Eva233
22.10.06,17:37
Ahojte, neviem sa vymotať z nasledovnej problematiky:

Podnikateľ SZČO má v obchodnom majetku zaevidované dodávkové motorové vozidlo. Nie je platiteľom DPH, vedie jednoduché účtovníctvo. Vozidlo na základe nájomnej zmluvy dal do prenájmu inému podnikateľovi. Dohodnuté splátky podľa zmluvy sú 500,- Sk/ deň s tým, že zákonné poistenie a cestnú daň bude platiť prenajímateľ.Nájomca nemá právo si uplatňovať odpisy. Nájomná zmluva je na dobu neurčitú. Ako bude takýto príjem z prenájmu posudzovaný z daňového Hĺadiska. Je to dosť súrne a vopred vďaka za odpovede.
timkab
23.10.06,13:12
Keďže vozidlo má zaradené do majetku, predpokladám, že ho aj odpisuje. Takže príjem za jeho prenájom je jeho zdaniteľný príjem. V tom by som problém nevidela. Horšie je to s tým, že ja by som si túto skutočnosť ošetrila aj v živnostenskom liste - teda zapísala do predmetu činnosti aj prenájom hmotného majetku. Keď túto činnosť nemá v predmete podnikania, kontrolóri tolerujú náhodné (jednorázové príjmy), ale keďže vy máte zmluvu na dobu neurčitú, určite by to mal mať v predmete podnikania.
M&J
23.10.06,20:58
Ahojte poraďaci. Ja mám podobný prípad, s tým rozdielom, že FO sú otec a syn, preto sa rozhodli urobiť Zmluvu o výpožičke vecí, čo im umožňuje požičať nákl.auto bezplatne. Je to v poriadku?:confused: Otec-požičiavateľ má auto v majetku firmy, má zaplatenú cestnú daň. Syn po vypožičaní si bude na auto účtovať PHM a drobné opravy, tak ako to majú zmluvne dohodnuté. Zatiaľ je zmluva do konca r.2006.