kajab
19.10.06,09:40
Prosim o radu. Konatel bol zaroven zamestnancom a spolocnikom. Za funkciu konatela nepoberal ziadnu odmenu. Mozeme mu ale pri odchode z firmy vyplatit odmenu z titulu prace ako konatel?
Ak ano, mam odmenu zdanit spolu zo mzdou? Dakujem
danusi
19.10.06,08:17
Podľa mňa možeš zdanit tento príjem spolu, aj odvody sa platia z tejto odmeny, pokiaľ ale nie je zo zisku po zdanení z roku 2005. To sa nezdaňuje. Ale ak je to iba bežná odmena za výkon funkcie, postupuje sa tak, ako keby mal zamestnanec ešte dohodu na inú činnosť, to sa tiež zdaňuje spolu. Ale za konateľai musíš odviesť ešte aj všetky odvody. Neprihlasuješ ho do poisťovní, lebo je už prihlásený ako zamestnanec.
Aňuška
19.10.06,08:24
Ale za konateľai musíš odviesť ešte aj všetky odvody.

S týmto by som nesúhlasila. Za odmenu konateľa sa odvádza len do ZP a
samozrejme daň.
danusi
19.10.06,08:29
V § 138 zák. o soc.poistení táto výnimka nie je uvedená. Ja by som odviedla všetky odvody. Tak nám hovorili aj na školení. Iba zdravotné a daň sa odvádza iba pri odmene zo zisku!!!
kajab
19.10.06,08:39
Konatelom uz nie je od 11.10.2006. A ked sa mu schvali odmena az v 11/2006 a tiez vyplati v 11/06? V § 138 Z. o soc. poisteni sa pise, ze do vymer. zakladu sa nezahrnaju plnenia poskytnute po skonceni pracovneho pomeru. Lenze konatel nemoze mat pracovnu zmluvu na vykon funkcie konatela. Tak ako to mam chapat? Dakujem
danusi
19.10.06,09:08
Ak dostane odmenu v 11/06 za obdobie do 10/06, tak je to plnenie po ukočení PP. Tak by odvody nemali byť. A zamestnancom je stále?
Denda
19.10.06,09:18
Konatelom uz nie je od 11.10.2006. A ked sa mu schvali odmena az v 11/2006 a tiez vyplati v 11/06? V § 138 Z. o soc. poisteni sa pise, ze do vymer. zakladu sa nezahrnaju plnenia poskytnute po skonceni pracovneho pomeru. Lenze konatel nemoze mat pracovnu zmluvu na vykon funkcie konatela. Tak ako to mam chapat? Dakujem
Ak bol s konateľom uzatvorený pracovnoprávny vzťah tak určite nie na výkon funkcie konateľa. To znamená, že odvody z odmeny konateľa do sociálnej poisťovni nejdú,idú len do zdravotnej poisťovni.
kajab
19.10.06,09:20
Ak dostane odmenu v 11/06 za obdobie do 10/06, tak je to plnenie po ukočení PP. Tak by odvody nemali byť. A zamestnancom je stále?
Zamestnancom prestal byt k 6.10.2006. Cize valne zhromazdenie by mohlo napr. 18.10. odsuhlasit byvalemu konatelovi odmenu a ta by sa mu mohla zdanit so mzdou za obdobie od 01.10. do 6.10.? Socialne a zdrav. poistenie by sa vypocitalo len zo mzdy a z odmeny len zdravotne poistenie?
danusi
19.10.06,09:24
Pozor - odmena konateľa - daň z príjmu § 5 ods. 1 písm b) - to je presunuté aj do § 3 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmu, následne je to odvolávka v zákone o soc.poistení § 138 ods.1 písm a). Tak čo je pravda?
Denda
19.10.06,09:24
Zamestnancom prestal byt k 6.10.2006. Cize valne zhromazdenie by mohlo napr. 18.10. odsuhlasit byvalemu konatelovi odmenu a ta by sa mu mohla zdanit so mzdou za obdobie od 01.10. do 6.10.? Socialne a zdrav. poistenie by sa vypocitalo len zo mzdy a z odmeny len zdravotne poistenie?
Výpočet mzdy by ste mali správne, otázne je dátum schválenia valného zhromaždenia o odmene konateľovi, ktorý už v danom termíne konateľom ani zamestnancom nie je . To je už otázka na právnikov.
kajab
19.10.06,09:25
Ak bol s konateľom uzatvorený pracovnoprávny vzťah tak určite nie na výkon funkcie konateľa. To znamená, že odvody z odmeny konateľa do sociálnej poisťovni nejdú,idú len do zdravotnej poisťovni.
Konatelom bol od roku 1993 - nemal ziadnu zmluvu. Zamestnancom od 1994.
Denda
19.10.06,09:28
Pozor - odmena konateľa - daň z príjmu § 5 ods. 1 písm b) - to je presunuté aj do § 3 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmu, následne je to odvolávka v zákone o soc.poistení § 138 ods.1 písm a). Tak čo je pravda?
Treba pozrieť §4 /definíciu zamestnanca/ Zákona o sociálnom poistení.
danusi
19.10.06,10:22
To mi ušlo. Sorry. Takže by to malo byť vždy konateľovi bez SP?
Jozef Mihál
20.10.06,06:00
Z odmeny konateľa sa poistné do SP neplatí. Konateľ sa na účely zákona o SP nepovažuje za zamestnanca. To platí idúc v čase dozadu, prinajmenej od 1.1.2004.

