Lila
02.12.04,09:47
Mám DF zo zahraničia, ktorú som fyzicky dostala 6.10.04 /prepočet robím
kurzom NBS zo dňa 6.10.2004/ .
Dátum dodania služby na faktúre je 1.10.2004 /DPH prepočítam kurzom
NBS 1.10.2004/
Podotýkam som neplátca DPH, ale musím odviesť DPH DÚ, nakoľko
zahr. firma je neplátca /samozdaňujem/ §15 odst.8.
Z toho mi vyplýva , že DPH by som mala dať na účet 548, nakoľko si ju ako neplátca nemôžem odpočítať je to môj náklad.
DF zaúčtujem 518/321
a DPH ako??? 548/343x ????
a pri úhrade 343x/221 ????
Prosím o radu.
hron
02.12.04,09:18
Mám DF zo zahraničia,
Podotýkam som neplátca DPH, ale musím odviesť DPH DÚ, nakoľko
zahr. firma je neplátca /samozdaňujem/ §15 odst.8.
Prosím o radu.
To valim oci. Vy ste neplatca, zahranicny dodavatel je neplatca DPH, tak o akej DPH je vlastne rec?
Cela hodnota faktury je rovno nakladovou polozkou v plnej vyske.
Ktory je to chlievik neviem :-), ale rozhodne iba jeden.
Alebo to mam popletene a aj neplatca DPH moze vyvazat tak, ze si odpocita z ceny DPH?
Lila
02.12.04,10:20
Prepáčte, ale ja uvádzam , že som dovozca služby , čiže hovorím o
došlej faktúre DF. Podľa § 15 som povinná aj ako neplatiteľ DPH
odviesť DPH za túto službu, ak mi ju poskytol zahran. dodávateľ
a samozrejme ak on nieje na Slovensku zaregistrovaný ako plátca DPH.
To sa líši oproti tomu, čo platilo do 30.4.2004 .
Za dovoz služieb podľa §15 uvedených v odst.8 si
plátca DPH či neplátca DPH -čiže každá zdaniteľná osoba def. podľa
Z.o DPH z 1.5.2004, musí vysporiadať DPH sama s DÚ.

Moja otázka sa týka zaúčtovania tejto dane, keďže ako neplátca si
ju nemôžem odpočítať.
Marta L
02.12.04,11:16
Lila, ale ak dodávateľ služby nie je identifikovaný pre DPH vo svojom štáte, tak asi nie je povinnosť dodaniť to v SR. Ak by dodávateľ bol plátcom vtedy áno. Toť môj názor. Má niekto iný? Nechám sa poučiť.
silvia
02.12.04,11:51
Môj názor je zhodný s Martou L. Ale ešte som sa s takýmto prípadom nestretla, takže ruku do ohňa zaň nedám.
alexaneta
02.12.04,12:00
tiež ma to vyviedlo z miery ale zrejme to naozaj je tak ked poźerám vyklad §69 ods.3 jasne sa píše že zdanitelná osoba -príjemca služby musí odviesť DPH ak prijme službu podľa §15 ods.8 od zahraničného dodávateľa ale nesmie si uplatniť odpočet
Lila
02.12.04,12:02
Kiež by to bola pravda, ale nie je to tak. Mám to odsúhlasené s DÚ aj
BA č.1 aj s našim a ak si dobre preštudujete § 78 odst.3,4 a násl.§ 69
odst. 3 , ktorý súvisí s §15 ods.8 , tak prídete nato, že je to tak.
Bez ohľadu nato, či zahr. osoba / firma/ je vo svojej krajine platiteľ
alebo nie. V tomto konkrétnom prípade ide o poskytnutie fin. služieb
na ich www.stránke (http://www.stránke/).

Ale opäť sa pýtam na to účtovanie.
Mickya
02.12.04,12:03
Ale zas...
§ 69 ods. 3 hovorí:
"Zdaniteľ. osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, kt. jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu al. z tretieho štátu."

