Bodkas
20.10.06,17:03
Prosím o radu, môže si SZČO kúpiť a zaúčtovať stravné lístky aj za mesiace dozadu? Pr. je 20.10., môže si objednať lístky trebárs aj za celý rok, alebo len na počet pracovných dní od 20.10. do 31.12.?
renča1
20.10.06,16:34
Lístky kúpené do predu si môže kúpiť a postupne uplatňovať do daň.výdavkoch, ale spätne určite nie. Už som si raz vyjadrila svoj názor a bolo mi povedané, že môže. Podla mňa je to nezmysel, pretože každí obeduje len v prítomnom čase a nie v minulom a v tom čase kedy obeduje vzniká nárok na uplatnenie stravného.

PS: dokonca v poradcovi /len neviem v ktorom čísle som to už čítala/ odpovedali na túto problematiku daňový poradcovia, že nie je spatný nárok na uplatnenia stravného.
Melnick
20.10.06,16:55
http://www.porada.sk/t21659-zivnostnik-stravne-listky-stravne.html

Do pozornosti príspevok č. 10.

Nebolo by od veci,ak niekto má stanovisko DR ,prilepiť ho sem,nech máme v tom jasno.
evina
20.10.06,21:21
Opäť jedna veľmi zaujímavá dilema. Prečítala som si pozorne aj príspevky v priloženom nicku, aj som hľadala inde na nete (tam som sa dozvedela len toľko, že názory oborníkov sú zatiaľ nejednotné:D/.
Momentálne sa prikláňam k názoru, ktorý je uvedený v priloženom nicku, príspevok č. 47, resp. k názoru v príspevku 2 od Renči.
Bavili sme sa tu už o problematike preukázateľnosti nároku na stravného, či formou gastro-prípadne iných lístkov, faktúr a či len bločkov z reštaurácie /teraz nerozoberám/. Ak predložím niektorý z týchto dokladov, malo by z nich byť teda preukazateľné, či som v ten deň mala výdavok na stravné a naozaj je pravdou, že ak kúpim lístok 20.10. preukážem ním, že som sa stravovala aj 02.02?

Niektorí sú na 100% presvečení, že to spätne byť môže, ovšem nevidela som u nich žiadny argument, ktorý by ma o tej 100% presvedčili, tak som si ako to robím vždy x-krát prečítala príslušný paragraf a teraz neviem, či opäť nepresnou formuláciou zákonodarcov sa neotvára priestor pre aj spätné uplatnenie stravného. Prečo?

1. §2 zákona o dani z príjmov:

i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve 1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,

Ak si kúpim gastrolístky v októbri aj na spätné obdobie, zaúčtujem ich je to preukázateľný výdavok/náklad?

2. Ak takto zakúpenými lístkami neprekročím žiadny zákonom stanovený limit, môžu mi neuznať takýto výdavok-náklad? Dokážem sa obhájiť tým, že viem preukázať, že pracujem každý deň, stravoval som sa , nemal som si čas lístky zakúpiť , tak tak činím neskôr? Asi by to odporovaloo zástancom preukázateľného výdavku formou len napr. bloku z ERP z reštaurácie, ale je to napadnuteľné?.
Vychádza mi skôr, že je to ťažko obhajiteľné už napr. tým, že keby sme to tak mohli robiť, tak by neboli potrebné žiadne preukazateľné doklady a my by sme si uplatnili paušálne za každý odpracovaný deň povolený limit stravného. Formulácia toho paragrafu je však tak voľná, že neviem neviem, či by tam právnici predsa nenašli cestičku....

p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).

Tak a teraz som rozdvojená tak 80% ku 20%, že stravné nemôžeme uplatniť spätne, ale tých 20% mi vŕta v hlave :D... Aké máme argumetny ešte pre a proti?
duficek
20.10.06,21:42
evina - dalsi srobik do hlavy : ak prijmem prveho zamestnanca 1.1.2006 a vyplatu ma 15.2.2006 a v ten den dostane pridelene gastrace spatne za januar (bezna prax mnohych firiem, pridelovat listky spatne), zamestnavatel ich v ten den aj kupi....bude to tym padom zamestnavatelov nedanovy naklad? :)

jeden argument "za" som cital, neviem presne od koho, ale skusim ho zhrnut : nakup gastrolistkov sa uctuje ako nedanovy vydaj, gastrolistky idu do knihy cenin a az vydaj tychto cenin ide do danovych nakladov. tieto ceniny mozem pridelit aj spatne....

ale ja som tiez uz niekde pisal, ze najrozumnejsie by bolo, aby si SZCO mohla tieto vydavky zahrnut pausalne bez nutnosti nieco dokladovat, proste uznat pausalne 48,95 Sk/odpracovany den v uzavierkovych upravach na konci roku...
evina
20.10.06,21:50
evina - dalsi srobik do hlavy : ak prijmem prveho zamestnanca 1.1.2006 a vyplatu ma 15.2.2006 a v ten den dostane pridelene gastrace spatne za januar (bezna prax mnohych firiem, pridelovat listky spatne), zamestnavatel ich v ten den aj kupi....bude to tym padom zamestnavatelov nedanovy naklad? :)

jeden argument "za" som cital, neviem presne od koho, ale skusim ho zhrnut : nakup gastrolistkov sa uctuje ako nedanovy vydaj, gastrolistky idu do knihy cenin a az vydaj tychto cenin ide do danovych nakladov. tieto ceniny mozem pridelit aj spatne....

ale ja som tiez uz niekde pisal, ze najrozumnejsie by bolo, aby si SZCO mohla tieto vydavky zahrnut pausalne bez nutnosti nieco dokladovat, proste uznat pausalne 48,95 Sk/odpracovany den v uzavierkovych upravach na konci roku...

Áno nad tým som rozmýšľala, že zamestnávatelia to tak robia a chcela som to aj napísať, ale keď neviem-robia správne? a nakoniec ako to majú robiť, ak nevedia, či nastúpi ten zamestnanec a koľko odrobí? - na to práve dáva odpoveď to zaúčtovanie - on si môže kúpiť do rezervy a vrátiť.... Tak zas ani tak ani tak :)
Melnick
20.10.06,22:01
V PP 1/2007 str.194 je jednoznačne povedané: Nie ,spätný nákup stravných lístkov nie je možný,nakoľko dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za obdobie,ktoré už ubehlo......
duficek
20.10.06,22:02
podla ZP to nerobia spravne, zamestnanec ma narok na gastrac hned prvy pracovny den....ale to je len prvy mesiac, dalsie mesiace tie gastrace ma, ale vzdy spatne....
evina
20.10.06,22:05
podla ZP to nerobia spravne, zamestnanec ma narok na gastrac hned prvy pracovny den....ale to je len prvy mesiac, dalsie mesiace tie gastrace ma, ale vzdy spatne....

Áno ale má ich, ide v podstate o jeden mesiac...

P.s. Ináč je to opäť jedna z perličiek legislatívy. J a mám doma kanceláriu, nejem?, alebo mám utekať do blízkej reštaurácie-tak skutočne by to mali u SZČO riešiť paušálom
evina
20.10.06,22:07
V PP 1/2007 str.194 je jednoznačne povedané: Nie ,spätný nákup stravných lístkov nie je možný,nakoľko dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za obdobie,ktoré už ubehlo......

Áno to je tých mojich 80%:) ale kde je napísané, že to nemôže byť?..../mojich 20%/:)
Melnick
20.10.06,22:11
A ďalšia neprebádaná oblasť - stravný lístok a dovolenka . Už mi tieto krivé § pekne žerú nervy.
Blažej
23.10.06,13:36
V predchádzajúcom zamestnaní stravné lístky sme dostali vždy spätne,lebo jednoducho nikto nemôže vedieť dopredu, či nebude chýbať z akej koľvek príčiny,napr.dovolenka,PN-ka a iné.
liba2
23.10.06,15:02
V predchádzajúcom zamestnaní stravné lístky sme dostali vždy spätne,lebo jednoducho nikto nemôže vedieť dopredu, či nebude chýbať z akej koľvek príčiny,napr.dovolenka,PN-ka a iné.To je v poriadku.
Ale v tejto téme ide o SZČO - či môže rovnako postupovať (t.j. aj spätne nákup stravných lístkov) tak ako to robia zamestnávatelia voči zamestnancom.
Melnick
23.10.06,15:47
V predchádzajúcom zamestnaní stravné lístky sme dostali vždy spätne,lebo jednoducho nikto nemôže vedieť dopredu, či nebude chýbať z akej koľvek príčiny,napr.dovolenka,PN-ka a iné.

