zuzkadzugi
20.10.06,07:55
Čaute poraďáci,

od 6.3.2006 mám živnostníka, ktorý sa od 1.7.2006 stal platcom DPH. Za rok 2006 si chce uplatniť paušálne výdavky, takže mu nevediem evidenciu záväzkov. Za 7-9 mesiac teda zaplatí DPH z vystavených faktúr a na odpočet nemá nárok. Mám pravdu?
olmoj
20.10.06,06:27
Podla mňa si za ro 2006 nemôže uplatniť paušálne výdavky, lebo platitelia DPH nemajú takú možnosť, čiže musíš viesť účtovníctvo a môže si uplatniť aj odpočet DPH.
renča1
20.10.06,06:35
Podla mňa si za ro 2006 nemôže uplatniť paušálne výdavky, lebo platitelia DPH nemajú takú možnosť, čiže musíš viesť účtovníctvo a môže si uplatniť aj odpočet DPH.

Podľa mňa si môže. Uplatní si paušál.výdavky len za tú časť obdobia kedy nebol platcom dph /§ 6 ods.10 ZDZP/. Teda za obdobie od 1 - 6 /2006.
evina
20.10.06,06:40
10/) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

No keď prečítame pozorne tento paragraf, tak mi vychádza, že môže uplatniť na celé obdobie paušálne výdavky. Časť roka tak a časť roka tak sa mi nezdá správne.
Ja osobne nevidím dôvod na neuplatnenie si odpočtu /nie je podmienka zaúčtovania/ ak sú najmä splnené podmienky §§ 49, 51, 79 a 70....
renča1
20.10.06,06:51
10/) No keď prečítame pozorne tento paragraf, tak mi vychádza, že môže uplatniť na celé obdobie paušálne výdavky. Časť roka tak a časť roka tak sa mi nezdá správne.
Ja osobne nevidím dôvod na neuplatnenie si odpočtu /nie je podmienka zaúčtovania/ ak sú najmä splnené podmienky §§ 49, 51, 79 a 70....

Nastala zmena v ustanovení.

Ten daňovník, ktorý bol napr. 1.1. prísl.zdaňovacieho obdobia platiteľom dph a k 31.12.tohto zdaňovacieho obdobia už nie je, alebo ten, ktorý k 1.1. nie je platiteľ.dph a k 31.12. už bude, si na základe zmeny môže uplatniť v prísluš.zdaňovacom období , v ktorom bol len po časť tohto zdaňovacieho obdobia platiteľom dane z pridan.hodnoty, výdavky % z príjmu.

Evi je to uvedené v napr. v poradcovi 5-6/06 v komentári.
renča1
20.10.06,06:54
[quote=evina]10/)
No keď prečítame pozorne tento paragraf, tak mi vychádza, že môže uplatniť na celé obdobie paušálne výdavky. Časť roka tak a časť roka tak sa mi nezdá správne.
quote]

Ja to zasa chápem tak, že časť roka tak a časť roka tak. Uvidíme čo na to ostatní. Rada sa nechám poučiť.:)
evina
20.10.06,06:55
Nastala zmena v ustanovení.

Ten daňovník, ktorý bol napr. 1.1. prísl.zdaňovacieho obdobia platiteľom dph a k 31.12.tohto zdaňovacieho obdobia už nie je, alebo ten, ktorý k 1.1. nie je platiteľ.dph a k 31.12. už bude, si na základe zmeny môže uplatniť v prísluš.zdaňovacom období , v ktorom bol len po časť tohto zdaňovacieho obdobia platiteľom dane z pridan.hodnoty, výdavky % z príjmu.

Evi je to uvedené v napr. v poradcovi 5-6/06 v komentári.

No na základe Tvojho príspevku som si pozorne prečítala paragraf a s týmto súhlasím. Len to % by podľa mňa mal použiť po celý rok, neviem si predstaviť ako pol roka paušálne výdavky a pol roka normálne účtovníctvo ...
evina
20.10.06,06:59
[quote=evina]10/)
No keď prečítame pozorne tento paragraf, tak mi vychádza, že môže uplatniť na celé obdobie paušálne výdavky. Časť roka tak a časť roka tak sa mi nezdá správne.
quote]

Ja to zasa chápem tak, že časť roka tak a časť roka tak. Uvidíme čo na to ostatní. Rada sa nechám poučiť.:)

