drobeceva
20.10.06,12:21
Prosím, kto máte dobrý recept na plnenú kapustu/na východe sú to holúbky/, pošlite mi. Potrebujem to na svadbu /cca 80 ľudí/. Zaujíma ma hlavne pomer - ryža, mäso. Chcem aby boli chutné. Ďakujem
elims
20.10.06,10:26
skus www.recepty.sk (http://www.recepty.sk) - kopec zaujimavych receptov
Marta V
20.10.06,18:53
1 hlávku kapusty
asi 1 kg kyslej kapusty
1 kg bravčového pliecka, alebo pekný prerastaný bôčik
0,5 kg surovej ryže
1 vajce
soľ
mleté čierne korenie
2 – 3 strúčiky cesnaku
1 cibuľa
paradajkový pretlak


Kapustu dáme variť do vriacej vody, keď listy zmäknú, pooblamujeme ich, zrežeme z nich hlúbiky a plníme.
Zomelieme mäso, pridáme surovú ryžu, vajíčko, soľ, korenie, pretlačený cesnak, zomletú cibuľu a asi 200 g paradajkového pretlaku. Všetko dobre premiešame a plníme listy. Plnky nedávame do listov veľa, lebo ryža uvarením zväčší objem. Na dno väčšieho hrnca dáme kyslú kapustu, na ňu naukladáme vedľa seba naplnené kapustové listy, na ne dáme zasa vrstvu kyslej kapusty, ďalšiu vrstvu naplnených kapustových listov a navrch dáme vrstvu kyslej kapusty. Zalejeme vodou, tak aby bola kapusta prikrytá, posolíme a pri miernej teplote pomaly varíme zakryté pokrývkou. Keď sú uvarené, pridáme paradajkový pretlak, množstvo podľa chuti, dosolíme a necháme prevrieť.
janaGT
23.10.06,04:56
Ja to poznám pod názvom SARMA.
Robím tak isto ako Martuška, len nedávam paradajkový pretlak, a na poslednú vrstvu v hrnci dávam nakrojenú klobásku.
A čo sa týka pomeru tak robím 3 kg mäsa + 1 polievkový tanier umytej ryže ( nevarenej ).
drobeceva
23.10.06,06:37
Poraďte, stačí mi na 3 kg mäsa 1,5 kg ryže? Aké množstvo mi asi z toho vyjde?
Marína
23.10.06,07:07
Plnená kapusta
Celú hlávku kapusty ponorím do vriacej slanej vody s pridaním cukru a octu a postupne z nej orezávam pri hlúbiku list za listom a napichovaním na vidličku ich vyberám z vody. Obrežem hrubú časť listu a plním. Naplním aj 1-2 papriky. Dodajú kapuste dobrú chuť.
Bravčové plece pomeliem, pridám soľ, čierne korenie, červenú mletú papriku, rozdrvený cesnak, cibuľu popraženú na slaninke pokrájanej na malé kocky, vajce a ryžu buď surovú alebo chvíľku povarenú v slanej vode. Ak mäsom neplním listy, potom na cca 1,2 kg mäsa pridávam 2 vajcia. Kto si nie je istý chuťou mäsa, upraží si jednu fašírku a podľa toho surové mäso dochutí.
V hrnci popražím na masti alebo oleji pokrájanú cibuľu, pridám na rezance pokrájanú hlávkovú kapustu, posolím, posypem rascou, uložím kapustové závitky alebo mäsové gule. Znova dám vrstvu kapusty, osolím, pridám rascu atd. Končím kapustou. Asi v 1 – ½ l vody rozmiešam paradajkový pretlak(cca 1 veľký alebo 2 malé). Zvyknem používať taliansku paradajkovú šťavu, čo je v ½ l papierových krabičkách. Ochutím ju soľou a nechám zovrieť. Touto šťavou zalejem kapustu a uvarím. Kapustu preto zalievam horúcou šťavou, aby sa gule gule ihneď zatiahli a šťavu nalievam pri okraji hrnca. Kapusta pri varení má byť celá zakrytá šťavou,a takže dolievam vodou, resp. šťavou podľa toho, akú intenzívnu chuť má paradajková šťava. Keďže ryža sa riadne napije šťavy, kľudne na druhý deň, ak je jej málo, prevarím ďalšiu paradajkovú šťavu a dolejem.
Pri sevírovaní dám na stôl mištičku s vymiešanou kyslou smotanou a každý si naberie podľa svojho gusta.
Priznávam, že väčšinou robím len mäsové gule a 1-2 papriky, pretože naši listy z kapusty nemusia a tak sa s tým zbytočne nebabrem.
Tatiana
23.10.06,07:56
Poraďte, stačí mi na 3 kg mäsa 1,5 kg ryže? Aké množstvo mi asi z toho vyjde?Teraz práve v sobotu som varila holúbky. Recept mám ešte od mojej prababičky. Sú jednoduché a dobré.
Presne Ti popíšem postup ako to robím ja. Na pol kila mletého bravčového mäsa dávam 1 hrnček ryže, ktorú predvarím. Z tohoto množstva uvarím tak 15 holúbkov. Mäso, ryžu premiešam, posolím, okorením. Jednu cibuľu podusím na malom množstve oleja a vylejem do tej masy. Do tejto masy dávam trošku aj vývaru-vody v ktorej sa varila kapusta. Ale iba fakt trošku, aby mäso nebolo veľmi riedke. Medzitým si zoberieš hlávku kapusty a ešte pred varením odstrániš v strede celý hlúbik. Urobíš to širokým dlhým nožom. Potom tu kapustu ponoríš do vriacej vody a tak po desiatich minútach pomocou dvoch vidličiek pomaly odlupuješ od hlávky po jednom kapustnom liste. Ten čo už máš samostatný, dám ho na tanier a postup opakuješ až Ti vo vode taká maličká hlávak kapusty, z ktorej sa už nedajú odobrať listy tak ju vyberieš a porežeš na rezance. Tú pokrájanú kapustu dáš na spodok veľkého hrnca. A teraz ideš robiť holúbky.Zoberieš 1 list, dávaš na to plnku a pekne zavinieš, konce postláčaš do vnútra a ukladáš do hrnca. Keď máš všetko hotové zaleješ vodou alebo vývarom a dáš variť. Trošku posolíš. Keď už to vrie dáš tám papradajkový pretlak. Ja dávam na porciu 15-tich holúbkov 2 konzervy par.pretlaku nie malé ale stredné. Varia sa na ohni tak približne asi 1 hod. Potom spravím zvlášť zápražku. Na oleji spením cibuľku - malú, dám na tam 2-3 pol. lyžice hl. múky trošku popražím a vylejem to do holúbkov. Ešte sa varia tak 15-20 min. a potom ich odstavím. Prajem Ti dobrú chuť a nech sa Ti vydaria.
drobeceva
23.10.06,10:16
Díky, žienky, za recepty.
DanielaSL
05.11.06,11:17
1 hlávku kapusty
asi 1 kg kyslej kapusty
1 kg bravčového pliecka, alebo pekný prerastaný bôčik
0,5 kg surovej ryže
1 vajce
soľ
mleté čierne korenie
2 – 3 strúčiky cesnaku
1 cibuľa
paradajkový pretlak


