present
22.10.06,18:07
Traja si urýchlene chceme založiť s.r.o.- vsetci sme zamestnaní v pracovnom pomere
Co je lepšie?
1 konateľ + 2 spoločníci
3 konatelia
Ako konateľ si môžem otvoriť živnosť na PO a
ako spoločníci si musia otvoriť živnosť? Na FO alebo PO?
Nechceme byť zamestnancami s.r.o. kôli odvodom.
Okrem dane zo zisku nechceme platiť žiadne odvody - je to možné?
Môže moja manželka, ktorá je zamestnaná inde mi pomáhať napr. na 4h?
Zoltán Kovács
22.10.06,16:12
Traja si urýchlene chceme založiť s.r.o.- vsetci sme zamestnaní v pracovnom pomere
Co je lepšie?
1 konateľ + 2 spoločníci
3 konatelia
Ako konateľ si môžem otvoriť živnosť na PO a
ako spoločníci si musia otvoriť živnosť? Na FO alebo PO?
Nechceme byť zamestnancami s.r.o. kôli odvodom.
Okrem dane zo zisku nechceme platiť žiadne odvody - je to možné?
Môže moja manželka, ktorá je zamestnaná inde mi pomáhať napr. na 4h?

Skus trosku pohladať ohľadne tejto témy, bolo rozpísané podrobne.
Ako spoločníci a konatelia si nebudete vybavovať živnosť. Živnosť si musí vybaviť s.r.o. na základe podpísanej zakladateľskej zmluvy. V rámci zmluvy sa určí jeden človek, ktorý to bude mať na starosti vybavovať.
present
22.10.06,19:44
Ďakujem. Som tu nový a cítim sa ako Nezvestný. Snáď sa zorientujem.
- Priveď koňa k vode, ale piť už musí sám.-
ajobs
22.10.06,19:49
Nechceme byť zamestnancami s.r.o. kôli odvodom. Áno, môžte byť iba spoločníkmi a prípadne všetci konateľmi.
Okrem dane zo zisku nechceme platiť žiadne odvody - je to možné? Áno, je to možné v prípade, ak spoločnosť dosiahne zisk.
Môže moja manželka, ktorá je zamestnaná inde mi pomáhať napr. na 4h?Nie, manželka bez pracovnej zmluvy alebo DoVP (alebo inej zmluvy) nemôže pre s.r.o. pracovať - bola by to nelegálna práca. Toto platí iba v prípade SZČO.

Doplnené v texte modrou farbou.
present
22.10.06,20:06
Pochopil som správne, že ak prednmetom podnikania je predajňa, moja manželka, ktorá je zamestnaná v inej firme, múže v mojej s.r.o. -predajni pracovať len na základe pracovnej zmluvy, alebo dohody o VP? Ďakujem.
M3G
22.10.06,20:37
Pochopil som správne, že ak prednmetom podnikania je predajňa, moja manželka, ktorá je zamestnaná v inej firme, múže v mojej s.r.o. -predajni pracovať len na základe pracovnej zmluvy, alebo dohody o VP? Ďakujem.

Nemusí byť pracovná zmluva, ak je zároveň konateľka. Konateľ môže dostať(ale nemusí) napr. na konci roka odmenu a na to nepotrebuje pracovnú zmluvu.
ajobs
23.10.06,15:11
Pochopil som správne, že ak prednmetom podnikania je predajňa, moja manželka, ktorá je zamestnaná v inej firme, múže v mojej s.r.o. -predajni pracovať len na základe pracovnej zmluvy, alebo dohody o VP? Ďakujem.

Alebo ak je spoločníčka s.r.o. môže pracovať a nepoberať odmenu, pretože je so svojou s.r.o. v obchodnoprávnom vzťahu. Taktiež tak ako píše M3G, môže byť konateľka.
chlap
23.10.06,15:24
Pochopil som správne, že ak prednmetom podnikania je predajňa, moja manželka, ktorá je zamestnaná v inej firme, múže v mojej s.r.o. -predajni pracovať len na základe pracovnej zmluvy, alebo dohody o VP? Ďakujem.

Pokiaľ manželka nepracuje vo firme, ktorá má zhodný predmet podnikania s tvojou firmou, môže byť v tvojej firme konateľka. Konateľ by mal mať s firmou, pre ktorú je konateľom zmluvu na výkon funkcie konateľa. V tejto zmluve by mala byť dohodnutá aj odmena konateľa, ktorá sa zvyčajne vypláca mesačne. Výkon funkcie konateľa nie pracavný vzťah podľa pracovného práva.
present
25.10.06,14:28
Ďakujem za odpovede.
Ako konateľ dám do spoločnosti peňažný vklad a chcem používať ako konateľ svoje služobné vozidlo pre účely podniku.
Čo je výhodnejšie?
Mať auto v podniku, alebo využívať svoje súkromné vozidlo pre podnik.
Neviem sa zorientovať v uplatňovaní náhrad za používanie vozidla.
Danila
25.10.06,17:45
Ďakujem za odpovede.
Ako konateľ dám do spoločnosti peňažný vklad a chcem používať ako konateľ svoje služobné vozidlo pre účely podniku.
Čo je výhodnejšie?
Mať auto v podniku, alebo využívať svoje súkromné vozidlo pre podnik.
Neviem sa zorientovať v uplatňovaní náhrad za používanie vozidla.V úvode by som Ti doporučile zoznámiť sa aspoň so základnými pojmami obchodnej spoločnosti /s.r.o/. Lepšie by sa nám s tebou diskutovalo. Aj tieto otázky sú všetky na Porade zodpovedané. Problematika, či používať vlastné vozidlo, alebo firemné vozidlo je pomerne rozsiahla, je tu rozpracovaná a ty musíš zvážiť, ktorá možnosť je pre Teba výhodnejšia. Ak máš vozidlo v obchodnom majetku, môžeš si uplatniť všetky výdavky súvisiace s jeho používaním na pracovné účely. PHM, opravy, odpisy, poistenie atď, atď. Ak budeš používať vlastné vozidlo, uplatníš si cestovné náhrady, zaplatíš DzMV, ale prídeš o ostatné možnosti. Je to veľmi stručné, ale ak budeš trpezlivý, v témach nájdeš všetko detailne.
present
26.10.06,06:37
Ďakujem za odpoveď. Základné pojmy budú pre mňa otčenáš každodenný!