andreaS
02.12.04,09:55
Konecne mi prisli vsetky papiere z firmy, kde som robila. Poslali mi Zmluvu o pracovnom pomere, dohodu o hmotnej zodpovednosti, papier kde je uvedena mzda a aj vypoved v skusobnej dobe. Prave s tou mam problem.

Nastupila som 12.11. /piatok/ aj ked pracovne dni v zmluve su uvedene na pondelok, utorok, streda doobeda. Bola som tam v piatok 4 hodiny. V pondelok som prisla na 9.00 a bola som tam bez obedovej prestavky /ktoru mi neumoznili kedze bolo vela prace/ az do 19.00. V utorok od 7.00-19.30, rovnako bolo velmi vela prace tak som na obed mala minimum asi tak 10minut. V utorok som odchazdal skor ako kolegyne, viditelne sa im to nepacilo, ale veduca mi pri odchode povedala, ze sa vidime v pondelok o 9.00. V stredu bol totiz sviatok /17.11./. Medzitym som si v hlave urovnala, ci ma takato praca zmysel, hlavne ked viem, ze nadcasy mi nepreplatia a clovek sa ani najest nestiha a robi pod neustalym stresom. V piatok mi volala veduca, ze ci sa mozem zastavit, ze sa chce so mnou rozpravat, no kedze som bola v druhej praci, nemohla som prist. Dohodli sme sa na pondelok 8.00. Tusila som, co sa bude diat, ale myslela som si, ze to bude len dohovor. Uz som bola rozhodnuta, ze ak mi neda vypoved ona, tak ju v pondelok dam ja. V pondelok 22.11. som prisla a zhodli sme sa na vypovedi, ale ona ju uz mala napisanu. Dala mi podpisat odpracovane hodiny. Cize 12., 15./odpocitana polhodina na obed, ktory mi neumoznili/, 16. /tiez odpocitany obed/, 17.teho bol sviatok, ale podla zmluvy mam robit v stredu doobeda, cize mi patria este 4 h za sviatok. To, ze mam vypoved mi oznamila veduca 22.11. ale na moje pocudovanie mi prisla vypoved s datumom k 16.11.!!!! Ako mi mozu dat vypoved so spatnym datumom? A co mozem proti tomu robit. Vobec sa mi nepaci jednanie tejto firmy a i ked ide "len" o 4 hodiny, ja ich chcem mat zaplatene a viac mi ide o princip, lebo tym padom by si zrejme nesplnili povinnost zahlasit ma do poistovni, kedze vypoved mi dali podla nich za tri dni. ... naozaj neviem, co robit a ako to dat do poriadku!!!
Yvvetta
02.12.04,12:10
Tu sa ani radiť už nedá. Záleží čisto na zamestnávateľovi.

Treba napísať list, v ktorom napíšeš, že nesúhlasiš s uvedeným dátumom výstupu, pretože ty si pracovala ešte aj ďaľší deň. A potom už len čakať na odpoveď. Ak ti vyjdú v ústrety opravia dátum tak dobre, ale ak nie ....... .
Ťažko sa domôžeš práva. Súdiť sa pre 4 hod. nepôjdeš a to si je vedomý aj tvoj bývalý zamestnávateľ.

Dúfam, že tebe sa však podarí zázrak a vyjdú ti v ústrety, opravia dátum výstupu a zaplatia aj 4 hod.
andreaS
02.12.04,12:14
aspon nejaka odpoved.. dakujem.

