comodo
23.10.06,08:21
Hladam tu nejaky kompletnejsi text, ale nevidim , preto sa pytam -
Ako je to momentalne s rozdelenim dedicstva a taktiez s danou s dedicstva - jedna sa o dedičstvo po poručitelovi , ktory nemal potomkov a dedit budu synovci a netere.
Marína
23.10.06,07:11
Ak sú dedičmi po poručiteľovi len synovci a netere, budú dediť rovným dielom. Daň z dedičstva už zanikla. Poplatky sa budú platiť notárovi.
comodo
23.10.06,11:39
noo , vdaka !
Snazim sa vyriesit maly rebus - dochodca si chce ulozit penieze z predaja bytu do banky s tym , aby raz po jeho smrti , zisklala pristup k peniazom neter , ktora sa o neho stara , ale za zivota , chce mat vklad pod kontrolou , aby mu do toho nikto "nebehal" ,( lebo este mozno skonci v penzione a pod. a penieze bude potrebovat ) , pritom do vzdialenej banky ani uz nevladze ( internet nema :-) . Ak by vas napadlo riesenie rad uvitam.
liba2
23.10.06,15:12
Platobná karta ? zvládne to ešte ?
comodo
23.10.06,19:00
to ano, ale naco by mu bola , do obchodu nechodi , vsetko mu donesu a to plati v hotovosti . ( leda ze by do kostola dali bankomat :-)
Skusim sa v banke spytat, ci nemaju nejake skusenosti.
Inak - napad je to velmi dobry , len co ked ta starsia generacia veri iba vkl. knizke.
Marína
24.10.06,05:48
Aj keď neter bude mať možnosť disponovať s prostriedkami uloženými na BÚ, po smrti poručiteľa by namala s nimi disponovať. Ak s nimi disponovať bude, notár finanč. prostriedky zahrnie do dedičstva na základe stavu k dátumu úmrtia. Schodným riešením by mohla byť záveť. Chcelo by to vyjadrenie právnika.
http://www.porada.sk/t19975-zavet-dedenie.html?highlight=z%E1ve%BB
monnica
31.10.06,14:48
No jej deti sú ak sa nemýlim tiež dediči zo zákona.
Najlepšie by bolo dohodnúť sa alebo poradiť sa s právnikom ale lepšia by bola dohoda, právnici sú drahý špás.
Je to tažké ak na jeden dom sú viacerí a vlastnia rôzne časti a nevedia sa dohodnúť je to zamotaný kruh a večné hádky najlepšie je ak sa vyplatia alebo to predajú a rozdelia si peniaze:)
Chobot
31.10.06,14:50
Matka( 80 ročná) vdova, od . 1962,darovala svojich5/8 nehnuteľnosti svojej
najstaršej
dcére.
Ďalšie 2 dcéry, ktoré sú spoluvlastníkmi 2 x 1/8 nehnuteľnosti sa o tomto skutku dozvedeli iba náhodne, pri prečíslovávaní domov v meste.Vzápätí "obdarovaná "dcéra náhle zomrela. Má 2 dospelé deti,s ktorými nie je možná komuniácia na slušnej úrovni. Naša matka (80)je nimi neustále manipulovaná,z domu odnášajú umelecké predmety značnej ceny. Aké máme šance ako dedičia zo zákona?

Pokiaľ matka žije, môžete jedine u nej namietať, že je to nespravodlivé. AK darovala nehnuteľnosť po zvážení a dobrovoľne (nie pod nátlakom), je to jej osobné rozhodnutie, nikto darovanie nemôže zrušiť.

Mala si asi na mysli ustanovenie Občianskeho zákonníka - § 484:

"Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovanie; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený."

Keďže však matka celý svoj podiel darovala, dediť asi po nej nebudete nič. Jedine keby sa nejaký majetok ešte dedil, moho by súd prihliadnuť na tento dar a zahrnúť pre vás väčší podiel dedičstva.

Často si ľudia myslia, že potom bude musieť ten obdarovaný vypaltiť ostatných. Ale dedičský súd už nemôže zrušiť darovanie za života. Môže jedine prihliadnuť pri rozdeľovaní dedičstva na jeho veľkosť (toho daru).

