plavčík
20.10.06,14:31
Dobrý deň chcem sa opýtať ako je možne / a či vôbec/ dať do nákladov ak zamestnávateľ uhrádza poplatky za študenta diaľkového štúdia na VŠ, ktorý je u neho v riadnom pracovnom pomere a na žiadosť zamestnávateľa si dopĺňa VŠ vzdelanie....

Ako to dostať do nákladov , ktorý § a zákon??????

ĎAKUJEM za odpoveď
plavčík
20.10.06,12:46
posúvam tému
liba2
20.10.06,16:32
upresni poplatky
plavčík
23.10.06,06:00
Pod poplatkami rozumiem - poplatok za školné cca 20 000,- za semester
Gabi03
23.10.06,06:04
Pod poplatkami rozumiem - poplatok za školné cca 20 000,- za semester

Ak by to bolo zvyšovanie kvalifikácie na základe požiadaviek zamestnávateľa (čo je), mali by to byť daňové náklady. Ale keďže pokiaľ viem, ešte štúdium sa neplatí, ani diaľkové, asi to bude ťažké dostať do zdaniteľných nákladov. Ako je presne postavená daná zmluva?
plavčík
23.10.06,10:11
Sú školy kde sa platí...
Ale potreboval by som radu na aký účet o dať do PU a kde by som to našiel či ´fakt ide o Daňové náklady
danusi
23.10.06,10:31
Naozaj sa všetko odvíja od zmluvy, ktorú má váš zamestnanec so školou. Niektoré školy totižto tieto "poplatky" v skutočnosti majú zazmluvnené ako dar!
Gabi03
23.10.06,10:52
Sú školy kde sa platí...
Ale potreboval by som radu na aký účet o dať do PU a kde by som to našiel či ´fakt ide o Daňové náklady

Ja by som to dala na 518. A asi nikde nenájdeš, že sú to daňové náklady, to ide o obhájiteľnosť pred DÚ. A nezabudni na zmluvu so ZCom o umožnení štúdia popri zamestnaní s určitými podmienkami.
kalkulka
23.10.06,11:55
O štúdiu a zvyšovaní kvalifikácie hovorí zákonník práce. Od toho sa odvíjajú daňovo uznané náklady. Skôr by som to účtovala na 527 alebo 528. Teraz presne neviem. Skúste to preveriť.
plavčík
23.10.06,12:58
ĎAKUJEM za všetky rady!
Paula
23.10.06,13:16
Ešte by bolo treba zvážiť , či na druhej strane neide o zdaniteľný príjem pre študenta, keďže jeho vzdelanie bude ukončené získaním vyššieho stupňa vzdelania. Tu sa nejedná iba o rekvalifikáciu, či prehlbovanie kvalifikácie. Alebo sa mýlim?
liba2
23.10.06,15:10
Paula, nemýliš sa. Ja by som bola v tejto veci veľmi obozretná. Ale posúdiť to vie najlepšie firma a tiež si to bude musieť zdôvodniť pred daňovou kontrolou.
andrej_rv
23.10.06,15:33
Už sa k tejto téme debatovalo. Denda v príspevku http://www.porada.sk/t8320-anglictina-szco.html#post287974 uviedla link na stanovisko DRSR k problematike. Treba si pozrieť odsek v časti 2.1.2: "Pri posudzovaní či takto poskytnuté nároky zamestnancom na zvyšovanie kvalifikácie sú aj daňovým výdavkom zamestnávateľa je potrebné posudzovať každý prípad jednotlivo, pričom zamestnávateľ musí preukázať, že zvýšenie kvalifikácie zamestnancov je potrebné pre výkon jeho činnosti." a následne uvedený príklad.
Paula
23.10.06,17:54
Našla som toto:

Za daňový výdavok vynaložený na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov nemožno v zmysle § 19 ods.2 písm.c) bod 3 zákona o dani z príjmov uznať výdavok na školné a ďalšie poplatky za štúdium zamestnanca, ktorý by tak získal vyšší stupeň vzdelania, ako je napr. vysokoškolské vzdelanie, bakalárske vzdelanie a pod., s výnimkou výdavkov na postgraduálne štúdium a odborné formy štúdia, pokiaľ súvisia s predmetom činnosti daňovníka alebo pracovným zaradením zamestnanca.

Ak zamestnávateľ vynaloží sumy na doškoľovanie svojich zamestnancov, ktoré súvisí s jeho činnosťou alebo podnikaním, tento príjem je pre zamestnanca príjmom oslobodeným od dane. Môže to byť napr. vodičské oprávnenie, preškolenie účtovníčky o nových postupoch účtovania, atp. ,hodnota kurzu je pre zamestnanca oslob. od dane z príjmu. Ak zaplatí zamestnávateľ svojmu zamestnancovi tzv. "školné" a zamestnanec tak získa vyšší stupeň vzdelania, napr. vysokoškolské, zaplatenie vyššieho vzdelania zamestnávateľom svojmu zamestnancovi zákon o dani z príjmov nepovažuje za doškoľovanie.

(Troška postarší zdroj: Dane, účtovníctvo 2005)
zuzanavo
08.12.06,11:46
Ja by som sa chcela opýtať na Váš názor, či je možné aby sro-čka objednala strojnícky kurz pre robotníka - živnostníka, ktorý u nás pracuje na základe objednávky a vývon staveb. prác. Faktúru za školenie si zaúčtujeme do nákladov a v zmysle nejakej písomnej dohody mu refakturujeme náš náklad.
Tweety
08.12.06,11:49
Ja by som sa chcela opýtať na Váš názor, či je možné aby sro-čka objednala strojnícky kurz pre robotníka - živnostníka, ktorý u nás pracuje na základe objednávky a vývon staveb. prác. Faktúru za školenie si zaúčtujeme do nákladov a v zmysle nejakej písomnej dohody mu refakturujeme náš náklad. Ak mu to školenie budete fakturovať, potom je to možné dať do nákladov. Vaša fa pre živnostníka bude výnos.
Viera.M.
08.12.06,12:26
Paula, nemýliš sa. Ja by som bola v tejto veci veľmi obozretná. Ale posúdiť to vie najlepšie firma a tiež si to bude musieť zdôvodniť pred daňovou kontrolou.
Súhlasím s obozretnosťou. Skutočne záleží na zmluve medzi študentom a školou. Chodila, min. rok som skončila bakal.štúdium práva, zamestnávateľ mi poskytoval prac. voľno a hradil mi náklady s tým spojené. Po osobnej konzultácii na DÚ mi bolo doporučené neúčtoval ako nákladovú položku. Hoci sa jednalo o nie malú finančnú čiastku za tri roky štúdia...
zuzanavo
08.12.06,12:26
Srdečná vďaka!!!