domi2
20.10.06,16:40
Môžte prosím poradiť, aké odvody sa odvádzajú v 2006 z odmeny zo zisku spoločníka ? čo sa zmenilo?
Ďakujem
kalkulka
22.10.06,14:28
To by zaujímalo aj mňa. Vraj sa odvádza zdravotné poistenie? V r. 2005 sa nemuselo nič. Zmenilo sa niečo? Ozvite sa niekto, kto ste riešili takýto prípad.
Vyplatenie podielu na zisku pre spoločníka s.r.o., keď je zároveň zamestnancom a konateľom.
ingi
22.10.06,15:44
To by zaujímalo aj mňa. Vraj sa odvádza zdravotné poistenie? V r. 2005 sa nemuselo nič. Zmenilo sa niečo? Ozvite sa niekto, kto ste riešili takýto prípad.
Vyplatenie podielu na zisku pre spoločníka s.r.o., keď je zároveň zamestnancom a konateľom.

To, že je spoločník s.r.o. súčasne aj zamestnancom a konateľom nie je rozhodujúce, podstatná je jeho účasť na ZI spoločnosti, t.j. podiely spoločníkov na zisku spoločnosti nepodliehajú ani v r. 2006 žiadnym odvodom do poisťovní.
Citujem novelizovaný § 13 zákona o zdravotnom poistení od 01.01.2006:

§ 13
Vymeriavací základ

(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu,40a)
b) príjem, ktorý nepodlieha dani z príjmu (http://www.porada.sk/autolink.php?id=2&script=showthread&forumid=95) fyzických osôb preto, že tak ustanovujú osobitné predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia,41)
c) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, ktorý nie je štatutárnym orgánom a nie je členom štatutárneho orgánu a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva.
ajobs
22.10.06,21:02
To by zaujímalo aj mňa. Vraj sa odvádza zdravotné poistenie? V r. 2005 sa nemuselo nič. Zmenilo sa niečo? Ozvite sa niekto, kto ste riešili takýto prípad.
Vyplatenie podielu na zisku pre spoločníka s.r.o., keď je zároveň zamestnancom a konateľom.

Treba rozlišovať, či ide o spoločníka, ktorý poberá odmenu za výkon svojej funkcie - ten musí platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie vo výške 4% (spoločník) a 10% (spoločnosť) podobne, ako je to u konateľa, ktorý poberá odmenu za výkon činnosti.
Ak spoločník nepoberá žiadnu odmenu, neplatí samozrejme nič.
Vyplatené podiely z čistého zisku spoločníkom v s.r.o. sa nezdaňujú, ani nie sú súčasťou VZ pre zdravotné a sociálne poistenie.
domi2
23.10.06,06:52
Ďakujem ste úžasní
kalkulka
23.10.06,07:00
To je hotová katastrófa, poviem vám, Čo rozprávajú na seminároch. Chcela som sa iba uistiť, že fakt sa nemajú platiť odvody do ZP. Bola som teraz na seminári, kde mi tvrdili, že z takýchto podielov sa odvádzajú odvody do ZP.
Už som si myslela, že mi niečo ušlo. To je teda na zblbnutie. Ďakujem, ďakujem.