mne sa celkovo cela ta firma nepaci... takze to bolo len hop alebo trop. Kebyze preplacaju nadcasy tak tam budem aj nonstop. ale zadarmo robit nebudem. chvalabohu som na tu pracu neni odkazana... mna to len stve, ze so mnou vybabrali a najradsej by som aj ja s nimi. Totiz oni mi davali k zmluve podpisovat este dake ich smernice a tie som nepodpisala, cize to znamena, ze ked som ich nepodpisala, tak neviem co tam je a tym padom mozem hovorit o tej firme? /boli to vseliake usmernenia a pravidla ako napr. cerpanie z fondov, o praci nadcas, o obliekani a o mlcanlivosti a pouzivani softveru a hesiel... / A toto som vobec nepodpisala a neodovzdala...
Yvvetta
02.12.04,12:21
Dnes je ťažko si nájsť NORMÁLNE zamestnanie. Všetci chcú, aby sme robili od rána do večera a za minimálnu mzdu. A popritom dodržiavať ich smernice, príkazy nadriadeného a robili " dievča pre všetko ."
andreaS
02.12.04,13:12
ola: no dala mi papier, kde je napisane kedy a kolko som pracovala... lepsie povedane ukazala mi ten papier, ale ja som si ho bola prefotit... fakt je to jedna zdieracska firma.... a obdivujem tie baby co tam robia od rana 7.00-21.00 a nedostavaju zaplatene nadcasy.... aj neprijemne prostredie to bolo... celkovo som mala blby dojem ked som isla len na konkurz.. a co sa mi najviac nepacilo bolo, ze si vsetci tykaju.. tym myslim aj nadriadeni aj podriadeni.
andreaS
03.12.04,05:46
ola: volala som este vcera s tetou, co je mzdarka a pytala sa jej na to. A povedala mi, ze s tym nic neurobim. Ze vsetko je na zamestnavatelovi. Pekne nespravodlive... a je pravda ze som rada, ze tam nerobim. Chvalabohu som zivnostnik, ale chcela som mat nieco stalejsie. Mna vzdy chvilami pochyti tak amok a posielam zivotopisy, potom idem na konkurz ak ma pozvu a znova si uvedomim, ze to zivnostnictvo mi dava aj istu slobodu a ten moj "sef" je aj tak stale najlepsi... tak sa znova vratim do stereotypu a zivotopis neposlem tak polroka nikam, kym sa zas neobjavi ta blba nalada.. :o)) a takto to ide dookola, ale momentalne rozbieham jeden projekt, tak ak to vyjde tak zivotopis uz nikam neposlem!!! :) :)
Žofka
03.12.04,07:01
Rozčuľujú ma takéto situácie, a preto sa pokúsim odpovedať. Pracovný pomer v skúšobnej dobe sa môže skončiť bez udania dôvodu z ktrojekoľvek strany spravidla 3 dni dopredu. Je pravda, že tieto dni sú len poriadkové a ak sa nedodržia nemá to za následok neplatnosť skončenia pracovného pomeru. Avšak určite sa nedá dať skončenie pracovného pomeru spätne. Je mi to jasné, ale nevedela som to nájsť v Zákonníku práce. Napíšem aspoň výňatok z komentára p. Barancovej: Ku skončeniu pracovného pomeru v skúšobnej dobe nemôže dôjsť spätne. Ak účastník konania vo svojom zrušovacom prejave neuvedie dátum skončenia pracovného pomeru alebo ak zrušovací prejav vôle účastníka obsahuje spätné skončenie pracovného pomeru, pracovný pomer končí dňom doručenia oznámenia skončenia pracovného pomeru druhému účastníkovi.
Teraz záleží na tom, ako si si prevzala oznámenie o skončení pracovného pomeru. Ak Ti to poslali poštou na doručenku máš v rukách dátum prevzatia skončenia pracovného pomeru, ak Ti to dali na pracovisku a podpísala si to bez dátumu, máš smolu.
Na Tvojom mieste by som si pýtala upraviť skončenie pracovného pomeru ako aj preplatenie sviatku a vyhrážala by som sa im, že v opačnom prípade to nahlásim na Inšpektorát práce. Kvôli tomuto by som sa určite nesúdila, ale ak by mi to nevyplatili, určite by som to bonzla na Inšpektorát práce. Ak sú len trošku rozumní, určite Ti to zaplatia, pretože pokuta z Inšpektorátu práce by bola určite vyššia ako zaplatiť 4 hodiny sviatku. Prestávku v práci, že Ti neposkytli asi nevyreklamuješ, ale ostatné by si mohla. Čo sa týka nadčasov, ak je v pracovnej zmluve, prípadne v kolektívnej zmluve uvedené, že mzda je dohodnutá s prihliadnutím na prácu nadčas, príplatok za prácu nadčas Ti nepatrí avšak len do výšky 150 hodín ročne. Ďalšie hodiny tuším 250 sa môžu so zamestnancom len dohodnúť a tie sa už musia preplatiť okrem, vedúcich pracovníkov, ktorí sú v priamej pôsobnosti štatutára. Ak dojednaná prípadná práca nadčas nie je v pracovnej zmluve, príp. kolektívnej zmluve patrí Ti aj preplatenie nadčasov. Ak máš fotokópiu dochádzky aj tú by som poslala na IP.
Prajem pekné nervy, ale niekto to takýmto zamestnávateľom raz natrieť musí .
andreaS
03.12.04,07:10
Zofka: fiiiha.. moc dakujem. idem tam zrejme zavolat este raz a pouzit tvoj komentar, nech si nemyslia, ze mlada=blba... ja viem, ze mam iste prava a nebudem sa bat ich pouzit. A tie vsetky doklady mi prisli az 1.12.!! A nic som u nich nepodpisovala, len ten list o dochadzke a mam ho prefoteny a na nom nie je datum.