Renča ja osobne som to "časť roka" pochopila v súvislosti s platiteľstvom DPH. Vedenie účtovníctva pol roka tak a pol roka tak mne odporuje zákonu o účtovníctve napr. §7
3/ Účtovná jednotka musí používať v jednom účtovnom období rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady; ak účtovná jednotka zmení doterajšie účtovné zásady a účtovné metódy v priebehu účtovného obdobia, nové účtovné zásady a účtovné metódy musí používať od prvého dňa tohto účtovného obdobia. O zmene účtovných zásad a účtovných metód je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach. Ak účtovná jednotka zistí, že účtovné zásady a účtovné metódy použité v účtovnom období sú nezlučiteľné s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia skutočností, je povinná zostaviť účtovnú závierku tak, aby poskytla verný a pravdivý obraz skutočností. O tom je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach.
zuzkadzugi
20.10.06,07:21
Čo sa týka paušálnych výdavkov, súhlasím s Evinou, že ich mám uplatniť za celé zdaňovacie obdobie. Len nie som si istá s tou DPH. Keď nevedieš knihu záväzkov, t.j. vedieš iba evidenciu príjmov. No a keby som si chcela uplatniť odpočet z prijatých faktúr, tak to vlastne evidujem záväzky.
Muška
20.10.06,07:25
Podľa mňa,nemá nárok na výdavky /preukazateľné/ a teda ani na odpočet DPH z výdavkov.
čítaj ďalej
Johanka
20.10.06,07:26
Nastala zmena v ustanovení.

Ten daňovník, ktorý bol napr. 1.1. prísl.zdaňovacieho obdobia platiteľom dph a k 31.12.tohto zdaňovacieho obdobia už nie je, alebo ten, ktorý k 1.1. nie je platiteľ.dph a k 31.12. už bude, si na základe zmeny môže uplatniť v prísluš.zdaňovacom období , v ktorom bol len po časť tohto zdaňovacieho obdobia platiteľom dane z pridan.hodnoty, výdavky % z príjmu.

Evi je to uvedené v napr. v poradcovi 5-6/06 v komentári.

Zmena v tomto ustanovení je od 1.1.2005 - to len na upresnenie, aby sme nevyplašili čítajúcich ...
V texte komentáru nie je napísané, že by si mohol uplatniť paušálne výdavky aby za tú časť príslušného zdaňovacieho obndobia, kedy nebol platiteľ DPH. Spomínaná časť zdaň.obdobia sa vzťahuje na to, kedy sa stal platiteľom DPH.
Ak si pozorne prečítame znenie § 6 ods.10 ZoDP, takisto tam nie je nič obmedzujúce .
Výdavky percentom sa môžu uplatniť za celé zdaňovacie obdobie.
evina
20.10.06,07:26
Čo sa týka paušálnych výdavkov, súhlasím s Evinou, že ich mám uplatniť za celé zdaňovacie obdobie. Len nie som si istá s tou DPH. Keď nevedieš knihu záväzkov, t.j. vedieš iba evidenciu príjmov. No a keby som si chcela uplatniť odpočet z prijatých faktúr, tak to vlastne evidujem záväzky.

Záväzky eviduješ pre potreby účtovníctva. Pre potreby DPH vedieš podrobné záznamy v zmysle § 70 zákona o DPH, t.j. budeš mať zaevidované všetky doklady, ktoré vošli do DPH podľa tohto paragrafu. Účtovná evidencia a evidencia pre účely DPH nie sú totožné pojmy...
evina
20.10.06,07:31
Podľa mňa,nemá nárok na výdavky /preukazateľné/ a teda ani na odpočet DPH z výdavkov.
Muška prečo myslíš. Neviem, či môžeme stotožniť pojmy "výdavok" a "vstup".
Ja si myslím, že s prihliadnutím napr. i na nasledovný paragraf by to malo byť o.k.


§ 3

Zdaniteľná osoba
1/ Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
Muška
20.10.06,07:31
No našťastie som nemala ešte takéhoto klienta, ale už sa teším na školenie 14.11.
evina
20.10.06,07:32
No našťastie som nemala ešte takéhoto klienta, ale už sa teším na školenie 14.11.

Ani ja a preto ma to zaujalo:)
renča1
20.10.06,07:33
Zmena v tomto ustanovení je od 1.1.2005 - to len na upresnenie, aby sme nevyplašili čítajúcich ...
V texte komentáru nie je napísané, že by si mohol uplatniť paušálne výdavky aby za tú časť príslušného zdaňovacieho obndobia, kedy nebol platiteľ DPH. Spomínaná časť zdaň.obdobia sa vzťahuje na to, kedy sa stal platiteľom DPH.
Ak si pozorne prečítame znenie § 6 ods.10 ZoDP, takisto tam nie je nič obmedzujúce .
Výdavky percentom sa môžu uplatniť za celé zdaňovacie obdobie.

