Akinom
21.10.06,09:02
Ahojte poraďáci, prosím Vás o radu:
SZČO má na leasing auto s odpočtom DPH. SZČO pozastavila živnosť,
naďalej spláca leasing (z týchto splátok nemá nárok na odpočet DPH),
a rozhodne sa, že leasingovú zmluvu postúpi inej právnickej osobe za povedzme 100 tis. + DPH. Môže vystaviť faktúru na odpredaj auta počas doby pozastavenia živnosti? Musí odviesť DPH z tohto predaja?
Ak sú tam ešte nejaké + alebo - budem vďačná ak ma na ne upozorníte.
Jana Acsová
21.10.06,07:29
Ahojte poraďáci, prosím Vás o radu:
SZČO má na leasing auto s odpočtom DPH. SZČO pozastavila živnosť,
naďalej spláca leasing (z týchto splátok nemá nárok na odpočet DPH),
a rozhodne sa, že leasingovú zmluvu postúpi inej právnickej osobe za povedzme 100 tis. + DPH. Môže vystaviť faktúru na odpredaj auta počas doby pozastavenia živnosti?Nemôže vystaviť faktúru za odpredaj. Nie je vlastníkom auta. Vlastníkom je leasingová spoločnosť a tá urobí zmluvu o postúpení práv (o cesii). Medzi pôvodným a novým nájomcom by sa malo dohodnúť vysporiadanie, napríklad formou odstupného. Vhodná je dohoda podpísaná oboma stranami ... pôvodným a novým nájomcom.


Musí odviesť DPH z tohto predaja?
Nie (ak je to predmet leasingu).


Ak sú tam ešte nejaké + alebo - budem vďačná ak ma na ne upozorníte.Následné riešenie situácie záleží na tom, dokedy bude živnosť pozastavená. Ak do termínu na podanie DP k dani z príjmov FO za rok 2006 nebude obnovená, bude fyzická osoba upravovať základ dane podľa § 17 ods. 8 a ak je aj účtovnou jednotkou, bude zostavovať mimoriadnu účtovnú závierku ku dňu pozastavenia živnosti.
Akinom
21.10.06,08:03
Ďakujem Ti veľmi pekne za podrobnú odpoveď.
Ešte k tomu odstupnému. Stačí nejaká dohoda o odstupnom?
A tam bude uvedená suma iba 1OOtis., alebo tam treba aj DPH?
Z tohto som úplne vedľa, pretože dotyčná osoba to auto už postúpila
tej PO, s tým že leasingovka všetko poprepisovala a SZČO s PO (spriaznené osoby) si to majú teraz len nejako dorovnať.
A u tej PO by malo do istiny resp.vstupnej ceny ísť aj tých 100tis.!