Osimka
19.10.06,10:47
Ahojte poraďáci. Viem, že sa v jednoduchom účtovníctve neúčtujú kurz.rozdiely ale chcela by som vedieť ako sa to potom robí v uzávierkových operáciách. Mám všetky rozdiely vysčítať z faktúr a dať do nákladov alebo tržieb? Ako to má byť správne poraďte mi.Ďakujem.
JAJA11
19.10.06,08:49
Ja si k uhradenej fa dorobím úhradu len v evidencii fa a tým sa stane vyrovnaná. S kurzovým rozdielom sa už v rámci účtovníctva nič nerobí, neovplyvňuje výsledok hospodárenia.:rolleyes:
bezradná
19.10.06,08:56
skús sa pozrieť na tento link, riešili sme podobný prípad
http://www.porada.sk/showthread.php?p=259513#post259513
.lena.
19.10.06,10:13
Ahojte poraďáci. Viem, že sa v jednoduchom účtovníctve neúčtujú kurz.rozdiely ale chcela by som vedieť ako sa to potom robí v uzávierkových operáciách. Mám všetky rozdiely vysčítať z faktúr a dať do nákladov alebo tržieb? Ako to má byť správne poraďte mi.Ďakujem.
V uzávierkových operáciách prepočítavaš len kurzový rozdiel na devízových účtoch a valutových pokladniach k 31.12. S faktúrami nerobíš nič. Tie si vždy pri úhrade len dorovnaj v knihách záväzkov a pohľadávok.
Osimka
19.10.06,15:37
Kurzom 31.12.prepočítam valuty a rozdiel-stratu alebo zisk dám do tržby alebo do nákladov?Ďakujem
.lena.
20.10.06,04:52
Kurzom 31.12.prepočítam valuty a rozdiel-stratu alebo zisk dám do tržby alebo do nákladov?Ďakujem
Áno, stratu do výdavkov a zisk do príjmov.
Osimka
20.10.06,09:28
Ďakujem Vám za pomoc.
Danielam
02.01.07,08:35
Ahojte, vie mi niekto poradiť???
Mám devízový kontokorent v EUR a nejako si neviem
poradiť či je to kurzový zisk alebo strata???
Kon. zostatok v EUR na účte je -119 778,41 x 34,573 /kurz NBS/= - 4 141 098,97
V účtovníctve mám konečný zostatok -4 436 120,44
Postupujem -4 141 098,97-(-4 436 120,44)= 295 021,47
Čo je to podľa Vás kurzový zisk alebo strata???
Danielam
02.01.07,13:33
Ahojte, vie mi niekto poradiť???
Mám devízový kontokorent v EUR a nejako si neviem
poradiť či je to kurzový zisk alebo strata???
Kon. zostatok v EUR na účte je -119 778,41 x 34,573 /kurz NBS/= - 4 141 098,97
V účtovníctve mám konečný zostatok -4 436 120,44
Postupujem -4 141 098,97-(-4 436 120,44)= 295 021,47
Čo je to podľa Vás kurzový zisk alebo strata???
Ozaj to nik nevie????
JAJA11
03.01.07,07:46
Ozaj to nik nevie????

Je to zisk, lebo dlh voči banke sa znížil, budete musieť vrátiť v Sk menej.
Peter_B
07.03.07,09:03
Môžete mi prosím napísať, na základe čoho sa kurzový rozdiel na valutovej pokladni alebo devízovom účte ktorý vznikne k 31.12. pri prepočítavaní kurzom NBS zahrnie do príjmov alebo výdavkov OZD?

Ďakujem

Preliezol som celú poradňu a všade sa o tom píše takto, ale nikde v zákone o DzP to neviem nájsť.
riuska
07.03.07,17:15
" Pôvodca textu príspevku: Osimka
Kurzom 31.12.prepočítam valuty a rozdiel-stratu alebo zisk dám do tržby alebo do nákladov?Ďakujem
Áno, stratu do výdavkov a zisk do príjmov."