Takže asi Ťa sklamem, ale s tým už nič neurobíte. Darovanie by mohla zrušiť iba vaša mama, aj to len za podmienky, že preukáže, že sa obdarovaná správala k nej hrubo - § 630:

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."
sunborn
13.07.07,06:23
Prosim o radu.
Ako zabezpecit aby po mojej smrti nebol majetok deleny na manzelku a deti? Chcel by som zabezpecit aby vsetok majetok este pred mojim umrtim bol len v rukach manzelky. Nehnutelny majetok som uz poriesil, ktore oblasti treba este osetrit aby som zabezpecil hore uvedene? Ako su riesene vklady na uctoch pri bezpodielovom vlastnictve manzelov. Staci k vyhnutiu sa dedicskeho konania to ze peniaze budu na ucte znejucom na manzelkine meno? Alebo aj v takom pripade by 50 % vkladov islo do dedicskeho konania? Ide mi o to aby do dedicskeho konania neslo nic a manzelka mala v rukach cely majetok este pred mojim umrtim.
Chobot
13.07.07,08:24
Prosim o radu.
Ako zabezpecit aby po mojej smrti nebol majetok deleny na manzelku a deti? Chcel by som zabezpecit aby vsetok majetok este pred mojim umrtim bol len v rukach manzelky. Nehnutelny majetok som uz poriesil, ktore oblasti treba este osetrit aby som zabezpecil hore uvedene? Ako su riesene vklady na uctoch pri bezpodielovom vlastnictve manzelov. Staci k vyhnutiu sa dedicskeho konania to ze peniaze budu na ucte znejucom na manzelkine meno? Alebo aj v takom pripade by 50 % vkladov islo do dedicskeho konania? Ide mi o to aby do dedicskeho konania neslo nic a manzelka mala v rukach cely majetok este pred mojim umrtim.

Ide ti o to, aby si vydedil deti?

Keby si to urobil formou závetu, a nemal by si zákonný dôvod na vydedenie (§ 469a obč. zákonníka), tak závet by bol v tejto časti neplatný, lebo deti patria do skupiny neopomenuteľných dedičov a musia dostať aspoň 1/2 majetku, ktorý by sa dedil zo zákona, ak sú plnoletí, ak sú neplnoleti tak celý podiel zo zákona - § 479 obč. zák.:

"Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."

Ak to z nejakých osobných dôvodov chceš predsa len spraviť, musíš už za života vysporiadať celý svoj majetok, ktorý by bol predmetom dedičského konania (hnuteľný aj nehnuteľný). Píšeš, že nehnuteľnosti si už vysporiadal, teraz musíš vysporiadať napr. auto (prepísať na manželku). Zariadenia bytu nemusíš na nikoho prepisovať, lebo ak nie si majiteľom bytu, tak zariadenie nemusí vstúpiť do dedičského konania.

S účtami ale musíš niečo urobiť, lebo tie sú tvojim majetkom (sú na tvoje meno). Schodným riešením je zriadiť účet na meno manželky a teba určiť ako spoludisponenta. Potom tento účet nebude predmetom dedičského konania. Papierovo ti teda nemôže nič patriť, žiadny účet, žiadna vec.
sunborn
14.07.07,04:38
to Chobot
nie nejde mi o to aby som vydedil deti. Chcem aby sa majetok sustredil v rukach manzelky. Je to rozumna zena a bude vediet ako s nim nalozit a ako podporit deti ked vyrastu. Ide mi o to aby sa bezpodielove spoluvlastnictvo zmenilo na podielove v rukach jedneho cloveka a to tou najefektivnejsou cestou, ktora bude znamenat co najnizsie vydavky a najmensie riziko postupenia majetku do dedickeho konania.

to co si napisal dalej ja napomocne.
- auto je pisane na manzelku
- ucty poriesim

Je este nieco na co je potrebne riesit s ohladom na hore uvedene?
vieroslava
14.07.07,18:43
Ak vlastníš cenné papiere, aj tie treba prepisat na manželku.
sunborn
15.07.07,06:22
to Vieroslava
CP nevlastnim, tato oblast je bez problemov.

Napada este niekoho nieco, co je potrebne vyriesit?

Este jedna myslienka ma napadla.
Chcel by som pomoct rodine tym, ze by som vyzval urcitych ludi s prosbou o fin. pomoc pre svoju rodinu. To, ci prispeju by bolo vyslovene v ich rezii.
(je to krok ku ktoremu by som sa za normalnych okolnosti nikdy neuchylil - teraz ho vsak chapem ako poslednu moznost pomoct svojim blizkym).

