daska64
18.10.06,16:47
Prosím o radu skúsenejších,
účtujem v PU a mesačne DPH. Majiteľ firmy mi doniesol teraz faktúry na kt. je zd. plnenie august , uhradene boli bankou zaciatkom septembra. Môžem ich dať do DPH za september, aj keď je jasné že do termínu podania DPH (25.9.) ich mal majiteľ v ruke? Nedal ich však mne na zaúčtovanie.
Ďakujem
apo
18.10.06,14:54
Prosím o radu skúsenejších,
účtujem v PU a mesačne DPH. Majiteľ firmy mi doniesol teraz faktúry na kt. je zd. plnenie august , uhradene boli bankou zaciatkom septembra. Môžem ich dať do DPH za september, aj keď je jasné že do termínu podania DPH (25.9.) ich mal majiteľ v ruke? Nedal ich však mne na zaúčtovanie.
Ďakujem

Túto odpoveď zober ako informáciu od renomovaného daňového poradcu.

Faktúra (nie paragón z elektronickej pokladne) môže bez akýchkoľvek problémov vstúpiť do DPH s nárokom na odpočet aj s niekoľkomesačným opozdením.

Podmienkou je preukázať napríklad knihou došlej pošty, že faktúra prišla v tom dátume keď bola aj odpočítaná DPH.

Doklady z registračnej pokladne sa nedoručujú, takže tam nie je dôvod na posúvanie do nasledujúcich daňových období. Pri paragóne by malo nasledovať dodatočné daňové priznanie ak chceme DPH odpočítať.

apo
.lena.
18.10.06,15:02
Prosím o radu skúsenejších,
účtujem v PU a mesačne DPH. Majiteľ firmy mi doniesol teraz faktúry na kt. je zd. plnenie august , uhradene boli bankou zaciatkom septembra. Môžem ich dať do DPH za september, aj keď je jasné že do termínu podania DPH (25.9.) ich mal majiteľ v ruke? Nedal ich však mne na zaúčtovanie.
Ďakujem
Pravdaže môžeš. § 51 zákona o dph
Zdeni
18.10.06,17:44
Prosím o radu skúsenejších,
účtujem v PU a mesačne DPH. Majiteľ firmy mi doniesol teraz faktúry na kt. je zd. plnenie august , uhradene boli bankou zaciatkom septembra. Môžem ich dať do DPH za september, aj keď je jasné že do termínu podania DPH (25.9.) ich mal majiteľ v ruke? Nedal ich však mne na zaúčtovanie.
Ďakujem
A túto odpoveď zober ako informáciu od obyčajnej účtovníčky.;)
To, že si môžeš DPH odpočítať v septembri, to jasne povoľuje §51. A keď ho budeš ako dlho čítať, nikde sa nedočítaš, že je rozdiel medzi "zabudnutou" faktúrou a "zabudnutým" blokom z ERP. A prečítaj si aj toto, je to z vypracovaných otázok o DPH - Ing. Acsová.
http://www.porada.sk/t18735-odpoeitanie-dane-51--oneskoreny-doklad-z-erp.html
Jozef I
19.10.06,04:00
Túto odpoveď zober ako informáciu od renomovaného daňového poradcu.

Faktúra (nie paragón z elektronickej pokladne) môže bez akýchkoľvek problémov vstúpiť do DPH s nárokom na odpočet aj s niekoľkomesačným opozdením.

Podmienkou je preukázať napríklad knihou došlej pošty, že faktúra prišla v tom dátume keď bola aj odpočítaná DPH.

Doklady z registračnej pokladne sa nedoručujú, takže tam nie je dôvod na posúvanie do nasledujúcich daňových období. Pri paragóne by malo nasledovať dodatočné daňové priznanie ak chceme DPH odpočítať.

apo
No tak s týmto by som až tak nesúhlasil, nakoľko som sa nikde nedočítal v zákone o tom, že by sa nejak inak hladelo pri uplatnení DPH na faktúru a inak na blok z ERP. Podľa mňa sú to doklady rovnocenné a vzťahuje sa na ne jeden a ten istý zákon. Alebo sa mýlim ? A o tom či sa doklady z ERP doručujú, by mnohý z nás mohli rozprávať, kedy im ich nadriadený (konateľ) doručí blok z ERP. :)
Mikolajova
24.10.07,12:03
Prosím vás chcem sa uistiť dnes mi došla fa od dodávateľa so zdaniteľným plnením 15.08.2007. Zaúčtujem ju dnešným kurzom do účtovníctva a dať zdaniteľné plnenie (čiže aj do dph) dnešným dňom t.j. v DPH za 10/2007 alebo do 09/2007 - t.j. zdaniteľné plnenie určiť na 30.09.2007 a tým pádom by to bolo v 09/2007. Sme mesačný platcovia DPH.
betka
24.10.07,12:22
Ak Ti prila Fa dnes. Prilož obálku k Fa, ak máš DP urobené a odovzdané, do záznamov si ju daj 10/2007.
Ak nemáš urobené DPH, odpočítaj si ju v 9/2007
JAJA11
24.10.07,12:25
Prosím vás chcem sa uistiť dnes mi došla fa od dodávateľa so zdaniteľným plnením 15.08.2007. Zaúčtujem ju dnešným kurzom do účtovníctva a dať zdaniteľné plnenie (čiže aj do dph) dnešným dňom t.j. v DPH za 10/2007 alebo do 09/2007 - t.j. zdaniteľné plnenie určiť na 30.09.2007 a tým pádom by to bolo v 09/2007. Sme mesačný platcovia DPH.

