Gard
19.10.06,09:07
Chcel by som sa spytat, ak mam FA vystavenu v decembri 31.12. a viem , ze mi nebude cela uznana (zdr. poistovna urci kolko mi uhradi) a budem musiet k nej dobropisovat. Tak ten dobropis dam uz do noveho uctovneho roku oddelene od povodnej FA ? A v starom uctovnom roku sa bude povodna FA povazovat za prijem aj v danovom priznani v plnej vystavenej vyske ?
Paula
19.10.06,07:18
Chcel by som sa spytat, ak mam FA vystavenu v decembri 31.12. a viem , ze mi nebude cela uznana (zdr. poistovna urci kolko mi uhradi) a budem musiet k nej dobropisovat. Tak ten dobropis dam uz do noveho uctovneho roku oddelene od povodnej FA ? A v starom uctovnom roku sa bude povodna FA povazovat za prijem aj v danovom priznani v plnej vystavenej vyske ?

Sme v PÚ. Faktúra vystavená 31.12. 06 s dátumom dodania tovaru/služby v 12/06 bude výnosom r.2006 v plnej výške. O poisťovňou neuznanej sume vo chvíli vystavenia faktúry ešte nemôžeš vedieť, vyúčtovanie z jej strany príde neskôr .
AHA
19.10.06,09:30
Ja to dávam na dohadné položky veď u každej poisťovne viem približne koľko
mi neuznajú. A do času podania DP mi to vyúčtovanie príde.
Manual
19.10.06,11:01
Ja to dávam na dohadné položky veď u každej poisťovne viem približne koľko mi neuznajú. A do času podania DP mi to vyúčtovanie príde.
To je trošku čudné, predsa faktúry vystavujeme za vykonané práce alebo dodávku čo vieme presne špecifikovať a dokladovať, tak aj očakávame plnú úhradu. Ak odberateľ časť neuzná je povinný písomne oznámiť dôvod krátenia. Predsa pri vystavení Fa nemôžem sám sebe tvrdiť že mi napr. 30% nezaplatí.
Pekný deň...:)
Gard
19.10.06,12:03
To je omyl. Pri vykazovani-fakturovani zdravotnej starostlivosti si sice lekar urci kolko ma zdr. poistovna zaplatit ale poistovna ma vlastnu databazu poistencov a vykonov a podla nej si urci kolko skutocne zaplati (uzna). Faktura od lekara je iba akymsi odhadom (navrhom) na zaplatenie. Vo VSZP je to kazdomesacna prax.
AHA
19.10.06,13:02
Neviem ako vy ale ja vediem účtovníctva piatim lekárom a naozaj sa dá urobiť
u každej poisťovni ak nevznikne iná závažná chyba odhadnúť na neakých 500,- Sk presne koľko mu poisťovňa neuzná a pokiaľ by som to nechcela robiť odhadom tak decembrové vyúčtovanie mi dôjde vo februári takže mám podklad
od, ktorého sa dá odraziť.
Paula
19.10.06,14:45
Nuž, s lekármi to možno majú poisťovne inak zariadené. Účtujem optiku, pri vystavení faktúry prikladáme okrem receptov sumár faktúry s rozpisom úhrady každého "pacienta" a úhrady poisťovne. Poisťovňa nám následne pošle doklad o jej zúčtovaní našich receptov a v prípade, ak vylúči nepríslušnú sumu , až na základe tohoto vyúčtovania vystavíme "dobropis". Nerobíme ho na základe nejakého odhadu , účtujeme o presných sumách.
Paula
19.10.06,14:55
Ja to dávam na dohadné položky veď u každej poisťovne viem približne koľko
mi neuznajú. A do času podania DP mi to vyúčtovanie príde.

Môžeš prosím popísať tvorbu a spôsob účtovania týchto dohadných položiek?