Áno nie je nič obmedzené. Dobre súhlasím. Nemám už čím argumentovať.;) Aspoň sme si pokecali a z časti som si vyjasnila problematiku k danému §.:)
Jana Acsová
20.10.06,07:35
Dievčatá a to už nemáme iné na robote iba takéto špecialitky? A toto je fakt fajnová :)
Muška
20.10.06,07:36
Janka, to je zácvik, aby sme 14.11: na Teba nekukali takto :eek:
Jana Acsová
20.10.06,07:37
Muška prečo myslíš. Neviem, či môžeme stotožniť pojmy "výdavok" a "vstup".Veľký súhlas. Teda s tým, že nemôžeme. .-)

Ostatné názory som sa pokúsila prejaviť súhlasmi.
Marína
20.10.06,14:18
Tak táto téma je tu ako na zavolanie. Pred pár hodinami som aj ja sedela nad §6 ods.10 a uvažovala čo s DPH na vstupe.
SZČO
r.2005 = skutočné výdavky
r.2006=registrovaný za platiteľa dane z PH od 6/2006
K dnešnému dňu účtované skutočné výdavky. Príjmy však od 7. mesiaca nabrali riadne obrátky a výdavky kde nič-tu nič, takže uplatňovanie paušálnych výdavkov jednoznačne vedie. Bude musieť podať dodatočné DP za r. 2005 kvôli PO=900 Sk, ZA=cca 12000 Sk(len odvody,mzdy,daň). Zásoby=0.
Neviem si však dobre predstaviť viesť len evidenciu DPH v účt. softe. U PO je to v poriadku, pretože sa musí viesť ich evidencia, ale DPH na vstupe ide cez KZ a PD. Asi ostáva len tabuľka v Exceli, alebo využiť multiverziu a tam zadávať údaje zo všetkých dokladov potrebných pre evidenciu DPH. Dvojnásobná robota. Ale čo už, keď mu to na dani z príjmu predbežne robí rozdiel v 6 cifernom čísle.

K 31.12. 2006 úprava základu dane o nespotrebované zásoby(tie budú asi 0) a PO(???). Ešte sa môže stať, že sa do toho pustím a neuhradené PO k 31.12. budú také, že som sa do toho ani nemala púšťať a nebude cesty späť.
renča1
20.10.06,16:00
No asi najlepší spôsob sa mi javí taký, že by neblo na škodu priebežne účtovať počas roka . Počas priebežného účtovania by viedol aj evidenciu dph,...

Je to celé akési domotané a naozaj ešte som sa s takýmto niečim nestretla.
evina
20.10.06,16:04
No asi najlepší spôsob sa mi javí taký, že by neblo na škodu priebežne účtovať počas roka . Na základe toho by si daňovník rozmyslel či bude uplatňovať výdavky % alebo skutočné výdavky. Počas priebežného účtovania by viedol aj evidenciu dph,...

Je to celé akési domotané a naozaj ešte som sa s takýmto niečim nestretla.

No budeš mu viesť účtovníctvo /asi zadarmo/ lebo on chce paušálne výdavky - nevidím rozumné.

Ja osobne mám možnosť viesť v softe evidenciu DPH absolútne nezávisle od účtovníctva, takže napr. pre mňa žiadny problém. Pre Marínu mi vychádza tá tabuľka v exceli /čo by zas bol pre mňa problém:D/, ale pre Teba Marína určite nie :)
Marína
20.10.06,17:01
Už to mám vymyslené. Idem oprášiť DOSovský soft, kde evidenciu môžem viesť nezávisle od účtovníctva a hlavne idem pripraviť na to klienta, že má na výber 2 možnosti.
Evi, prečo sa Ti zdajú nerozumné paušálne výdavky? Ja som sa s klientom ešte o tom nerozprávala, len som to zatiaľ prepočítala a v porovnaní so skutočnými mu k dnešnému dňu vychádza úspora na dani z príjmov cca 300.000 Sk.
evina
20.10.06,18:42
Už to mám vymyslené. Idem oprášiť DOSovský soft, kde evidenciu môžem viesť nezávisle od účtovníctva a hlavne idem pripraviť na to klienta, že má na výber 2 možnosti.
Evi, prečo sa Ti zdajú nerozumné paušálne výdavky? Ja som sa s klientom ešte o tom nerozprávala, len som to zatiaľ prepočítala a v porovnaní so skutočnými mu k dnešnému dňu vychádza úspora na dani z príjmov cca 300.000 Sk.

Nie nerozumela si mi presne. Ja som reagovala na Renču, ktorá písala "priebežne účtovať a počas priebežného účtovania viesť evidenciu DPH".... Práveže som myslela, že je nerozumné viesť účtovníctvo, ak lepšie vychádzajú paušálne výdavky ...:)
zuzkadzugi
23.10.06,13:34
Díky moc za rady. Pre istotu som ešte volala na DÚ a tam mi potvrdili, že môžem uplatniť DPH.

Zuzana