Pexeso
19.10.06,19:39
Zaujímam sa o názor prípadne skúsenosti ostatných účastníkov porady v oblasti uplatňovania dane z pridanej hodnoty pri službe - pridelenie zamestnancov.

Ak štandardný zamestnávateľ poskytne svojich zamestnancov užívateľskému zamestnávateľovi v zmysle § 58 Zákonníka práce na základe zmluvného vzťahu, podľa zákona o DPH ide o poskytnutie služby.

Ak však ten istý zamestnávateľ poskyne svojho zamestnanca resp. ho uvoľní z výkonu práce t.j. závislej práce na výkon verejnej funkcie resp. výkonu funkcie odborovej rady - nevidím tu naplnenie ustanovenia § 58 ZP a teda ho nepovažujem za poskytnutie služby z pohľadu uplatňovania zákona o DPH.
Je to správne?
Vladimír Ozimý
20.10.06,06:30
no tam je podmienka asi tej písomnej dohody o pridelení zamestnanca...v takomto prípade by som to nevidel ako paragraf 58 a tým pádom to nespadá pod dph...
Denda
20.10.06,13:34
Zaujímam sa o názor prípadne skúsenosti ostatných účastníkov porady v oblasti uplatňovania dane z pridanej hodnoty pri službe - pridelenie zamestnancov.

Ak štandardný zamestnávateľ poskytne svojich zamestnancov užívateľskému zamestnávateľovi v zmysle § 58 Zákonníka práce na základe zmluvného vzťahu, podľa zákona o DPH ide o poskytnutie služby.

Ak však ten istý zamestnávateľ poskyne svojho zamestnanca resp. ho uvoľní z výkonu práce t.j. závislej práce na výkon verejnej funkcie resp. výkonu funkcie odborovej rady - nevidím tu naplnenie ustanovenia § 58 ZP a teda ho nepovažujem za poskytnutie služby z pohľadu uplatňovania zákona o DPH.
Je to správne?
Ak máte na mysli uvolnenie zamestnanca na výkon verejnej funkcie podľa § 136 Zákonníka práce tak tam určite DPH nejde. Dokonca podľa ods.2 spomínaného §136 nejde zamestnancovi ani náhrada mzdy.
Pexeso
21.10.06,12:04
Áno, mám na mysli uvolnenie zamestnanca na výkon verejnej funkcie podľa § 136 ZP. Môže ísť o dočasné uvoľnenie zamestnanca napr. vo verejnom záujme (volebné obdobie/ ale môže ísť aj o uvoľnenie zamestnanca na výkon funkcie do odborárskej organizácie. V takomto prípade, si myslím, že mi chýba hlavné kritérium pre posudzovanie či sa jedná o zdaniteľný obchod alebo nie, a to je to, že nemám komerčný obchodnoprávny vzťah medzi poskytovateľom - teda štandardným zamestnávateľom a prijímateľom zameatnanca - napr. odborovou organizáciou. V prípade § 136 je povinnosťou štandardného zamestnávateľa uvoľniť zamestnanca na výkon tejto práce.
Pexeso
21.10.06,12:12
Nemyslím si, že posudzovanie tejto činnosti - teda pridelenia zamestnancov - či spadá pod DPH alebo nie, môže byť postavené na tom, či je potrebná písomná dohoda medzi požičiavajúcim zamestnávateľom a prijímajúcou stranou /Aj keď mi je jasné, že to ZP v § 58 vyžaduje/. Skôr si myslím, že tam nenájdem komerčný charakter transakcie, ak to tak môžem napísať.
Ale aj tak vďaka za názor.
Denda
21.10.06,14:05
Nemyslím si, že posudzovanie tejto činnosti - teda pridelenia zamestnancov - či spadá pod DPH alebo nie, môže byť postavené na tom, či je potrebná písomná dohoda medzi požičiavajúcim zamestnávateľom a prijímajúcou stranou /Aj keď mi je jasné, že to ZP v § 58 vyžaduje/. Skôr si myslím, že tam nenájdem komerčný charakter transakcie, ak to tak môžem napísať.
Ale aj tak vďaka za názor.
Stále mi nie je jasné, akú činnosť máte na mysli. Vy idete niečo niekomu fakturovať? Ak nie, tak potom neviem o akej činnosti z hľadiska DPH uvažujete.
Denda
21.10.06,14:18
V takomto prípade, si myslím, že mi chýba hlavné kritérium pre posudzovanie či sa jedná o zdaniteľný obchod alebo nie, a to je to, že nemám komerčný obchodnoprávny vzťah medzi poskytovateľom - teda štandardným zamestnávateľom a prijímateľom zameatnanca - napr. odborovou organizáciou. V prípade § 136 je povinnosťou štandardného zamestnávateľa uvoľniť zamestnanca na výkon tejto práce.
To dúfam nemyslíte vážne.-) Potom by ste museli mať, v prípade uvolnenia zamestnanca podľa § 136 Zákonníka práce, komerčno obchodný vzťah aj so súdom, nemocnicou atď......
Komerčno obchodný vzťah by bol vtedy ak za to, že sa s niekým dohodnete o pridelení zamestnanca / §58 ZP/, očakávate aj úplatu a je to rozhodnutie, s ktorým zamestnanec musí súhlasiť.
Pexeso
23.10.06,05:38
Ja s tým nesúhlasím, že uvoľnenie zamestnanca v zmysle § 136 ZP je zdaniteľný obchod. Ani si nemyslím, že toto uvoľnenie je rovnocenné s § 58, ktoré podlieha dani. Len sa stalo, že zamestnávateľ, ktorý v súlade s uzatvorenou KZ uvoľnil svojho zamestnanca na výkon funkcie v odborovej organizácii s tým, že ním vyplácanú mzdu mu počas funkčného obdobia bude refundovať odborová organizácia. Tento zamestnávateľ oznámil odborovej organizácii, že od júna 2006 (podľa posudzovania MF a DR, že pridelenie zamestnanca aj v tuzemsku je zdaniteľný obchod) je toto uvoľnenie zamestnanca posudzované ako požičanie zamestnanca, ide teda z jeho strany o dodanie služby, ktoré je predmetom dane.
Ja si to, rovnako ako aj vy, nemyslím. Len ma zaujímal názor aj ostatných.
Ďakujem.
boitana
14.12.06,15:09
mam prideleneho vo firme zamestnanca, teraz mi prisla refaktura od firmy,ktora nam poskytla zamestnanca za mzdy a odvody, na ake ucty mam zauctovat tento moj naklad na 518, alebo na prislusne ucty 521,524,alebo je to uplne inak dakujem este som neico take nerobila
Zoltán Kovács
14.12.06,15:11
mam prideleneho vo firme zamestnanca, teraz mi prisla refaktura od firmy,ktora nam poskytla zamestnanca za mzdy a odvody, na ake ucty mam zauctovat tento moj naklad na 518, alebo na prislusne ucty 521,524,alebo je to uplne inak dakujem este som neico take nerobila

Na účet 518.Tebe nevznikli mzdové náklady, ale služba
boitana
14.12.06,15:26
dakujem, tak som to urobila,ako sluzbu-ale potom som zacala blbo uvazovat a preto som sa tu chcela poradit-krasny vecer