Blažeja som nechtiac zmiatla tým sťažovaním sa na krivé § a nejasnosť okrem spätného zakúpenia lístkov pre SZČO ,ďalšou dilemou k dovolenkám zam-cov a SL.
sway
24.10.06,08:29
To je v poriadku.
Ale v tejto téme ide o SZČO - či môže rovnako postupovať (t.j. aj spätne nákup stravných lístkov) tak ako to robia zamestnávatelia voči zamestnancom.

Ja mám aj takú skúsenosť, že SZČO nenakupovala stravné lístky a tak z pokladne účtovala VPD - majiteľovi firmy a to :zálohu na stravu mesačne podľa prac.dní a po zakúpení lístkov ( až v 9 mesiaci ) zálohu vrátil do pokladne a odúčtovali do výdavkov stravenky tak ako treba.
:rolleyes::confused:
liba2
24.10.06,08:36
Ja mám aj takú skúsenosť, že SZČO nenakupovala stravné lístky a tak z pokladne účtovala VPD - majiteľovi firmy a to :zálohu na stravu mesačne podľa prac.dní a po zakúpení lístkov ( až v 9 mesiaci ) zálohu vrátil do pokladne a odúčtovali do výdavkov stravenky tak ako treba.
:rolleyes::confused: páči sa mi to ;)
sway
24.10.06,08:50
páči sa mi to ;)

aj mne - myslím že by to mohlo fungovať :p
evina
24.10.06,08:57
Ja mám aj takú skúsenosť, že SZČO nenakupovala stravné lístky a tak z pokladne účtovala VPD - majiteľovi firmy a to :zálohu na stravu mesačne podľa prac.dní a po zakúpení lístkov ( až v 9 mesiaci ) zálohu vrátil do pokladne a odúčtovali do výdavkov stravenky tak ako treba.
:rolleyes::confused:

Problém vidím v tom, že SZČO nie je sám u seba zamestnaný, nemá povinnosť sám sebe zabezpečovať stravu a veľmi sa mi nepozdáva ani poskytnutie zálohy sám sebe...
sway
24.10.06,17:38
Problém vidím v tom, že SZČO nie je sám u seba zamestnaný, nemá povinnosť sám sebe zabezpečovať stravu a veľmi sa mi nepozdáva ani poskytnutie zálohy sám sebe...

Dovolím si nesúhlasiť - jedna vec je SZČO - firma a druhá vec je hoci je jej majiteľ "Ferko XY" - občan.
Stále sa hovorí o oddeľovaní firmy od osoby...., a toto je presne taký prípad - čo sa týka účtovníctva.
SZČO v svojom účtovníctve riadnym VPD (NDZ) poskytne zálohu z tit. zákona : " p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e)." Ferkovi XY a ten ju zúčtuje a v účtovníctve SZČO bude PPD (NDZ).
A stravné sa riadne zaúčtuje v učtovníctve SZČO.
Veď pri SZČO máme mnoho prípadov, kedy vlastne vydáva alebo prijíma peniaze "sám sebe" - nevidím v tom problém - môj názor.;)
Evanka
24.10.06,18:18
Lístky kúpené do predu si môže kúpiť a postupne uplatňovať do daň.výdavkoch, ale spätne určite nie. Už som si raz vyjadrila svoj názor a bolo mi povedané, že môže. Podla mňa je to nezmysel, pretože každí obeduje len v prítomnom čase a nie v minulom a v tom čase kedy obeduje vzniká nárok na uplatnenie stravného.

PS: dokonca v poradcovi /len neviem v ktorom čísle som to už čítala/ odpovedali na túto problematiku daňový poradcovia, že nie je spatný nárok na uplatnenia stravného.
podľa zákona sú uznateľné
p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).

Ide vlastne o sumu, na ktorú má SZČO nárok. Podľa mňa zakúpenie šekov a ich zaúčtovanie oprávňuje daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 uplatniť si čiastku vo výške ako prináleží zamestnancom, bez ohľadu na to, kedy sú šeky zakúpené. Čo ak som si požičala šeky od inej firmy a po zakúpení som ich vrátila? Je to predsa možné. Takže podľa mňa nezáleží na termíne, kedy lístky kúpim.....
Zamestnancov predsa nikto nekontroluje, či minie ten lístok každý deň, resp. ako a kedy ich míňa.
Marianna01
10.12.06,08:09
Ja mám aj takú skúsenosť, že SZČO nenakupovala stravné lístky a tak z pokladne účtovala VPD - majiteľovi firmy a to :zálohu na stravu mesačne podľa prac.dní a po zakúpení lístkov ( až v 9 mesiaci ) zálohu vrátil do pokladne a odúčtovali do výdavkov stravenky tak ako treba.
:rolleyes::confused:

Otváram túto tému - po čase, keď sa to rozležalo a rozdiskutovalo, čo na takýto variant? Je to možné aj takto?
Melnick
10.12.06,08:59
Marianka toto je iba môj názor: tento postup nebude akceptovaný DÚ . Takýmto spôsobom by si to spätne bez problémov mohli uplatniť všetky SZČO.:)
Ja prvá.:D
Monika Kováčová
10.12.06,10:23
Podľa mňa variant od sway nemá chybu... Správcovi dane musí byť jasné a myslím, že aj dokázateľné je zo strany daňovníka SZČO, že každý deň jedol. Toľko odo mňa a nekomplikujme si to už my účtovníci sami.
Manual
10.12.06,10:51
Marianka toto je iba môj názor: tento postup nebude akceptovaný DÚ . Takýmto spôsobom by si to spätne bez problémov mohli uplatniť všetky SZČO.:)
Ja prvá.:D
Súhlasím a doplním že DU neakceptuje spätné uplatnenie stravných poukážok to je stanovisko lektorky DU aj na školení 9.12.06 ZoDZP.
Pekný deň...:)
Monkey
10.12.06,14:33
evina - dalsi srobik do hlavy : ak prijmem prveho zamestnanca 1.1.2006 a vyplatu ma 15.2.2006 a v ten den dostane pridelene gastrace spatne za januar (bezna prax mnohych firiem, pridelovat listky spatne), zamestnavatel ich v ten den aj kupi....bude to tym padom zamestnavatelov nedanovy naklad? :)

jeden argument "za" som cital, neviem presne od koho, ale skusim ho zhrnut : nakup gastrolistkov sa uctuje ako nedanovy vydaj, gastrolistky idu do knihy cenin a az vydaj tychto cenin ide do danovych nakladov. tieto ceniny mozem pridelit aj spatne....

ale ja som tiez uz niekde pisal, ze najrozumnejsie by bolo, aby si SZCO mohla tieto vydavky zahrnut pausalne bez nutnosti nieco dokladovat, proste uznat pausalne 48,95 Sk/odpracovany den v uzavierkovych upravach na konci roku...

Priznam sa, ze uz nemam sil citat polemiky na tuto temu, ale prisla som k uvahe, prosim, opravte ma ak sa mylim.

