sybila3
18.10.06,19:10
Chcela by som sa poradiť, či preddavky štvrťročné na dani mám zaevidovať tiež do záväzkov a na aké účty by to išlo? Potom úhrada by bola 341/221?
liba2
18.10.06,18:32
Ak píšeš o preddavkoch na DP PO , tak o nich sa účtuje pri úhrade bankou priamo na účet 341 MD / 221 D.
jenny7
19.10.06,04:34
Ak si myslela preddavky na daň z príjmu FO, tak ja to robím tak, že každý mesiac zaúčtujem odvody daň z príjmu do ostatných záväzkov ako 331/342 a potom úhradu 342/221 a mám to vyrovnané.
vgabka
19.10.06,04:53
Pokiaľ je tu otvorená téma preddavkov, chcela by som sa opýtať, či sa už niekto stretol s niečím podobným ako ja. Podnikateľka FO platila preddavky na daň z príjmu vo výške napr. 5000,- Sk, ale podľa predpisu daňového úradu mala platiť iba napr. 2000,- Sk. Keď jej účtovníčka vyhotovila daňové priznanie, tak od vypočítanej dane odpočítala zaplatené preddavky. Teraz dostala sankčný úrok za nesprávne odvedenú daň z príjmu, aj keď súčet preddavkov a dane z príjmov je totožný s predpisom daňového úradu. Lenže oni sa striktne pridržiavajú konštantných symbólov na platbách a tak im to nesúhlasí.
Milan Benka
19.10.06,04:59
Nebudem riešiť opodstatnenosť a morálne hľadisko.

Sankčný úrok v akej výške vyrubili?
babenko1
19.10.06,05:02
Pokiaľ je tu otvorená téma preddavkov, chcela by som sa opýtať, či sa už niekto stretol s niečím podobným ako ja. Podnikateľka FO platila preddavky na daň z príjmu vo výške napr. 5000,- Sk, ale podľa predpisu daňového úradu mala platiť iba napr. 2000,- Sk. Keď jej účtovníčka vyhotovila daňové priznanie, tak od vypočítanej dane odpočítala zaplatené preddavky. Teraz dostala sankčný úrok za nesprávne odvedenú daň z príjmu, aj keď súčet preddavkov a dane z príjmov je totožný s predpisom daňového úradu. Lenže oni sa striktne pridržiavajú konštantných symbólov na platbách a tak im to nesúhlasí.nuž.. treba zájsť na DU a požiadať ich, aby tie platby s nesprávnym KS preúčtujovali na správny KS.... inak doporučujem pani podnikateľke, nech uvádza správne KS, tj na preddavky 1144 a na daňovú povinnosť 1744 a bude mať pokoj od DU :)
vgabka
19.10.06,05:15
Sankčný úrok je 4401,- Sk. Ináč konštantné symbóly boli uvádzané správne, ale na preddavkoch zaplatila "viac" ako mala a tak dostala pokutu. Keď som sa tam bola opýtať, tak daňová pracovníčka hneď vedela, kde je chyba, ale považujem to za trochu pritiahnuté za vlasy. Veď podnikateľku mohli vyzvať, aby túto chybu opravila a nie dávať jej hneď pokutu. A ináč je to pokuta za rok 2003.
Milan Benka
19.10.06,05:20
Sankčný úrok je 4401,- Sk. Ináč konštantné symbóly boli uvádzané správne, ale na preddavkoch zaplatila "viac" ako mala a tak dostala pokutu. Keď som sa tam bola opýtať, tak daňová pracovníčka hneď vedela, kde je chyba, ale považujem to za trochu pritiahnuté za vlasy. Veď podnikateľku mohli vyzvať, aby túto chybu opravila a nie dávať jej hneď pokutu. A ináč je to pokuta za rok 2003.

Takže o odpustenie pokuty sa žiadať neoplatí, odpúšťajú do 3 tis.
.................
Ale ak boli KS uvádzané správne, tak nechápem za čo je vlastne tá pokuta. Asi by bolo dobré vidieť platobný výmer.
evina
19.10.06,05:20
Sankčný úrok je 4401,- Sk. Ináč konštantné symbóly boli uvádzané správne, ale na preddavkoch zaplatila "viac" ako mala a tak dostala pokutu. Keď som sa tam bola opýtať, tak daňová pracovníčka hneď vedela, kde je chyba, ale považujem to za trochu pritiahnuté za vlasy. Veď podnikateľku mohli vyzvať, aby túto chybu opravila a nie dávať jej hneď pokutu. A ináč je to pokuta za rok 2003.