Viď § 4 zákona 461/2003 Z.z.

Týmto príspevkom zdôrazňujem svoj plný súhlas s Denisou (Denda).

Pozor, ak by mal konateľ v tej istej s.r.o. uzatvorenú aj pracovnú zmluvu, tak treba rozlišovať jeho príjmy dosahované na základe pracovnej zmluvy a príjmy, ktoré má za výkon funkcie konateľa.

Od 1.9.2005 platí:

Z príjmov na základe prac. zmluvy platí odvody aj do SP aj do ZP.

Z príjmov za výkon funkcie konateľa platí odvody len do ZP.

Ak dostane podiely na zisku - ak ich dostane ako konateľ, neplatí žiadne odvody. Ak ich dostane ako zamestnanec na základe prac.zmluvy - platí všetky odvody.
bui
05.07.07,15:30
Polozim otazku v tejto teme...dufam ze nikho nenahnevam.

nasi konatelia maju zmluvy o vykone funkcie konatela bez naroku na odmenu...mimochodom su to zaroven aj spolocnici s.r.o.
Traz sa vsak rozhodli, ze jeden z nich by si predsa len nieco zasluzil...nejaku odmenu.....Akou formou by bolo najvyhodnejsie keby si odmenu vyplatil?

Ak by sa mu vyplatila odmena za vykon funkcie..uz som sa docitala ze odvod do SP by nebol....co by sa ale malo k tomuto prilozit ak takuto odmenu nahodim do mzdoveho programu?

Mohol by si ju vyplatit aj z nerozdeleneho zisku z roku 2006? Zisk uz bol rozdeleny..a cast sa previedla aj do nerozdeleneho zisku...
K tomu staci urobit valne zhromazdenie a nejaky zapis a potom mu to jednoducho poslat na ucet?....uz som sa docitala ze bez ziadnych odvodov....ale predpokladam, ze zdanene:rolleyes: ...

nevyhodnejsie by to bolo asi pre firmu, lebo ako odmena by to bolo v nakladoch pricom v pripade z nerozdeleneho zisku nie....aj ked stale neviem aj ked som sa to snazila najst, ci su odmeny konatelom danove naklady alebo nie...:rolleyes:
Anja111
05.07.07,15:34
Polozim otazku v tejto teme...dufam ze nikho nenahnevam.

nasi konatelia maju zmluvy o vykone funkcie konatela bez naroku na odmenu...mimochodom su to zaroven aj spolocnici s.r.o.
Traz sa vsak rozhodli, ze jeden z nich by si predsa len nieco zasluzil...nejaku odmenu.....Akou formou by bolo najvyhodnejsie keby si odmenu vyplatil?

Ak by sa mu vyplatila odmena za vykon funkcie..uz som sa docitala ze odvod do SP by nebol....co by sa ale malo k tomuto prilozit ak takuto odmenu nahodim do mzdoveho programu?

