gaerys
20.10.06,08:07
chcem si zalozit ohlasovaciu zivnost,ktora by mala platnost od januara 2007.pokial dobre viem do nakladov si mozem dat veci nakupene 12mesiacov vopred.zaujima ma vsak ci je to tak aj so spotrebnymmaterialom ako su farby,peroxidy a pod. alebo sa to tyka len napr.nejakeho nabytku,pomocok ako fen a pod.a este by ma zaujimalo ci musim mat setky doklady teda faktury vystavene na svoje meno alebo to mozu byt aj blocky z registracnj pokladne na ktorych je samozrejme napisane co ze som kupila material suvisiaci s tymto podnikanim.dakujem
gaerys
21.10.06,18:42
to sa fakt nenajde nikto kto by mi vedel odpovedat na tuto otazku alebo som ju napisala tak, ze sa neda pochopit?fnku :(
Melnick
21.10.06,19:03
http://www.porada.sk/t29723-naklady-pred-zalozenim-firmy-s-r-o.html#post287695

http://www.porada.sk/t32177-zriadovacie-vydavky.html#post296715

Pozri si toto. Tu na Porade je táto téma často rozoberaná.:) Daj si do vyhľadávača čo potrebuješ nájsť a určite nájdeš toho oveľa viac ako očakávaš.:) :)
andrej_rv
21.10.06,19:20
chcem si zalozit ohlasovaciu zivnost,ktora by mala platnost od januara 2007.pokial dobre viem do nakladov si mozem dat veci nakupene 12mesiacov vopred.zaujima ma vsak ci je to tak aj so spotrebnymmaterialom ako su farby,peroxidy a pod. alebo sa to tyka len napr.nejakeho nabytku,pomocok ako fen a pod.a este by ma zaujimalo ci musim mat setky doklady teda faktury vystavene na svoje meno alebo to mozu byt aj blocky z registracnj pokladne na ktorych je samozrejme napisane co ze som kupila material suvisiaci s tymto podnikanim.dakujem
Podľa § 4 ods. 4 zákona ZDP možno do daňových výdavkov zahrnúť výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti, vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník začal podnikať.
Ak začneš podnikať v r. 2007 (jedno v ktorom mesiaci), budú to všetky zásoby nakúpené od 1.1.2006. V zákone spôsob nákupu (na fa, za hotové) nie je nijako obmedzený. Podmienkou je, aby si zásoby mala "na sklade" ku dňu začatia podnikania a aby si o nákupe mala doklad. Druhou podmienkou je, aby zásoby súviseli priamo alebo nepriamo s dosahovanými príjmami. Okrem nábytku, zariadenia, strojov, PC to samozrejme môže byť aj tovar, materiál na služby i spotrebný materiál (napr. kancelárske potreby).
Ku dňu začatia podnikania je potrebné vypracovať inventúrny súpis zásob v obstarávacích cenách a pripojiť doklady o nákupe.