Manzel je zivnostnik, tiez sme sa spamatali az v 2/06, ze nam treba GL, a hladala som odpoved ci sa to da i spatne. SL je cenina. V tejto suvislosti ma napadlo, ze manzel pri svojej praci pouziva - kutuje kolky, kt. nalepuje na svoju pracu. Teda nemoze nalepit nieco co kupil o mesiac, pol roka neskôr - teda nieco co nema. Je to tak?
Monika Kováčová
10.12.06,14:51
Pochybujem, že je na Slovensku živnostník, ktorý si mal 2.1.2006 gastro lístky zaplatené a vo vrecku. Kým sme sa spamätali, bol február. Podľa diskusie je zákon postavený tak, že za január 2006 nie je možné uplatniť si stravné z ceny stravného lístka pokiaľ podnikateľ nemá stravné lístky alebo doklad o nákupe z reštauračného zariadenia. Takže živnostníci majú smolu a uplatnia si stravné len za 11 mesiacov? Možno sú výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo a existujú podnikatelia, ktorý majú stravné lístky objednané aj v januári.
V každom prípade som dala dopyt - otázku na drsr, uvidíme, čo na to kompetentní...
Jozef Mihál
10.12.06,14:59
Pochybujem, že je na Slovensku živnostník, ktorý si mal 2.1.2006 gastro lístky zaplatené a vo vrecku. Kým sme sa spamätali, bol február.

Dúfam, že pre rok 2007 sa živnostníci spamätajú skôr a gastrolístky v hodnote 89 Sk a viac si nakúpia včas.

http://www.porada.sk/t37717-stravne-pre-szco-sa-od-1-1-2007-zvysuje-na-89-sk.html
Monika Kováčová
10.12.06,15:07
Dúfam, že pre rok 2007 sa živnostníci spamätajú skôr a gastrolístky v hodnote 89 Sk a viac si nakúpia včas.

http://www.porada.sk/t37717-stravne-pre-szco-sa-od-1-1-2007-zvsuje-na-89-sk.html (http://www.porada.sk/t37717-stravne-pre-szco-sa-od-1-1-2007-zvysuje-na-89-sk.html)
No dobre, kúpim si ich teraz v 12/2006, vediem jednoduché účtovníctvo: výdavok ovplyvňujúci ZD mi vznikne v 12/2006 - pri úhrade stravných lístkov, stravné lístky mi zostanú ako ceniny k 31/12/06. Alebo mi nevznikne VOZD? Pretože sú to stravné lístky na budúci rok?
Nezdá sa vám takéto rozmýšľanie prerozmýšľané? Nekomplikujeme to veľmi tým, že ich neuznáme spätne?
duficek
10.12.06,15:08
skusim to posunut trosku do inej roviny :
vo februari (1.2.) som zamestnal 3 ludi, mzdu a stravne listky dostali az v marci vo vyplatnoim termine. stravne listky som nakupoval tiez az v marci. viem, porusil som zakonnik prace, tie stravne listky mali dostat pri nastupe do zamestnania. ale ktore firmy to tak robia? vo vacsine firiem davaju stravne listky spatne....
a teraz otazka: znamena to, ze stravne listky za februar a cast marca (kym som tie listky fyzicky nekupil) si nemozem dat do nakladov? ved je to narok zamestnancov, ktory som splnil sice oneskorene, ale splnil.
duficek
10.12.06,15:11
No dobre, kúpim si ich teraz v 12/2006, vediem jednoduché účtovníctvo: výdavok ovplyvňujúci ZD mi vznikne v 12/2006 - pri úhrade stravných lístkov, stravné lístky mi zostanú ako ceniny k 31/12/06. Alebo mi nevznikne VNZD? Pretože sú to stravné lístky na budúci rok?
Nezdá sa vám takéto rozmýšľanie prerozmýšľané? Nekomplikujeme to veľmi tým, že ich neuznáme spätne?
ja davam nakup SL automanitcky ako VNOZ, az pri cerpani SL rozuctujem na VOZD a VNOZ...kedze neviem dopredu ci vsetky listky pouzijem v "zakonnej norme"
Monika Kováčová
10.12.06,15:22
ja davam nakup SL automanitcky ako VNOZ, az pri cerpani SL rozuctujem na VOZD a VNOZ...kedze neviem dopredu ci vsetky listky pouzijem v "zakonnej norme"

áno, áno, chcela som tým povedať, že keď si teraz kúpim lístky, neviem či ich dám do nákladov tento rok, alebo nabudúci, či ich nechám v ceninách, alebo uplatním spätne, hádam do marca odpovedia z drsr. domotala som sa.
Melnick
10.12.06,15:22
skusim to posunut trosku do inej roviny :
vo februari (1.2.) som zamestnal 3 ludi, mzdu a stravne listky dostali az v marci vo vyplatnoim termine. stravne listky som nakupoval tiez az v marci. viem, porusil som zakonnik prace, tie stravne listky mali dostat pri nastupe do zamestnania. ale ktore firmy to tak robia? vo vacsine firiem davaju stravne listky spatne....
a teraz otazka: znamena to, ze stravne listky za februar a cast marca (kym som tie listky fyzicky nekupil) si nemozem dat do nakladov? ved je to narok zamestnancov, ktory som splnil sice oneskorene, ale splnil.

Tu točíme o SZČO.:) :) :)
Ináč sa posudzujú v tomto prípade zamestnanci a ináč SZČO.
DR SR dalo aj vyhlásenie cez PP:Spätné uplatnenie SL u SZČO je neprípustné.:) Ja už to ináč riešiť nebudem.Bodka.:) :) :D :eek:
Monika Kováčová
10.12.06,15:32
DR SR dalo aj vyhlásenie cez PP:Spätné uplatnenie SL u SZČO je neprípustné.:) Ja už to ináč riešiť nebudem.Bodka.:) :) :D :eek:

kde je to vyhlásenie? čo je cez PP?
duficek
10.12.06,15:37
Pôvodca textu príspevku: duficek
skusim to posunut trosku do inej roviny :
vo februari (1.2.) som zamestnal 3 ludi, mzdu a stravne listky dostali az v marci vo vyplatnoim termine. stravne listky som nakupoval tiez az v marci. viem, porusil som zakonnik prace, tie stravne listky mali dostat pri nastupe do zamestnania. ale ktore firmy to tak robia? vo vacsine firiem davaju stravne listky spatne....
a teraz otazka: znamena to, ze stravne listky za februar a cast marca (kym som tie listky fyzicky nekupil) si nemozem dat do nakladov? ved je to narok zamestnancov, ktory som splnil sice oneskorene, ale splnil.


Tu točíme o SZČO.:) :) :)
Ináč sa posudzujú v tomto prípade zamestnanci a ináč SZČO.
DR SR dalo aj vyhlásenie cez PP:Spätné uplatnenie SL u SZČO je neprípustné.:) Ja už to ináč riešiť nebudem.Bodka.:) :) :D :eek: ja viem.
ale chcel som poukazat, ma zamestnavatel SZCO narok uznat si takyto vydavok na zamestnanca ako danovy , ale na seba nie?
ved je to naplnenie toho isteho zakonneho naroku...
Monika Kováčová
10.12.06,16:24
Priložím Pokyn DR SR k zákonu č. 534/2005 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_534.doc)

