Andrea.S.
18.10.06,15:00
Ahojte,

Rada by som vedela, nas zamestnanec k 30.9.2006 zmenil poistovnu. Prehlasil sa do poistovne Union. Rada by som sa spytala čo konkretne mne ako zamestnavatelovi z toho plynie. T.J.
odhlasit ho z predchadzajucej poistovne, musim?
ktore konkretne tlacivo pouzit na prihlasenie zamestnanca?
treba prihlasit asi aj nas ako spolocnost, kedze dosial u nas nik nebol v uvedenej postovni poistený, t.j. ktoré tlačivo?
treba priložiť aj aktualny vypis z OR? alebo ešte niečo?
datum je zo zakona myslim do 8 dni, ale čo v pripade ak realne nastáva zmena az od 1.1.2007?
prihlasim teraz a dám datum učinnosti od 1.1.2007?
vopred dakujem
danusi
18.10.06,13:05
Prihlásenie môže byť za spoločnosť už teraz s účinnosťou od 1.1.07. Zamestnanca z predchádzajúcej ZP môžeš odhlásiť do 8 dní,t.j. do 8.1.07 a v rovnakom termíne aj prihlásiť. Do poisťovne keď budeš prihlasovať firmu, musíš dať aj kópiu výpisu z obchodného registra. Nemusí byť aktuálny. Potrebné tlačivá nájdeš na internetových stránkach týchto ZP. Väčšinou sa volajú hromadné oznámenie alebo oznámenie o zmene platiteľa poistného.
otázka
18.10.06,13:09
Nie je to náhodou tak, že jeho lehota aby sa prepoistil do druhej poisťovne bola do 30.9.2006? Poistencom sa stáva od 1.1.2007. Ak už je poistencom v inej poisťovni, on sa sám prepoistil /sám sa odhlasoval aj prihlasoval/. Jeho povinnosťou je to Vám ako zamestnávateľovi oznámiť. A pokiaľ nemáte zamestnancov v tejto poisťovni, musíte sa zaregistrovať Vy ako zamestnávateľ a potom aj svojho zamestnanca.
To že on mení /menil/ poisťovňu je jeho súkromná vec. On Vám to len oznamuje.
danusi
18.10.06,13:27
Samozrejme že on mal povinnosť podpísať zmluvu s novou poisťovňou do 30.9.06. Ale čo sa týka zamestnávateľa, ten mu nemusí potvrdiť pečiatkou a podpisom, že sa odhlásil z predchádzajúcej poisťovne?
Andrea.S.
18.10.06,13:31
takže je to tak že to môžem urobiť už teraz odhlasenie a prihlásenie samozrejme s účinnosťou od 1.1.2007?(už som aj tak prešvihla termin do 8 dni)
malo by to byť teda logicky že zanik je k 30.12.06 a vznik u novej zdravotnej poistovne k 1.1.2007?
takže musím aj prihlasovať aj odhlasovať?
Andrea.S.
18.10.06,13:33
ešte jedna otazočka mne ako zamestnávatelovi stačí kópia prihlášky?
danusi
18.10.06,13:34
Určite zmena nenastala k 30.9.06, to sa iba podpísala zmluva, ktorá nadobúda účinnosť až 1.1.07. Prihlášku určite urob, čo sa týka ohlášky, no neviem. Vraj nové poisťovne robia odhlášku zamestnanca aj mu urobia prihlášku ako FO na novú poisťovňu, ale ty ho musíš prihlásiť a odhlásiť ako zamestnávateľ. Vyplýva ti táto povinnosť zo zákona!!!!
danusi
18.10.06,13:39
Stačí kopia a doklad o tom, že si to doručila ZP. Prihláška zamestnávateľa od novej ZP ti príde potvrdená zo ZP aj s VS.
jankasm
19.10.06,05:36
Ja mám tiež zamestnancov, ktorý menili poisťovňu, ale keďže zmena je až k 1.1.2007 tak prihlášky a odhlášky za zamestnávateľa budem robiť do 8.1.2007.
To, že oni ako fyzické osoby, museli podať prihlášku do 30.9.2006 na to nemá vplyv, pretože platnosť tej novej poistky je predsa až od 1.1.2007. ;)
Vždy si nechávam v poisťovni potvrdiť kópiu oznámenia zamestnávateľa o zmenách. Potom sa nemôže stať aby niekto z poisťovne povedal, že sme ho neprihlásili (nikdy sa nepriznajú, že oni niečo stratili) :cool: :p
Jara
19.10.06,08:11
Súhlasim s Jankou tiež to budem robiť do 08.01.07. Niektorí mi prihlášky priniesli a niektorí nie. Teda zatiaľ nemajú ani doklad. No a niektorí ju dokonca vyplnili, že platiteľ poistného-štát a vôbec nepotrebovali potvrdenie zamestnávateľa. Oni vraj nevedeli čo zaškrtnuť...
babetka
07.11.06,11:39
Chcela by som sa poradiť. Od 1.1.2007 sa spája Sideria s Dôverou do jednej poisťovne Dôvera. Ak je zamestnanec teraz v Siderii, automaticky prechadza do Dôvery. A teraz neviem, musím posielať prihlášku a odhlášku - ja si myslím, že nie, keď nebude ani kde poslať odhlašku. Uvažujem správne? Ďakujem.
Tweety
07.11.06,11:43
Chcela by som sa poradiť. Od 1.1.2007 sa spája Sideria s Dôverou do jednej poisťovne Dôvera. Ak je zamestnanec teraz v Siderii, automaticky prechadza do Dôvery. A teraz neviem, musím posielať prihlášku a odhlášku - ja si myslím, že nie, keď nebude ani kde poslať odhlašku. Uvažujem správne? Ďakujem.Veď ešte nie je 1.1,, tak čo chceš už posielať,:cool: ale teraz vážne, určite to nebude potrebné, veď neide o nové prihlášky a odhlášky.:) :cool:
babetka
07.11.06,11:48
Veď ešte nie je 1.1,, tak čo chceš už posielať,:cool: ale teraz vážne, určite to nebude potrebné, veď neide o nové prihlášky a odhlášky.:) :cool:

Ja viem, že mám ešte čas, len mi to napadlo, či to bude potrebné:rolleyes: . Ďakujem za odpoveď.:p
Marti.ka
07.11.06,11:56
Ja by som len chcela pripomenúť, že to, že sa niekto prihlásil do inej poisťovne, ešte neznamená, že v nej naozaj bude. Podľa mojich informácií počas mesiaca október mal prihlášky do poisťovní k dispozícii Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý ich má potvrdiť a vylúčiť tak, aby niekto nebol poistený vo viacerých poisťovniach. Takže ja by som ešte počkala.
jaja1
07.11.06,12:10
Neviem, prečo by si mala už teraz nahlásiť tieto zmeny, keď do konca roka ešte budeš posielať odvody do starej poisťovne. stačí medzi 01.01. a 08.01.2007
babetka
08.11.06,07:31
Neviem, prečo by si mala už teraz nahlásiť tieto zmeny, keď do konca roka ešte budeš posielať odvody do starej poisťovne. stačí medzi 01.01. a 08.01.2007

Jaja, neide o to, či to stačí medzi 1.1. a 8.1.2007, ale o to, či je to potrebné. Hore som uviedla, že to nebudem robiť teraz, ale poznámku na december si môžem dať už teraz, aby som nezabudla, keďže bude dosť zhonu s uzávierkou roka, nie?
jankasm
08.11.06,07:38
Jaja, neide o to, či to stačí medzi 1.1. a 8.1.2007, ale o to, či je to potrebné. Hore som uviedla, že to nebudem robiť teraz, ale poznámku na december si môžem dať už teraz, aby som nezabudla, keďže bude dosť zhonu s uzávierkou roka, nie?

Nie, myslím že to potrebné nebude. Keďže zamestnanec nemení poisťovňu ale zostáva v poisťovni SIDERIA, ktorá sa od 1.1.2007 mení na DOVERU. To si poisťovňa podľa mňa vyrieši sama. Možno ak pošle k podpisu poistencom nejaký súhlas alebo niečo podobné (myslím, že aj keď sa spájali DDS ING a Tatry Sympatia tak to tak podobne prebehlo, nemuseli sa robiť odhlášky a prihlášky). :rolleyes: ;) :)