lenkapackova
19.10.06,07:42
Ahojte priatelia,

Ak mi moze surne niekto poradit, budem velmi vdacna. Sma mesacny platcovia DPH,
1. dna 31.7. 06 sme uhradili do EU zalohu za tovar na zaklade zaloh.fa.
2. dna 22.8.06 som obdrzala danovy doklad na zalohu s datumom prijatia platby 31.7.06
3. tovar bol fyzicky obdrzany 2.10.06 a vyuctovacia fa s datumom 29.9.06, v ktorej bola odratana aj zaloha

otazky:
1. co s danovym dokladom na zalohu, vznika mi danova povinnost ?
2. ako to mam cele zauctovat, tak ako keby sa jednalo o slovenské fa ?

Velmi pekne dakujem za skore odpovede.
daniek
19.10.06,06:10
Ahojte priatelia,

Ak mi moze surne niekto poradit, budem velmi vdacna. Sma mesacny platcovia DPH,
1. dna 31.7. 06 sme uhradili do EU zalohu za tovar na zaklade zaloh.fa.
2. dna 22.8.06 som obdrzala danovy doklad na zalohu s datumom prijatia platby 31.7.06
3. tovar bol fyzicky obdrzany 2.10.06 a vyuctovacia fa s datumom 29.9.06, v ktorej bola odratana aj zaloha

ak je na vyúčtovacej faktúre dátum vystavenia fa 29.9.06 - to je tvoj dátum vzniku daňovej povinnosti

otazky:
1. co s danovym dokladom na zalohu, vznika mi danova povinnost ?

zálohové platby platené do EÚ pri tovare osobe identifikovanej pre daň vo svojej krajine nevstupujú do daňového priznania dph - t.j. nevzniká pri nich daňová povinnosť

2. ako to mam cele zauctovat, tak ako keby sa jednalo o slovenské fa ?

my keď dostaneme zálohovú faktúru prikladáme ju iba k bankovému výpisu ako podklad k poskytnutej zálohe. účtujeme iba konečnú vyúčtovaciu faktúru

- to však platí iba pre zálohy platené do EÚ

Velmi pekne dakujem za skore odpovede.



odpoveď je priamo v texte zvýrazneným písmom
lenkapackova
19.10.06,06:24
dakujem za odpoved daniek, ale zalohove tzv.proforma fa zo zahranicia prikladam aj ja k bankovym vypisom ale co mam urobit s fakturou na zalohu ? ( bod 2 )
daniek
19.10.06,09:17
konečnú faktúru máš vystavenú iba na doplatok alebo je tam celá čiastka vrátane zálohy s nejakou poznámkou o úhrade zálohy?
lenkapackova
19.10.06,10:32
Konecna ciastka vo vyuctov. fa je nula a je tam uvedene ze zaloha v sume ..., z faktury .... ( z danoveho dokladu na zalohu ) je odratana
Marianna01
19.10.06,11:15
Ja dnes riešim rovnaký prípad, akurát, že ešte nemám vyúčtovaciu fa, pretože neprebehla celá platba, len časť.
Takže ak tomu správne rozumiem - ak som z 5000 EUR uhradila len 2000 a nemám vyúčtovaciu fa, nedochádza ešte k samozdaneniu tých 2000 EUR?
Milan Benka
19.10.06,11:24
Ja dnes riešim rovnaký prípad, akurát, že ešte nemám vyúčtovaciu fa, pretože neprebehla celá platba, len časť.
Takže ak tomu správne rozumiem - ak som z 5000 EUR uhradila len 2000 a nemám vyúčtovaciu fa, nedochádza ešte k samozdaneniu tých 2000 EUR?

Pri styku z inými čl. štátmi nevzniká daňová povinnosť platbou ale skutočným dodaním tovaru, alebo služby.
Marianna01
19.10.06,11:31
Pri styku z inými čl. štátmi nevzniká daňová povinnosť platbou ale skutočným dodaním tovaru, alebo služby.

