Naďa
03.06.04,23:16
SZČO s malou predajňou chce otvoriť ďalšiu malú predajňu vo vedľajšej obci. Popri riadnom pracovnom pomere by sa o chod predajne staral zamestnaný manžel. Aká forma tejto spolupráce je pre nich najvýhodnejšia?
1. Ďalšia SZČO - nezdá sa mi. (boli by príjmy, z ktorých treba ďalšie dane a odvody)
2. Ďalší zamestnanecký pomer na skrátený pracovný úväzok? Snáď áno.
3. Dohoda asi nie je to "pravé orechové"

Aký je Váš názor?
iva
04.06.04,07:59
Podľa mňa je najlepšia možnosť č. 2 (dohoda určite nie a nová živnosť sa v tomto prípade neoplatí).
ekin
04.06.04,09:18
kedze institut vypomahajucej osoby je zruseny, zavisi teraz vsetko od toho, ci sa jedna iba o to, ze manzel bude po svojej pracovnej dobe pracovat "dobrovolne", ved zisk pojde na szco - na manzelku a jeho sa to netyka, ona bude zdanovat i platit odvody
alebo
pouzit aj mnou propagovany (zatial som nenašla nič vyhodnejšie) spôsob - prikaznu zmluvu, na zaklade ktorej by dostaval za vedenie predajne odmenu a je jedno, ci raz rocne alebo mesacne. Tato odmena nepodlieha odvodom, iba sa zdanuje prijem ponížený o výdavky spojene s príjmom. Cize ak by manzelka nakupovala tovar a platila reziu..atd, on by si do nakladov mohol dat napr. nejake cestovne (MHD ci ina verejne preprava), resp. vlastne vozidlo-v zmysle platných smerníc - o tom je iná téma, alebo manzelkino vozidlo by pouzival a nemal ziadne vydavky..
Treba mysliet aj na to, ci chce byt platca DPH - pri obrate dvoch predajni sa to lahko moze stat, v tom pripade hodno premyslat nad novou zivnostou, ak by to malo byt nevyhodne ( u MO sa to neoplati, ak predavame iba obcanom)
... a mozno tých malickosti, na ktore treba mysliet je viac, teraz ma napadli iba tieto :-)