tak co navrhujes? ja tam zavolam urcite, ale co im presne povedat? velkeee dakujem.
Žofka
03.12.04,08:50
Neviem, kde chceš volať, to som nepochopila. Ak na inšpektorát práce, tam im môžeš poslať fotokópiu Tvojej pracovnej zmluvy, skončenie pracovného pomeru aj s dokladom prevzatia. Ak nechceš to podpísať, vymaž svoje údaje. Inšpektorát práce sa musí zaoberať aj anonymnými sťažnosťami. Pre Tvoju informáciu si môžeš pozrieť ich stránku, neviem presne ich stránku, ale nájdi si ju vyhľadávačom. Ak chceš volať firme, povedz im to, čo som Ti napísala a pekne sa im vyhrážaj. Podľa mojich skúseností, každý takýto zamestnávateľ reaguje arogantne a čaká, že sa zľakneš. Daj im najavo, že sa ich nebojíš, však nemáš, čo stratiť, už si odišla, môžeš sa im vyhrážať aj súdom, že to tam nakoniec nedáš, je Tvoj problém.

Držím Ti palce a daj vedieť ako si dopadla.
andreaS
03.12.04,09:00
Zofka: no idem najskor volat tej firme.... ale nevies este nahodou k akemu paragrafu je ten komentar pani Barancovej? Nech to znie nejako mudro ked im to tam zavolam :)
Žofka
03.12.04,09:06
Je to § 72 ZP skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe a spomeň ešte § 17 neplatnosť právnych úkonov. Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred zdáva svojich práv je neplatný (ods. 1). a ods. 2, ktorý sa asi hodí viac okrem iného hovorí, že právny úkon, ktorý sa neurobil formou predpísanou týmto zákonom je neplatný. V tomto prípade skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe je platné, ale neplatný je dátum, to znamená, že skončenie pracovného pomeru vlastne skončilo dňom prevzatia. Taký je môj "judikát".
andreaS
03.12.04,09:24
volala som tam pred chvilou a cuduj sa svete na personalnom to nikto nedvihaaa... preco asi? nechavaju sa zatajit.. tak som nasla tu stranku inspektoratu a idem pozriet ako im zavarit...
Ervin
03.12.04,11:59
Taktiež môžeš napadnúť neplatnosť sk. prac. pomeru na súde. Súdna prax aspoň podľa mojich skúseností dosť často aplikuje názory z komentára prof. Barancovej do praxe.
andreaS
03.12.04,12:06
do firmy som sa nedovolala, ale zavolala som na krajsky inspektorat prace. boli fakt zlati.. poradili mi, aby som im napisala list a ze mam poziadat aj o preplatenie mzdy za obdobie, kedy mi znemoznili pracu, resp. kedy mi pracu nezadali...tj. od 22.11.-1.12. vratane.. tak to dam dokopy a poslem, nech to este spracuju a mam tam spomenut aj ten komentar...


