatelia ešte namajú zaplatené :confused:
Iveta Klimová
05.11.06,15:44
Ja mám opačný problém.Je možné aby platiteľ DPH nakupoval služby bez DPH ?
Jedná sa o doručovanie zásielok-balíkov a i. Vysvetlím podrobnejšie:
Neplatca DPH-živnostník externe vypomáha s rozvozom týchto zásielok.Objednávky na rozvoz mu firma-platca DPH vystavuje bez DPH.Ako má živnostník vystaviť faktúru platcovi DPH? Je mi jasné že bez rozpisu,ale
či má pripočítať DPH k cene na objednávkach alebo nie.
Paula
05.11.06,15:55
Ja mám opačný problém.Je možné aby platiteľ DPH nakupoval služby bez DPH ?
Jedná sa o doručovanie zásielok-balíkov a i. Vysvetlím podrobnejšie:
Neplatca DPH-živnostník externe vypomáha s rozvozom týchto zásielok.Objednávky na rozvoz mu firma-platca DPH vystavuje bez DPH.Ako má živnostník vystaviť faktúru platcovi DPH? Je mi jasné že bez rozpisu,ale
či má pripočítať DPH k cene na objednávkach alebo nie.

Neplatiteľ nemá čo pripočítavať v zmysle DPH ani platiteľovi ani neplatiteľovi. Objednávateľ nemôže teda rátať s vyčíslenou položkou DPH pri fakturácii od dodávateľa ani pri svojej objednávke. Predpokladám, že daný objednávateľ uvažuje o cene služby na objednávke ako o cene konečnej.
Lucka F.
04.07.07,07:06
Ahoj, ja by som sa chcela poradit, fakturujeme priestory, ktore mame prenajate od platitela DPH (my sme taktiez platitel DPH) neplatitelovi DPH. Fakturu som vystavila s DPH....urobila som spravne? Dakujeeem...:)
Lucka F.
04.07.07,08:09
halooooo...nevie mi prosim niekto poradit?
Muška
04.07.07,08:53
a toto Vám nič nehovorí???

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
Lucka F.
04.07.07,08:54
my mu fakturujeme prenajom kancelarie aj so zariadenim...takze je to v poriadku, ze som to fakturovala s DPH? Pretoze uctujem v programe od Softipu - Hercules a pri nahravani uctu 343 mi pisal vsetko mozne, ked som nezadala IC DPH odberatela...:))) Inak dakujem, dakujem, dakujem za radu...:)))
Lucka F.
04.07.07,08:56
a to pre mna znamena vypocet koeficientu? este som to nikdy nerobila...:((((
Lucka F.
04.07.07,09:04
Ale ked nam najomca fakturuje najomne s DPH a ja ho dalej fakturujem...a najom zahrna aj zariadenie kancelarie a spotrebu energii, tak aj tak nemozem fakturovat najom neplatitelovi DPH s DPH? Sorry, ze to tak komplikujem, ale chcem mat istotu a nejaku moznost, vyhnut sa koeficientu...
Vladimír Ozimý
04.07.07,09:12
no vy sa môžte rozhodnúť či ten nájom budete zdaňovať len voči platiteľovi nie neplatiteľovi aj to posudzujete individuálne...to jest ak poskytujete nájom neplatiteľovi vystavujete Fa vždy bez dph a vstupuje vám to do koeficientu...
Lucka F.
04.07.07,09:17
Dakujem...:) a pekny den prajem.
Heni
04.03.08,16:57
ešte by som sa chcela vrátiť k téme, ktorú tu duficek založil/a.
neviete, existuje nejaké usmernenie DU, alebo metodický pokyn alebo niečo podobné, kde by bolo uvedené, že som povinná si skontrolovať či je číslo IČ DPH môjho dodávateľa registrované? teda, či som fakt zaplatila DPH uvedenú na faktúre platiteľovi dane a mám nárok na odpočítanie podľa § 49 ods.2?
evina
04.03.08,17:05
ešte by som sa chcela vrátiť k téme, ktorú tu duficek založil/a.
neviete, existuje nejaké usmernenie DU, alebo metodický pokyn alebo niečo podobné, kde by bolo uvedené, že som povinná si skontrolovať či je číslo IČ DPH môjho dodávateľa registrované? teda, či som fakt zaplatila DPH uvedenú na faktúre platiteľovi dane a mám nárok na odpočítanie podľa § 49 ods.2?

Nebudem sa dotýkať povinných náležitostí dokladu pre účely odpočtu DPH /t.j. preveruješ si ich, či sú o.k/, ale z tohto hľadiska je určite zaujímavý i paragraf 69 zákona o DPH:

10/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
Heni
04.03.08,17:15
Nebudem sa dotýkať povinných náležitostí dokladu pre účely odpočtu DPH /t.j. preveruješ si ich, či sú o.k/, ale z tohto hľadiska je určite zaujímavý i paragraf 69 zákona o DPH:

10/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
áno, viem, Evi, prelúskala som to, aj zákon s rozsiahlym komentárom, žiaľ, zrovna k tomuto odseku komentár nie je :-(
ide mi o to, že moja povinnosť zistiť (a teda preveriť jeho IČ DPH), aby vyčíslená dph z faktúry bola uhradená skutočne platiteľovi sa dá vydedukovať zo zákona. a ja by som potrebovala argumentovať neúčtovníkovi, takže najradšej nejakým metodickým pokynom alebo neviem akou formou...:o
evina
04.03.08,17:23
áno, viem, Evi, prelúskala som to, aj zákon s rozsiahlym komentárom, žiaľ, zrovna k tomuto odseku komentár nie je :-(
ide mi o to, že moja povinnosť zistiť (a teda preveriť jeho IČ DPH), aby vyčíslená dph z faktúry bola uhradená skutočne platiteľovi sa dá vydedukovať zo zákona. a ja by som potrebovala argumentovať neúčtovníkovi, takže najradšej nejakým metodickým pokynom alebo neviem akou formou...:o

Myslím, že takýto priamy argument nenájdeš. Distatočný argiment by mal byť zákon o DPH...
Heni
04.03.08,18:47
dakujem.
niekedy je ťažké argumentovať proti informáciám, ktoré má podnikateľ od kamarátov...
evina
04.03.08,18:50
dakujem.
niekedy je ťažké argumentovať proti informáciám, ktoré má podnikateľ od kamarátov...

To je to najťažšie. Ale povedz mu, že nemusí si overovať, ale v prípade problémov daň zaplatí, že DÚ ho presvedčí;)