gu100
19.10.06,10:58
Zdravím všetkých poraďákov,

nenasiel som tu zatial riesenie...

spoločnosť si zaregistrovala ochrannú známku.. všetky poplatky presiahli 50tis Sk, tak sme sa rozhodli odpisovať túto ochrannú známku ako nehmotný majetok a evidovať na účte 014.

MOja otazka...
na koľko rokov ju mám odpisovať? v zákone o dani z príjmov sa riesia iba nejay goodwil, náklady na vývoj a pod, neriesia sa ochranné známky...

mozem si stanovit svoje vlastné odpisy? teda napriklad na dobu trvania ochrannej znamky ju budem odpisovat (ochranna znamka je zavedena na 4roky, tak ju aj ja budem odpisovat 4 roky? rovnomerne?)

Dakujem za odpovede...

G
adato
20.10.06,16:02
(9) Na účte 014 - Oceniteľné práva sa účtujú napríklad výrobno-technické poznatky (know how), licencie, užívacie práva právo prechodu cez pozemok, vydavateľské práva, vydavateľské tituly, autorské práva, dovozné kvóty a vývozné kvóty, obchodné značky, ochranné známky, receptúry, predmety priemyselných práv a iné výsledky duševnej tvorivej činnosti, ak sa obstarali za odplatu napríklad kúpou, výmenou a nepeňažným vkladom..
Toto je citát z postupov účtovania. Nakoľko sa nehmotný majetok odpisuje v súlade s účtovnými predpismi, odpisovanie nastavené na 4 roky, tak ako bude platiť známka sa mi zdá v poriadku.
kalkulka
22.10.06,11:50
Súhlasím s Adato. Presne taký istý prípad ma čaká. Zbierala som info od prednášajúcej na seminári z ministerstva a tá mi povedala, že odpisujeme v súlade s účtovnými odpismi. A teda, ak právo používať ochrannú známku vydal úrad priemyselného vlastníctva v BB na 4 roky, tak ju máš odpisovať účtovne a teda aj daňovo na 4 roky.
gu100
23.10.06,05:03
dakujem za odpovede..
tiez som toho nazoru, ide uz len o to, presvedcit niektorych clenov vedenia o mojej pravde, ze sa to ma odpisovat..

a ked je znamka s platnostou na 10rokov?
podla zakona je myslim potrebne nehmotny majetok odpisat do 5tich rokov.. plati to teda aj v tomto pripade, ked platnost znamky je 10rokov?
kalkulka
23.10.06,05:43
Myslím, že už vypadlo z postupov účtovania, že nehmotný majetok sa má odpísať do 5 rokov. Takže odpisovala by som 10 rokov. Ale počkaj si ešte, nech toto potvrdia aj ďalší poraďáci.
andrej_rv
23.10.06,18:20
V § 22 ods. 8 ZDP sa uvádza, že nehmotný majetok sa odpíše v súlade s účtovnými predpismi.
V § 20 Postupov PÚ o odpisovaní dlhodobého majetku sa uvádza:
"(1) Dlhodobý nehmotný majetok...sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov
.....
(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
...
c) technické a morálne zastaranie,
d) zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku."
Ak je platnosť ochrannej známky (a teda i predpokladaná doba využívania nehmotného majetku) 10 rokov, pripájam sa k názoru Kalkulky, že účtovne i daňovo by sa mala odpisovať 10 rokov.
Jozef I
30.10.06,08:00
Chcem sa spýtať ako postupovať pri odpisovaní ochrannej známky, ktorá má neobmedzenú platnosť ? Má sa to potom odpisovať? Ako sa zaúčtuje výnos (na aký účet), ak faktúrujeme za používanie tejto známky inej firme?
Ďakujem.
Jozef I
31.10.06,10:21
Skúste sa mi pozrieť na moje otázky, prosím.
Jozef I
02.11.06,06:28
Skúste sa mi pozrieť na moje otázky, prosím. Nik nevie poradiť?
Milan Benka
02.11.06,06:54
Chcem sa spýtať ako postupovať pri odpisovaní ochrannej známky, ktorá má neobmedzenú platnosť ? Má sa to potom odpisovať? Ako sa zaúčtuje výnos (na aký účet), ak faktúrujeme za používanie tejto známky inej firme?
Ďakujem.

Skúsim Ti tu odpovedať, aj keď iba v teoretickej rovine.

1. Spľňa ochr. známka definíciu nehmotného majetku ? Spĺňa.( §22/7 ZoDzP)
2. Je vylúčená z odpisovania ? Nie je. ( viď §23/1,2 ZoDzP)
3. Má sa teda odpisovať? Áno, v súlade s účtovnými odpismi (§22/8). Treba si však rozumne stanoviť dobu odpisovania .
4. Fakturácia za používanie ochr. známky? Tu sa neviem rozhodnúť medzi 602 a 641, osobne sa však prikláňam k 641.
Petra29
25.07.08,12:54
Mám problém s dlhobým nehmotným majetkom obstarávaným v rámci 2 účtovných období:

Spoločnosť získala v roku 2008 - 2 ochranné známky, slovnú a kombinovanú.
Náklady na obstaranie vznikali od r.2007 na účte 041.

Ku dňu zápisu ochranných známok náklady presiahli sumu 50tis. avšak na obe súčasne.

1. Dobre uvažujem, že ide o 2 druhy dlh.nehm.majetku /boli pridelené 2 ochranné známky, aj keď na to isté "slovo"/ ?

2. Ak by som sa rozhodla neodpisovať /ocenenie na 1 ochr.známku nepresiahlo 50tis./,
boli by možné "rozpustiť" sumu z účtu 041 na 518 v roku 2008 - rok pridelenia ochr.známok?
Myslím hlavne z daňového hľadiska, keďže veľká časť nákladov vznikla v r.2007.