§ 19 ods. 2 písm. p) a § 21 ods. 1 písm. i)
Z doplneného ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov vyplýva, že počnúc zdaňovacím obdobím roka 2006 si môže daňovník s príjmami z podnikania (§ 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov) a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 2 zákona o dani z príjmov) zahrnúť do daňových výdavkov výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku. Výdavky (náklady) podľa tohto ustanovenia musí daňovník preukázať dokladom o nákupe stravných lístkov alebo stravovacích poukážok, alebo dokladom o nákupe teplého hlavného jedla a pod., to znamená, že nejde o paušálne uplatňovanie výdavkov, ale o ich preukázanie v súlade s § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov.
Predmetné výdavky (náklady) sa môžu uplatniť najviac v rozsahu a vo výške, ktorá je ustanovená pre zamestnancov v Zákonníku práce a v zákone č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Rozsah a výška predmetných výdavkov vyplýva najmä z § 85, § 93 a § 152 Zákonníka práce. Z § 152 cit. zákona, v ktorom je upravené stravovanie zamestnancov vyplýva, že stravovanie sa zabezpečuje najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja v priebehu pracovnej zmeny, pričom za pracovnú zmenu sa na účely stravovania považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, je možné zabezpečiť ďalšie teplé hlavné jedlo. Výdavky na stravovanie je možné uplatniť vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona č. 283/2002 o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny č. 615/2005 Z. z. je s účinnosťou od 24.12.2005 upravená výška súm stravného pri tuzemských pracovných cestách tak, že stravné pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín predstavuje 89 Sk. Z uvedeného vyplýva, že daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti môže zahrnúť do daňových výdavkov výdavky vynaložené na stravovanie za každý odpracovaný deň najviac vo výške 48,95 Sk za jedno jedlo.
Rozsah výdavkov vynaložených na stravovanie, ktoré môže daňovník zahrnúť do daňových výdavkov je daný aj § 85 a § 93 Zákonníka práce. Maximálna dĺžka týždenného pracovného času podľa cit. ustanovenia predstavuje najviac 40 hodín týždenne a maximálna dĺžka týždenného pracovného času vrátane práce nadčas najviac 48 hodín týždenne. Nepretržitý odpočinok je ustanovený v rozsahu dvoch po sebe nasledujúcich dní (spravidla sobota a nedeľa) raz za týždeň, pričom ak z povahy práce a podmienok prevádzky nie je možné dodržať takýto rozsah odpočinku v týždni, môže sa uplatňovať minimálny čas odpočinku v rozsahu najmenej 24 hodín raz za týždeň.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že na účely uplatňovania výdavkov podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov je počet odpracovaných dní, za ktoré je možné uplatňovať výdavky (náklady) vynaložené na stravovanie limitovaný citovanými ustanovenia Zákonníka práce. Preto nemôže nastať situácia, aby daňovník zahrnul do daňových výdavkov výdavky (náklady) vynaložené na stravovanie za 365 dní v kalendárnom roku.
Výdavky podľa tohto ustanovenia si nemôže uplatniť daňovník s predmetnými príjmami vtedy, ak okrem podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti vykonáva súčasne aj závislú činnosť v súvislosti s jej výkonom mu vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa Zákonníka práce alebo ak mu v súvislosti s výkonom závislej činnosti vzniká nárok na stravné pri pracovnej ceste podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Rovnako, výdavky podľa tohto ustanovenia nemôže uplatňovať daňovník, ktorý uplatňuje výdavky na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. To znamená, že výdavky (náklady) na stravovanie podľa tohto ustanovenia nemôže uplatniť daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti za taký deň vykonávania podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, za ktorý

· mu súčasne ako zamestnancovi vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa Zákonníka práce,
· má ako zamestnanec nárok na stravné pri pracovnej ceste
· si uplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov v súvislosti s vykonávaním podnikania a samostatnej zárobkovej činnosti mimo miesta pravidelného pracoviska

Poznámka
Ustanovenie sa nevzťahuje na daňovníka s príjmami z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov.

V nadväznosti na zmenu § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov bola vykonaná aj zmena ustanovenia § 21 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého sa výdavky na osobnú potrebu daňovníka nepovažujú za daňové výdavky. V súlade s vykonanou zmenou ustanovenia sa s účinnosťou od 1.01.2006 za výdavky na osobnú spotrebu daňovníka nepovažujú výdavky vynaložené na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov.

Účinnosť od 1.01.2006.

Zvýraznila som spôsob preukazovania výdavkov, podľa tohto pokynu treba mať len doklad o nákupe stravných poukážok, príp. doklad o nákupe jedla v stravovacom zariadení. Tento pokyn výslovne neuvádza obdobie, kedy má byť nákup stravných poukážok realizovaný, a teda neprikazuje nakupovať ich vopred.
Faktúra od stravovacieho zariadenia tiež chodí mesiac pozadu...
Melnick
10.12.06,16:24
Monika Kováčová
10.12.06,16:37
Melnick
10.12.06,16:39
Ping - pong:) :) :) :)
Monika Kováčová
10.12.06,16:43
počkáme si na odpoveď z drsr.
Melnick
10.12.06,16:43
http://www.porada.sk/showpost.php?p=316277&postcount=7


Doplnenie:

Bola by som nesmierne rada,keby DRSR dalo ermon odpoveď,že nemám pravdu. Priam by som sa vytešovala,pretože tiež patrím k obuvníkom čo chodia bosí. Bez kúska irónie:držím nám palce.:)
Monika Kováčová
10.12.06,16:49
Manual
10.12.06,16:54
Ak nakúpiš stravné lístky mesiac po zadu za odpracované dni, tak je to obhájiteľné a normálne. Ale ak SZČO chce v 12/06 kúpiť stravenky za obdobie 1/06 až 12/06 tak takýto spôsob nie je možný.
Pekný večer...:)
Monika Kováčová
11.12.06,17:07
Len aby sa nezabudlo:
Od:
Komu: XXXXXX
Kópia:
Predmet: Prijatie dopytu c.8972

<< predošlá výpis správ ďalšia >>
zaradiť odosielateľa do adresára



zdroj správy


Vážený používateľ,
Váš dopyt, ktorý ste podali na daňovú správu prostredníctvom portálu eTax, bol zaradený na jeho vypracovanie poverenými pracovníkmi. (Názov Vášho dopytu:Stravné lístky SZČO)

S pozdravom
Pracovníci daňovej správy
Monika Kováčová
11.12.06,17:07
Len aby sa nezabudlo:
Od:
Komu: XXXXXX
Kópia:
Predmet: Prijatie dopytu c.8972

<< predošlá výpis správ ďalšia >>
zaradiť odosielateľa do adresára



zdroj správy


Vážený používateľ,
Váš dopyt, ktorý ste podali na daňovú správu prostredníctvom portálu eTax, bol zaradený na jeho vypracovanie poverenými pracovníkmi. (Názov Vášho dopytu:Stravné lístky SZČO)

S pozdravom
Pracovníci daňovej správy
mariannak
11.12.06,17:12
V žiadnom prípade, bola som na školení, pýtali sa na to metodičky z DR a tá povedala, že to v žiadnom prípade neobhajite pri kontrole, že ste tie stravné lístky spotrebovali na stravovanie, keď boli zakúpené spätne. Spätne určite nie.
duficek
11.12.06,17:22
V žiadnom prípade, bola som na školení, pýtali sa na to metodičky z DR a tá povedala, že to v žiadnom prípade neobhajite pri kontrole, že ste tie stravné lístky spotrebovali na stravovanie, keď boli zakúpené spätne. Spätne určite nie.
svine danovacke, a just si tie naklady naskrabem niekde inde !
prepacte, nedalo mi....
Monika Kováčová
11.12.06,17:36
áno, napr. služobnými cestami kvôli inventarizácii...;) :D :D :D
blcha
11.12.06,17:48
Nebyť stravných lístkov, ani nemáme čo robiť!
Zamestnancom prispievame po 50halieroch zo sociálneho fondu - vynikajúco sa to účtuje a kontroluje a im to ohromne pomáha vo výžive, fakt že áno!! (Najviac ma tešia definície "teplé jedlo" a "zodpovedajúce zásadám zdravej výživy" - toto sa kedy bude kontrolovať? Mali by byť inšpektori v každej reštaurácii, a ak niekto platí gastráčom, mali by skontrolovať, čo zjedol, či nič nenechal a či to bolo teplé. Títo kontrolóri by potrebovali ešte nejaký úrad a potom šéfa, ktorý by kontroloval ich a potom účtovníčku, čo by im počítala mzdy a robila zrážky za ich gastro lístky....)