Tak neviem, či je pre mňa ešte skoré ráno, alebo nerozumiem v čom bola vlastne chyba , len to, že zaplatila viac???
liba2
19.10.06,05:25
Tiež mi zostal nad tým rozum stáť :eek:
vgabka
19.10.06,06:17
Presne tak. Zaplatila preddavky napr. 20 000,- a doplatok dane 2 000,-. Ale podľa daňového úradu mala zaplatiť preddavky len 10 000,- a doplatiť daň 12 000,-. Takže preto, že odviedla na dani len 2 000,- ale mala odviesť 12 000,- dostala pokutu. Aj keď výsledok preddavkov a dane je stále 0. Pýtam sa aj preto, či tá pokuta je vôbec opodstatnená.
Milan Benka
19.10.06,06:34
Tak toto opodstatnené nie je. Podaj odvolanie s odvolaním na §63 511/92 zz. ( najskôr tento §, ale na presné určenie § je potrebné vidieť platobný výmer, príp. ďalšiu dokumentáciu, týkajúcu sa tohto prípad).
jenny7
20.10.06,08:26
Ahojte, chcela by som sa spýtať na preddavky DzP PO - za účtovný rok 2005 nam prvý krát vyšli platiť štvrťročne preddavky, neviem, či som postupovala správne, keď som prvý preddavok zaplatila do 31.3.2006???
Čiže zaplatili sme daň do 31.3. a hneď k tomu aj prvý preddavok. Bolo mi povedané, že to je tak dobre, tak som sa s tým ďalej nezapodievala. Teraz po prečítaní príspevkov na porade som z toho domýlená.
Urobila som to správne???Ďakujem za rady.
evina
20.10.06,10:19
Ahojte, chcela by som sa spýtať na preddavky DzP PO - za účtovný rok 2005 nam prvý krát vyšli platiť štvrťročne preddavky, neviem, či som postupovala správne, keď som prvý preddavok zaplatila do 31.3.2006???
Čiže zaplatili sme daň do 31.3. a hneď k tomu aj prvý preddavok. Bolo mi povedané, že to je tak dobre, tak som sa s tým ďalej nezapodievala. Teraz po prečítaní príspevkov na porade som z toho domýlená.
Urobila som to správne???Ďakujem za rady.

Mohla si zaplatiť do 30.4. ale nič sa nedeje...:)
jenny7
20.10.06,10:34
ďakujem za radu, takže preddavky budem mať splatené ku dňu 31.12.2006, aj to je dúfam správne???
Lebo niekde som sa dočítala, že posledná splátka 31.3.nasl.roku, ale teraz neviem, prečo to tam tak bolo napísané??
Ale pre mňa by to malo byť ukončené tým dátumom 31.12.,však?
Ďakujem aj za trpezlivosť.
evina
20.10.06,10:42
ďakujem za radu, takže preddavky budem mať splatené ku dňu 31.12.2006, aj to je dúfam správne???
Lebo niekde som sa dočítala, že posledná splátka 31.3.nasl.roku, ale teraz neviem, prečo to tam tak bolo napísané??
Ale pre mňa by to malo byť ukončené tým dátumom 31.12.,však?
Ďakujem aj za trpezlivosť.
Posledná Tvoja splátka bude 31.3.2007 s tým, že ak Ti nevznikne povinnosť platiť preddavky z DP 2006 vypýtaš si tento preddavok späť ako preplatok. Ak Ti vznikne povinnosť platiť preddavky aj z roku 2006, tak do 30.4. vyrovnáš či už plusom alebo mínusom preddavok, ktorý si uhradila 31.3. z DP 2005 do výšky preddavku, ktorý Ti vyplynie z DP 2006. Vyplýva to z paragrafu 42 zákona o dani z príjmu a nasledovného odseku:
7/ Do lehoty na podanie daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, platí daňovník preddavky na daň vypočítané z dane na základe poslednej známej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie pred bezprostredne predchádzajúcim zdaňovacím obdobím. Pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti sa postupuje rovnako ako pri výpočte dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vrátane použitia sadzby dane platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky. Daňovník, ktorý platí preddavky na daň podľa odseku 4 písm. b) a c), do lehoty na podanie daňového priznania platí preddavky na daň v termíne a vo výške určenej na základe predpokladanej dane.