Je tu uvedená zahraničná osoba, nie zahranič. platiteľ. Je možné, že sa tá daň naozaj odvádza. Vyjadrite sa, prosím, ešte niekto.
alexaneta
02.12.04,12:04
to účtovanie by hádam aj šlo tiež nevidím kam inam a ako inak by sa to mohlo zaúčtovať ale skúsenosť som takú tiež nemala
esprit
02.12.04,12:07
Môj názor je zhodný s Lilou. Podľa mňa je povinnosť odviesť DPH aj keď ju prijmem od neplatcu. Myslim, že Lila potrebuje hlavne poradiť ako zaučtovať. Mňa by zaujímalo či na 518 ako súčasť ceny služby, alebo 548 ako DPH bez nároku na odpočet.
Ja sa domnievam, že na 548 ako DPH bez nároku na odpočet. Má niekto iný názor na to zaúčtovanie?
Lila
02.12.04,12:08
Ešte raz pre tých, ktorí sa zapojili neskôr. To čo píšem na samom začiatku
je pravda na 100% . Daň musí odviesť každá zdan. osoba / i občan/ .
esprit
02.12.04,12:23
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/uct_dph.doc
Skúste si pozrieť toto usmernenie k účtovaniu DPH. Je tam aj postup pre neplátcov DPH.
Luba
02.12.04,14:18
Účtovanie ako si dala, nekomplikovala by som to inak. Máš to iba jednorazovo či pravidelne, častejšie?
dari1
02.12.04,14:52
Máme podobný prípad, ale je to investícia, a účtovanie, aby mi vošlo do obstarávacej ceny musím cez 916 (fond reprodukcie) - príspevková organizácia, nemozem to dat cez 548 DPH do nákladov. Nemá to byť jednotné? U vás to neovplyvní daňový základ, lebo tak (518) či tak (548) je to v nákladoch. U mna by to ovplyvnilo.
hron
02.12.04,15:14
Nuz na zaklade predlozenych dokazov musim odvolat moje tvrdenie, ze pri DPH nedochadza k jej dvojnasobnemu plateniu. Niekedy dochadza, a to na zaklade par. 69. odsek 2 az 4. Ci to je specificky rezim platny aj pre platcov DPH, ( ze je to neodpocitatelna polozka) neviem.
Podla pokynov drsr sa to uctuje ako doklad skupiny 2 t.j. zaúčtuje ako zvýšenie obstarávacej ceny nakúpeného majetku, tovaru alebo služieb, bohuzial cislo chlievika nie je tam uvedeny.
AndrejkaZ
21.06.10,05:58
Mám DF zo zahraničia, ktorú som fyzicky dostala 6.10.04 /prepočet robím
kurzom NBS zo dňa 6.10.2004/ .
Dátum dodania služby na faktúre je 1.10.2004 /DPH prepočítam kurzom
NBS 1.10.2004/
Podotýkam som neplátca DPH, ale musím odviesť DPH DÚ, nakoľko
zahr. firma je neplátca /samozdaňujem/ §15 odst.8.
Z toho mi vyplýva , že DPH by som mala dať na účet 548, nakoľko si ju ako neplátca nemôžem odpočítať je to môj náklad.
DF zaúčtujem 518/321
a DPH ako??? 548/343x ????
a pri úhrade 343x/221 ????
Prosím o radu.
Lila prosim ta, viem ze si tento prispevok pisala uz v r.2004 ale mam teraz taky isty problem ako si ho mala ty. Ako si to nakoniec zauctovala?
DF 518/321,
DPH 548/343x
a pri úhrade 343x/221 ???? Ide mi hlavne o tu DPH pri neplatcovi DPH, ktoru musime zaplatit podla §69/3 ZDPH. Prosim, ak mi vie poradit a vyjadrit sa niekto. Dakujem pekne.
KEJKA
21.06.10,06:17
je to dobre.
AndrejkaZ
21.06.10,06:19
je to dobre.
Dakujem Kejka, velmi pekne za rychlu odpoved.
betka
21.06.10,06:22
Postupy účtovania:

(4) Na ťarchu účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty sa účtuje nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty. V prospech účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty sa účtuje daňová povinnosť účtovnej jednotky z dane z pridanej hodnoty. Na účte 343 – Daň z pridanej hodnoty sa účtuje o doklade o oprave základu dane z pridanej hodnoty pri znížení a zvýšení daňovej povinnosti z dane z pridanej hodnoty.

