chandler
21.10.06,16:25
mohli by ste mi poradit prosim? nezaplatili mi jednu fakturu z roku 2005 a idem ukoncit zivnost?
nebudem z nej musiet platit dane? viem ze v jednoduchom uctovnictve zalezi natom ci som dostal peniaze.
ale v tomto pripade som si neni isty lebo co keby ju teoreticky zaplatili potom ako ukoncim zivnost?

som z toho trochu zmateny.. asi by ju bolo najjednoduchsie z uctovnictva vyhodit ale potom by mi tam jedno cislo chybalo. nevadi?
Paula
21.10.06,14:33
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
.
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

......osobne by som neriskovala "vyhodenie" faktúry, môže raz nastať krížová kontrola dokladov
abel
21.10.06,15:20
Pri ukončení podnikania ju musíš dať do zdaniteľných príjmov a zaplatiť z nej daň, aj keď nebola zaplatená. Na druhej strane ak si ty nezaplatil nejaké faktúry a vedieš ich v evidencii záväzkov, o tieto si môžeš ponížiť základ dane, aj keď si ich nezaplatil.