Neviem stále pochopiť, prečo donekonečna prispievame do fondov, na stravu, na sociálnu politiku, na fond solidarity... aby bolo čo po nociach účtovať? Vari sú zamestnávatelia úradom sociálnych vecí? Vari si zamestnanec nemôže zo svojej mzdy kúpiť čo chce? Ak chce jesť, nech si kúpi. A ak mu vyplatíme mzdu v hodnote ceny práce, nech si zaplatí sám aj zdravotné positenie, aj dôchodkové fondy. Život by bol úžasne prehľadný a jednoduchý - a to zrejme niekomu nevyhovuje. Najmä nie reštauráciám a ich majiteľom, ktorí, zhodou okolností, aj schvaľujú zákony. Inak sa to totiž vysvetliť ani nedá.
Marianna01
12.12.06,19:29
Mali by byť inšpektori v každej reštaurácii, a ak niekto platí gastráčom, mali by skontrolovať, čo zjedol, či nič nenechal a či to bolo teplé. Títo kontrolóri by potrebovali ešte nejaký úrad a potom šéfa, ktorý by kontroloval ich a potom účtovníčku, čo by im počítala mzdy a robila zrážky za ich gastro lístky....)


Navrhujem, aby títo inšpektori neskonzumované jedlo odvážili, oznámili celkovú hmotnosť jedla zamestnávateľovi, zároveň aj, čo zamestnanec nezjedol, aby zamestnávateľ mohol vypočítať kalorickú hodnotu daného jedla. Z tejto hodnoty by potom z pripravených tabuliek (pripravili by ich dietológovia spolupracujúci s riaditeľstvom Du a riaditeľstvom Inšpektorátu stravovania - to by mohol byť nový inštitút s neobmedzeným počtom zamestnanov - a hneď by klesla aj nezamestnanosť), zamestnávateľ vypočítal sumu, ktorá by bola výdavkom neovplyvňujúcim základ dane, nakoľko zamestnanec dané jedlo neskonzumoval. Ale aby to bolo spravodlivé, 1% by hradil sociálny fond a 45% zamestnanec.
Takto to navrhujem, aby to bolo prehľadnejšie, spravodlivejšie, a všetci by sme sa mali lepšie!
duficek
12.12.06,19:33
Navrhujem, aby títo inšpektori neskonzumované jedlo odvážili, oznámili celkovú hmotnosť jedla zamestnávateľovi, zároveň aj, čo zamestnanec nezjedol, aby zamestnávateľ mohol vypočítať kalorickú hodnotu daného jedla. Z tejto hodnoty by potom z pripravených tabuliek (pripravili by ich dietológovia spolupracujúci s riaditeľstvom Du a riaditeľstvom Inšpektorátu stravovania - to by mohol byť nový inštitút s neobmedzeným počtom zamestnanov - a hneď by klesla aj nezamestnanosť), zamestnávateľ vypočítal sumu, ktorá by bola výdavkom neovplyvňujúcim základ dane, nakoľko zamestnanec dané jedlo neskonzumoval. Ale aby to bolo spravodlivé, 1% by hradil sociálny fond a 45% zamestnanec.
Takto to navrhujem, aby to bolo prehľadnejšie, spravodlivejšie, a všetci by sme sa mali lepšie! len aby sa toho nechytil nejaky iniciativny blbec ;)
Monika Kováčová
12.12.06,19:42
Marianna01 DO VLÁDY, DO VLÁDY, DO VLÁDY, DO VLÁDY!!!!!!
To akože som skandovala.
Marianna01
12.12.06,19:43
Marianna01 DO VLÁDY, DO VLÁDY, DO VLÁDY, DO VLÁDY!!!!!!
To akože som skandovala.

:D :D :D :D :D
Monika Kováčová
22.12.06,07:05
Prišla odpoveď z DRSR, nech sa páči:

Otázka:
Váš dopyt:

Dovoľujem si vás požiadať o stanovisko k nasledovnému riešeniu uplatňovania výdavkov na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku.

Ide o to, že podnikateľ nenakupoval stravné lístky každý mesiac alebo deň, ale z pokladne vyplatil na základe výdavkového pokladničného dokladu sebe -majiteľovi firmy zálohu na stravu - výdaj neovplyvňujúci základ dane - mesačne podľa prac.dní a po zakúpení lístkov ( až v 9 mesiaci ) zálohu na stravné vyúčtoval tak, že peniaze vrátil do pokladne a odúčtoval do výdavkov stravné lístky v hodnote 55% z ceny stravného 89,- Sk, t.j. 48,- Sk za každý pracovný deň. Je tento postup správny v zmysle zákona o dani z príjmu?

Môže si podnikateľ uplatniť výdavky na stravné za predpokladu, že má zakúpené stravné lístky v počte pracovných dní a hodnote v zmysle zákona napriek tomu, že ich kúpil neskôr? Platí na takto zakúpené stravné lístky - (pozadu) znenie §2 zákona o dani z príjmov:
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve 1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak ?

Ak nie, a daňovník je povinný si stravné lístky kúpiť vopred, znamená to, že ak tak neurobil 2.1.2006 ale až 15.1.2006 nemá nárok na stravné za obdobie od 2.1. do 15.1.?
Zákon o dani z príjmu problém nakupovania a uplatňovania výdavkov nedefinuje konkrétnejšie, preto vás prosím o odborné stanovisko DRSR.
Ďakujem za odpoveď.
S úctou

Odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatnenia stravného v daňových výdavkoch v súlade so zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ uvádza nasledovné:

Zakúpenie lístkov v septembri za odpracované dni v predchádzajúcich mesiacoch kalendárneho roka nespĺňa podmienku preukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň vzhľadom na skutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za obdobie, ktoré už ubehlo. Zakúpenie stravných lístkov je len jedna z možných foriem uplatnenia si stravného do daňových výdavkov. V prípade, že daňovník nemal zakúpené stravné lístky, mal možnosť uplatniť si stravné do daňových výdavkov napr. formou dokladu o nákupe jedla v stravovacom zariadení.
liba2
22.12.06,13:18
Monika, očakávali sme takýto výsledok, napriek tomu ďakujeme za ochotu zistiť právny stav. ;)
Monika Kováčová
22.12.06,13:23
Monika, očakávali sme takýto výsledok, napriek tomu ďakujeme za ochotu zistiť právny stav. ;)

Som zdrvená suchosťou odpovede. Žiadny paragraf, len preukázateľnosť....?!:eek:
Anja111
22.12.06,13:39
Som zdrvená suchosťou odpovede. Žiadny paragraf, len preukázateľnosť....?!:eek:

Aj tak sa dá... Ale aspom poznáme ich názor.
Melnick
22.12.06,14:40
Nie ,spätný nákup stravných lístkov nie je možný,nakoľko dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za obdobie,ktoré už ubehlo......
Nezdá sa Vám to stanovisko úplne totožné?:) :) :)
popoluška
26.12.06,17:57
Aby som to trochu skomolila, tak napíšem názor jedného majeteľa reštaurácie.
Nakoľko nechce platiť percentá pre LA CHE DEJANEUR, alebo iného, neuzavrel zmluvu s nikým. Avšak nechce prísť o zakázníkov, ktorý platia lístkami, tak ich zobere a následne za ne kupuje tovar do reštaurácie. Nie, nepohoršujte sa, viem je to absolutne na hlavu postavené, lenže on trvá na tom, aby ich účtovníčka zaúčtovala, aj keď je na pokl. bloku, že platené lístkami.
Hovorí, že nikde to nie je zakázané, takže potom je to povolené.
Neplatí na neho ani to, že listky sú ceniny, ani to, žeje to použitie lístkov uplne v rozpore so zmluvou LE CHe.. ale hovorí, že on nepozá zmluvu.
Viete niejaké jednoduché vysvetlenie pre tohoto podnikateľa, aby pochopil argumenty? Niejaké rukolapné citáty zákona a pod? Bola by som veľmi rada.
Monika Kováčová
26.12.06,18:01
Nechaj ho tak. Je to jeho obhajoba...argument, aj zodpovednosť.
beroun
26.12.06,18:34
K popoluške 59:
V tomto prípade podľa mňa nejde o ceninu (213), ale o peniaze v hotovosti (211 - §47, ods. 1 postupov účtovania PÚ) - je súčasťou tržby-samostatná AE k účtu 211. O ceninu (213) by sa jednalo ak by to boli stravné lístky pre jeho vlastných zamestnancov. Na jeho obranu by som povedal, že mesačne môže prísť o 5-10 tis.Sk alebo viac za províziu, ktorú mu gastro-spoločnosť strhne pri preplatení poukážok. Súhlasím s Vami že porušuje zmluvu s gastro-spoločnosťou, ale ak ju neuzarel, tak čo vlastne porušuje?
Marína
26.12.06,18:43
Isabel
28.12.06,19:52
ak spisem zmluvu s mojim bratom ktory je beznym zamestnancom v inej firme ze mi vzdy k 1. v mesiaci zapozicia pocet stravnych listkov podla poctu pracovnych dni a v tejto zmluve uvediem ze mu vsetky listky k 31.12. vratim a nasledne sa podla toho aj zachovam, tak predpokladam ze vzhladom na vyjadrenie z DU ktore bolo vyssie citovane bude vydavok preukazatelny?!
evina
28.12.06,20:03
ak spisem zmluvu s mojim bratom ktory je beznym zamestnancom v inej firme ze mi vzdy k 1. v mesiaci zapozicia pocet stravnych listkov podla poctu pracovnych dni a v tejto zmluve uvediem ze mu vsetky listky k 31.12. vratim a nasledne sa podla toho aj zachovam, tak predpokladam ze vzhladom na vyjadrenie z DU ktore bolo vyssie citovane bude vydavok preukazatelny?!