Ak hovorime o kurzových rozdieloch v jednoduchom účtovníctve v ramci uzavierkových operácií, tak hovoríme len o prijmoch a výdajoch ktoré neovplyvňujú ZD!!! Žiadny zisk a strata, veď v jednoduchom účtovníctve účtujete o peniazoch a tu ste nic neprijali a nic nedali...Konzultovala som to este minulý rok z auditorkou a ta tiež jednoznačne zastávala tento názor.
macula
07.03.07,17:30
Kurzové rozdiely sa v jednoduchom účtovnictve učtujú na konci roka , len na valutových pokladniach a devízových účtoch.Zostatok v cudzej mene na konci roka na účte alebo pokladni sa prepočíta kurzom NBS.Rozdiel, ktorý vznikne medzi učtovným zostatkom v SKK a prepočítaným zostatkom kurzom NBS je kurzová strata alebo zisk, ktoré ovplyvňujú ZD.
riuska
07.03.07,20:03
Bola som toho nazoru aj ja , ale auditorka ma vyviedla z omylu...V podstate ma pravdu...Dostala si peniaze alebo si nieco vyplatila? Napriklad : Mala si vystavenu fakturu na 300 Eur, prisla uhrada 300 eur.Faktura je uhradena. Uctujes o peniazoch , ktore si zaplatila alebo tebe zaplatili.Je to zisk alebo strata ovpl.ZD v PU ale nie v JU.
Peter_B
08.03.07,11:54
Veď toto je ten problém, že neviem na základe čoho (paragraf, zákon, opatrenie) ste dospeli k tomu že to ovplyvňuje ZD.

Mne teda tiež vraveli že to ovplyvňuje ZD, ale v zákone o DzP som to nenašiel.

Berme to tak že neviem o tom nič, na základe čoho sa rozhodnem že to má ovplyvňovať ZD?
jennyka
09.03.07,18:18
Toto vysvetlenie som našala v Daňových výdavkoch /Poradca/:
V súlade s § 24 ods.2 zákona o účtovníctve prepočítavajú účtovné jednotky (platí pre daňovníkov účtujúcich v podvojnom i jednoduchom účtovníctve) ku dňu zostavenia účtovnej závierky kurzom NBS majetok charakteru peňažných prostriedkov v cudzej mene v hotovosti (pokladnica) a na bankových účtoch (vrátane kontokorentných účtov).
Rozdiel medzi hodnotou zostatku takýchto peňažných prostriedkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, prepočítanou kurzom NBS k tomuto dňu a ich hodnotou zaúčtovanou pri nadobudnutí v súlade s § 24 ods.2 alebo 3 zákona o účtovníctve, sa účtuje tiež ako kurzový rozdiel, ktorý je zahrnovaný do základu dane.

Môj názor: Ak mám na účte 300 Eur, tak ku dňu zostavenia účtovnej závierky (31.12.) má tých 300 Eur hodnotu podľa kurzu tohto dňa. V účtovníctve v SK to ale vychádza podľa kurzov, ktoré sa v priebehu účtovania menili, preto aj ten výsledok na konci je týmto ovplyvnený. Tak mám buď kurzový zisk (ak majú vyššiu hodnotu) a je to navyšenie môjho príjmu, alebo v opačnom prípade mám kurzovú stratu.;)
Peter_B
12.03.07,07:43
Ďakujem. ;)
Betina2
12.03.07,14:34
Len doplním.
1) V JU kurzový rozdiel z valutovej pokladne alebo devízového účtu k 31.12.06 zaúčtuješ do denníka medzi výdavky ovplyvňujúce základ dane k 31.12.06 a ovplyvní to základ dane.

2) V JU prepočítaš kurzom NBS zostatok pohľadávok a záväzkov vyjadrených v cudzej mene k 31.12.06 a tento rozdiel zaeviduješ do knihy pohľadávok resp knihy záväzkov (Takže budú mať hodnotu vyčíslenú v účtovníctve zhodnú s hodnotou podľa kurzu NBS k 31.12.). Ale o ňom neúčtuješ v peň.denníku. Nesmie ti ovplyvniť základ dane.
lslavik
13.03.07,14:30
Len doplním.
1) V JU kurzový rozdiel z valutovej pokladne alebo devízového účtu k 31.12.06 zaúčtuješ do denníka medzi výdavky ovplyvňujúce základ dane k 31.12.06 a ovplyvní to základ dane.

2) V JU prepočítaš kurzom NBS zostatok pohľadávok a záväzkov vyjadrených v cudzej mene k 31.12.06 a tento rozdiel zaeviduješ do knihy pohľadávok resp knihy záväzkov (Takže budú mať hodnotu vyčíslenú v účtovníctve zhodnú s hodnotou podľa kurzu NBS k 31.12.). Ale o ňom neúčtuješ v peň.denníku. Nesmie ti ovplyvniť základ dane.

Ako sa prejavi kurzova strata / zisk pri pouziti pausalnych vydavkov?
Katarina
13.03.07,18:12
Kurzový zisk zvyšuje zdaniteľný príjem, kurzová strata je súčasťou paušálnych výdavkov.
pipinek
13.03.07,23:05
prosiiiim o radu. od r.2005,2006 a 2007 kedy boli kurzove rozdiely danove a kedy nedanove ??? velmi pekne dakujem
JAJA11
14.03.07,05:22
Ako sa prejavi kurzova strata / zisk pri pouziti pausalnych vydavkov?