Ďakujem :):):)
Orsz
19.10.06,11:36
dakujem za odpoved daniek, ale zalohove tzv.proforma fa zo zahranicia prikladam aj ja k bankovym vypisom ale co mam urobit s fakturou na zalohu ? ( bod 2 )

Lenka, dodávateľ z EU vlastne ani nemal vystaviť faktúru na prijatú zálohu, o tej by som neúčtovala, priložila by som ju k proforme alebo už riadnej faktúre.
Pozor kedy bol tovar odoslaný - či už toho 29.9.2006, lebo povinnosť by Ti vznikala toho 29.9., ale keby tovar odoslali až 30.9 alebo neskôr, daňová povinnosť a nárok na odpočet Ti vzniká až 15.10.2006.
lenkapackova
19.10.06,12:09
tovar odoslali 29.9.06, tak ok dajme tomu ze mi danova povinnost vznikne 29.9 ale ked nemam brat do uvahy danovy doklad na zalohu, co potom s tou odvolavkou na tuto zalohu vo vyuctovacej fa ?:confused:
Milan Benka
19.10.06,12:14
tovar odoslali 29.9.06, tak to musim podat dodatocne dan.priznanie za 7.mesiac lebo o dph som uz uctovala je mozne podat dve dodatocne dan.priznania ?

AJ každý deň ďalšie a ďalšie.
jenny7
19.10.06,12:17
Za 7 mesiac si vlastne DPH účtovala na základe tej zálohovej platby? Ak áno, tak to nebolo správne. Daň.povinnosť ti vzniká dátumom 29.9. aj nárok na odpočet. Zo zálohovky sa nesmie uplatňovať DPH, vždy sa musí počkať na daň.doklad čiže na vyúčtovaciu faktúru.
lenkapackova
19.10.06,15:57
Zhrniem to: K zalohe, ktoru som zaplatila 31.7.06 som mala pockat az mi pride vyuctovacia fa, danovy doklad na zalohu mozem teda pokojne ignorovat, danova povinnost mi vznika dnom vyhotovenia fa ak sa tovar zacal prepravovat do SR skor ako bola vystavena fa
jenny7
20.10.06,04:43
Teraz ma trošku pomýlil ten daň.doklad k zálohe,ktorý si obdržala, ale aj tak, mi z toho stále vyplýva, že čo sa týka EÚ tak sa na platby neprihliada,dôležitý je dátum dodania tovaru. Keby išlo o tuz.platbu a tuzem.dodanie tovaru, tak vtedy by sa bral do ohladu ten daň.doklad k zálohe. Dúfam,že sa nemýlim,ale chápem to takto. Osobne som sa zatiaľ nestretla, aby mi niekto posielal faktúru k platbe,čo sa týka EU, vždy mi došla faktúra až keď nám posielali tovar. Takže stojím za tým názorom, že DPH 29.9.;)
Orsz
20.10.06,05:13
tovar odoslali 29.9.06, tak ok dajme tomu ze mi danova povinnost vznikne 29.9 ale ked nemam brat do uvahy danovy doklad na zalohu, co potom s tou odvolavkou na tuto zalohu vo vyuctovacej fa ?:confused:

Uvediem príklad: záloha bola 50000,-Sk a konečná vyuč.faktúra 100000,-.
Riadnu vyúčtovaciu faktúru zúčtuješ 5.../321,DPH dopočítane 343AU/343AU,
a zúčtuješ vopred zapl.zálohu 50000,- 321/314. A zostane Ti doplatiť 50000,-Sk. Deň daň.pov.je 29.9.2006, inak tento problém je konkrétne uvedený aj v dopytoch na stránke www.drsr.sk, ale nevešaj hlavu, urob dodat.DPH na ten 7.mesiac - bolo to predsa +/-, takže daň.povinnost sa nemení. Chybu urobil dodávateľ, lebo Ťa týmto zmiatol. Nie je to chyba, za ktorú Ťa budú pokutovať, samozrejme ak to opravíš. Keby si to neopravila, teda nepodala DDP, a prišli by na kontrolu, môžu to už pokutovať ako nesprávne vyplnené daň.priznanie.
Orsz
20.10.06,05:16
Zhrniem to: K zalohe, ktoru som zaplatila 31.7.06 som mala pockat az mi pride vyuctovacia fa, danovy doklad na zalohu mozem teda pokojne ignorovat, danova povinnost mi vznika dnom vyhotovenia fa ak sa tovar zacal prepravovat do SR skor ako bola vystavena fa