Ďakujem
Petra29
26.07.08,08:13
Mám problém s dlhobým nehmotným majetkom obstarávaným v rámci 2 účtovných období:

Spoločnosť získala v roku 2008 - 2 ochranné známky, slovnú a kombinovanú.
Náklady na obstaranie vznikali od r.2007 na účte 041.

Ku dňu zápisu ochranných známok náklady presiahli sumu 50tis. avšak na obe súčasne.

1. Dobre uvažujem, že ide o 2 druhy dlh.nehm.majetku /boli pridelené 2 ochranné známky, aj keď na to isté "slovo"/ ?

2. Ak by som sa rozhodla neodpisovať /ocenenie na 1 ochr.známku nepresiahlo 50tis./,
boli by možné "rozpustiť" sumu z účtu 041 na 518 v roku 2008 - rok pridelenia ochr.známok?
Myslím hlavne z daňového hľadiska, keďže veľká časť nákladov vznikla v r.2007.

Ďakujem

posúvam
andrej_rv
26.07.08,20:16
Mám problém s dlhobým nehmotným majetkom obstarávaným v rámci 2 účtovných období:
Spoločnosť získala v roku 2008 - 2 ochranné známky, slovnú a kombinovanú.
Náklady na obstaranie vznikali od r.2007 na účte 041.
Ku dňu zápisu ochranných známok náklady presiahli sumu 50tis. avšak na obe súčasne.
1. Dobre uvažujem, že ide o 2 druhy dlh.nehm.majetku /boli pridelené 2 ochranné známky, aj keď na to isté "slovo"/ ?
2. Ak by som sa rozhodla neodpisovať /ocenenie na 1 ochr.známku nepresiahlo 50tis./,
boli by možné "rozpustiť" sumu z účtu 041 na 518 v roku 2008 - rok pridelenia ochr.známok?
Myslím hlavne z daňového hľadiska, keďže veľká časť nákladov vznikla v r.2007.

1) Podľa § 1 zákona 55/1997 Z.z. o ochranných známkach:
"(1) Ochranná známka je akékoľvek označenie, ktoré možno graficky znázorniť a ktoré tvoria najmä slová vrátane osobných mien, písmená, číslice, kresby, tvar výrobku alebo jeho obal, prípadne ich vzájomné kombinácie spôsobilé rozlíšiť tovary alebo služby jednej osoby od tovarov alebo služieb inej osoby, zapísané do registra ochranných známok (ďalej len "register")."
Ak sú tieto známky v zmysle § 12 uvedeného zákona do registra ochranných známok zapísané 2 zápismi - na každú známku vydal úrad samostatné osvedčenie, náklady na ich obstarávanie nemožno podľa môjho názoru zlučovať a považovať ich za jeden nehmotný majetok.
2.) Podľa mňa náklady na obstarávanie nehmotného majetku (známky) nemožno považovať za náklady budúcich období ani v prípade, ak ich hodnota nedosiahne limit pre odpisovanie stanovený v ZDP (napr. aj preto, že nie je presne známa výška nákladov a obdobie, ku ktorému sa vzťahujú, ako je to u vopred plateného poistného, nájomného, predplatného a iných klasických nákladov budúcich období).
Ak nechceš dať obstarávacie náklady na ochrannú známku (nedosahujúce 50 tis. Sk) do nákladov v roku ich obstarania naraz, nejaké rozloženie cez účty časového rozlíšenia podľa mňa účtovné ani daňové predpisy neumožňujú. Možným riešením je považovať tieto náklady za dlhodobý (drobný) nehmotný majetok a účtovne ho odpisovať v zmysle odpisového plánu. V náväznosti na § 17 ods. 1 písm. b) ZDP sú tieto účtovné odpisy zároveň aj daňovými odpismi. Nevýhodou je, že odpisový plán by mal vychádzať z doby využívania ochrannej známky na dosahovanie príjmov, teda z asi z doby, na akú platí registrácia...
Petra29
27.07.08,17:04
Ďakujem Andrej,

ja som neuvažovala o nákladoch bud.období.

Na účte 041 sa mi kumulovali náklady súvisiace s obstaraním ochr.známok z roku 2007 až do zápisu do registra v r.2008.
Keďže v roku 2008 pri zápise je jasné, že nedosiahli ocenenie 50tis. na 1 ochrannú známku, je možné ich preúčtovať zápisom 518 Ae / 041 s tým, že pôjde o daňovo uznateľný náklad roku 2008?
andrej_rv
27.07.08,17:24
Na účte 041 sa mi kumulovali náklady súvisiace s obstaraním ochr.známok z roku 2007 až do zápisu do registra v r.2008.
Keďže v roku 2008 pri zápise je jasné, že nedosiahli ocenenie 50tis. na 1 ochrannú známku, je možné ich preúčtovať zápisom 518 Ae / 041 s tým, že pôjde o daňovo uznateľný náklad roku 2008?
Podľa mňa áno. V Postupoch PÚ - § 65 - sa výslovne uvádza:
"... Na účte 518 - Ostatné služby sa účtuje, napríklad nájomné, poštovné a poradenstvo. Účtuje sa tu tiež nehmotný majetok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého nehmotného majetku.". Náklad zaúčtovaný v súlade s Postupmi účtovania je ako súčasť účtovného HV v náväznosti na znenie § 17 ods. 1 písm. b) ZoDP zároveň aj daňovým nákladom.