speedy_vw
18.10.06,17:06
Čo môžem alebo mám robiť s takou pohľadávkou, na ktorú mi súd vystavil platobný rozkaz.
V platobnom rozkaze dal súd nariadenie odporcovi do 15 dní zaplatiť dlžnú sumu + úroky z omeškania po dobu od splatnosti fa po dobu kým neprebehlo rozhodnutie súdu (túto sumu úrokov tam aj súd presne určil) + trovy súdneho konania + dalšie úroky z omeškania a to: 16% ročne zo zvyšnej dlžnej sumy od 19.1.2005 až do úplného zaplatenia.
prosím o radu - čo s takýmto platobným rozkazom dalej? - odporca zatial vôbec na výzvy ani na tento pl. rozkaz nereagoval.
Marianna01
18.10.06,16:35
Poraď sa s exekútorom
rada
18.10.06,17:22
Čo môžem alebo mám robiť s takou pohľadávkou, na ktorú mi súd vystavil platobný rozkaz.
V platobnom rozkaze dal súd nariadenie odporcovi do 15 dní zaplatiť dlžnú sumu + úroky z omeškania po dobu od splatnosti fa po dobu kým neprebehlo rozhodnutie súdu (túto sumu úrokov tam aj súd presne určil) + trovy súdneho konania + dalšie úroky z omeškania a to: 16% ročne zo zvyšnej dlžnej sumy od 19.1.2005 až do úplného zaplatenia.
prosím o radu - čo s takýmto platobným rozkazom dalej? - odporca zatial vôbec na výzvy ani na tento pl. rozkaz nereagoval.

Predovšetkým je treba na súde zistiť či platobný rozkaz je právoplatný, čo znamená, či odporca nepodal voči nemu odpor. Ak by podal odpor súd platobný rozkaz zruší a nariadi pojednávanie. Ak nebol voči vydanému platobnému rozkazu podaný odpor v stanovenej lehote stáva sa platobný rozkaz pravoplatným. Môže ale nemusí sa urobiť ešte jeden pokus na zaplatenie s tým, že vtedy a vtedy bol vydaný PR v ktorom bol dlžník zaviazaný na zaplatenie istiny vo výške...s úrokmi... všetko napísať a dať krátku lehotu na zaplatenie. Ak dlžník nezaplatí rozhodnutie súdu je exekučným titulom a ďalej sa už potom trápi za odmenu exekútor.
ingi
18.10.06,17:27
Platobný rozkaz, proti ktorému nebol podaný odpor s odôvodnením (v zákonnej 15-dňovej lehote), má podľa § 174 Občianskeho súdneho poriadku účinky právoplatného rozsudku.
Takýto platobný rozkaz je exekučným titulom, teda vykonateľným rozhodnutím súdu a ak odporca v súdom určenej lehote nesplní povinnosť, ktorú mu toto rozhodnutie ukladá, navrhovateľ môže podať návrh na vykonanie exekúcie v súlade so zákonom č.233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti.

Ako píše Marianna, ďalšie kroky by som podnikla v súčinnosti s odborníkom na uvedenú problematiku.
Možno má niekto s platobným rozkazom konkrétnejšie skúsenosti, ja som iba v prvom štádiu :rolleyes: .
speedy_vw
19.10.06,13:07
odvolanie odporca asi nepodal - súd mi nič od vystavenia plat. rozkazu neposlal.
Keď by som to dal exekútorovi (alebo by som sa šiel k nemu len poradiť) platím ešte k tomu všetkému nemalé peniaze aj exekútorovi však?
filka
19.10.06,13:49
Trovy exekúcie zaplatí odporca PR.
dana9
19.10.06,14:08
Trovy exekúcie zaplatí odporca PR.

Áno, ak sa podarí exekúciu doviesť do úspešného konca ;)

dana:)