Lenka nepísala si, že tovar sa začal odosielať 29.9.2006? A tu píšeš, že skôr ako bola vystavená faktúra - mám to chápať, že bol odoslaný aj skôr - teda prišla časť tovaru aj skôr?
bea
23.11.06,08:41
Ja sa vrátim znova k platbe vopred za službu do iného členského štátu EU. V § 73 ods. 1) sa uvádza:
"Pri dodaní služby, pri ktorej vzniká povinnosť platiť daň zákazníkovi v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby."
Preto si myslím, že aj vtedy, keď je zaplatená záloha, treba vystaviť faktúru k tejto prijatej zálohe do členského štátu EU.
Ale teraz som si uvedomila, že vyššie sa všade píše o tovare, takže pre služby to asi neplatí.:cool: A pri prijatí zálohovej platby na službu treba vystaviť faktúru.
betka
12.10.07,19:43
Ahoj, Poraďáci. Potrebovala by som pomoc, ak je to možné. (nemyslí mi to, už kombinujem)

Obstarávame strojovú linku cez investičný úver v Sk. Linku obstarávame z ČR. Zálohové platby mi chodia v CZK a prepláca nám ich banka z úveru v Sk.
12.7.: Účtovala som: 314/461 v Sk, (zálohová FA 4060 CZK) = 4798, Sk
....

Teraz prišla FA:- deň vystavenia: 19.9.
- deň uskutočneni ZP: 18.8.
Suma: 9 430, CZK.

Z pohľadu DPH
Do došlýh FA zaúčtujem 19.9.kurz NBS platný deň vzniku DP 1.232x9430=11 617,76
-par.19/2-dańová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia FA (som osoba povinná platiť dań podľa 69)

Z pohľadu účtovníctva: zaúčtovanie:
kurz NBS dňom uskutočnenia dodávky (par.2/1 postupy účtovania): 18.9. kurz NBS-1.231
1,231x9 430=11608.........042 /321

Vznikol mi rozdiel medzi evidenciou závazku z pohľadu DPH a zaúčtovaním.......a teda....? (nevzniká mi kurzový rozdiel podľa 24/1 vo výške 9,43)

Ak máte chuť, vyjadrite sa, prosím
cloe
12.10.07,20:52
Neviem, ale myslím si, že evidencia v knihe záväzkov a evidencia pre DPH sú dve rozdielne veci a nemalo by to vadiť. V knihe záväzkov budeš mať správnu sumu /oproti nej budeš likvidovať úhradu/ a v evidencii DPH budeš mať tiež správnu sumu. Ty tieto sumy vlastne neporovnávaš, nemáš prečo účtovať tu kurzový rozdiel. Ten vznikne len pri úhrade.
betka
13.10.07,10:31
ďakujem Cloe. Večerné hodiny. Pri evidencii boli 2 kurzy, jeden pre DPH a jeden pre účto. (pre účto mi bralo ten, čo pre DPH, preto mi tam vznikali kraviny. Už som to poprepisovala.)
Sana
07.11.07,12:35
ja by som mala podobnu otazku,ale tyka sa tuzemska.Ak prijem platbu za sluzbu napr, v mesiaci oktober ,ale sluzba bude dodane az v decembri.som povinna vystavit fakturu na prijatie platby a v oktobri ,a v decembri potom fakturu na dodanu sluzbu,alebo staci len jedna faktura?
evina
07.11.07,12:40
ja by som mala podobnu otazku,ale tyka sa tuzemska.Ak prijem platbu za sluzbu napr, v mesiaci oktober ,ale sluzba bude dodane az v decembri.som povinna vystavit fakturu na prijatie platby a v oktobri ,a v decembri potom fakturu na dodanu sluzbu,alebo staci len jedna faktura?

Vystavuješ daňový doklad pre účely DPH na základe prijatej platby v októbri, a potom aj súhrnnú - konečnú faktúru v 12/2007 s odpočtom zálohy v členení ntto, DPH...

P.s. Je tu veľa tém na vystavovanie faktúr pre tuzemsko, škoda miešať tému....
Sana
07.11.07,16:40
prepac,ze sa tu miesam,ale nie je mi to jasne a som z toho poriadne popletena.
evina
07.11.07,16:56
prepac,ze sa tu miesam,ale nie je mi to jasne a som z toho poriadne popletena.

Pozri napr. tu:
http://www.porada.sk/t35335-zalohova-fa-dph.html