ja by som to aj na sud dala, ale kto mi zaplati pravnika? neni tu nejaky kto by si to chcel vyskusat, daky absolvent? :) :)
andreaS
23.12.04,07:17
chcem vas len informovat ako to dopadlo...

nestihla som ani poslat odvolanie a prisla mi nova vypoved uz so spravnym datumom... aspon sa nemusim rozculovat a riesit to... odlahlo mi.. no par dni na to prisla aj paska... a to ma znova vytocilo....

ako je mozne, ze v zmluve som mala dohodnuty polovicny pracovny pomer s presne uvedenou mzdou. No na paske bol dvojnasobok tejto mzdy. Neverim, ze program nema funkciu, kde zada "polovicny pracovny pomer" a nie ze by musela zdvojnasobit povodnu mzdu. Ale budis... to by nebol velky problem. Ale cuduj sa svete z toho mala co mi vyslo mi odviedli dan!!! A pritom som im podpisovala vyhlasenie, ze si budem u nich uplatnovat nezdanitelnu ciastku na danovnika... a toto mi vo vyplatnej paske nezohladnili!!!! Takze znova idem volat. Pred chvilou som to skusila a znova mi to pripada akoby sa nechavali zatajovat, ze mam skusit neskor, lebo ze maju problem s prichodom do prace...

Som zivnostnik, a podla predbezneho vypoctu mi nevychadza platit dan, preto si budem od nich ziadat spat co mi patri.... Je to neskutocne, ako jedna velka firma nie je schopna vybavit vsetko spravne, v kazdom jednom tlacive, co pride je nejaka chyba!
Zuzka
23.12.04,07:22
... Ty sa tuším pravdy nedovoláš v tomto roku. Keď si podpísala vyhlásenie, tak Ti daň strhnúť nemali, pekne si ju pýtaj späť.
andreaS
28.12.04,08:15
uz ma to vazne nebavi...

vcera som sa tam konecne dovolala, a zapisali si moju staznost, ze to pretlmocia mzdarke - maju externu.

A pred chvilou mi volala druha personalistka. Ze mzdarka nevedela, ze ci si to neuplatnujem niekde inde.... skoro ma vykotilo! Vsak som jej podpisovala, ze si budem nezdanitelnu ciastku uplatnovat u nich a zaroven ked to podpisem je vyhlasenie, ze si to neuplatnujem niekde inde... Este povedala, ze mzdarka ma toho vela, ze ona to nevedela, chcela este daky zapocet rokov. Tak som jej povedala, ze som nikde inde nerobila. /a mimochodom, naco jej je zapocet rokov?/ A ze to potom ako platim do socialnej a tak.. no bola z toho kockata, ked som jej povedala, ze si neplatim do socialnej, lebo mi nevznika povinnost.... Tak som jej povedala, ze mna nezaujima, ze ma toho mzdarka vela. A predsa ked robim mzdy a nieco mi nesedi tak zdvihnem telefon a zavolam, nie? Ako moze len tak slepo robit mzdy? tomuto vazne nerozumiem... tak som jej este povedala, ze ako je mozne, ze nevedia dat dokopy jednu vypoved, pasku... A ze dan si mam potom vypytat z danoveho uradu pri zuctovani.. Oni urobia chybu a radsej to nechaju tak, akoby mali opravovat.

No nist.. idem este raz zavolat na inspektorat prace....