Mohol by si ju vyplatit aj z nerozdeleneho zisku z roku 2006? Zisk uz bol rozdeleny..a cast sa previedla aj do nerozdeleneho zisku...
K tomu staci urobit valne zhromazdenie a nejaky zapis a potom mu to jednoducho poslat na ucet?....uz som sa docitala ze bez ziadnych odvodov....ale predpokladam, ze zdanene:rolleyes: ...

nevyhodnejsie by to bolo asi pre firmu, lebo ako odmena by to bolo v nakladoch pricom v pripade z nerozdeleneho zisku nie....aj ked stale neviem aj ked som sa to snazila najst, ci su odmeny konatelom danove naklady alebo nie...:rolleyes:
Do nákladov s.r.o. ide odmena konateľovi, na základe mandátnej zmluvy. Z tejto odmeny sa platí ZP, (4% konateľ, 10% s.r.o.) a odmena podlieha aj dani z príjmov FO.
bui
05.07.07,16:07
my nemame mandatne zmluvy ale zmluvy o vykone funkcie konatela a bez naroku na odmenu..tu by islo len o jednorazovu odmenu...
Orsz
05.07.07,16:15
my nemame mandatne zmluvy ale zmluvy o vykone funkcie konatela a bez naroku na odmenu..tu by islo len o jednorazovu odmenu...

Ak by to bola odmena zo zisku - tam sa neplatí ZP, ani sa už nezdaňuje. Ak bol vytvorený zisk v dostatočnej výške, je táto možnosť.
Anja111
05.07.07,16:31
my nemame mandatne zmluvy ale zmluvy o vykone funkcie konatela a bez naroku na odmenu..tu by islo len o jednorazovu odmenu...
Mandátna zmluva = zmluva o výkone funkcie konateľa... Treba urobiť len dodatok o výplate jednorázovej odmeny, odviesť odvody do ZP a daň z príjmu FO.
bui
05.07.07,18:57
som prekvapena..som si myslela, ze od dane z prijmu su oslobodene len podiely spolocnikov na zisku ....takze ked je to odmena konatela vyplatena zo zisku tak tento jeho prijem sa nemusi zdanit????:eek:
Orsz
05.07.07,19:17
som prekvapena..som si myslela, ze od dane z prijmu su oslobodene len podiely spolocnikov na zisku ....takze ked je to odmena konatela vyplatena zo zisku tak tento jeho prijem sa nemusi zdanit????:eek:

Nie pretože to je rozdelenie zisku po zdanení.
bui
05.07.07,19:48
a teda sa moze dat odmena aj z nerozdeleneho zisku minulych rokov?..co k tomu treba?
Vevey
05.07.07,21:20
Pôvodca textu príspevku: bui
som prekvapena..som si myslela, ze od dane z prijmu su oslobodene len podiely spolocnikov na zisku ....takze ked je to odmena konatela vyplatena zo zisku tak tento jeho prijem sa nemusi zdanit????


Nie pretože to je rozdelenie zisku po zdanení.

Ale v pripade, ak konatel nebol zaroven spolocnikom, to neplati.
Anja111
06.07.07,03:47
a teda sa moze dat odmena aj z nerozdeleneho zisku minulych rokov?..co k tomu treba?
Áno, môže. Treba k tomu zápisnicu z Valného zhromaždenia, kde o tom bolo rozhodnuté.
Anja111
06.07.07,03:48
Ale v pripade, ak konatel nebol zaroven spolocnikom, to neplati.
V tomto prípade však zadávateľ príspevku píše, že bol spoločníkom...
jaja8008
26.01.10,06:44
Dobry den,
ja sa chcem k tejto teme spytat ohladne prihlasenia do ZP.
Ak teda dame konatelovi odmenu ktora nejde zo zisku ale za vykon funkcie, plati sa dan a odvod do ZP. Ale chcem sa spytat, kedze to vlastne nie je prac pomer, mame ho ako firma prihlasit do ZP ako zamestnanca?
dakujem
katka50
26.01.10,06:49
Dobry den,
ja sa chcem k tejto teme spytat ohladne prihlasenia do ZP.
Ak teda dame konatelovi odmenu ktora nejde zo zisku ale za vykon funkcie, plati sa dan a odvod do ZP. Ale chcem sa spytat, kedze to vlastne nie je prac pomer, mame ho ako firma prihlasit do ZP ako zamestnanca?
dakujem
Aj prihlásiť, aj odhlásiť.

