účtovník 007
20.10.06,09:42
Váš dopyt:

Nakoľko sa vedú rozsiahle diskusie o uplatnení práva na odpočítanie dane z dokladov z ERP, prosím o vyjadrenie DRSR.
Mám doklad z ERP, na ktorom je uvedený dátum daňovej povinnosti 15.8.2006. Uvdený doklad mi konateľ predloží 20.9.2006. Platí §51 Zákona 222/2004 Z.z. aj na doklady z ERP? T.j., že právo na odpočítanie môže platiteľ uplatniť v zdaňovacom období 8/2006 a rovnocenne aj v 9/2006? Pri predložení dokladu z ERP napr. 12.11.2006, môžem odpočítať daň v období 11/2006 alebo musím podať dodatočné daňové priznanie za obdobie 8/2006?
Ďakujem za odpoveď.


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane pri odpočítaní dane postupuje podľa § 49 až 51 zákona o DPH, pričom v zmysle § 51 ods. 2 cit. zákona platiteľ dane vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) cit. zákona v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa § 51 ods. 1 písm. a), c) alebo d), ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa § 51 ods. 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d).
Pri úhrade v hotovosti za predaj tovaru alebo poskytovanie služieb, kedy dodávateľ tovaru resp. služby je povinný používať elektronickú registračnú pokladnicu, odberateľ za nákup tovaru, resp. služby dostane doklad z ERP v deň úhrady. Z uvedeného vyplýva, ak je doklad z ERP (doklad v zmysle § 71 ods. 5 zákona o DPH) vyhotovený napr. 20.08.2006 (v uvedený deň má odberateľ doklad), odberateľ?platiteľ dane v prípade mesačného zdaňovacieho obdobia po splnení podmienok v zmysle § 49 až 51 cit. zákona si môže odpočítať daň za zdaňovacie obdobie august 2006 alebo september 2006.
Jozef I
20.10.06,07:59
a čo v prípade keď sa bloček(faktúra) dostane do účtovníctva až v jedenástom mesiaci????

dá sa použiť pokračovanie par. 51:
....; ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa § 51 ods. 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d).

To sa už DRSR nevyjadrilo. :(
JAJA11
20.10.06,08:13
a čo v prípade keď sa bloček(faktúra) dostane do účtovníctva až v jedenástom mesiaci????

dá sa použiť pokračovanie par. 51:
....; ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa § 51 ods. 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d).

To sa už DRSR nevyjadrilo. :(

Ale pozor na to, že ďalej sa hovorí o tom, kedy doklad obdržal, a je ťažko tvrdiť, že doklad z ERP obdržal až v 11. mesiaci, ten predsa dostane hneď. A ak ho neodovzdal, je to chyba a nie neskoré obdržanie.
Muška
20.10.06,08:18
Zdenko,
už to tu bolo rozoberané, že on ten doklad /ak je to z RP/ dostal v termíne, ale ho mal furt v gatiach. Zákon mu dal možnosť aspoň to jedno ďalšie zdaňovacie obdobie.
Jozef I
20.10.06,08:24
Ale pozor na to, že ďalej sa hovorí o tom, kedy doklad obdržal, a je ťažko tvrdiť, že doklad z ERP obdržal až v 11. mesiaci, ten predsa dostane hneď. A ak ho neodovzdal, je to chyba a nie neskoré obdržanie.
Ak ho neodovzdal je to chyba daného pracovníka vo firme. Ale firma bloček održí až v 11 mesiaci a chce ho zaúčtovať a uplatniť dph. Tu ide o to, kedy sa dph môže uplatniť a nie či to je chyba alebo nie. Proste ked sa to stane čo s tým robiť. Treba teda spraviť dodatočné DP ?
JAJA11
20.10.06,08:27
Ak ho neodovzdal je to chyba daného pracovníka vo firme. Ale firma bloček održí až v 11 mesiaci a chce ho zaúčtovať a uplatniť dph. Tu ide o to, kedy sa dph môže uplatniť a nie či to je chyba alebo nie. Proste ked sa to stane čo s tým robiť. Treba teda spraviť dodatočné DP ?

Neostáva nič iné, len napraviť chybu a podať opravné priznanie.:mee:


Ešte by som sa zamyslela, či ide o veľkú sumu. Ak je malá, tak by som opravné nedala a DPH by sa stala ostatnými nákladmi a bola by pripočítateľná položka na konci roka:mee:
Muška
20.10.06,08:29
Jozef I
20.10.06,08:38
ok. Pri bločku z ERP je to jasné - mám doklad. A je to tak aj pri fa??? Tam by som si mohol uplatniť dph v jedenástom mesiaci ak by som ju vtedy obdržal od dodávateľa?
evina
20.10.06,08:41
Jozef v tom je ten vtip a absurdnosť rozdielu medzi blokom a faktúrou, aj keď ich zákon uznáva za rovnocenné doklady.
Na faktúru si buchneš pečiatku akú chceš a na doklad nemôžeš :D
Jana Acsová
20.10.06,08:42
Na žiadosť Poraďáka uzamkýnam tému. Jedná sa o vyjadrenie DR SR k problematike dokladov z ERP.

Prosím diskutujúcich aby problematické oblasti zo svojej praxe rozoberali v rámci samostatnej témy.

Ďakujem.