ZuzanaRi
19.10.06,10:26
Kto z odborníkov vie poradiť?

Chodievam na týždenné služobné cesty, vzhľadom na dlhodobý charakter služobnej cesty mi zamestnávateľ poskytol byt. Pre mňa to samozrejme znamená, že môžem počas víkendu ostať v zahraničí. Ako je to s náhradou cesty späť v sobotu? Pracovná cesta mi síce skončila v piatok, ale až v sobotu odchádzam naspať na SK. Zamestnávateľom nebolo nakázané ostať v zahraničí až do soboty.

Toto je vyjadrenie zamestnávateľa:
"Kedze vlakovy listok ste mali oznaceny v sobotu, bohuzial dany listok Vam nemozeme preplatit."

Postupuje zamestnávateľ správne? Dík za akékoľvek rozumné odpovede.
Chobot
19.10.06,09:00
Kto z odborníkov vie poradiť?

Chodievam na týždenné služobné cesty, vzhľadom na dlhodobý charakter služobnej cesty mi zamestnávateľ poskytol byt. Pre mňa to samozrejme znamená, že môžem počas víkendu ostať v zahraničí. Ako je to s náhradou cesty späť v sobotu? Pracovná cesta mi síce skončila v piatok, ale až v sobotu odchádzam naspať na SK. Zamestnávateľom nebolo nakázané ostať v zahraničí až do soboty.

Toto je vyjadrenie zamestnávateľa:
"Kedze vlakovy listok ste mali oznaceny v sobotu, bohuzial dany listok Vam nemozeme preplatit."

Postupuje zamestnávateľ správne? Dík za akékoľvek rozumné odpovede.


Zemstnávateľ určuje príkazom na služobnú cestu termín a miesto začiatku ako aj konca služobnej cesty. Ak Ti raz určil, že SC končí v piatok v BA a Ty svojvoľne nedodržíš tieto podmienky, nemôžeš žiadať od zamestnávateľa, aby ti všetko uhradil. Ak však nebol vydaný príkaz na služobnú cestu s definovaným koncom SC, tak je povinný Ti uhradiť cest. náhrady, pretože je povinný zohľadniť Tvoje potreby (napr. v piatok si skončil neskoro v noci a nemohol si cestovať v noci). Mohol by napr. odmietnuť dať Ti stravné za sobotu, ale zase len vtedy, ak Ti v príkaze nariadil ukončiť SC v piatok. Zase však platí, je povinný zohľadniť Tvoje potreby - keby napr. v noci nešiel vlak a Ty by si musel zostať do soboty.

V každom prípade však aj keby si nemal doklad o cestovnom, môže Ti uzanať náhradu cest. výdavkov vo výške bežného cestovného pre hromadnú dopravu.

Takže nedá sa teraz jednoznačne povedať, kto je v práve. Skús sa nabudúce dohodnúť, že zostaneš do soboty, nebudeš požadovať stravné, ale cestovné nech Ti preplatí.

Na Tvojom mieste by som trval na úhrade cestovného, aj keď to bolo v sobotu. Iné by bolo, keby si nedodržal príkaz na SC takým spôsobom, že mal si ukončiť v piatok a cestovať vlakom a Ty by si docestoval v nedeľu lietadlom.
ZuzanaRi
19.10.06,10:55
Vdaka za odpoved. Presne ako som predpokladala je to vecou dohody. U mna v podstate ide len o ten listok, diety nepozadujem. V skutocnosti je listok spiatocny, v pondelok s nim prichadzam a na konci tyzdna odchadzam. Cize mi ostane aj nepreplatena cesta tam. Ale kedze so zamestnavatelom nie je mozne sa na tomto dohodnut, tak tie peniaze asi ozeliem.
jankasm
19.10.06,10:59
V každom prípade však aj keby si nemal doklad o cestovnom, môže Ti uzanať náhradu cest. výdavkov vo výške bežného cestovného pre hromadnú dopravu.


Skúsila by som potom možno ešte túto možnosť, ktorú spomínal chobot. Urob si normálne cesťák s ukončením aj odcestovaním v piatok, s tým, že si stratila cestovný lístok, a požaduješ preplatenie vo výške bežného cestovného pre hromadnú dopravu.
Rovnaký postup potom aj pri pondelňajšom cestovaní, keďže lístok je spiatočný.
ZuzanaRi
19.10.06,11:57
V tomto pripade nastava otazka a hra so slovickami, ze ci zamestnavatel musi alebo moze preplatit cestovne nahrady. To uz ale skusim najst v zakone.
Chobot
19.10.06,12:25
V tomto pripade nastava otazka a hra so slovickami, ze ci zamestnavatel musi alebo moze preplatit cestovne nahrady. To uz ale skusim najst v zakone.

Záleží od toho, aké cestovné náhrady máš na mysli. Ak sa pýtaš na to, čo som načrtol v predošlom príspevku (ak nemáš doklad o cestovnom, či ti ho musí preplatiť), tak Ťa sklamem, nemusí. Využíva sa to v prípade, ak zamestnanec chce ísť vlastným autom, ale zamestnávateľ mu nechce preplatiť náhrady 6,20 + PHM. Vtedy sa podľa § 7 ods. 8 môžu dohodnúť, že mu uhradí aspoň náhrady na cestovné vo výške cestovného lístka hromadnej dopravy.

