daniek
19.10.06,13:15
v našej s.r.o. pracuje niekoľko zváračov na živnosť - pracujú v princípe ako zamestnanci robia si dochádzku ako zamestnanci akurát na začiatku mesiaca vystavia faktúru za vykonané zváračské práce za predchádzajúci mesiac a my im faktúru uhradíme.
teraz však máme vo firme audítorov a tí nás upozornili že už u dvoch klientoch sa stretli s problémom zo strany daňového úradu.
daňový úrad im pri kontrole dorubil preddavky na dani z príjmov fyzických osôb ktoré vraj mali odvádzať za týchto živnostníkov pretože v princípe ide o vzťah ako pri závislej činnosti.
tieto spoločnosti vraj mali pouzatvárané aj mandátne zmluvy a zmluvy o dielo s takýmito živnostníkmi ale vraj im to pri odvolaní vôbec nepomohlo.
chcem sa spýtať či už niekto máte podobnú skúsenosť pretože pre mňa je to úplne nová informácia a zdá sa mi hlúposť odvádzať predddavky na daň z príjmov za živnostníka to už môžem rovno odvádzať aj odvody a počítať mu mzdu.
Gabi03
19.10.06,11:17
Presne tak (čo sa týka poslednej vety). Bolo to tu už veľa krát rozoberané, tak skús pohľadať.
Ale myslím, keby tí živnostníci mali nejaké ďalšie zmluvy s inými subjektami, kde tiež robia, možno by sa to "prepieklo".
Milan Benka
19.10.06,11:20
Možno, ale iba možno.
Správca dane v zmysle §2/6 zák. 511/92 Zz. môže takto postupovať. A začal to aj uplatňovať.
daniek
19.10.06,11:25
a nedá sa to nejako zmluvne - právne ošetriť aby to nemohli napadnúť ani podľa spomínaného § 2 ods. 6 zákona o správne daní a poplatkov?
Denda
19.10.06,11:31
Milan Benka
19.10.06,11:33
Rozhoduje vecný obsah a nie právna formulácia.
JAJA11
19.10.06,11:37
a nedá sa to nejako zmluvne - právne ošetriť aby to nemohli napadnúť ani podľa spomínaného § 2 ods. 6 zákona o správne daní a poplatkov?

"Pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane." :rolleyes: Čo z toho plynie? Veď keď mám zmluvu a som živnostník, nikde sa nehovorí, že môj odberateľ je povinný platiť za mňa preddavky. Veď on nevie aké mám náklady a koľko mi môže strhnúť. Alebo som Vás zle pochopila?:rolleyes:
Milan Benka
19.10.06,11:39
"Pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane." :rolleyes: Čo z toho plynie? Veď keď mám zmluvu a som živnostník, nikde sa nehovorí, že môj odberateľ je povinný platiť za mňa preddavky. Veď on nevie aké mám náklady a koľko mi môže strhnúť. Alebo som Vás zle pochopila?:rolleyes:

Nie, ide tu o určenie vzťahu živnostník vs s.r.o. / dodávateľ vs odberateľ, alebo zamestnanec vs zamestnávateľ.
JAJA11
19.10.06,11:44
Rozhoduje vecný obsah a nie právna formulácia.

Ale ja som si určila, že sa chcem o seba starať sama, nepotrebujem, aby sa o mňa starala firma, prečo nemôžem vykonávať svoju prácu na živnosť, len preto, že o tom rozhodne nejaký úradník? Nie je to porušenie mojich osobných práv? Prečo mi môže niekto nariaďovať niečo, čo ja nechcem?
quartz
19.10.06,11:46
a nedá sa to nejako zmluvne - právne ošetriť aby to nemohli napadnúť ani podľa spomínaného § 2 ods. 6 zákona o správne daní a poplatkov?
to by ma tiež zaujímalo ako by mala vyzerat taka zmluva,my sme doplacali DU 5 rokov dozadu dan zo zavislej cinnosti + pokuty a to sa týkalo účtovníčky
daniek
19.10.06,11:49
to by ma tiež zaujímalo ako by mala vyzerat taka zmluva,my sme doplacali DU 5 rokov dozadu dan zo zavislej cinnosti + pokuty a to sa týkalo účtovníčky

no prosím a už tu máme prvý prípad a verím že nie posledný ja vám neberiem právo pracovať ako živnostník a takisto tomu nerozumiem a zdá sa mi to absolútne nelogické a nespravodlivé takéto doruby ale čo s tým ako to ošetriť tak aby to bolo nenapadnuteľné máte niekto nejaký nápad sem s ním :D
Milan Benka
19.10.06,11:54
Ale ja som si určila, že sa chcem o seba starať sama, nepotrebujem, aby sa o mňa starala firma, prečo nemôžem vykonávať svoju prácu na živnosť, len preto, že o tom rozhodne nejaký úradník? Nie je to porušenie mojich osobných práv? Prečo mi môže niekto nariaďovať niečo, čo ja nechcem?