Prejaví sa iba zisk, aj to iba z pokladne alebo účtu.
slimak
15.03.07,16:03
Prosim odpovedzte ci to chapem spravne.
Uctujem v jednoduchom uctovnictve.
Zdanitelny prijem 30 EUR (kurz 40/1) v pen.deniku 1 200Sk.
Zdanit. vydavok 20 EUR (kurz 35/1) v pen. denniku 700 Sk.
K 31.12. je kurz 30/1 a v pokladni mam 10 EUR stav 300 Sk.
zapis nepenazna operacia zdanitelny vydavok 200 Sk.
Dan platim z 300 Sk?
slimak
16.03.07,06:34
Medzicasom som nasiel.
2.1. Kurzové rozdiely v sústave jednoduchého účtovníctva

V jednoduchom účtovníctve nevznikajú v priebehu účtovného obdobia kurzové rozdiely. Povinnosť oceniť majetok a záväzky ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa však vzťahuje aj na účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva. V peňažnom denníku sa však premietnu len kurzové rozdiely vzniknuté pri peňažných prostriedkoch v cudzej mene. V zmysle postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve (§ 15 ods. 4) sa v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje len v slovenskej mene. Kurzom NBS sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách. Kurzový zisk vzniká, ak prepočítaná hodnota peňažných prostriedkov k 31. 12. je vyššia ako suma zachytená v účtovníctve a zaúčtuje sa v peňažnom denníku v stĺpci príjmy ovplyvňujúce základ dane celkom a v stĺpci príjmy ovplyvňujúce základ dane Ostatné príjmy. Kurzová strata vzniká, ak prepočítaná hodnota peňažných prostriedkov k 31. 12. je nižšia ako suma zachytená v účtovníctve a zaúčtuje sa v peňažnom denníku v stĺpci výdavky ovplyvňujúce základ dane Celkom a v stĺpci výdavky ovplyvňujúce základ dane Prevádzková réžia.

Mna este napadlo ohladne osobnej potreby
Ak ten podnikatel vybral 10 EUR do osobnej potreby , ked bol kurz 28/1

Tak jeho zdanitelny zaklad je 280 Sk? A kurzova strata 220 Sk?
jennyka
16.03.07,11:32
Prosim odpovedzte ci to chapem spravne.
Uctujem v jednoduchom uctovnictve.
Zdanitelny prijem 30 EUR (kurz 40/1) v pen.deniku 1 200Sk.
Zdanit. vydavok 20 EUR (kurz 35/1) v pen. denniku 700 Sk.
1200-700= 500 Sk účtov.zostatok v Sk
K 31.12. je kurz 30/1 a v pokladni mam 10 EUR stav 300 Sk = skutočný reálny stav
zapis nepenazna operacia zdanitelny vydavok 200 Sk.
300-500= -200 Sk, čo kurzová strata, ktorá ti znižuje DZ
Dan platim z 300 Sk? - neplatíš daň
heluška
16.03.07,17:06
Mám takýto problém, neviem či môžem prepočítať kurzový rozdiel ku dňu 5,12,2006,jedná sa pokladňu v EUR, nakoľko sa jedná o pozastavenie živnosti a k tomuto dňu robím aj účtovné výkazy.
renča1
16.03.07,17:18
Mám takýto problém, neviem či môžem prepočítať kurzový rozdiel ku dňu 5,12,2006,jedná sa pokladňu v EUR, nakoľko sa jedná o pozastavenie živnosti a k tomuto dňu robím aj účtovné výkazy.

Môžeš a nielen môžeš ale musíš...:) Pokiaľ sa neobnoví živnosť do lehoty podania daň.priznania, tak si povinná uzatvoriť účtov. a pomocné knihy v JÚ a upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 zákona o dani z príjmov. Podľa postupov účtovania v JÚ je uvedené v:

§ 15

4) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní alebo viacej účtov v bankách, účtuje sa o každej pokladni a každom účte v banke v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe účet v banke. Stavy a pohyby v pokladni a na účtoch v bankách sa účtujú v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke a súčasne do príslušného súhrnného prehľadu o hotovosti a o účtoch v bankách v peňažnom denníku. Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a v knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene. Kurzom Národnej banky Slovenska sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.