Veľmi pochybujem...Zamestnanec nedostáva stravné lístky k obchodovaniu, ale preto, aby mal v ten daný deň zabezpečené stravovanie...
Isabel
28.12.06,20:06
on s nimi neobchoduje (nebude mat z toho ziaden zisk) ale ich zapoziciava. stravu mu varim zadarmo ja ;) a navyse vsetky listky mu budu vratene...
evina
28.12.06,20:27
on s nimi neobchoduje (nebude mat z toho ziaden zisk) ale ich zapoziciava. stravu mu varim zadarmo ja ;) a navyse vsetky listky mu budu vratene...

Nechcem o tom veľa polemizovať, ale tento spôsob sa mi zdá pritiahnutý za vlasy. Ak mu varíš stravu Ty /nosíš mu ju aj do roboty?/atď, atď. On nedostal tie stravné lístky od zamestnávateľa ani za účelom zapožičiavania....
Isabel
28.12.06,20:36
evina, mas pravdu, asi je zbytocne to dalej rozoberat, mne pride pritiahnute za vlasy vyjadrenie DRSR, pretoze je jasne ze cely rok som sa stravovala tak neviem preco by sa tie gastrace nemohli rocne do nakladov uznat ked v tom roku zakupene boli a uz z ich podstaty vyplyva ze som si za ne knihy nekupila.

ale ak to do tych nakladov nejak dostat chcem tak nejake rovnako pritiahnute za vlasy riesenie najst budem musiet.

neviem ako suvisi to ci som mala zakupeny listok s tym, ci som na tom obede bola alebo nie. ale to uz myslim dost jednoznacne vyjadrili blcha a marianna01 :)
evina
28.12.06,20:37
evina, mas pravdu, asi je zbytocne to dalej rozoberat, mne pride pritiahnute za vlasy vyjadrenie DRSR, pretoze je jasne ze cely rok som sa stravovala tak neviem preco by sa tie gastrace nemohli rocne do nakladov uznat ked v tom roku zakupene boli a uz z ich podstaty vyplyva ze som si za ne knihy nekupila.

ale ak to do tych nakladov nejak dostat chcem tak nejake rovnako pritiahnute za vlasy riesenie najst budem musiet.

neviem ako suvisi to ci som mala zakupeny listok s tym, ci som na tom obede bola alebo nie. ale to uz myslim dost jednoznacne vyjadrili blcha a marianna01 :)
Ako ja vždy hovorím v zákonoch nehľadaj logiku:(
duficek
28.12.06,21:09
evina, mas pravdu, asi je zbytocne to dalej rozoberat, mne pride pritiahnute za vlasy vyjadrenie DRSR, pretoze je jasne ze cely rok som sa stravovala tak neviem preco by sa tie gastrace nemohli rocne do nakladov uznat ked v tom roku zakupene boli a uz z ich podstaty vyplyva ze som si za ne knihy nekupila.

ale ak to do tych nakladov nejak dostat chcem tak nejake rovnako pritiahnute za vlasy riesenie najst budem musiet.

neviem ako suvisi to ci som mala zakupeny listok s tym, ci som na tom obede bola alebo nie. ale to uz myslim dost jednoznacne vyjadrili blcha a marianna01 :)vidim ze aj ty sa snazis silou mocou najst riesenie na uplatnenie stravneho spatne, vdaka "ludskemu" stanovisku DRSR....
jednoznacne by tato polozka mala byt odpocitatelna od zakladu dane, bez nutneho dokladovania. ale to by sa na tom zase nenabalili spolocnosti s gastracmi ze ano?
Lydka R
02.01.07,07:54
K popoluške 59:
V tomto prípade podľa mňa nejde o ceninu (213), ale o peniaze v hotovosti (211 - §47, ods. 1 postupov účtovania PÚ) - je súčasťou tržby-samostatná AE k účtu 211. O ceninu (213) by sa jednalo ak by to boli stravné lístky pre jeho vlastných zamestnancov. Na jeho obranu by som povedal, že mesačne môže prísť o 5-10 tis.Sk alebo viac za províziu, ktorú mu gastro-spoločnosť strhne pri preplatení poukážok. Súhlasím s Vami že porušuje zmluvu s gastro-spoločnosťou, ale ak ju neuzarel, tak čo vlastne porušuje?
Pripojím sa k tvojmu názoru, ale príspevok od popolušky mi nasadil zasa chrobáka do hlavy. Účtujem reštauráciu kde sa bežne prijímajú gastráče od všetkých spoločností. No a sem-tam sa nakúpi tovar aj za ne. Samozrejme nie za všetky. A aj keď na dokladoch z ERP je vyznačená platba šekom, účtujem to normálne na 5xx/211. Bez analytiky. A naopak ani pokladňa reštaurácie nerozlišuje či ide oplatbu peniazmi alebo šekmi. A celá tržba ide na 211/6xx. ID potom stále keď sa spočíta (spravidla raz mesačne), koľko šekov je v pokladni a pošlú sa na preplatenie preúčtujem 213/211 a následne 315/213. (Pohľ. voči strav. spoločnostiam.) Robím to správne, alebo je to v rozpore s nejakou zásadou účtovania? Ak máte skúsenosti s výtkou DÚ k takémuto účtovaniu, dajte vedieť. Ďakujem
beroun
04.01.07,23:16
K Lydka R: robíme to v podstate rovnako, len s tým rozdielom, že pri účtovaní tržieb mi zamestanci dajú vedieť, že koľko lístkov pôjde na preplatenie, takže hneď pri tržbe to preúčtujem na 211AE (nie SKK) a na konci mesiaca 315/211AE.
Čo sa týka Popolušky, tak osobne som sa stretol s tým, že keď som povedal zástupkyni tej firmy, čo ona spomínala vo svojom príspevku, že v reštaurácii nebudem brať ich poukážky, lebo majú vysokú províziu, tak mi povedala nech si dám ich nálepku na dvere reštaurácie, a že lístky môžem minúť v nejakom reťazci na nákup tovaru. Rád by som vedel, že čo na toto Popoluška.
Marína
05.01.07,07:59
Príspevok 69(LidkaR) a 70(beroun) by, podľa môjho názoru, bolo vhodné presunúť do témy:
http://www.porada.sk/t38913-nakup-tovaru-za-stravne-listky.html
Ježko
05.01.07,13:00
Prosím o radu, súrne.
Náš šéf /FO-podnikateľ/ nám začal nosiť účtenky z reštaurácie za stravu.
Zhruba vždy v hodnote 70-100,-Sk /s DPH/. Gastrolístky nechce.
Akým spôsobom to môžeme účtovať /v JÚ/ ?
Môžeme dať do nákladov celú sumu /bez DPH/ a uplatniť DPH na odpočte, alebo len 55% alebo 45% zo sumy stravného lístka bez DPH ?
Prosím, poraďte, ak máte niekto skúsenosti. Vopred vďaka.
Anja111
05.01.07,13:13
Prosím o radu, súrne.
Náš šéf /FO-podnikateľ/ nám začal nosiť účtenky z reštaurácie za stravu.
Zhruba vždy v hodnote 70-100,-Sk /s DPH/. Gastrolístky nechce.
Akým spôsobom to môžeme účtovať /v JÚ/ ?
Môžeme dať do nákladov celú sumu /bez DPH/ a uplatniť DPH na odpočte, alebo len 55% alebo 45% zo sumy stravného lístka bez DPH ?
Prosím, poraďte, ak máte niekto skúsenosti. Vopred vďaka.