Je pekné, že si sa takto rozhodla. Tak teda začni, prenajmi si priestory, kúp PC, softvér a podobné maličkosti. A pracuj na svojom. Ale pokiaľ to budeš robiť v kancelárii odberateľa, na jeho PC, na jeho softe, príp. sa ešte zapisuješ do dochádzky!!! atď, už sa nestaráš sama o seba. Stará sa o teba odberateľ . A ten sa stáva tvojím "zamestnávateľom"
quartz
19.10.06,11:55
no prosím a už tu máme prvý prípad a verím že nie posledný ja vám neberiem právo pracovať ako živnostník a takisto tomu nerozumiem a zdá sa mi to absolútne nelogické a nespravodlivé takéto doruby ale čo s tým ako to ošetriť tak aby to bolo nenapadnuteľné máte niekto nejaký nápad sem s ním :D
ja už som to tu v jednom príspevku písala, používala firemný softvér, pc, šanóny, denne dochádzala do práce, bola vedená na na inf. tabuli....
v podstate ani nešlo o zmluvu, oni sa s ňou porozprávali a tak to zistili
Milan Benka
19.10.06,11:57
ja už som to tu v jednom príspevku písala, používala firemný softvér, pc, šanóny, denne dochádzala do práce, bola vedená na na inf. tabuli....
v podstate ani nešlo o zmluvu, oni sa s ňou porozprávali a tak to zistili


V takomto prípade žiadna zmluva nepomôže.
JAJA11
19.10.06,12:01
ja už som to tu v jednom príspevku písala, používala firemný softvér, pc, šanóny, denne dochádzala do práce, bola vedená na na inf. tabuli....
v podstate ani nešlo o zmluvu, oni sa s ňou porozprávali a tak to zistili

Ale čo zistili? Mala živnostenský list? Mala zmluvu alebo pracovnú zmluvu? Stále nevidím dôvod a daň.úrad by mi musel presne povedať na základe čoho by mala firma za takúto činnosť platiť preddavky. Ten paragraf 2 odsek 6 nie je dostačujúci.:mad:
Milan Benka
19.10.06,12:03
Ale čo zistili? Mala živnostenský list? Mala zmluvu alebo pracovnú zmluvu? Stále nevidím dôvod a daň.úrad by mi musel presne povedať na základe čoho by mala firma za takúto činnosť platiť preddavky. Ten paragraf 2 odsek 6 nie je dostačujúci.:mad:

Ale je ............
quartz
19.10.06,12:14
Ale čo zistili? Mala živnostenský list? Mala zmluvu alebo pracovnú zmluvu? Stále nevidím dôvod a daň.úrad by mi musel presne povedať na základe čoho by mala firma za takúto činnosť platiť preddavky. Ten paragraf 2 odsek 6 nie je dostačujúci.:mad:
áno mala ŽL a mala s firmou uzatvorenú zmluvu o vedení účtovníctva,dokonca robila viac firiem, ale tie už na vlastných pracovných prostriedkoch(alebo ako to mám nazvať), nepamätám si už presne čo bolo v rozhodnutí, ale približne to čo som už predtým vymenovala.:)
Denda
19.10.06,12:15
JAJA11
20.10.06,05:27
Ale je ............

Aj na súde? Môže si niekto len preto, že má dôležitú pečiatku povedať, že je? Ja si nemyslím, že je spravodlivá takáto svojvôľa. Súhlasím s tým, ak niekto niekoho núti pracovať v jeho firme na živnosť, ak si ten človek zakladá živnosť len kvôli tomu. Ale keď to niekto robí dobrovoľne tak to je obyčajná svojvôľa. Prístup k človeku s pozície sily. Lebo málokto sa chce hádať s DÚ, to by musel mať dobrých právnikov.:mad:
JAJA11
20.10.06,05:37
Je pekné, že si sa takto rozhodla. Tak teda začni, prenajmi si priestory, kúp PC, softvér a podobné maličkosti. A pracuj na svojom. Ale pokiaľ to budeš robiť v kancelárii odberateľa, na jeho PC, na jeho softe, príp. sa ešte zapisuješ do dochádzky!!! atď, už sa nestaráš sama o seba. Stará sa o teba odberateľ . A ten sa stáva tvojím "zamestnávateľom"