(5) Pri prijatí služby, pri ktorej nevzniká nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty podľa osobitného predpisu30b) sa daň z pridanej hodnoty účtuje v prospech príslušného účtu záväzkov so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu vecne príslušného účtu nákladov.

(6) Daň z pridanej hodnoty, ktorú je povinný uplatniť z nadobudnutia tovaru alebo z prijatia služby príjemca30c) sa v deň vzniku daňovej povinnosti podľa osobitného predpisu30d) účtuje v prospech príslušného analytického účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného analytického účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty, ak vzniká nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty. Ak deň nároku na odpočítanie dane nie je zhodný s dňom vzniku daňovej povinnosti, v deň vzniku nároku na odpočítanie dane z pridanej hodnoty sa preúčtuje daň z pridanej hodnoty v rámci analytických účtov k účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty.

(7) Pri nadobudnutí majetku, ktorým je tovar podľa osobitného predpisu30e) , pri ktorom nevzniká účtovnej jednotke nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty podľa osobitného predpisu,30b) je daň z pridanej hodnoty súčasťou obstarávacej ceny.

MD 548 je správny
AndrejkaZ
30.06.10,19:42
Postupy účtovania:

(4) Na ťarchu účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty sa účtuje nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty. V prospech účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty sa účtuje daňová povinnosť účtovnej jednotky z dane z pridanej hodnoty. Na účte 343 – Daň z pridanej hodnoty sa účtuje o doklade o oprave základu dane z pridanej hodnoty pri znížení a zvýšení daňovej povinnosti z dane z pridanej hodnoty.

(5) Pri prijatí služby, pri ktorej nevzniká nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty podľa osobitného predpisu30b) sa daň z pridanej hodnoty účtuje v prospech príslušného účtu záväzkov so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu vecne príslušného účtu nákladov.

(6) Daň z pridanej hodnoty, ktorú je povinný uplatniť z nadobudnutia tovaru alebo z prijatia služby príjemca30c) sa v deň vzniku daňovej povinnosti podľa osobitného predpisu30d) účtuje v prospech príslušného analytického účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného analytického účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty, ak vzniká nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty. Ak deň nároku na odpočítanie dane nie je zhodný s dňom vzniku daňovej povinnosti, v deň vzniku nároku na odpočítanie dane z pridanej hodnoty sa preúčtuje daň z pridanej hodnoty v rámci analytických účtov k účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty.

(7) Pri nadobudnutí majetku, ktorým je tovar podľa osobitného predpisu30e) , pri ktorom nevzniká účtovnej jednotke nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty podľa osobitného predpisu,30b) je daň z pridanej hodnoty súčasťou obstarávacej ceny.