Do VOZD môžeš dať v roku 2007 u SZČO max. 89,-- Sk a keďže sa jedná o podávanie stravy, (nie stravné lístky), môžeš si uplatniť aj DPH.
gabi2
05.01.07,14:45
Za rok 2006 sme zamestnancovi neposkytovali žiadne stravné lístky, žiadnu náhradu stravy. Dá sa s tým ešte niečo urobiť ? Je to veľký problém ohľadne pokuty? ( majiteľ sro je aj zamestnanec). Srdečne Vám ďakujem.
Škola
05.01.07,18:51
skusim to posunut trosku do inej roviny :
vo februari (1.2.) som zamestnal 3 ludi, mzdu a stravne listky dostali az v marci vo vyplatnoim termine. stravne listky som nakupoval tiez az v marci. viem, porusil som zakonnik prace, tie stravne listky mali dostat pri nastupe do zamestnania. ale ktore firmy to tak robia? vo vacsine firiem davaju stravne listky spatne....
a teraz otazka: znamena to, ze stravne listky za februar a cast marca (kym som tie listky fyzicky nekupil) si nemozem dat do nakladov? ved je to narok zamestnancov, ktory som splnil sice oneskorene, ale splnil.

Dovoľte k tejto téme ešte jeden prípad. Som začínajúci živnostník. Živnosť mám napr. od 1.1.07. Avšak lístky si môžem zadovážiť (objednať) až keď mám pridelené IČ, resp. DIČ. Preukázateľne pracujem ako SZČO od 2.1.07 ale lístky mať z objektívnych príčin nemôžem. Alebo je to inak?
Monika Kováčová
05.01.07,18:55
Pozri si 4. odstavec v prísp. č. 54 v tejto téme: http://www.porada.sk/showpost.php?p=349540&postcount=53 .

A pozri si aj odpoveď DRSR. Nikoho to nezaujíma...
Anja111
05.01.07,19:03
Za rok 2006 sme zamestnancovi neposkytovali žiadne stravné lístky, žiadnu náhradu stravy. Dá sa s tým ešte niečo urobiť ? Je to veľký problém ohľadne pokuty? ( majiteľ sro je aj zamestnanec). Srdečne Vám ďakujem.

Ešte by sa mohol poskytnúť finančný príspevok zamestnancom na stravovanie zo SF.
liba2
05.01.07,20:24
Za rok 2006 sme zamestnancovi neposkytovali žiadne stravné lístky, žiadnu náhradu stravy. Dá sa s tým ešte niečo urobiť ? Je to veľký problém ohľadne pokuty? ( majiteľ sro je aj zamestnanec). Srdečne Vám ďakujem.Píšeš v jednotnom čísle, teda zamestnanec = majeteľ sro ? Ak áno, tak nie je čo riešiť. Na pokutu to nie je - môj názor.
evina
05.01.07,20:29
Píšeš v jednotnom čísle, teda zamestnanec = majeteľ sro ? Ak áno, tak nie je čo riešiť. Na pokutu to nie je- môj názor.
mimotemy Iba ak by sa sťažoval svojej Odborovej organizácii :)...
liba2
05.01.07,20:34
:D :D :D
Isabel
10.01.07,12:22
Ja mám aj takú skúsenosť, že SZČO nenakupovala stravné lístky a tak z pokladne účtovala VPD - majiteľovi firmy a to :zálohu na stravu mesačne podľa prac.dní a po zakúpení lístkov ( až v 9 mesiaci ) zálohu vrátil do pokladne a odúčtovali do výdavkov stravenky tak ako treba.
:rolleyes::confused:

toto sa paci aj mne :)
len neviem ci to vzhladom na to vyjadrenie DRSR obstoji, ako podklad k zauctovaniu stravy totiz musis mat gastrolistok alebo blok z pokladne.
hoci je jasne ze boli peniaze vyclenene na stravu na zaklade ucelu tej zalohy...
v tom pripade by zaloha mohla fungovat ako gastrolistok. ved ani gastrolistok nie je 100% zaruka ze bol pouzity v danom obdobi a iba na zabezpecenie stravy v zmysle zakona...
hmmmm...obstoji? neobstoji?
mimotemy ze by som si dala nejake skolenie asertivity so specialnym zameranim na kontrolu z DU? ;)
Betina2
10.01.07,13:33
Podľa mňa tu existuje ešte jedna možnosť, ak chce SZČO dostať do VOZD stravné a neuplatňoval si ho počas celého roku priebežne. Ale závisí to od povahy vykonávanej činnosti. Ak je napr. účtovník a pracuje pre viacero firiem, priebežne si stravné lístky nekupoval, ale s trochou prácnosti si môže vytvoriť Cestovné príkazy na každý pracovný deň, uplatniť si v nich stravné podľa zákona tak isto ako zamestnanec (nemusí pritom vykázať a uplatniť žiadne iné výdavky - zákon mu dáva len možnosť, nie povinnosť si ich uplatniť). Urobí si jeden vzor, ten bude kopírovať, zmení len miesto, kam cestoval (podľa miesta klienta), všade uvedie, že tam bol počet hodín adekvátny nároku podľa zák. o cest. náhradách a ako účel cesty napíše trebárs konzultácie u klienta. Nijaký daňováki mu to nemá podľa mňa prečo vyhodiť, nedokáže mu, či tam bol skutočne alebo nie. Ak mám ako SZČO takýto CP a povaha živnosti to umožňuje. Vravím, závisí to od povahy vykonávanej činnosti (aj ten, čo prevádzkuje obchod a je tam dennodenne a ide na miesto mimo svojho bežného výkonu práce). Treba to posudzovať vždy individuálne, ale opodstatnenie to podľa mňa má. Pozn. je to len teória, ale možno by to šlo. Treba si to vedieť obhájiť a závisí aj od zmluvy s klientom (môžem mať písomne dohodnuté ako účtovník, že doklady spracujem priamo vo firme klienta - a mám dôvod cestovať a aj tú cestu vykážem, keď už som si to stravné neuplatnila cez rok. a že ako to tam spracovávam? - nosím si laptop, alebo používam jeho program- to zasa závisí aj od licenčnej zml.-to ale DU nazaujíma) No bude mať asi 300-350 CP (alebo aj hromadný na mesiac albo na týždeň - pokiaľ viem ak sa cesta pravidelne opakuje na tťo isté miesto tak to ide.) Pri sume 89,- Sk/deň je to asi 26 700 a viac za rok. Inak DRSR ma neprekvapilo. Len ma ten ich príspevok zase raz vytočil, lebo živnostník bude vždy len ten okrátený chudák. Tak ako vo všetkom. Takže špekulovať sa musí
AdrianaA
15.01.07,10:34
Spätne určite nie. Konzultovala som to s daňovým úradom a ich stanovisko bolo, že spätne nie.
kira
06.02.07,17:09
čítam vaše príspevky spätného výdaja za stravné. Ak by ste mi vedeli poradiť s týmto: poukážky v hodnote 60,- sme zamestnancom vydali v12/06 (mali nárok na 20ks ale nemali sme toľko- vydali sme im po 15ks). Dokúpili sme ďalšie, ale prišli až v roku 2007. Hľadám účty na ktoré by som to dala, lebo v roku 2006 musím počítať s tým, že im ich doplatím v r.2007. Neviete mi poradiť ako to zaúčtovať v r.2006 a potom 2007?