Kapustu dáme variť do vriacej vody, keď listy zmäknú, pooblamujeme ich, zrežeme z nich hlúbiky a plníme.
Zomelieme mäso, pridáme surovú ryžu, vajíčko, soľ, korenie, pretlačený cesnak, zomletú cibuľu a asi 200 g paradajkového pretlaku. Všetko dobre premiešame a plníme listy. Plnky nedávame do listov veľa, lebo ryža uvarením zväčší objem. Na dno väčšieho hrnca dáme kyslú kapustu, na ňu naukladáme vedľa seba naplnené kapustové listy, na ne dáme zasa vrstvu kyslej kapusty, ďalšiu vrstvu naplnených kapustových listov a navrch dáme vrstvu kyslej kapusty. Zalejeme vodou, tak aby bola kapusta prikrytá, posolíme a pri miernej teplote pomaly varíme zakryté pokrývkou. Keď sú uvarené, pridáme paradajkový pretlak, množstvo podľa chuti, dosolíme a necháme prevrieť.

Moja svokra to varí tiež , akurát sa to u nás volá holubce....a je to naše obľúbené jedlo, robí to tak ako ty , ale nedáva paradajkový pretlak a listy používa z hlávok, ktoré má naložené spolu s kapustou v sude. Odporúčam to takto urobiť. Listy sú už zmäknuté, kyslé a šťavnaté. A tie mi chutia ešte viac ako tá plnka dnu...;) :)
Marína
05.11.06,13:09
Danka, listy sú aj veľmi chutné, ak sú naložené vo veľkej 5-litrovej fľaši a zaliate nálevom ako na uhorky. Ja používam nálev - 1 a 3/4 l vody, po okraj hrnčeka 8% octu, o ukazovák menej cukru a 1 Deko. Listy sa najprv sparia horúcou vodou, aby sa ich do fľaše viac zmestilo.
DanielaSL
05.11.06,13:12
Marína ďakujem za radu.... je to dobrý nápad...
hetty
06.11.06,07:24
V podstate sú tie recepty rovnaké. My do plnky dávame aj kyslú smotanu.
Na vrch hrca drobnú kyslú kapustu a aj trocha kyslej šťavy zo suda.