dushan
20.10.06,20:34
Dobry vecer,
Vie niekto poradit ako najvyhodnejsie a najjednoduchsie zrealizovat prepis bytu? Byt patri mojim rodicom, ja v nom mam uz roky trvaly pobyt. Neviem aky postup zvolit, aby sme sa vyhli plateniu zbytocnych poplatkov a dani. Existuje moznost jednoducheho prepisu v takomto pripade, alebo mame pouzit darovaciu zmluvu, alebo existuje nejaka ina moznost? Za vsetky rady a napady vopred dakujem!!!
Dushan
tomap
20.10.06,20:21
Najvýhodnejšia je darovacia zmluva podľa občianskeho zákonníka, netreba ani znalecký posudok, neplatí sa daň, za návrh na vklad vlastníckeho práva do príslušného katastra nehnuteľností sa platí 2000,-SK (8000 ak chceš zrýchlený vklad do 15 dní) za tie 2000,. Ti to odvkladujúdo 60 tich dní, a ešte poplatok za zmluvu u právnika cca 1500- 3000,- ak si to nevieš spísať sám (Blava je asi výnimkou tam to može byť aj viac) to je tak zhruba všetko, stačí???
Muška
20.10.06,20:25
Pri daroch treba byť opatrný, pokiaľ je obdarovaný zákonný dedič a sú ešte iní zákonní dediči a darcovia vlastnia ešte nejaký majetok.
Pri dedení sa vraj prihliada na dar.
Marína
20.10.06,20:35
............
dushan
22.10.06,13:31
Tomap, Muska, Marina,
Dakujem za skore odpovede, v podstate som bol takmer rozhodnuty urobit to formou daru, ale stalo za to opytat sa, kedze som netusil, ze by to mohlo ovplyvnit mozne dedicke konanie. Skusim o tom zistit nieco blizsie.
Dakujem!!!
Dushan
dushan
22.10.06,15:00
Nuz, prave som docital starsiu poradacku debatu na temu "darovanie a dedicstvo"
www.porada.sk/archive/index.php/t-13390.html (http://www.porada.sk/www.porada.sk/archive/index.php/t-13390.html)
a musim sa priznat, ze to trochu zmenilo moj pohlad na vec. Preto teraz trochu rozsirim moju otazku.
Vie niekto poradit ako najlepsie vyriesit tuto situaciu:
Vyplatil som mojim rodicom celu sumu za byt v ktorom mam trvale bydlisko. Rodicia kupili za tieto peniaze dalsi byt, do ktoreho sa prestahuju neskor a tym uvolnia byt pre mna. Byt teda de facto kupujem (este sme to nedoriesili zmluvne), ale v tomto pripade budu musiet rodicia zaplatit dan z prijmu (a to ja ani oni nechcu;)). Alebo mi mozu byt darovat, no v tom pripade vznikaju mozne problemy s dedenim, pretoze tento byt nie je jedinym vlastnictvom mojich rodicov. Mam jedneho surodenca, ktoremu rodicia v minulosti darovali polovicu penazi na zakupenie bytu, avsak bez akejkolvek darovacej zmluvy. Existuje moznost, ako mozu moji rodicia predist tomu aby bol ich dar voci mne akokolvek a kymkolvek napadnutelny, resp. aby bol zapocitany v dedicskom konani a tym mna znevihodnil v dedeni ostatneho majetku?
Alebo takto, neexistuje moznost prepisu nehnutelnosti na jej dlhorocneho obyvatela inymi jej obyvatelmi, rodinnymi prislusnikmi, ina ako dar alebo predaj bez nutnosti platit dan???
Vopred dakujem vsetkym ktori sa docitali az do konca a pokusia sa poradit.
Dushan
Jozef I
22.10.06,15:17
Je to asi otázka na právnika ale napadlo ma niečo. Nedalo by sa v tej darovacej zmluve nejako vyšpecifikovať, že súrodenec sa v budúcnosti v prípade delenia dedičstva vzdáva akéhokoľvek nároku na predmet daru? Podpis overiť u notára. Či by to nepomohlo. Ale to sa samozrejme musí vyjadriť nejaký právnik či v rámci dedičského zákona je niečo také možné a či sa na to prihliada.
dushan
23.10.06,18:40
Jozef I,
Dakujem za napad a radu. Musim sa ale priznat, ze uz som nasiel riesenie, ked som sa o veci rozpraval s mojou priatelkou a polozil som jej otazku, na ktoru som si okamzite aj nahlas odpovedal. Nikdy predtym som sa este necitil taky hlupy. :eek: Ved predsa moji rodicia nebudu platit dan z prijmu z penazi, ktore im vyplacam za byt, lebo oni peniaze pouzili na kupu ineho bytu, priblizne v rovnakej cene. Cize ich danovy zaklad nebude tymto ovplyvneny. Cize to vyriesime kupno- predajnou zmluvou! Ospravedlnujem sa vsetkym zainteresovanym za plytvanie vasim casom. Mea Culpa....
Asi zajdem ku doktorovi po nejake "myslivky"
Dushan
Muška
23.10.06,18:57
Dushan a rodičia nemli trvalý pobyt v tomto byte?
Marína
24.10.06,04:36
Zák. 595/2003 Z. z. a n. p.
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
.......
dushan
24.10.06,15:52
Dakujem, dakujem, dakujem,
Asi uz naozaj starnem, ved asi pred rokom som pri rieseni ineho problemu narazil na nemoznost predat byt, pokial v nom dotycny nemal dostatocne dlho trvaly pobyt, bez nutnosti zdanit prijem:confused:
Och ja nestastny zemepan!!!
Dushan