9/ Ak zaplatené preddavky na daň podľa odseku 7 sú nižšie, ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel vzniknutý na zaplatených preddavkoch na daň od začiatku zdaňovacieho obdobia do 30 dní po lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.


V prípade, že vidíš, že by si napr. mala zbytočne zaplatiť preddavok 31.3.2007 , lebo z DP 2006 Ti nevyplynie povinnosť platiť preddavky môžeš správcu dane požiadať o platenie preddavkov inak.
stanka613
27.12.06,16:02
ked je uz otvorená táto tema chcela by som sa opytat
preddavok na dan z prijmu PO plati vtedy aky jeho mesacný obrat aj s DPH presiahne sumu 300 000Sk a to sa opakuje 3 mesiace ,kedy a ako to nahlásit dakujem
Evanka
27.12.06,16:29
ked je uz otvorená táto tema chcela by som sa opytat
preddavok na dan z prijmu PO plati vtedy aky jeho mesacný obrat aj s DPH presiahne sumu 300 000Sk a to sa opakuje 3 mesiace ,kedy a ako to nahlásit dakujem
Preddavky na daň je povinná PO platiť ak jeho posledná daňová povinnosť presiahla 50 000,- Sk. Ak bola táto suma vyššia ako 500 000,- Sk platí mesačné preddavky. Inak platí štvrťročné preddavky.
stanka613
27.12.06,16:41
my sme novozniknuta firma od1.2.2006 a jedna uctovnicka mi povedala ze ked mi presiahne 3 mesiace za sebou obrat sumu 300 000sk mam podat papier na DU o preddavkoch na dan z príjmu
Anja111
27.12.06,16:48
my sme novozniknuta firma od1.2.2006 a jedna uctovnicka mi povedala ze ked mi presiahne 3 mesiace za sebou obrat sumu 300 000sk mam podat papier na DU o preddavkoch na dan z príjmu

To som dosť dobre nepochopila... Ale drž sa príspevku od Evanka. Ten má oporu v zákone.
Milan Benka
27.12.06,16:50
Podľa zákona o dani z príjmu §42/4 prvá a druhá veta ste boli povinní nahlásiť predpokladanú výšku dane do konca druhého mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, v kt. ste vznikli,...
Obrat na to nemá vplyv.
stanka613
27.12.06,16:56
zdanovacie obdobie sa rozumie napr.od 1.1.06 - do 31.12.06
preddavky mam platit ak som v zdanovacom odbobí presiahla dan 50 000sk ale co ked moja firma nexzistovala v roku 2005 a vznikla v roku 2006 odkedy platim preddavky
Milan Benka
27.12.06,17:00
zdanovacie obdobie sa rozumie napr.od 1.1.06 - do 31.12.06
preddavky mam platit ak som v zdanovacom odbobí presiahla dan 50 000sk ale co ked moja firma nexzistovala v roku 2005 a vznikla v roku 2006 odkedy platim preddavky

Pozri prísp.21
STRELEC
27.12.06,17:04
Podľa zákona o dani z príjmu §42/4 prvá a druhá veta ste boli povinní nahlásiť predpokladanú výšku dane do konca druhého mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, v kt. ste vznikli,...
Obrat na to nemá vplyv.Trolinku doplním: mali ste navštíviť svoj DÚ a nahlásiť im predpokladaný HV, daňový základ. Ak by ste predpokladali, že dosiahnete taký-a-taký zisk, tak by ste začali platiť preddavky. Ak by ste predpokladali nulu, či stratu, tak samozrejme - žiadne preddavky. V roku 2006 už budete postupúovať podľa výsledkov roka 2006 ...
stanka613
27.12.06,17:05
takze ak tomu dobre rozumiem ak mi dan v z prijmu za 1 mesiac presiahne 50 000sk som povinná to nahlásit do konca nasled.mesiaca
Manual
27.12.06,17:08
Tak ako píše benka, je treba na DU napísať list v ktorom uvediete, že vaša predpokladaná výška dane za r. 2006 bude vo výške XY. Ak nechcete platiť preddavky, tak tam uveď sumu napr. že predpokladaná daňová povinnosť bude 9.500 Sk a z toho nemáte povinnosť preddavky platiť.
V opačnom prípade môže byť od DU sankcia 2000 Sk
Pekný večer...:)
STRELEC
27.12.06,17:13
Tak ako píše benka, je treba na DU napísať list v ktorom uvediete, že vaša predpokladaná výška dane za r. 2006 bude vo výške XY. Ak nechcete platiť preddavky, tak tam uveď sumu napr. že predpokladaná daňová povinnosť bude 9.500 Sk a z toho nemáte povinnosť preddavky platiť.
V opačnom prípade môže byť od DU sankcia 2000 Sk
Pekný večer...:)Žiaľ tá sankcia už asi bude. Termín sa nedodržal. Možno by som hral "mŕtveho chrobáka". Väčšia pokuta už aj tak nebude.
Ak vôbec DÚ na porušenie tejto povinnosti príde. Záleží to aj od pedantnosti správkyne dane.
Manual
27.12.06,17:15
Priznám sa, že ja som písal raz list po 2 mesiacoch a podarilo sa to "uhrať" na nulu, záleží od okolností a od ľudí...
Milan Benka
27.12.06,17:16
Tak ako píše benka, je treba na DU napísať list v ktorom uvediete, že vaša predpokladaná výška dane za r. 2006 bude vo výške XY. Ak nechcete platiť preddavky, tak tam uveď sumu napr. že predpokladaná daňová povinnosť bude 9.500 Sk a z toho nemáte povinnosť preddavky platiť.
V opačnom prípade môže byť od DU sankcia 2000 Sk
Pekný večer...:)