Z toho vyplýva, že si povinná ku dňu 5.12. resp.ku dňu zostavenia účtovnej závierky postupovať podľa § 15 ods.4 postupov účtovania v JÚ.:)
heluška
16.03.07,17:29
Srdečná vďaka, už to aj idem robiť.
natkov
17.03.07,04:35
Podnikateľ pozastavil živnosť od 10.10.2006 akým kurzom mám prepočítať kurzový rozdiel za obdobie 1.1.2006 do 9.10.2006. Obvykle je to posledný kalendárny deň 29.12.20066 - 1,256 "CZK". Bude to priemerný kurz do 10.10.2006?????
suzuka
17.03.07,17:35
Podnikateľ pozastavil živnosť od 10.10.2006 akým kurzom mám prepočítať kurzový rozdiel za obdobie 1.1.2006 do 9.10.2006. Obvykle je to posledný kalendárny deň 29.12.20066 - 1,256 "CZK". Bude to priemerný kurz do 10.10.2006?????

Zrejme si sa chcel spytat akym kurzom preratavas pohyby v cudzej mene na devizovych uctoch a valutovych pokladniach v obdobi od 1.1. do 10.10.2006.
Ak je SZCO uctovna jednotka, tak kurz NBS v den uctovneho pripadu. Pri ukonceni podnikania preratas zostatok na dev. ucte/pokladni kurzom NBS ku 10.10.2006. Zistis si kurzove rozdiely a zauctujes.
Ak nie je uctovna jednotka, tak mas na vyber - bud priemerny kurz za kalendarny mesiac, v ktorom bol prijaty prijem, alebo kurz platny v den, v ktorom bol prijaty prijem (podla toho, co je vyhodnejsie). Pri ukonceni podnikania preratas zostatky bud priemernym mesacnym kurzom (za cely mesiac, neratas priemer ku 10.10.) alebo kurzom ku 10.10., podla toho ako si sa rozhodol viest evidenciu pocas celeho obdobia. Zistis kurzove rozdiely - kurzovy zisk priratas do prijmov ovpl. ZD, kurzova strata ti danove vydavky neovplyvni.
llenkaa
23.03.07,18:32
chcela by som sa spýtať, či sa vypočítavajú kurzové rozdiely v prípade, že je k 31.12. stav valutovej pokladne nulový. Jedná sa o JÚ. Ďakujem
Heni
01.04.07,18:40
chcela by som sa spýtať, či sa vypočítavajú kurzové rozdiely v prípade, že je k 31.12. stav valutovej pokladne nulový. Jedná sa o JÚ. Ďakujem
posuvam...
tiez ma to zaujima...
tinaM
01.04.07,18:44
posuvam...
tiez ma to zaujima...
Nepočíta sa .
Táto odpoveď je nesprávna.

Počítajú sa.
Heni
01.04.07,19:21
Nepočíta sa.
lebo mi to v Pohode vykazuje :( aj pri nulovom zostatku
tinaM
01.04.07,19:32
Heni, máš pravdu.
Aj v ALFE som sa pozrela a počítajú sa.

Ospravedňujem sa.;)
atka4
01.04.07,20:13
chcela by som sa spýtať, či sa vypočítavajú kurzové rozdiely v prípade, že je k 31.12. stav valutovej pokladne nulový. Jedná sa o JÚ. Ďakujem


Počítajú. V takom prípade, ak máš zostatok len v Skk, čiže ho potrebuješ odúčtovať, aby 0,-(?) cudzej meny = 0,- Sk

V opačnom prípade Ti SW prenesie zostatok do nového roka, síce CM 0, ale Skk podľa tvojho stavu.


OBSAHOVÉ VYMEDZENIE ÚČTOVNÝCH KNÍH


§ 15
Peňažný denník

(3) O pohybe peňažných prostriedkov na účtoch v bankách sa účtuje v peňažnom denníku podľa výpisov z banky. Zápisy v peňažnom denníku sa vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky v pokladniach.


(4) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní alebo viacej účtov v bankách, účtuje sa o každej pokladni a každom účte v banke v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe účet v banke. Stavy a pohyby v pokladni a na účtoch v bankách sa účtujú v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke a súčasne do príslušného súhrnného prehľadu o hotovosti a o účtoch v bankách v peňažnom denníku. Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a v knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene. Kurzom Národnej banky Slovenska sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.

a tiež:

Zákon o účtovníctve 431/2002 (http://www.porada.sk/autolink.php?id=15&script=showthread&forumid=92) Z.z.

