Modranka
19.10.06,12:20
Spoločník (konateľ) poskytol svojej s.r.o. finančnú výpomoc v hodnote 3 800 000 na kúpu nehnuteľnosti. 3 mil. pokrýval z osobného flexi úveru (lebo nová s.r.o. nedostala úver) a 800 tis.z vlastných peňazí. Zmluva o finančnej výpomoci hovorí o úrokoch 6,37% (totožné percento úroku z VUB na úver ale na sumu 3 mil. 800 tis.). Týmto mi vzniká rozdiel medzi zápočtom úrokov z VUB a skutočne zaradenými úrokmi do nákladov s.r.o.

OTÁZKA:
Môže si súkromná osoba, ktorá si na seba zobrala úver, poskytnutý ďalej s.r.o. vzájomne úroky započítať (toto sa netýka účtovníctva s.r.o ale dane z príjmu súkromnej osoby)? Tým som chcela povedať, že spoločník prijíma úroky z 800 tis od s.r.o. Ak je to zdaniteľný príjem, kam ho treba zarátať v daňovom priznaní FO?
Môže FO vôbec finančnú výpomoc úrokovať?
Johanka
19.10.06,12:17
Spoločník (konateľ) poskytol svojej s.r.o. finančnú výpomoc v hodnote 3 800 000 na kúpu nehnuteľnosti. 3 mil. pokrýval z osobného flexi úveru (lebo nová s.r.o. nedostala úver) a 800 tis.z vlastných peňazí. Zmluva o finančnej výpomoci hovorí o úrokoch 6,37% (totožné percento úroku z VUB na úver ale na sumu 3 mil. 800 tis.). Týmto mi vzniká rozdiel medzi zápočtom úrokov z VUB a skutočne zaradenými úrokmi do nákladov s.r.o.

OTÁZKA:
Môže si súkromná osoba, ktorá si na seba zobrala úver, poskytnutý ďalej s.r.o. vzájomne úroky započítať (toto sa netýka účtovníctva s.r.o ale dane z príjmu súkromnej osoby)? Tým som chcela povedať, že spoločník prijíma úroky z 800 tis od s.r.o. Ak je to zdaniteľný príjem, kam ho treba zarátať v daňovom priznaní FO?
Môže FO vôbec finančnú výpomoc úrokovať?

Príjmy z kapitálového majetku sa u FO zdaňujú v § 7. U neho by som to zaradila do §7 ods.1písm.c/ - úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek. Podľa mňa ide o klasickú pôžičku.

V zmysle §7 ods.4 sa do základu dane zahŕňajú príjmy z § 7 ods.1 písm.c/ neznížené o výdavky. To znamená, že do základu dane musí zahrnúť prijaté úroky z celých 3,8 mil.
Modranka
19.10.06,14:18
Ďakujem za odpoveď. Ale čo v prípade, že konateľ má zároveň živnosť ako FO a bankový úver mu bol vydaný na základe dosiahnutých príjmov práve zo živnosti. Aj vtedy si nemôže znížiť kapitálove príjmy o vyplatené úroky banke? Kde sa o tom píše. Nevedeli mi poradiť ani na daňovom úrade.
Johanka
19.10.06,15:23
Zobral si úver ako FO - občan alebo FO - SZČO ( má ho zaúčtovaný ako záväzok voči VÚB)?
Modranka
20.10.06,11:49
Zobral si to ako FO občan. Neúčtuje o tom v účtovníctve.
Johanka
20.10.06,12:04
Tak platí to, čo som napísala vyššie. Celé úroky zdaní.
Modranka
20.10.06,13:14
No, nadšený nebude, ale veľmi pekne ďakujem.