sybila3
18.10.06,16:16
Potrebovala by som radu, či si mám zaúčtovať ako pohľadávku, keď mi DU má vrátiť dph? ď.
Jana Acsová
18.10.06,14:19
Tá by Vám mala vyplývať z pomocnej knihy dane z pridanej hodnoty. Ak ju máte vedenú v zmysle postupov a § 70 ZDPH, tak nie je potrebná osobitná evidencia pohľadávky ... došlo by k duplicite.
Marianna01
18.10.06,14:20
Potrebovala by som radu, či si mám zaúčtovať ako pohľadávku, keď mi DU má vrátiť dph? ď.

Ano. Správne viem, že účtuješ v Money - (?;)), vytvor si pohľadávkový doklad, ten pri úhrade z DU uhradíš.
Marianna01
18.10.06,14:22
Tá by Vám mala vyplývať z pomocnej knihy dane z pridanej hodnoty. Ak ju máte vedenú v zmysle postupov a § 70 ZDPH, tak nie je potrebná osobitná evidencia pohľadávky ... došlo by k duplicite.

Žiaľ, v programe Money S3 nemáte inú možnosť, ako evidovať pohľadávku voči DU. Len cez pohľadávkové doklady.
Alebo som sa po tých rokoch ešte stále nenaučila robiť poriadne s týmto porgramom...:cool:
sybila3
18.10.06,14:27
Díky marianna, ešte sa k tomu vrátim neskôr, lebo teraz mám iné rozrobené, len ma to napadlo, lebo ja si napr. zaevidujem, že mi majú vrátiť 59.000 ale vrátia mi menej, lebo si odrátajú nejaké pokuty, čo sme im mali zaplatiť. A odrátali si aj štvrťročnú daň z príjmu, potom mi tam vlastne vzniklo ešte aj nejaké tisícky zaplatiť, je to strašne komplikované a ja čo účtujem v MS3 iba chvíľu..........moje nervy, ale ďakujem
sybila3
18.10.06,14:42
Teraz jak si kontrolujem veci kvôli tomu úveru som narazila na jeden problém. Takže za IV.štvrťrok 2005 vypočítala účtovníčka že firme majú vrátiť 171000,- Sk. Neviem či to účtovala ako pohľadávku, lebo mi nedala všetky doklady. Ale po prvom štvrťroku mi vrátili len časť, lebo si odrátali daň za štvrťrok a vyplatili mi len časť peňazí. Neviem či zaúčtujem na výpise z účtu len ako príjem alebo čo s tým? ďakujem moc
ekopo
18.10.06,15:17
Tá by Vám mala vyplývať z pomocnej knihy dane z pridanej hodnoty. Ak ju máte vedenú v zmysle postupov a § 70 ZDPH, tak nie je potrebná osobitná evidencia pohľadávky ... došlo by k duplicite.
Dovolím si poznamenať : v zmysle postupov § 10c účtovanie dane z pridanej hodnoty "1., V knihe pohľadávok a v knihe záväzkov, prípadne v pomocnej knihe dane z pridanej hodnoty sa účtujú pohľadávky a záväzky z dôvodu uplatňovania DPH........." Podľa uvedeného majú pohľadávky a záväzky voči DU vyplývať z knihy záväzkov a pohľadávok a prípadne z pomocnej knihy DPH. V § 70 zákona o DPH nie je ani zmienka o tom, že by pohľadávka alebo záväzok mala vyplývať z pomocnej knihy DPH voči DU z titulu DPH, čo však nevylučujem. Ja to robím tak, že daňovú povinnosť alebo nadmerný odpočet - podľa toho čo vyjde z pomocnej knihy DPH, zaevidujem v knihe záväzkov alebo pohľadávok a to formou ID s odvolávkou na pomocnú knihu DPH.
sybila3
18.10.06,15:58
Dobre, ale ked neviem, či na prelome rokov iná účtovníčka to zaevidovala ja teraz zaúčtujem len prijatú dph na účet? Mám zaúčtovať medzi záväzky aj štvrťročnú daň asi áno. Účtovať sa môže 221/341? ď
Marianna01
18.10.06,16:39
Teraz jak si kontrolujem veci kvôli tomu úveru som narazila na jeden problém. Takže za IV.štvrťrok 2005 vypočítala účtovníčka že firme majú vrátiť 171000,- Sk. Neviem či to účtovala ako pohľadávku, lebo mi nedala všetky doklady. Ale po prvom štvrťroku mi vrátili len časť, lebo si odrátali daň za štvrťrok a vyplatili mi len časť peňazí. Neviem či zaúčtujem na výpise z účtu len ako príjem alebo čo s tým? ďakujem moc

