Katarína STR
19.10.06,13:42
Prosím vás poradíte mi ?
Ozvala sa mi firma z ČR, ktorá nevie či sa má registrovať u nás na Slovensku pre daň z pridanej hodnoty.
Ide o to, že sú platiteľmi DPH len vo svojej krajine, teda majú len
IČ DPH CZ a idú prvýkrát vykonávať práce pre jednu súkromnú FO na Slovensku, teda FO nie je žiaden podnikateľ a žiadna DPH.
Česká firma dovezie na Slovensko svoje schody, ktoré bude montovať do rodinného domu. Teda vlastne dovezie tovar z EU aj s montážou a takto to bude faktúrovať.
Problém je v tom, že hodnota schodov a práce bude viac ako 420.000,- SK. Ja osobne po preštudovaní zákona si myslím, že nie sú povinný sa registrovať na Slovensku, ale musia vystaviť súkromnej osobe faktúru s DPH. Oni mi tvrdia, že podľa českého zákona sa zase musia u nás registrovať.
Volala som na DU do Bratislavy a tam mi tiež potvrdila, že neregistrovať, ale vystaviť faktúru s DPH.
Okrem toho mi vychádza aj to, že ak nás občan bude mať dodanie tovaru 420.000 a viac, musí sa on registrovať u nás pred dodaním tovaru z EU a zaplatiť jednorázovo DPH.
Čo si o tom myslíte vy ?
Jana Acsová
19.10.06,11:55
Povinnosť registrácie by nebola, keby odberateľom tovaru bola zdaniteľná osoba. Občan nie je zdaniteľnou osobou. (V prípade, že to bude dodávka tovaru s montážou.)

Občanovi nevzniká povinnosť registrácie ... nie je zdaniteľnou osobou pre účely zákona.

Takto mi to vychádza. Čiže registrácia českej firmy.
Katarína STR
19.10.06,11:58
Hmm, ďakujem za odpoveď.
Takže občan nemá povinnosť registrácie a dodávateľ z ČR je povinný sa registrovať a zaplatiť DPH u nás.
Milan Benka
19.10.06,12:01
Povinnosť registrácie by nebola, keby odberateľom tovaru bola zdaniteľná osoba. Občan nie je zdaniteľnou osobou. (V prípade, že to bude dodávka tovaru s montážou.)

Občanovi nevzniká povinnosť registrácie ... nie je zdaniteľnou osobou pre účely zákona.

Takto mi to vychádza. Čiže registrácia českej firmy.

§ 5/1 a §3/1 zákona o DPH, ak sa nemýlim
Katarína STR
19.10.06,12:03
Okej a ak by to nebol občan, ale živnostník neplatiteľ DPH, tak by česká firma nemala povinnosť registrovať sa ?
SZČO by bola potom povinná sa zaregistrovať nad sumu 420.000,- Sk ?
Dobre som to pochopila ?
Jana Acsová
19.10.06,12:06
...dodávateľ z ČR je povinný sa registrovať a zaplatiť DPH u nás.Ešte je zaujímavý dôvod. Či je to dodávka tovaru s montážou, alebo práce na nehnuteľnom majetku. Mám za to, že to môže byť posudzované aj tak, aj tak ...
Jana Acsová
19.10.06,12:07
Okej a ak by to nebol občan, ale živnostník neplatiteľ DPH, tak by česká firma nemala povinnosť registrovať sa ?Áno, ak by to bolo považované za dodávku tovaru s montážou.
Jana Acsová
19.10.06,12:09
SZČO by bola potom povinná sa zaregistrovať nad sumu 420.000,- Sk ?
Keby to bola dodávka tovaru s montážou, tak nebola by povinná sa registrovať, ale bola by osobou povinnou platiť daň. Neriešila som tento prípad, ale z pohľadu § 69 mi to na prvé videnie tak vychádza.
Jana Acsová
19.10.06,12:11
§ 5/1 a §3/1 zákona o DPH, ak sa nemýlimNemýlite ... v prípade, že to bude posudzované ako dodávka tovaru s montážou. (P.S.: musím to doplniť, lebo iba v tomto prípade to platí.)
Katarína STR
24.10.06,04:34
Ďakujem veľmi pekne