sybila3
22.10.06,13:55
Ešte prosím o jednu radu. Firma kúpila pozemok od súkromnej osoby, zaúčtovala som 042/211. Môžte mi poradiť čo s tým ďalej. Na tom pozemku sa budú stavať dielne. Neviem ako mám účtovať materiál na stavbu: napríklad kupovali pletivo na oplotenie pozemku, teraz tu mám doklad na beton a podobne, prosím poraďte mi. ďakujem
andrej_rv
22.10.06,12:01
Ešte prosím o jednu radu. Firma kúpila pozemok od súkromnej osoby, zaúčtovala som 042/211. Môžte mi poradiť čo s tým ďalej. Na tom pozemku sa budú stavať dielne. Neviem ako mám účtovať materiál na stavbu: napríklad kupovali pletivo na oplotenie pozemku, teraz tu mám doklad na beton a podobne, prosím poraďte mi. ďakujem
Doúčtuješ prípadné ďalšie náklady súvisiace s obstaraním a zaradíš 031/042. Účtovanie stavby pozri napr. tu: http://www.porada.sk/t9491-p2-.html
sybila3
22.10.06,12:40
A zaradím ho na základe výpisu z katastra? Lebo ešte ho nemám na základe čoho zaradiť. Zatiaľ sme ho zaplatili len z pokladne. potom môžem všetky náklady spojené s budovaním na pozemku účtovať 042/211, treba na 042 aj nejakú analytiku, ešte som nemala taký prípad. ďakujem
andrej_rv
22.10.06,13:02
A zaradím ho na základe výpisu z katastra? Lebo ešte ho nemám na základe čoho zaradiť. Zatiaľ sme ho zaplatili len z pokladne. potom môžem všetky náklady spojené s budovaním na pozemku účtovať 042/211, treba na 042 aj nejakú analytiku, ešte som nemala taký prípad. ďakujem Deň nadobudnutia právolatnosti vkladu do katastra je podmienkou len pri zaradení nehnuteľnosti obstarávanej vlastnou výstavbou. Nehnuteľnosti nadobudnuté kúpou je možné zaradiť do užívania už na základe kúpnej zmluvy - t.j. s dátumom, odkedy v zmysle zmluvy môžete pozemok začať užívať, prípadne odkedy ste v zmysle zaraďovacieho protokolu pozemok užívať skutočne začali (viď § 32 ods. 2 písm. b) a § 33 ods. 1 Postupov PÚ).
Ja by som rozhodne doporučoval samostatnú analytiku, najmä ak bude na účte 042 účované aj obstarávanie nejakého iného DHM.
sybila3
22.10.06,13:39
Z toho vyplýva, že nemusím čakať na výpis z katastra a môžem ho zaradiť už teraz, zatiaľ sa tam robilo len oplotenie. To zaradenie urobím interným dokladom s účtovaním 031/042 v sume za ktorý bol kúpený?
Účtovanie materiálu na stavbu, oplotenie bude 042/211 alebo to mám účtovať na 501? dík
andrej_rv
22.10.06,14:06
Pozemok zaradíš v obstarávacej cene. Ak si nemala iné súvisiace náklady (napr. nejaká provízia..), je to kúpna cena uvedená v zmluve.
Náklady na oplotenie by som v žiadnom prípade na 501 nedával. Ak je to dočasné oplotenie (= zariadenie staveniska), bude súčasťou obstarávacej ceny budovanej stavby. Ak pôjde o trvaké oplotenie, treba to sledovať na analytike odlišnej od analytiky budovy. Oplotenie patrí na § 139b stavebného zákona, medzi drobné stavby ktoré sú od roku 2000 zaradené do 3. odpisovej skupiny a odpisujú sa 12 rokov bez ohľadu na obstarávaciu cenu - položka 3-28 prílohy ZDP.
sybila3
22.10.06,14:27
Teraz som zistila, že by to malo byť trvalé oplotenie.
A ten betón by mal ísť na 042. Keď si vytvorím analytiku 042200-budem tam účtovať všetky náklady spojené s výstavbou dielní bude to dobre?
andrej_rv
22.10.06,14:32
Jednu analytiku na dielne, druhú na plot, keďže ide o 2 rôzne stavby a ešte aj s odlišnou dobou odpisovania. A betón 042xxx, podľa toho, kam pôjde.
sybila3
22.10.06,14:43
A ten pozemok tiež má mať analytiku?
Dám 042100-pozemok
042200-oploteni, ten beton išiel na zabetovanie stlpikov
042300-materiál na stavbu dielní.
Môže byť?
Ešte budem mať problém s tým odpisovaním, ale to trocha neskôr. díky