"(8) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy."

Čo sa týka náhrady za cestovné, to musí zamestnávateľ uhradiť len na základe preukázaných dokladov - § 4:

"(1) Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí

a) náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
b) náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c) stravné,
d) náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov, "

Neviem, prečo je zamestnávateľ taký tvrdohlavý a nechce Ti to uznať. Veď by to uhradil aj tak, keby si cestoval v piatok.

Skôr ako odvolávať sa na § 7 by som skúsil postup, že si stratil lístok a na čestné prehlásenie by si požadoval úhradu cestovných výdavkov vo výške bežného cest. lístka.

Ale nepovedal si, či Ti v cestovnom príkaze jednoznačne uviedol, že cesta musí skončiť v piatok. Ak to tam nie je uvedené, alebo nebol cest. príkaz, tak musí uhradiť cest. lístok.

U nás sme mali tiež prípad, že boli v Prahe na služobke do piatka. Chceli si ale spraviť víkend v matičke našej, tak tam zostali do nedele. Za sobotu a nedeľu síce stravné nedostali, ale spiatočný lístok im bol preplatený (ako keby cestovali v piatok), nikto sa nad tým nejak osobitne nepozastavoval.
ZuzanaRi
19.10.06,12:43
V cestovnom prikaze sa vyslovene nepise, ze sa mame vratit v piatok, resp ja som ziaden cestovny prikaz nevidela. A pochybujem ze niekto z kolegov ano. Ani ustne, ani emailove nariadenie nepadlo.
Chobot
19.10.06,13:16
V cestovnom prikaze sa vyslovene nepise, ze sa mame vratit v piatok, resp ja som ziaden cestovny prikaz nevidela. A pochybujem ze niekto z kolegov ano. Ani ustne, ani emailove nariadenie nepadlo.

Tak potom by som tlačil na to, že v piatok sa už nedalo, resp. že si si netrúfla cestovať a preto si išla v sobotu ráno. Takto by namal odmietnuť uhradiť cestovné.
ZuzanaRi
19.10.06,14:09
Myslim, ze tu sa bude stale chodit dokola okolo tej temy, ale neda mi a citovat este jeden priklad vysvetlenia, preco to nie je mozne preplatit:

"vzhladom k tomu, ze Vasa sluzobna cesta konci vzdy v posledny pracovny den v tyzdni a nemate vedenim spolocnosti nariadenu pracu pocas vikendu, ste povinna v den skoncenia pracovnej cesty cestovat spat. Ak by ste si svojvolne predlzili Vas pobyt na sluzobnej ceste, spolocnost za Vas nesie zodpovednost v pripade sposobenia nehody, zdravotnych problemov a pod., preto nie je mozne cestovat spat zo sluzobnej cesty neskor - teda az v sobotu.
Ak si napriek tomuto upozorneniu budete svojvolne predlzovat Vase sluzobne cesty, bude to spolocnost povazovat za hrube porusenie pracovnej discipliny."

Maju v tomto pripade pravdu?
Chobot
19.10.06,14:23
Myslim, ze tu sa bude stale chodit dokola okolo tej temy, ale neda mi a citovat este jeden priklad vysvetlenia, preco to nie je mozne preplatit:

"vzhladom k tomu, ze Vasa sluzobna cesta konci vzdy v posledny pracovny den v tyzdni a nemate vedenim spolocnosti nariadenu pracu pocas vikendu, ste povinna v den skoncenia pracovnej cesty cestovat spat. Ak by ste si svojvolne predlzili Vas pobyt na sluzobnej ceste, spolocnost za Vas nesie zodpovednost v pripade sposobenia nehody, zdravotnych problemov a pod., preto nie je mozne cestovat spat zo sluzobnej cesty neskor - teda az v sobotu.
Ak si napriek tomuto upozorneniu budete svojvolne predlzovat Vase sluzobne cesty, bude to spolocnost povazovat za hrube porusenie pracovnej discipliny."

Maju v tomto pripade pravdu?


Taksa Ťa opýtam: Prečo si necestovala v piatok? Mala si na to nejaké vážne dôvody?

Ak nie, tak majú pravdu. SC Ti podľa toho vyjadrenia nariadili ukončiť vždy v piatok a Ty si si to potom svojvoľne predĺžila. Keb si si v sobotu ráno cestou na stanicu zlomila nohu, niesli by za Teba zdopovednosť, lebo by to bolpracovný úraz v rámci služobnej cesty.

Všetko je však na dohode. Oficiálne si mohla služobku ukončiť v piatok večer a oni by Ti preplatili cestovné. Ale keď sú obe strany tvrdohlavé a budú si tvrdiť len to svoje, ťažko je nájsť spravodlivosť, keďže každá strana má v niečom pravdu.
ZuzanaRi
20.10.06,05:55
Ako vravis, vsetko je vecou dohody. Tu kazda strana tvrdi nieco ine. Ja som nedostala prikazom ze sa musim v piatok vratit domov. Tu ide asi o tie listky, lebo mi bolo povedane ze ak na tom listku bude iny datum ze mi ho nepreplatia. Lenze oni sa dohodnut nijak nechcu. To sme uz ale niekde inde, mimo diskusie. Kazdopadne dakujem za vsetky doterajsie rady a myslim, ze sa tento topic moze ukoncit.