gaerys
18.10.06,19:44
Moja kolegyna je zivnostnicka a ja chcem na zivnost prejst tiez (momentalne som zamestnana).dnes som videla jej zmluvu o prenajme nebytovych prietorov no a nikde tam nemala uvedene ako casto sa moze najom zvysovat(ziadna lehota) len to, ze po zvyseni cien elek.energie,vody...bla,bla moze majitel po prehodnoteni najom zvysit.chcem sa teda opytat ci ked mi predlozi takuto zmluvu,ci mozem alebo mam majitelovi tuto vec vytknut a ci si mozem narokovat na to,aby tam bolo uvedene,ze najom sa moze zvysit maximalne raz za kalendarny rok.dakujem
accipiter
18.10.06,18:05
A na základe čoho mu to chceš prikázať ?
PS: V akom meste podnikáte a koľko vlastne platíte za meter/rok ?
gaerys
18.10.06,19:05
ja to majitelovi nechcem prikazovat, ale myslim si,ze aj ja by som mala byt nejaky sposobom kryta co sa tyka zvysovania najmu,aby nemohol najom zvysovat tak ako si zmysli.Mesacne je to 10.000 SK v cene je aj elektrina,voda a odpad. z amaterial ktory pouzijem si platim sama
liba2
19.10.06,04:30
Moja kolegyna je zivnostnicka a ja chcem na zivnost prejst tiez (momentalne som zamestnana).dnes som videla jej zmluvu o prenajme nebytovych prietorov no a nikde tam nemala uvedene ako casto sa moze najom zvysovat(ziadna lehota) len to, ze po zvyseni cien elek.energie,vody...bla,bla moze majitel po prehodnoteni najom zvysit.chcem sa teda opytat ci ked mi predlozi takuto zmluvu,ci mozem alebo mam majitelovi tuto vec vytknut a ci si mozem narokovat na to,aby tam bolo uvedene,ze najom sa moze zvysit maximalne raz za kalendarny rok.dakujemVšetko je vec dohody. V zmluve o prenájme môže byť uvedené napr.
- .....dojednaná cena nájmu sa môže upraviť najskôr po uplynutí 12 mesiacov...;
- určiť čo môže ovplyvniť cenu nájmu, aké zmeny na trhu s nehnuteľnosťami;
- postup prenajímateľa ako ti má tento nový návrh na zmenu ceny oznámiť;
- a keďže ide o dohodu 2 zmluvných strán, s novou cenou musia súhlasiť obidve strany;
- ako sa bude postupovať v prípade, keď sa nedohodnete na zmene ceny, resp. na inej zmene (napr. postup v prípade ukončenia zmluvného vzťahu;
- každá zmena musí byť písomná formou dodatku ku zmluve.
quartz
19.10.06,04:49
Moja kolegyna je zivnostnicka a ja chcem na zivnost prejst tiez (momentalne som zamestnana).dnes som videla jej zmluvu o prenajme nebytovych prietorov no a nikde tam nemala uvedene ako casto sa moze najom zvysovat(ziadna lehota) len to, ze po zvyseni cien elek.energie,vody...bla,bla moze majitel po prehodnoteni najom zvysit.chcem sa teda opytat ci ked mi predlozi takuto zmluvu,ci mozem alebo mam majitelovi tuto vec vytknut a ci si mozem narokovat na to,aby tam bolo uvedene,ze najom sa moze zvysit maximalne raz za kalendarny rok.dakujem
ja by som ho neupozorňovala ze moze zvysit najom, lebo by to bral predbezne ako tvoj suhlas s pravidelným ročným zvyšovaním nájomného, radšej nech to berie ako pevne stanovené nájomné, dodatkom sa dá zmluva neskôr upraviť, ale až po dohode. Aj tak sú prenajímatelia radi,že majú nejakých nájomcov. Tak isto môžeš ty neskôr žiadať o zníženie nájomného a na základe čoho,zníženia cien energií?:D
accipiter
22.10.06,12:12
ja to majitelovi nechcem prikazovat, ale myslim si,ze aj ja by som mala byt nejaky sposobom kryta co sa tyka zvysovania najmu,aby nemohol najom zvysovat tak ako si zmysli.Mesacne je to 10.000 SK v cene je aj elektrina,voda a odpad. z amaterial ktory pouzijem si platim sama

:rolleyes: Tých 10 000 Sk je za akú veľkú plochu ? Aký je prístup a to mesto ?:confused:
accipiter
22.10.06,12:13
PS: Skús sa dohodnúť - návrh že energie si budeš platiť sama ale nájom pevný a nižší ..
gaerys
22.10.06,15:22
no ale u nas sa neda urcit kolko energie spotrebujem pretoze sme na 1 kadernictvo 4 a je tam taktiez kozmetika,manikura,pedikura,recepcia aj masaze, takze by sa asi velmi tazko dalo urcit kolko vody a elektriny som minula prave ja.co sa tyka mesta je to PP a pristup nic moc je to trochu zasite,ale je to take naozaj pekne,lepsie,trochu luxusnejsie (co sa tyka prostredia urcite) centrum,takze aj preto dost vysoky najom.
gaerys
22.10.06,15:29
kedze na zmluve ma kolegyna urcene ze najom sa moze zvysovat na zaklade zvysenia cien elek.energie,vody...bla,bla,tak som minule dostala taky typ,ze by bolo dobre,keby som mala v zmluve aj urcene kolko percent z celeho najmu tvori voda,elektrina,odpad a pernajom budovy a pod. no a ked napriklad zvysia o 15% elektrinu tak sa mi nebude zvysovat najom 15% z tych 10.000 ale len z tych napr.40% co tvori elekrtina.myslite,ze by majitel mal mat prehlad o tomto?myslim o tych percentach.
accipiter
22.10.06,17:44
Počkaj ste štyri v jednej miestnosti ?
ajobs
22.10.06,19:53
Koľko je to metrov štvorcových ?
gaerys
23.10.06,07:36
neviem kolko je to metrov stvorcovych ale je to dost velke je to take cele podlazie a na celom podlazi je nas tam asi 10 ale kazdy si robi svoje.do kozmetiky,na masze a pod sa ide do zadnych miestnosti a kadernictvo s hol.je vpredu.nezamyslala som sa kolko je to metrov.
liba2
23.10.06,09:56
Odporúčala by som ti zistiť plochu najatého priestoru. Cena nájmu sa často odvíja práve od tohto ukazovateľa a potom sa dá porovnať s cenou za iné priestory.