No Sybila, vidím, že si zdedila veľmi šťastné účtovníctvo. Nuž, najprv si zisti, či v knihe pohľadávok máš evidovanú príšlušnú pohľadávku voči DU. Ak áno, časť , ktorú Ti poslali, zaúčtuj ako úhradu pohľadávky. Zbytok, ktorý si odpočítali ako daňovú povinnosť, vyrieš cez vzájomný zápočet, kde započítaj záväzok voči DU s pohľadávkou.
Ak však pohľadávkový doklad nemáš ............hm, neviem, asi by som nevystavovala žiaden spätný doklad. To, čo odpočítali, by som dala ako úhradu záväzku, ostatné ako príjem DPH. Asi takto by som to vyriešila. Aj keď nie najsprávnejšie, ale jedine schodne v Tvojej situácii...:)
Jana Acsová
19.10.06,05:25
Nakoľko pôvodný príspevok nesúvisel iba so zadaním otázky týkajúcej sa tejto témy a jednalo sa aj o vyjadrenie osobného postoja, ktorý do odbornej témy nepatrí, po úprave ponechávam pasáž týkajúcu sa zadania:


Dovolím si poznamenať : v zmysle postupov § 10c účtovanie dane z pridanej hodnoty "1., V knihe pohľadávok a v knihe záväzkov, prípadne v pomocnej knihe dane z pridanej hodnoty sa účtujú pohľadávky a záväzky z dôvodu uplatňovania DPH........." Podľa uvedeného majú pohľadávky a záväzky voči DU vyplývať z knihy záväzkov a pohľadávok a prípadne z pomocnej knihy DPH. V § 70 zákona o DPH nie je ani zmienka o tom, že by pohľadávka alebo záväzok mala vyplývať z pomocnej knihy DPH voči DU z titulu DPH, čo však nevylučujem. Ja to robím tak, že daňovú povinnosť alebo nadmerný odpočet - podľa toho čo vyjde z pomocnej knihy DPH, zaevidujem v knihe záväzkov alebo pohľadávok a to formou ID s odvolávkou na pomocnú knihu DPH. V príspevku uvádzam, že pohľadávka ... by mala vyplývať ... Ale nie je softvér, ako softvér. Upozornila som na možnú duplicitu. V našom softvéri by k nej došlo. Podrobne sa téme venujem aj na školeniach, najmä v oblastiach, ktoré je možné čo najviac zjednodušiť.
ekopo
19.10.06,05:46
Dovolil som si l e n poznamenať...... Vetu na tomto mieste som vymazal po úprave predchádzajúceho príspevku zadávateľom.
sybila3
02.11.06,20:35
A ako by som mala zaúčtovať tú pohľadávku voči DU? Poradí mi niekto? Ď
sybila3
06.11.06,09:34
Nevie mi nikto poradiť ako sa to účtuje? Ď
sybila3
06.11.06,11:07
Inkaso nadmerného odpačtu zaúčtujem 221/343. Ale ako zaúčtujem ten predpis pohľadávky 343/.... neviem oproti čomu. Hľadám aj v kníhe od cenigovej, poraďte...dík
Danila
06.11.06,11:24
Ak sa Ti jedná o vysporiadanie dane podľa danového priznania, je na str.367 zmienenej publikácie. V tom prípade je útovanie nasledovné:
úhrada vlastnej daňovej povinnosti 343/221
inkaso nadmerného odpočtu 221/343
na tej istej strane si preštuduj prevod dane zaúčtovanej za zdaňovacie obdobie a si za vodou. A vlastne doštuduj tam celú DPH. Všetko dobré.
sybila3
06.11.06,11:28
Študujem to, ale ja to potrebujem zaúčtovať medzi pohľadávky, lebo oni mi z toho odrátali nejaké pokutky a preddavky dane.
Olgica
06.11.06,11:34
Inkaso nadmerného odpačtu zaúčtujem 221/343. Ale ako zaúčtujem ten predpis pohľadávky 343/.... neviem oproti čomu. Hľadám aj v kníhe od cenigovej, poraďte...dík
Ja účtujem DPH následovne: keďže sme mesačný plátcovia DPH, tak každý mesiac z účtov 343.09 - DPH na výstupe a 343.19 - DPH na vstupe preúčtujem na 343.01 - vysporiadanie DPH s daň.úradom.
Pr.: 343.09/343.01 - výstup
343.01/343.19 - vstup.
Keď dostaneš DPH (nadmerný odpočet) zaúčtuješ 221/343.01 a ak platíš DPH tak 343.01/221.
sybila3
06.11.06,12:16
Možno vyzerám jak blbec, ale ja to potrebujem zaúčtovať medzi pohľadávky, lebo zo sumy napr. nadmern.odp. 59.000,--ktorú zaúčtujem ako pohľadávku, mi odrátali 4000,- penále, napr.30000,- preddavky na daň a potrebujem to nejako zaúčtovať cez tú pohľadávku a pouhrádzať. možno to nezrozumiteľne píšem, neviem, aj tak ďakujem.