MD 548 je správny
chcem si ešte potvrdiť alebo mi to vyvráťte prosim vás, učet 548 v mojom pripade, patri medzi odpocitatelne polozky? Teda uznany danovy vydavok? Dakujem.
jb0863
01.07.10,11:32
Dobry den
Poprosim o radu:firma so sidlom v Rakusku/platitel DPH/ si objednala v mojej firme opravu motoroveho vozidla.Material som u nas nakupil s DPH a aj zahranicna firma je platcom DPH.Fakturu vypisem bez DPH?Potom v tlacive DPH celkovu sumu co je na fakture napisem do kolonky 15 a 16.Celkova suma na fakture material aj praca je bez DPH 546,22€.Musim podat suhrny vykaz na DU?Uctujem v JU-MRP,som platcom DPH.Je to spravne?Ak nie poprosim niekoho aby mi to upresnil.Musim zadat do faktury ICO +DIC zahranicnej firmy?
Zamestnanec tejto firmy -zo SR tvrdi ,ze tato Rakuska firma ma len DIC a ICO nema.....
Dakujem za skoru odpoved
a_je_to
01.07.10,12:31
Dobry den
Poprosim o radu:firma so sidlom v Rakusku/platitel DPH/ si objednala v mojej firme opravu motoroveho vozidla.Material som u nas nakupil s DPH a aj zahranicna firma je platcom DPH.Fakturu vypisem bez DPH?Potom v tlacive DPH celkovu sumu co je na fakture napisem do kolonky 15 a 16.Celkova suma na fakture material aj praca je bez DPH 546,22€.Musim podat suhrny vykaz na DU?Uctujem v JU-MRP,som platcom DPH.Je to spravne?Ak nie poprosim niekoho aby mi to upresnil.Musim zadat do faktury ICO +DIC zahranicnej firmy?
Zamestnanec tejto firmy -zo SR tvrdi ,ze tato Rakuska firma ma len DIC a ICO nema.....
Dakujem za skoru odpoved
Podľa zaradenia príspevku do témy sa domnievam, že nie si nijako registrovaný pre DPH .... a poskytuješ opravu, ako službu platiteľovi DPH z Rakúska. Je to tak ? Ak áno ....tak ...hneď po dočítaní tohto príspevku sa utekaj zaregistrovať na svoj DÚ na DPH podľa § 7a, ods. 2.
Fakturuješ bez DPH .... ale až keď Ti dojde oznámenie o registrácii ako Iná osoba pre daň /stále neplatiteľ/, s uvedením svojho IČ DPH, ako oslobodené plnenie s poznámkou .... Prenos daňovej povinnosti na príjemcu služby. Jasné, že aj IČ zahraničného zákazníka tam musí byť ... to IČO vo faktúre asi nie je až také dôležité.
Táto tržba sa do daňového priznania DPH neuvádza, ani ho nepodávaš, lebo to nie je v SR zdaniteľným plnením v zmysle § 2 ZoDPH - nie je tam uvedená. Ale ide do Súhrnného výkazu .... lebo § 15, ods. 4, písm. a .... a hlavne § 80, ods. 3 ZoDPH.
Lenka1979
01.07.10,12:41
"Uctujem v JU-MRP,som platcom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html)"

Janko,on je platcom DPH.
a_je_to
01.07.10,12:56
"Uctujem v JU-MRP,som platcom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html)"

Janko,on je platcom DPH.
Auuúúúú ..... ako som to mohol prehliadnuť ? Asi som sa viac zameral na názov témy, ako na detaily textu. Ale aspoň torzo textu odpovede platí.
Lenka, dík za postreh a upozornenie !
jb0863
02.07.10,11:54
som platcom DPH
ckv
15.03.11,07:18
Dobry den,
asi hlupa otazka. Mame firmu neplatcu DPH.
Naklady na fakture alebo bloku z registracky uctujem cele
napr. 501/321 (nakup materialu 100.- + 20.-DPH) = 100.- alebo
mam rozdelit 501/321 a tu DPH dat na iny nakladovy ucet -
aky, napr. 548?
Tweety
15.03.11,07:18
Dobry den,
asi hlupa otazka. Mame firmu neplatcu DPH.
Naklady na fakture alebo bloku z registracky uctujem cele
napr. 501/321 (nakup materialu 100.- + 20.-DPH) = 100.- alebo
mam rozdelit 501/321 a tu DPH dat na iny nakladovy ucet -
aky, napr. 548?
Prvá možnosť je správna.
AndrejkaZ
15.03.11,07:22
Dobry den,
asi hlupa otazka. Mame firmu neplatcu DPH.
Naklady na fakture alebo bloku z registracky uctujem cele
napr. 501/321 (nakup materialu 100.- + 20.-DPH) = 100.- alebo
mam rozdelit 501/321 a tu DPH dat na iny nakladovy ucet -
aky, napr. 548?
Neplatca DPH uctuje vsetko spolu, cize mas spravne 501/321.
ckv
15.03.11,07:50
Srdecna vdaka za rychlu odpoved