Zákon 580/2004 § 11 ods. 3
(3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
a) fyzická osoba v*pracovnom pomere,20)
b) fyzická osoba v*štátnozamestnaneckom pomere,21)
c) fyzická osoba v*služobnom pomere,22)
d) ústavný činiteľ,23) verejný ochranca práv24) a*poslanec Európskeho parlamentu, ktorý bol zvolený za Slovenskú republiku,25)
e) predseda vyššieho územného celku,26) starosta obce,27) starosta mestskej časti v*Bratislave, starosta mestskej časti v*Košiciach a*primátor mesta,
f) poslanec vyššieho územného celku, poslanec obecného zastupiteľstva, poslanec mestského zastupiteľstva, poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v*Bratislave a*poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v*Košiciach, ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie,
g) konateľ spoločnosti s*ručením obmedzeným,27a) ak za túto prácu dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu,27b)
h) člen štatutárneho orgánu, člen správnej rady, člen dozornej rady, člen kontrolnej komisie a*člen iného samosprávneho orgánu právnickej osoby,27c) ak za výkon funkcie dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu,27d)
jaja8008
26.01.10,07:47
dakujem velmi pekne za odpoved, nebola som si ista ci si ho mam prihlasit klasicky ako zamestnaca teda 2 Z kedze to nie je klasicky prac pomer.

este by som sa chcela poistit, doteraz mu bola odmenaa vyplacana ako podiel zo zisku podla rozhodnutiaa valneho zhromazdenia, cize to nebolo zdanovane a neplatili sme ani odvody do ZP.
robilo sa to dobre? tiez sme ho nemali ani prihlaseneho do ZP.
teraz to ideme zmenit ze odmena nepojde zo zisku ale ako odmena za vykon funkcie konatela a teda bude sa to zdanovat aj ZP odvedieme. len ma matu tie roky pred tym, ci to bolo dobre.
jana123
28.01.10,12:52
Ahojte, ja by som sa chcela opytat, ci sa odmena konatela chape ako nejaka mesacna pausalna odmena, ktoru konatel dostane bez ohladu na to kolko dni v skutocnosti pracuje ? Moze byt na dovolenke, PN ...
A tiez napr. ak konatel v s.r.o. ma od 15.1.2010 podpisanu len Zmluvu o vykone funkcie konatela s mesacnou odmenou 300 EUR, tak za 1/2010 ma nárok na odmenu 150 EUR alebo 300 EUR ?
Dakujem.
tmhwk
28.01.10,15:08
Ahojte, ja by som sa chcela opytat, ci sa odmena konatela chape ako nejaka mesacna pausalna odmena, ktoru konatel dostane bez ohladu na to kolko dni v skutocnosti pracuje ? Moze byt na dovolenke, PN ...
A tiez napr. ak konatel v s.r.o. ma od 15.1.2010 podpisanu len Zmluvu o vykone funkcie konatela s mesacnou odmenou 300 EUR, tak za 1/2010 ma nárok na odmenu 150 EUR alebo 300 EUR ?
Dakujem.
Odmenu vyplacate na zaklade zmluvy. Ak ma v zmluve fixnu odmenu 300 EUR mesacne, dostane 300 EUR. Dovolenku alebo PN pre ucely odmeny za vykon funkcie nemusite sledovat, nejde o pracovnopravny vztah.
jana123
28.01.10,15:49
V zmluve je veta "Konatelovi patri za vykon funkcie odmena vo vyske 300,- EUR mesacne." Neviem, ci to je jednoznacne fixna odmena. V podstate, ked je na dovolenke alebo PN, tak je stale konatelom, takze odmena sa nekrati. V tomto pripade je konatelom od 15.1., ale v podstate firma vznikla 15.1., takze mohol by za ten januar zobrat aj plnu vysku odmeny. Rozmyslam, co by som s tym pokazila ak mu priznam 300 EUR ... nic ma nenapada.