mimi
19.10.06,06:52
Dobrý deň,

mám zdravotne postihnutého syna a poberám opatrovateľské vo výške 6000,- Sk. Môžem popri opatrovateľskom príspevku pracovať? A do akej výšky?

Ďakujem vopred za odpovede
jana32
19.10.06,05:37
Pokiaľ viem tak opatrovateľský je viazaný práve na podmienku že nemáš iný príjem zo závislej činnosti, ani z podnikania. Nedávno sme vybavovali opatrovateľský príspevok na našu babičku a poberá ho vnučka, ktorá sa o babku stará, musela zdokladovať rok 2006 s tým, že nepracuje, ona bola evidovaná iba na úrade práce a pracovala na DoVP.
Evaman
19.10.06,05:49
Peňažný príspevok za opatrovanie možno poskytnúť, len ak fyzická osoba uvedená v odseku 2(opatrovník) nemá v čase opatrovania odčana odkázaného na opatrovanie mesačný príjem podľa osobit.predpisu presahujúci dvojnásobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom. - Zákon č. 195/1998 o sociálnej pomoci §64a ods. (12)
Čiže mi z toho vyplýva, že môžeš mať "príjem" do 9960, keďže v súčasnosti je životné minimum 4980 x 2 = 9960. Ak by však opatrovená osoba navštevovala iné "zariadenie soc. služieb, školy..." viac ako 20 hodín týždenne, byde sa krátiť peňažný príspevok za opatrovanie na 5300,- Sk.
mimi
19.10.06,06:09
Ďakujem za odpovede.

Ale mám ešte otázku.
Ten príjem do 9960 / teda dvojnásobok životného minima / je príjem z trvalého pracovného pomeru alebo je to dohoda o vykonaní práce?
Evaman
19.10.06,06:31
Ten "príjem " ako sa uvádza v zákone je mesačný príjem podľa osobitného predpisu t.j. zákona č.595/2003 o Dani z príjmu v širšom slova zmysle povedané zdaniteľný príjem v "hrubom" treba preštudovať § 5 a § 6 daného zákona. Ak nemáš zákon , nájdi si ho v dokumentoch aby som to tu nemusela lepiť, je toho dosť.