Paris
19.10.06,10:44
Ahojte,

prosim vas o pomoc.

Podnikatel (zacal podnikat tento rok) vyuzival na podnikanie sukromne auto. Do nakladov sa mu uctovala spotreba PHM za sluzobne cesty. V priebehu roka si na firmu kupil auto. Akym sposobom sa riesi evidencia?
Sukromne auto na podnikanie uz vyuzivat nebude. Ma sa nejakym sposobom ukoncit kniha jazd, ktoru si evidoval k sukromnemu autu? Zacne pouzivat firemne auto. Zalozim mu novu knihu jazd. Ak ma firemne auto, moze si davat do nakladov vsetky naklady, ktore mu suvisia s danym autom? Na co by som si mala davat pozor, ak mi vznikne dana situacia? Dakujem.
Manual
19.10.06,09:26
Ahojte,

prosim vas o pomoc.

Podnikatel (zacal podnikat tento rok) vyuzival na podnikanie sukromne auto. Do nakladov sa mu uctovala spotreba PHM za sluzobne cesty. V priebehu roka si na firmu kupil auto. Akym sposobom sa riesi evidencia?
Sukromne auto na podnikanie uz vyuzivat nebude. Ma sa nejakym sposobom ukoncit kniha jazd, ktoru si evidoval k sukromnemu autu? Zacne pouzivat firemne auto. Zalozim mu novu knihu jazd. Ak ma firemne auto, moze si davat do nakladov vsetky naklady, ktore mu suvisia s danym autom? Na co by som si mala davat pozor, ak mi vznikne dana situacia? Dakujem.

KJ pre súkromné auto ukončí ku dňu, kedy bola vykonaná posledná pracovná cesta a založí ju. Túto skutočnosť treba písomne oznámiť na DU, že vozidlo ŠPZ atď už nebude využívané na podnikanie a žiadať naspäť pomernú časť zaplatenej dane z MV.
PS: tu sa účtovalo len o nakúpených PHM ? Alebo sa uplatňovala paušálna náhrada a PHM = kilometrovné ? Máš nárok na kilometrovné.
Na firemné auto vystavíš kartu DHM a zaeviduješ ho a budeš odpisovať buď zrýchlený alebo rovnomerný odpis, založíš novú KJ, je potrebné podať DP na daň z MV a zaplatiť daň. Na firemné auto si môže uplatniť všetky výdavky súvisiace s prevádzkou auta, celý servis - opravy atď.
danielik
20.10.06,07:37
Ja mám takú otazočku. Chcem sa uistiť, či uvažujem správne.
KJ obsahuje všetky základné údaje. Podnikateľ nakúpil 120l PHM na jeden bločekdo bandasiek. No nádrž auta má 70l. Takže nemôžem uviesť, že natankoval do auta toľko. Môžem tento bloček dať do nákladov a do KJ uviesť ID napr. na 2 x. Myslím, že by to nemal byť problém. Alebo ak príde niekedy kontrola, stačí to len "dobre odôvodniť"? Ďakujem za všetky rady.
Manual
20.10.06,08:25
Ja mám takú otazočku. Chcem sa uistiť, či uvažujem správne.
KJ obsahuje všetky základné údaje. Podnikateľ nakúpil 120l PHM na jeden bločekdo bandasiek. No nádrž auta má 70l. Takže nemôžem uviesť, že natankoval do auta toľko. Môžem tento bloček dať do nákladov a do KJ uviesť ID napr. na 2 x. Myslím, že by to nemal byť problém. Alebo ak príde niekedy kontrola, stačí to len "dobre odôvodniť"? Ďakujem za všetky rady.
Zaúčtuj to jednorázovo a ak to uvádzaš aj do KJ = čerpanie PHM, tak to tam daj tiež naraz, prečo ID na 2x. Veď tam by mala byť skutočnosť. Potom pravdepodobne nebude tankovať nap. až za 15 dní. Alebo znova do bandasiek;)
Ak mu robíš KJ tak by ste si mali vzájomne dohodnúť pravidlá čo a ako...
Pekný deň...:)
danielik
20.10.06,08:44
Ďakujem pekne. Urobím to tak ako ste mi poradili. Len som si nebola istá, či by náhodou kontrola niečo nevytýkala. Človek nikdy nevie.