hlucia
19.10.06,19:38
Ahoj všetci nevie niekto, či môžem dať do nákladov ovpl.z.d. nákup motorovej píly, krovinorezu, či kosačky na predvádzanie, keď predávam túto záhradnú techniku? ak áno zaradiť ju do majetku firmy? alebo ako postupovať? dakujem za odpoved.
ekopo
19.10.06,17:56
Ak sa jedná o techniku do 30.000,- zaevidoval by som ju ako KM, zaúčtoval do PR. Ak je nad 30.000,- = IM a formou odpisov do nákladov.
hlucia
19.10.06,19:28
ide o KM, zaúčtujem ho do prevádzkovej réžie, môže mi potom daň. kontrola nejak zistiť, či tú techniku naozaj mám, resp. ako sa vyradzuje KM z podnikania?
ondrejvla
19.10.06,19:39
ide o KM, zaúčtujem ho do prevádzkovej réžie, môže mi potom daň. kontrola nejak zistiť, či tú techniku naozaj mám, resp. ako sa vyradzuje KM z podnikania?

No nie je mi tu celkom jasné, či tu nejde tvojou otázkou o porušenie etikety Porady!
Tvoja otázka asi znela, ako oklamať správcu dane?! Ak si ju nepotrebovala, prečo ju nakupuješ - otázka či budú zisťovať - a prečo vyraďovať ak je funkčná?
lenkak
19.10.06,19:43
- alebo použiť pre potreby podnikateľa za účelom domácej potreby.
Paula
19.10.06,19:45
ide o KM, zaúčtujem ho do prevádzkovej réžie, môže mi potom daň. kontrola nejak zistiť, či tú techniku naozaj mám, resp. ako sa vyradzuje KM z podnikania?

Kontrola ju môže chcieť vidieť. Až bude fyzicky opotrebovaná, nefunkčná, môžeš ju odovzdať do zberných surovín - a máš doklad k vyradeniu. Hoci, ak s touto technikou mienite obchodovať , nepredpokladám, že budete predvádzať ako "vzorku" nejaký zmätok určený už v tejto chvíli na vyradenie, o ktorom už teraz uvažuješ;)
paul
29.10.06,19:09
Ak sa jedná o techniku do 30.000,- zaevidoval by som ju ako KM, zaúčtoval do PR. Ak je nad 30.000,- = IM a formou odpisov do nákladov.

Ak to správne chápem KM je kratkodob.majetok? Čo sa stane ak sumu do 30000sk zaradím ako materiál?
lenkak
29.10.06,19:13
KM je kratkodob.majetok = áno.
či účtuješ materiál alebo réžiu to tu už bolo diskusia. Skús pohľadať.
lenkak
29.10.06,19:15
renča1
30.10.06,04:22
Ak to správne chápem KM je kratkodob.majetok? Čo sa stane ak sumu do 30000sk zaradím ako materiál?

Ak krát.majetok do 30 tis. nebudeš odpisovať, tak účtovať budeš ako zásoby:
vid, pripnutý link, neviem prečo všetci stále účtujete krát.majetok , ktorý sa neodpisuje do PR? , veď zmena nastala už k 1.1.2005:eek:.
http://www.porada.sk/t21317-drobny-majetok-do-zasob.html#post305349=6
jolaj
31.10.06,12:52
Zúčastnili sme sa výstavy DOM v Inchebe. Môžem dať vstúpenky do nákladov /3x100,.s DPH/, keď téma výstavy nesúvisí s predmetom nášho podnikania ?
Vďaka.
eop
31.10.06,12:58
Zúčastnili sme sa výstavy DOM v Inchebe. Môžem dať vstúpenky do nákladov /3x100,.s DPH/, keď téma výstavy nesúvisí s predmetom nášho podnikania ?
Vďaka.

Keď táto výstava nesúvisí s predmetom podnikania, tak by som to určite nedávala do nákladov.
duficek
31.10.06,13:05
Zúčastnili sme sa výstavy DOM v Inchebe. Môžem dať vstúpenky do nákladov /3x100,.s DPH/, keď téma výstavy nesúvisí s predmetom nášho podnikania ?
Vďaka.
ani ja by som to do nakladov nedaval.

ale co v pripade, ze na tej vystave sa dojedna napriklad nakup nabytku do firmy, ktory bude danovo uznatelny....
eop
31.10.06,13:07
ani ja by som to do nakladov nedaval.

ale co v pripade, ze na tej vystave sa dojedna napriklad nakup nabytku do firmy, ktory bude danovo uznatelny....

Súhlasím. Ak si to chcú dať do nákladov, treba nejakým spôsobom odôvodniť, že sa tam bolo naozaj za nejakým účelom (kvoli podnikaniu)
Lucinka23
13.07.10,07:15
Dobrý deň, mám takúto otázočku.

Podnikateľ si prenajíma prevádzku s veľkou letnou záhradou. Potrebuje ju kosiť a rozhodol sa pre kúpu kosačky. No na faktúru kúpil ešte aj ďalšiu kosačku pre súkromnú potrebu a ďalšie veci. Správne uvažujem ak faktúru rozčlením na časť pre podnikateľské účely a na časť pre súkromné účely a tak to aj zaúčtujem. A DPH rozdelím tiež, čo pripadá na podnikateľské účely odrátam a ostatné dám do osobnej spotreby.

Uvažujem správne?
Stefan2005
13.07.10,09:27
Dobrý deň, mám takúto otázočku.

Podnikateľ si prenajíma prevádzku s veľkou letnou záhradou. Potrebuje ju kosiť a rozhodol sa pre kúpu kosačky. No na faktúru kúpil ešte aj ďalšiu kosačku pre súkromnú potrebu a ďalšie veci. Správne uvažujem ak faktúru rozčlením na časť pre podnikateľské účely a na časť pre súkromné účely a tak to aj zaúčtujem. A DPH rozdelím tiež, čo pripadá na podnikateľské účely odrátam a ostatné dám do osobnej spotreby.

Uvažujem správne?

áno.