Ale ja mám svoj PC, svoj program a robím účtovníctvo aj ďalším osobám doma, ale s touto firmou som sa dohodla, že im budem viesť účtovníctvo v ich firme, neželajú si, aby sa ich doklady odnášali z firmy, chcú ich mať pod kontrolou. Jedná sa o väčšiu firmu, takže takto je to pre nich výhodnejšie. Pracujem na ich účtovnom programe, ale pokiaľ mám dovolenku, zaplatia mi menej, obedy si kupujem sama, sociály a dane si platím sama. A vôbec to nebola ich požiadavka, ale moja. Takže nevidím dôvod, prečo by som nemohla pracovať na živnosť aj v takomto prípade. Ak by chcel daňový úrad napadnúť túto zmluvu, tak by mi musel povedať viac ako len ten paragraf 2 ods.6. Mne by to osobne nestačilo. DÚ nie je tvorca zákonov a toto by som považovala za obmedzovanie ľudských práv, t.j. môjho práva na podnikanie!:mad:
Johanka
20.10.06,06:45
Ale ja mám svoj PC, svoj program a robím účtovníctvo aj ďalším osobám doma, ale s touto firmou som sa dohodla, že im budem viesť účtovníctvo v ich firme, neželajú si, aby sa ich doklady odnášali z firmy, chcú ich mať pod kontrolou. Jedná sa o väčšiu firmu, takže takto je to pre nich výhodnejšie. Pracujem na ich účtovnom programe, ale pokiaľ mám dovolenku, zaplatia mi menej, obedy si kupujem sama, sociály a dane si platím sama. A vôbec to nebola ich požiadavka, ale moja. Takže nevidím dôvod, prečo by som nemohla pracovať na živnosť aj v takomto prípade. Ak by chcel daňový úrad napadnúť túto zmluvu, tak by mi musel povedať viac ako len ten paragraf 2 ods.6. Mne by to osobne nestačilo. DÚ nie je tvorca zákonov a toto by som považovala za obmedzovanie ľudských práv, t.j. môjho práva na podnikanie!:mad:
:eek: Ak máš Ty dovolenku, tak oni majú menej dokladov v účtovníctve ...? Alebo čas Tvojej dovolenky v ich účtovníctve preskočíš?
Toto je na Vašom vzťahu choré a podozrivé.
daniek
20.10.06,09:51
hm hm hm :confused: mám z tejto témy veľmi zmiešané pocity a neviem na ktorú stranu sa prikloniť a čo povedať konateľovi u nás takýmto štýlom pracuje okolo dvadsať živnostníkov - podotýkam dobrovoľne (v tv nám beži oznam v zmysle príjmeme do pracovného pomeru alebo na živnosť) a je to na slobodnom rozhodnutí dotyčných ako sa rozhodnú. ale asi ho upozorním na riziká a rozhodnutie nechám naňho.
daniek
20.10.06,09:56
a ešte jedna otázka. Keby sme sa rozhodli že im z fakturácie budeme zrážať 19% a odvádzať na daňový úrad preddavky akým spôsobom to máme spraviť a akú sumu nám majú živnostníci faktúrovať už poníženú o tých 19% predpokladám a na základe akého zmluvného vzťahu??????
je to podľa mňa maximálne nelogické keď to chcú dodaňovať tak nech najprv vymedzia presne v zákone čo sú to príjmy zo živnosti a čo zo závislej činnosti a ich podmienky a nie odvolávať sa na § 2 ods.6
JAJA11
20.10.06,10:59
a ešte jedna otázka. Keby sme sa rozhodli že im z fakturácie budeme zrážať 19% a odvádzať na daňový úrad preddavky akým spôsobom to máme spraviť a akú sumu nám majú živnostníci faktúrovať už poníženú o tých 19% predpokladám a na základe akého zmluvného vzťahu??????
je to podľa mňa maximálne nelogické keď to chcú dodaňovať tak nech najprv vymedzia presne v zákone čo sú to príjmy zo živnosti a čo zo závislej činnosti a ich podmienky a nie odvolávať sa na § 2 ods.6

tieto otázky sa mi najviac páčia, to len dokazuje, že je to číry nezmysel a musí to vyriešiť zákon
JAJA11
20.10.06,11:06
:eek: Ak máš Ty dovolenku, tak oni majú menej dokladov v účtovníctve ...? Alebo čas Tvojej dovolenky v ich účtovníctve preskočíš?
Toto je na Vašom vzťahu choré a podozrivé.