Je to zahraničná fa? Ak áno, zdaniteľné plnenie je deň vystavenia faktúry, alebo do 15. nasledujúceho po zdaniteľnom plnení. Ak je na fa uvedený dátum vystavenia vyšší ako 15. september, treba fa prijať s dátumom 15.9. 2007 a tak aj uplatniť DPH.
JAJA11
24.10.07,12:29
No tak s týmto by som až tak nesúhlasil, nakoľko som sa nikde nedočítal v zákone o tom, že by sa nejak inak hladelo pri uplatnení DPH na faktúru a inak na blok z ERP. Podľa mňa sú to doklady rovnocenné a vzťahuje sa na ne jeden a ten istý zákon. Alebo sa mýlim ? A o tom či sa doklady z ERP doručujú, by mnohý z nás mohli rozprávať, kedy im ich nadriadený (konateľ) doručí blok z ERP. :)

Lenže je rozdiel, či sa zabudol doklad niekde vo vačku alebo bol doručený neskôr. V prípade zabudnutia sa musí robiť opravné. Preto pri bločkoch je možné uplatniť DPH len z dokladov v príslušnom a za ním nasledujúcom období. Faktúru len veľmi ťažko dokážu, že sme ju dostali skôr, ale pokladničný dostanem vždy hneď.
JAJA11
24.10.07,12:32
Túto odpoveď zober ako informáciu od renomovaného daňového poradcu.

Faktúra (nie paragón z elektronickej pokladne) môže bez akýchkoľvek problémov vstúpiť do DPH s nárokom na odpočet aj s niekoľkomesačným opozdením.

Podmienkou je preukázať napríklad knihou došlej pošty, že faktúra prišla v tom dátume keď bola aj odpočítaná DPH.

Doklady z registračnej pokladne sa nedoručujú, takže tam nie je dôvod na posúvanie do nasledujúcich daňových období. Pri paragóne by malo nasledovať dodatočné daňové priznanie ak chceme DPH odpočítať.

apo

Podľa paragrafu 51 ods. 2 je možné aj z bločku uplatniť DPH v príslušnom období, alebo v bezprostredne nasledujúcom. :)
Mikolajova
24.10.07,12:44
Je to faktúra s potvrdením opisu k 24.10.2007 (dnes mi ju doniesli osobne)nakoľko nemám ešte DPH dám zdaniteľné plnenie 30.09.2007, aby sa mi dostala do obdobia 09/2007. Čo poviete?
apo
24.10.07,14:56
No tak s týmto by som až tak nesúhlasil, nakoľko som sa nikde nedočítal v zákone o tom, že by sa nejak inak hladelo pri uplatnení DPH na faktúru a inak na blok z ERP. Podľa mňa sú to doklady rovnocenné a vzťahuje sa na ne jeden a ten istý zákon. Alebo sa mýlim ? A o tom či sa doklady z ERP doručujú, by mnohý z nás mohli rozprávať, kedy im ich nadriadený (konateľ) doručí blok z ERP. :)

Prišiel mi Email, že sa oživila táto téma. Keďže som sa pri jednej daňovej kontrole opýtal na odpočet DPH z paragónov tak mi dali stanovisko, že aj keď sa im to veľmi nepáči, ale že faktúra ako faktúra a teda aj paragón má legálne dve obdobia v ktorých môžeme odpočítať daň.

Dve obdobia, to znamená podľa dátumu na paragóne a nasledujúce obdobie mesiac, respektíve štvrťrok.

V predchádzajúcich príspevkoch som uviedol, ale ešte legálnu možnosť odpočítať daň z faktúry doručovanej napríklad poštou, ak nám bola podľa evidencie doručená s polročným opozdením tak môžeme z nej odpočítať daň aj v tomto termíne a nemusíme robiť dodatočné priznanie podľa dátumu dodania uvedeného na faktúre. To platí naďalej.

Pri dodatočnom priznaní na uplatnenie odpočtu dane z paragónu keď sa tak rohodneme máme možnosť vybrať si obdobie podľa dátumu na paragóne alebo aj nasleduúce daňové obdobie, ako nám je to výhodnejšie. (Toto je výklad z posledného daňového seminára k DPH).

apo