Vie niekto ako postupovat pri zrealizovani niecoho takeho?
Ako zriadit ucet a na koho meno by mal zniet? Ake su pravne a danove aspekty z toho vyplyvajuce?
Chobot
16.07.07,07:16
to Chobot
nie nejde mi o to aby som vydedil deti. Chcem aby sa majetok sustredil v rukach manzelky. Je to rozumna zena a bude vediet ako s nim nalozit a ako podporit deti ked vyrastu. Ide mi o to aby sa bezpodielove spoluvlastnictvo zmenilo na podielove v rukach jedneho cloveka a to tou najefektivnejsou cestou, ktora bude znamenat co najnizsie vydavky a najmensie riziko postupenia majetku do dedickeho konania.

to co si napisal dalej ja napomocne.
- auto je pisane na manzelku
- ucty poriesim

Je este nieco na co je potrebne riesit s ohladom na hore uvedene?

Tá prvá otázka nebola položená kvôli vyčítania tvojho rozhodnutia, ale aby som sa mohol oprieť o príslušné zákony v súvislosti s tým, čo hodláš urobiť. Pokiaľ by si to chcel urobiť po smrti, je dôležité vedieť, ako som uviedol, že vydediť sa dá len v určitých prípadoch. Pokiaľ ti neide o vydedenie, ale vysporiadania majetku za života, zase treba podniknúť iné kroky, než v prípade zámeru vydediť deti. Takže som len chcel vedieť, či ich chceš vydediť závetom alebo inými krokmi ešte za života.

Chceš sústrediť všetok majetok do rúk manželky. Nepoznám tvoje rodinné pomery, či tie deti sú vaše spoločné, či už sú plnoleté, či aký je vzťah medzi manželkou a deťmi (ak nie sú spoločné). Ale myslel si naozaj na všetko? Čo v prípade, ak by nedajbože manželka zomrela ako prvá. Potom aj tak budú dediť deti a ty na polovicu.

Ale to je tvoje rozhodnutie. To, čo cheš spraviť, to som ti poradil.
sunborn
16.07.07,10:21
to Chobot
sme normalna, standartna rodina s fungujucimi vztahmi aj medzi partnermi aj vo vztahu rodicia a deti. Jedine, co nefunguje je moje zdravie. Na to aby ma zena predbehla by sa musela znacne poponahlat. Urcite aj taky pripad by mohol nastat ale keby som mal rozmyslat tymto smerom, tak sa z toho mozem rovno zblaznit.
Keby sa to stalo, tak s dedictvom deti nemam problemy, to im mozem rovno prepisat aj moju polku. Co chcem zabezpecit je to aby manzelka dozrela na deti a ich rast a s ich rastom a dospievanim im dopriala to, co potrebuju. Deti v svojej naivite a z nedostatku skusenosti su schopne urobit mnozstvo veci z ktorych stavaju vlasy dupkom. Neskora lutost nie je schopna vratit veci do stavu pred tym ako sa stali. Nechcem nikoho ukratit o nic. Nikdy by som to voci svojim najdrahsim neurobil. Jedine, co chcem zabezpecit je aby deti preplavali uskaliami zivota co najlahsie a ked budu disponovat znalostami zivota a vlastnymi skusenostami a budu schopne nacuvat radam druhych potom pride ich chvila.
Chobot
16.07.07,10:34
to Chobot
sme normalna, standartna rodina s fungujucimi vztahmi aj medzi partnermi aj vo vztahu rodicia a deti. Jedine, co nefunguje je moje zdravie. Na to aby ma zena predbehla by sa musela znacne poponahlat. Urcite aj taky pripad by mohol nastat ale keby som mal rozmyslat tymto smerom, tak sa z toho mozem rovno zblaznit.
Keby sa to stalo, tak s dedictvom deti nemam problemy, to im mozem rovno prepisat aj moju polku. Co chcem zabezpecit je to aby manzelka dozrela na deti a ich rast a s ich rastom a dospievanim im dopriala to, co potrebuju. Deti v svojej naivite a z nedostatku skusenosti su schopne urobit mnozstvo veci z ktorych stavaju vlasy dupkom. Neskora lutost nie je schopna vratit veci do stavu pred tym ako sa stali. Nechcem nikoho ukratit o nic. Nikdy by som to voci svojim najdrahsim neurobil. Jedine, co chcem zabezpecit je aby deti preplavali uskaliami zivota co najlahsie a ked budu disponovat znalostami zivota a vlastnymi skusenostami a budu schopne nacuvat radam druhych potom pride ich chvila.

Myslel som, že to bude spojené s tým zdravím, len som to taktne nenapísal. Myslím, že chápem o čo ti ide, najmä ak máš deti v pubertálnom veku alebo krátko po dovŕšení dospelosti.

Dôležité je, ako som už uviedol, papierovo nič nevlastniť. Teda každý majetok, ktorý je na tvoje meno prepísať na manželku.
sunborn
19.07.07,03:33
OK dakujem