V ďalšom mesiaci mám zas viac hodín a vtedy mám zas vyššiu fa. Nevidím v tom nič zlé, mám zaplatené za prácu. Vo svojej odmene mám zohľadnené dane aj sociály, takže nevidím dôvod, prečo by mala firma za mňa platiť preddavky. Stále som sa nedozvedela ďalší paragraf, okrem toho nič nehovoriaceho (2. ods.6).:(
daniek
20.10.06,11:10
V ďalšom mesiaci mám zas viac hodín a vtedy mám zas vyššiu fa. Nevidím v tom nič zlé, mám zaplatené za prácu. Vo svojej odmene mám zohľadnené dane aj sociály, takže nevidím dôvod, prečo by mala firma za mňa platiť preddavky. Stále som sa nedozvedela ďalší paragraf, okrem toho nič nehovoriaceho (2. ods.6).:(

:D nič nehovoriace a na prvý pohľad úplne neškodné § typu § 2 ods. 6 niekedy ale vedia narobiť poriadnu šarapatu takže pozóóór na tieto §. :D
JAJA11
20.10.06,11:26
:D nič nehovoriace a na prvý pohľad úplne neškodné § typu § 2 ods. 6 niekedy ale vedia narobiť poriadnu šarapatu takže pozóóór na tieto §. :D

Ja viem, ale na súde s týmito paragrafmi daňováci nevyhrávajú - daňováci mi musia dokázať, že spĺňam všetko, čo ich oprávňuje preklasifikovať ma na závislú činnosť. A to až také ľahké nie je. Vyhrávajú len preto, že sa s nimi nikto nechce súdiť, lebo mu to môžu 10 krát vrátiť. :(
daniek
20.10.06,11:30
Ja viem, ale na súde s týmito paragrafmi daňováci nevyhrávajú - daňováci mi musia dokázať, že spĺňam všetko, čo ich oprávňuje preklasifikovať ma na závislú činnosť. A to až také ľahké nie je. Vyhrávajú len preto, že sa s nimi nikto nechce súdiť, lebo mu to môžu 10 krát vrátiť. :(

aj ja viem a veľakrát ide podľa môjho názoru o zaujatosť správcu dane voči konkrétnemu daňovému subjektu ale na druhej strane zase keď im to prikáže niekto s drsr v pláne kontrol tak potom ten hore by sa asi mal zamyslieť nad tým že najprv treba upraviť zákon až potom robiť kontroly.
vymeňme :( za :D veď je pred nami víkend huráááá
JAJA11
20.10.06,11:41
aj ja viem a veľakrát ide podľa môjho názoru o zaujatosť správcu dane voči konkrétnemu daňovému subjektu ale na druhej strane zase keď im to prikáže niekto s drsr v pláne kontrol tak potom ten hore by sa asi mal zamyslieť nad tým že najprv treba upraviť zákon až potom robiť kontroly.
vymeňme :( za :D veď je pred nami víkend huráááá

Ja by som chcela nakoniec povedať, že som nikdy nemala problémy s kontrolórmi z DÚ, keď mi našli chybu a videla som, že majú pravdu, tak som si uznala a zaplatila pokutu. Mňa skôr hnevá, že sú aj takí ako píšu niektorí poraďáci a to ma hnevá. U nás sú zatiaľ solídny a nesnažia sa nájsť chybu za každú cenu. Možno je to tým, že sa snažíme robiť čo najmenej chýb, dane platíme a aj papiere vždy posielame načas. :) :) Príjemný víkend.
daniek
19.01.07,07:31
Ešte raz sa vrátim k tejto téme a poprosím Vás o názor. Keby sme tým našim živnostníkom dali podpísať zmluvu o dielo v ktorej bude uvedené že im poskytneme priestory a náradie a dohodneme hodinovú sadzbu napr. 150,- Sk/hod. ale napr. 20,- Sk budú naše náklady za používanie naších priestorov, nástrojov... Takže faktúru bude vystavovať živnostník tak že napr.
Fakturujem Vám v zmysle zmluvy o dielo č.... zváračské práce za mesiac január 2007:
100 hodín x 150,- Sk = 15 000,- Sk
z toho:
100 hodín x 20,- Sk = 2 000,- Sk cena za použitie priestorov a náradia objednávateľa
k úhrade: 13 000,- Sk.
To by znamenalo že do príjmov si živnostník musí priznať 15 000,- Sk ale do výdavkov zahrnúť len do výšky 13 tis.
liba2
19.01.07,07:57
Daniek, pozor na DPH.
Ak ste platiteľom DPH, tak minimálne prenájom náradia ide s DPH a teda tým svojim návrhom obchádzaš povinnosť faktúrovať vami poskytnutú službu - prenájom náradia - s DPH a DPH patrí štátu.
daniek
19.01.07,08:03
hm tak to ma teda nenapadlo. právnik nám totižto spravil takú zmluvu o dielo v ktorej sa píše že cena diela je tvorená dohodu tak, že objednávateľ zaplatí zhotoviteľovi sumu ...Sk/hod.
a ďalší bod zmluvy súčasťou ceny za dielo je aj poskytnutie mechanizmov, strojov tak to asi nebude v poriadku čo?