ŠTVRTÁ ČASŤ
SPÔSOBY OCEŇOVANIA


§ 24
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uetovnictve.html#hore)

(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to

a) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu spôsobmi podľa § 25,
b) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, spôsobom podľa § 27,
c) k inému dňu v priebehu účtovného obdobia spôsobom podľa § 27, ak sa to vyžaduje podľa osobitného predpisu.33)

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)

Veľa zdaru, ja ešte tiež makám - riešim chránenú dielňu v jednej reklamke-vymýšľam si vlastne metodiku, lebo žiadna neexistuje....takže pekný večer.
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif
bendo
30.01.08,14:24
Neviete mi niekto poradiť ako sa robí v Pohode v JÚ prepočet zahraničných pohľadávok a záväzkov kurzom NBS k 31.12. ?
olasova
01.02.08,06:01
V JÚ prepočet zahraničných poh. a zav. predsa nerobíš kurzovy rozdiel k 31.12., prepočítavaš iba pokladnu a banku v zahraničnej mene (a tú ja robím v pohode ručne).
bendo
06.02.08,11:25
V JÚ prepočet zahraničných poh. a zav. predsa nerobíš kurzovy rozdiel k 31.12., prepočítavaš iba pokladnu a banku v zahraničnej mene (a tú ja robím v pohode ručne).

Mala som na mysli ocenenie neuhradených pohľadávok a záväzkov v cudzej mene k 31.12. Ide mi o to, ako dostanem do výkazu o majetku a záväzkoch neuhradený záväzok v CM, ktorý má ku dňu zaúčtovania hodnotu 3.700,-Sk a k 31.12. má hodnotu po prepočte 3.300,-Sk.
bendo
06.02.08,15:46
Mala som na mysli ocenenie neuhradených pohľadávok a záväzkov v cudzej mene k 31.12. Ide mi o to, ako dostanem do výkazu o majetku a záväzkoch neuhradený záväzok v CM, ktorý má ku dňu zaúčtovania hodnotu 3.700,-Sk a k 31.12. má hodnotu po prepočte 3.300,-Sk.

posúvam....
Fany
07.02.08,09:31
Spoločník poskytol svojej sro pôžičku v EUR. Za uvedené peniaze sa nakúpil hmotný majetok, takže vo valutovej pokladni už nič nieje. Je to iba vyjadrené v Sk na účte 365 (http://www.porada.sk/t59492-365-ostatne-zavazky-voci-spolocnikom-a-clenom.html). Robia sa nejaké kurzové rozdiely (http://www.porada.sk/showthread.php?t=58436) na konci roka?
JAJA11
07.02.08,10:25
Spoločník poskytol svojej sro pôžičku v EUR. Za uvedené peniaze sa nakúpil hmotný majetok, takže vo valutovej pokladni už nič nieje. Je to iba vyjadrené v Sk na účte 365 (http://www.porada.sk/t59492-365-ostatne-zavazky-voci-spolocnikom-a-clenom.html). Robia sa nejaké kurzové rozdiely (http://www.porada.sk/showthread.php?t=58436) na konci roka?

Áno, je to pôžička a k nej sa prepočítava kurzový rozdiel k 31.12. Iba ak by sa dohodlo, že pôžička sa splatí v Skk, nemusel by sa asi robiť kurzový rozdiel.
Fany
07.02.08,12:16
Áno vyplatí sa v Sk. Tak treba alebo nie urobiť nejaké kurzové rozdiely?
JAJA11
07.02.08,13:04
Áno vyplatí sa v Sk. Tak treba alebo nie urobiť nejaké kurzové rozdiely?

Podľa mňa by to malo byť ošetrené v zmluve, kde sa uvedie, že pôžička bude splatená v SKK a presná suma. Potom nevznikne kurzový rozdiel. :)
janka.mo
11.02.08,06:30
ahojte, viete mi prosim poradit ako mam toto zauctovat?????
Je to uctovane v jednoduchom uctovnictve /tu by vraj nemali v priebehu roka vznikat kurz. rozdiely/:

22 EUR sme v ceskej zmenarni menili za 75 PLN.

Doklad vystavila zmenaren takyto:

22 EUR zmenene kurzom 26,6 na 585,- Kč.

Za 75 PLN sme zaplatili zmenarni pri kurze 7,65 spolu 585 Kč, pricom medzitym stiahli cenu sluzby 11.25 Kč.

Pocula som, ze vraj to mam uctovat tak, ze si vlastne nevsimam ceske koruny a urobim len ubytok EUR a prirastok PLN vo valutovych pokladniciach. A hlavne neviem v akych kurzoch? /kazdy to robi inak, ale ja by som to najradsej urobila na 100% dobre, aby som sa nemusela bat, ze dostane pokuty/ - takychto blockov mam dost vela.
Kedy vsak zuctujem ten poplatok?

dakujeeem