Prepáčte neskoro som si všimla že som v JÚ a ja účtujem PÚ
liba2
06.02.07,19:57
čítam vaše príspevky spätného výdaja za stravné. Ak by ste mi vedeli poradiť s týmto: poukážky v hodnote 60,- sme zamestnancom vydali v12/06 (mali nárok na 20ks ale nemali sme toľko- vydali sme im po 15ks). Dokúpili sme ďalšie, ale prišli až v roku 2007. Hľadám účty na ktoré by som to dala, lebo v roku 2006 musím počítať s tým, že im ich doplatím v r.2007. Neviete mi poradiť ako to zaúčtovať v r.2006 a potom 2007?

Prepáčte neskoro som si všimla že som v JÚ a ja účtujem PÚ
Ak vieš presný počet lístkov, ktoré patria zamestnancom ešte za r.2006, vynásob tento počet sumou, ktorú ste v r.2006 účtovali do nákladov/1 lístok a dostaneš sumu nákladov, ktorú zaúčtuješ 527/326 ako nevyfaktúrované dodávky. Príspevok z SF zaúčtuješ až v r.2007.
jana007
07.02.07,06:23
Na školení nám bolo povedané, že stravné lístky sa spätne nemôžu nakúpiť. Treba ich kúpiť vopred - účtovať ako nedaňový výdavok. Za odpracovaný mesiac dať zamestnancovi lístok a potom interným dokladom to tak ako daňový výdavok. Tak isto je to u SZČO - za odpracované dni.
KRISTINN
07.02.07,06:38
Áno ale má ich, ide v podstate o jeden mesiac...

P.s. Ináč je to opäť jedna z perličiek legislatívy. J a mám doma kanceláriu, nejem?, alebo mám utekať do blízkej reštaurácie-tak skutočne by to mali u SZČO riešiť paušálom
a nielen u SZČO, ale aj u zamestnancov! O koľko by bolo všetko jednoduchšie, keby sa mu pri výplate vyplatilo podľa odpracovaných dní to, čo mu patrí. Nebol by problém ani so sledovaním, či mal dovolenku, či nemal, či bol chorý.Keby sedeli hore poradcovia, ktorí majú skúsenosti z praxe, ktorí videli, aký problém nám robí len takáto "blbosť", možno by triezvo uvažovali. Inak - ja dávam SL vždy 1. deň v mesiaci dopredu a potom na budúci prípadne sťahujem to, na čo nebol nárok...
Ľuba
07.02.07,07:06
čítam vaše príspevky spätného výdaja za stravné. Ak by ste mi vedeli poradiť s týmto: poukážky v hodnote 60,- sme zamestnancom vydali v12/06 (mali nárok na 20ks ale nemali sme toľko- vydali sme im po 15ks). Dokúpili sme ďalšie, ale prišli až v roku 2007. Hľadám účty na ktoré by som to dala, lebo v roku 2006 musím počítať s tým, že im ich doplatím v r.2007. Neviete mi poradiť ako to zaúčtovať v r.2006 a potom 2007?

Prepáčte neskoro som si všimla že som v JÚ a ja účtujem PÚ

Ja by som dala v r. 2006 527/333 príspevok za zamestnávateľa z tých 5 lístkov.
renataj
07.02.07,10:55
Celkom za zaujal príspevok Betiny2.Stretávam sa s podobným problémom.Manžel je SZČO a každý deň dochádza viac ako 20km na prevádzku fi.pre ktorú pracuje.V roku 2006 si písal CP na každý mesiac zvlášť,v ktorom mal rozpísané pracovné dni.A na každý prac.deň si do kolónky "stravné" zapísal 48,-Sk.Stravné lístky si nekupoval,lebo v okruhu cca 5km,nie je žiadna možnosť stravovania.Miesto podnikania v ŽL má adresu trvalého pobytu.Môže si takouto formou odpísať stravné?
Deni
07.02.07,11:23
Prosím Vás, aká je aktuálna zákonom daná výška stravného pri prac.cestách?
Ďakujem
Tweety
07.02.07,11:25
Prosím Vás, aká je aktuálna zákonom daná výška stravného pri prac.cestách?
Ďakujem
NA Slov. sa nemenila, ostáva tá z roku 2006, 89, 135, 208. Už to tu bolo rozoberané, stačilo iba pohľadať.:) Ale aj tak, tu sme v téme stravné lístky.
JAJA11
07.02.07,11:49
V PP 1/2007 str.194 je jednoznačne povedané: Nie ,spätný nákup stravných lístkov nie je možný,nakoľko dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za obdobie,ktoré už ubehlo......

S tými stravnými lístkami pre zamestnancov sme to robili aj my tak, pri výplate a spätne. Ale auditorka mi kázala prejsť na spôsob, že dávame lístky dopredu v počte 20 ks. Ono to nie je ani tak moc dopredu, lebo lístky dáme v polovici mesiaca pri výplate trebárs za január - dáme lístky na február. A to už auditorka odobrila. Čiže tiež by som polemizovala s tým spätným nakúpením lístkov. Podnikateľ má predsa preukázať, že sa stravoval dokladom o nákupe. A môže sa preukázať dokladom o nákupe, že sa stravoval v januári, keď ich kúpil v októbri?:confused:
JAJA11
07.02.07,11:51
Celkom za zaujal príspevok Betiny2.Stretávam sa s podobným problémom.Manžel je SZČO a každý deň dochádza viac ako 20km na prevádzku fi.pre ktorú pracuje.V roku 2006 si písal CP na každý mesiac zvlášť,v ktorom mal rozpísané pracovné dni.A na každý prac.deň si do kolónky "stravné" zapísal 48,-Sk.Stravné lístky si nekupoval,lebo v okruhu cca 5km,nie je žiadna možnosť stravovania.Miesto podnikania v ŽL má adresu trvalého pobytu.Môže si takouto formou odpísať stravné?

V tomto prípade má nárok na odpočet 89,- Skk za každý odpracovaný deň, dlhší ako 5 hodín.:rolleyes:
renataj
07.02.07,12:06
V tomto prípade má nárok na odpočet 89,- Skk za každý odpracovaný deň, dlhší ako 5 hodín.:rolleyes:

Ďakujem za odpoveď.
Aj v tom prípade,ak si nekupoval stravné lístky?:) Naňho sa nevzťahuje tých 55% z 89-,Skk?
JAJA11
07.02.07,12:14
Ďakujem za odpoveď.
Aj v tom prípade,ak si nekupoval stravné lístky?:) Naňho sa nevzťahuje tých 55% z 89-,Skk?

V tomto prípade sa jedná o stravné podľa zákona o cestovných náhradách, na ktoré ma SZČO nárok, ak za svojím výkonom práce cestuje.:rolleyes:
Origos
10.04.07,17:01
JU-vrátené stravovacie poukážky Accor-u za r.2006(zabudnute).Dobropis evidujem ako pohladavku?
Tweety
11.04.07,06:51
JU-vrátené stravovacie poukážky Accor-u za r.2006(zabudnute).Dobropis evidujem ako pohladavku?
Áno, je to pohľadávka.
turbo
07.05.07,11:55
Na stránkach jednej spoločnosti zaoberajúcej sa vydávaním stravných lístkov, som našiel toto stanovisko DR SR k problematike stravných lístkov s dátumom 7.2. 07. Dúfam, že snáď to ešte niekomu ozrejmí situáciu, aj keď asi nepoteší. Stanovisko je v prílohe.
Prajem pekný deň!