Môj názor je, že príp. sankciu za nesplnenie (v tomto prípade oznamovacej) povinnosti môže správca dane uložiť v zmysle §35/12 zák.511/92 - nesplnenie povinnosti nepeňažnej povahy, tam sú jeho možnosti od 0 do .... hornú hranicu radšej nepíšem.
Predísť možným iným sankciám a sankčným úrokom sa dá postupom ako napísal Manuál ( uviesť predpokladanú výšku dane menšiu ako 50000,- aj keď v 12 mesiaci - dúfam, že vaša daň. povinnosť nebude veľmi vysoká)
evina
27.12.06,17:19
takze ak tomu dobre rozumiem ak mi dan v z prijmu za 1 mesiac presiahne 50 000sk som povinná to nahlásit do konca nasled.mesiaca
Nerozumieš tomu dobre. Ak ste vznikli napr. v januári 2006 mali ste do konca februára /opravujem marca/nahlásiť predpokladanú výšku dane za celý rok 2006. Mali ste nahlásiť predpokladanú daň nižšiu ako 50 000 a preddavky by ste neplatili vôbec. Ak viete, že by ste dosiahli omnoho vyšší DZ treba nahlásiť a platiť preddavky podľa takto nahlásenej predpokladanej dane v termínoch platných pre platenie preddavkov. . Ak ste vznikli v priebehu roka rozpočítavate túto daň na celý rok. Preddavky neplatíte len v prípade ak ste vznikli posledné 3 mesiace v roku 2006.
Princíp teda je, že preddavky platíte na základe predpokladanej dane.
Milan Benka
27.12.06,17:20
Nerozumieš tomu dobre. Ak ste vznikli napr. v januári 2006 mali ste do konca februára nahlásiť predpokladanú výšku dane za celý rok 2006. Mali ste nahlásiť predpokladanú daň nižšiu ako 50 000 a preddavky by ste neplatili vôbec. Ak viete, že by ste dosiahli omnoho vyšší DZ treba nahlásiť a platiť preddavky podľa takto nahlásenej predpokladanej dane v termínoch platných pre platenie preddavkov. . Ak ste vznikli v priebehu roka rozpočítavate túto daň na celý rok. Preddavky neplatíte len v prípade ak ste vznikli posledné 3 mesiace v roku 2006.
Princíp teda je, že preddavky platíte na základe predpokladanej dane.

Poopravím: do konca marca
STRELEC
27.12.06,17:20
Stanka - dnes už musí byť určitá orientácia: vyzerá to na preddavky pre rok 2007?
Evanka
27.12.06,17:31
Ja som vyplňovala tento údaj pri registrácii na DzP na DÚ na predtlačenom tlačive. Bolo mi to divné a nemala som vtedy ani šajnu, aká bude predpokladaná výška dane. Tak mi poradili.... Veď kto už ako začínajúci podnikateľ vie niečo o tejto povinnosti. To by musel mať hlavu ako mericu. Kvitujem to kladne, že to bolo priamo v tlačive uvedené.