ondrejvla
20.10.06,19:18
Aj ja mám otázky, ktorá sa ani netýka dávok NP pre starobného dôchodcu, ale:
- starobný dôchodca je zamestnaný na kratší pracovný čas, ale v troch firmách, resp. vykonáva na PZ činnosť pre tieto firmy,
- viem, nemá nárok na dávky NP, neplatí dobrovoľne na NP,
- chcem vedieť, ako je to v prípade, ak starobný dôchodca bude dlhší čas na PN, aký doklad predloží do každej firmy, keďže firma by mala mať doklad z dôvodu neodvádzania dávok na ostatné platby do SP a do ZP ?
- nebolo by výhodnejšie, resp. jednoduchšie odhlásiť dôchodcu z týchto poisťovní ?
- čo v prípade, ak sa dôchodca už nevráti, a nik okrem neho už nebude vedieť ako všetko ukončiť, nebolo by namieste ukončiť s ním PZ?

Vopred ďakujem všetkým, ktorí mi vedia poradiť a želám všetkým veľa zdravia.
Zita4
20.10.06,17:49
Aj ja mám otázky, ktorá sa ani netýka dávok NP pre starobného dôchodcu, ale:
- starobný dôchodca je zamestnaný na kratší pracovný čas, ale v troch firmách, resp. vykonáva na PZ činnosť pre tieto firmy,
- viem, nemá nárok na dávky NP, neplatí dobrovoľne na NP,
- chcem vedieť, ako je to v prípade, ak starobný dôchodca bude dlhší čas na PN, aký doklad predloží do každej firmy, keďže firma by mala mať doklad z dôvodu neodvádzania dávok na ostatné platby do SP a do ZP ?
- nebolo by výhodnejšie, resp. jednoduchšie odhlásiť dôchodcu z týchto poisťovní ?
- čo v prípade, ak sa dôchodca už nevráti, a nik okrem neho už nebude vedieť ako všetko ukončiť, nebolo by namieste ukončiť s ním PZ?
Vopred ďakujem všetkým, ktorí mi vedia poradiť a želám všetkým veľa zdravia.
No, v prípade choroby predloží PN-ku. Lekár mu ju vypíše a on ju odovzdá zamestnávateľovi. Na Sociálnu poisťovňu ju už nemusí dať, ale náhradu mzdy pri DPN dostane od zamestnávateľa. Všetko ostatné ohľadom odvádzania poistného do ZP takisto, ako u ostatných zamestnancov.
ondrejvla
20.10.06,18:15
No, v prípade choroby predloží PN-ku. Lekár mu ju vypíše a on ju odovzdá zamestnávateľovi. Na Sociálnu poisťovňu ju už nemusí dať, ale náhradu mzdy pri DPN dostane od zamestnávateľa. Všetko ostatné ohľadom odvádzania poistného do ZP takisto, ako u ostatných zamestnancov.

No dobre, ale vystaví lekár 3 x preukaz PN, keďže sa jedná o starobného dôchodcu a je zamestnaný u troch firiem na kratší prec.čas ?
ajobs
20.10.06,20:15
Áno, vystaví preukaz PN 3x. Ak by mal viac zamestnaní, vystaví toľko preukazov PN, koľko má SD zamestnaní.
ondrejvla
21.10.06,18:04
Ďakujem obom za odpovede. Pomohli.
JNOVAK
23.10.06,06:06
... ale videl už niekto, aby lekár vypísal 3x doklad? Ja som zo svojho okolia počul len raz, že ktosi chcel 2 kladenky a sestrička ho skoro skopla zo schodov.
jankasm
23.10.06,06:32
... ale videl už niekto, aby lekár vypísal 3x doklad? Ja som zo svojho okolia počul len raz, že ktosi chcel 2 kladenky a sestrička ho skoro skopla zo schodov.

Je to úplne normálne. Napríklad aj keď ide niekto na materskú tak si dáva bežne vypisovať 2 alebo 3 žiadosti o materské. V poslednom čase sa často využíva dobrovoľné nemocenské poistenie napr. popri zamestnaní, a tam vždy potrebuješ 2 PN. Jednu pre zamestnávateľa a jednu pre SP (aby ti mohli vyplácať PN aj z dobrovoľného NP). :rolleyes: ;)
ajobs
23.10.06,15:07
... ale videl už niekto, aby lekár vypísal 3x doklad? Ja som zo svojho okolia počul len raz, že ktosi chcel 2 kladenky a sestrička ho skoro skopla zo schodov.

Ja som fyzicky videl ako lekár vypísal 2 doklady PN. Bolo to síce pre neho trocha nezvyklé, ale po konzultácii s revíznym lekárom tak urobil.
A sestrička nemá čo kopať pacienta zo schodov, ešte by mohol utrpieť úraz a to by pre ňu nebolo dobré. Chcel som povedať, že sestrička (ani keby bola moja) o PN a vystavení dokladov nerozhoduje.:D :D :p :)