ZEvina
23.10.06,07:35
Zdravím všetky kuchárky - poraďáčky. Chcem Vás poprosiť o recept na dobrú domácu vegetu. Kúpila som si novú sušičku (tak už máme tri a elektrárne z našich faktúr budú mať radosť, lebo suším všetko odušu). Mám nasušenej mrkvy, petržlenu, zeleru, vňatiek a chcela by som to dať do podoby vegety. Vopred ďakujem. Eva
Marína
23.10.06,06:03
hucman
27.04.07,05:06
ingrediencie:1 kg mrkvy, 1 kg petržlenu, 0,5 kg kalerábu, 0,5 kg zeleru, 0,5 kg cibule, 1-2 hrste sušenej petržlenovej vňate, 1-2 hrste sušenej vegety (ligurček voňavý), 1 kg soli

postup:Čerstvú zeleninu pomlieť na mäsovom mlynčeku a miešať so soľou. Rozložiť na cca 4-5 plechov a dať sušiť, hoci aj na radiátor. Ráno a večer zamiešať. Vysušiť by sa mala do 3-4 dní. Potom pridať petržlenovú vňať a vegetu a znova pomlieť na mlynčeku. Kto chce, môže pridať cesnakový prášok a hubový prášok. Táto vegeta je vhodná aj na maslový chlieb a do pomázánok, do mäsa, do polievky. Obsah soli po vysušení je okolo 30-40%.
ZEvina
27.04.07,05:31
Ja som robila podobne, len som tam pridala ešte sušený pór a pažítku. Sekali sme to v mixéry - 2x a dosoľovali morskou soľou - kvôli deťom menej. Tá vegeta je taká výborná, že by sme už z obchodu ani nechceli. Teraz ju musím robiť každý rok. Ingrediencie mi už klíčia v záhrade. Eva
Anezka5
19.08.09,11:49
Ahojte
mozete mi prosim vas poradit co je to ten ligurček voňavý? Viem ho kupit v obchode(pretoze uz som sa nan pytala a predavackam to nic nehovorilo)?
Dakujem za odpoved.
Darina1234
19.08.09,11:52
je to rastlinka, my ju volame magy, rastie v zahradke ako trvaly koren
Tweety
19.08.09,11:59
je to rastlinka, my ju volame magy, rastie v zahradke ako trvaly koren
A ja zas americký zeler, ale neviem prečo.
Blankake
19.08.09,12:19
Ahojte
mozete mi prosim vas poradit co je to ten ligurček voňavý? Viem ho kupit v obchode(pretoze uz som sa nan pytala a predavackam to nic nehovorilo)?
Dakujem za odpoved.
Ligurček sa hovorovo volá aj magi (ako tekuté korenie Maggi). Listy po pošúchaní voňajú ako to korenie.

http://www.bylinky.sk/xmedia/bylinky/Ligurcek/Cennik/Ligurcek.jpg
babi2
19.08.09,12:33
Ahojte
mozete mi prosim vas poradit co je to ten ligurček voňavý? Viem ho kupit v obchode(pretoze uz som sa nan pytala a predavackam to nic nehovorilo)?
Dakujem za odpoved.
Ja som Ligurček kúpila asi pred mesiacom v Bille
Silvernola
19.08.09,13:19
Ja som Ligurček kúpila asi pred mesiacom v Bille
Niet nad čerstvý. V záhrade rastie ako lopúch
babi2
19.08.09,13:40
Niet nad čerstvý. V záhrade rastie ako lopúch
Veď čerstvý, ten čo som kúpila je v črepníku a keďže nemám záhradu :-(, tak ho mám na balkóne :-)
Anezka5
19.08.09,13:43
Dik za radu idem mrknut do Billi kedze nemam zahradku. Milujem vegetu musi byt vsade ked varim, tak som sa konecne odhodlala vyskusat ju zdravo urobit.
Blankake
19.08.09,13:51
Možno trochu mimotemy už existuje aj "vegeta", ktorá neobsahuje glutaman sodný.

Ale samozrejme niet nad domácu. ;)
Anezka5
19.08.09,14:40
Dik za radu bola som v bille a bol tam posledny tak som ho kupila. Chcem sa ta opytat netreba ho presadit v tom crepniku uz neni volneho miesta tolko tam toho je. A mas to na okne? Alebo kde sa mu dari?
ondrejvla
19.08.09,17:01
Možno trochu mimotemy už existuje aj "vegeta", ktorá neobsahuje glutaman sodný.

Ale samozrejme niet nad domácu. ;)

Áno existuje a volá sa Dobrotka, je aj v 1kg balení ale aj v menšom.
K ligurčeku, mám ho doma za fúrik, odkiaľ si, môžem ti podarovať.
Maruška54
19.08.09,17:05
Áno existuje a volá sa Dobrotka, je aj v 1kg balení ale aj v menšom.
K ligurčeku, mám ho doma za fúrik, odkiaľ si, môžem ti podarovať.
aj Solčanka je bez glutamanu a sú dva druhy...s morskou soľou a ten druhý už neviem
Maruška54
19.08.09,17:07
babi2
20.08.09,05:31
Dik za radu bola som v bille a bol tam posledny tak som ho kupila. Chcem sa ta opytat netreba ho presadit v tom crepniku uz neni volneho miesta tolko tam toho je. A mas to na okne? Alebo kde sa mu dari?
Ja som ho presadila a mám ho na balkóne, ktorý mám na západnej strane, čiže slnko tam páli od obeda do večera, tak ho nemám na okne, ale nižšie na poličke, treba dávať pozor aby nebol veľmi prepolievaný
mikichan
14.04.12,19:42
Ligurcek lekarsky - Libecek lekarsky (Levisticum officinale) je liečivá rastlina často používaná ako korenie. Paradoxom je, ze sa mu hovori maggi alebo vegeta, ked prave on je tou prisadou resp. aromou v tychto chemikaliach. viac info v knihe knih o liecivych rastlinach Jaroslav Kresanek: Atlas liecivych rastlin a lesnych plodov
buchač
07.04.13,06:51
Braček mi dal solídny recept .

Zloženie :
Mrkva , petržlen , kaleráb , zeler , pór , brokolica , karfiol , kapia , petržlenová vňať

Použitá soľ :
Gemma di mare ( Compania Italiana Sali S.p.a. )
Fine seasalt ( Warwickshire Salt, Ireland )
Meerzalz feinkorning ( Schneekoppe , Austria )
Prešovská soľ ( pôvod Austria )

Pridané látky :
Uhličitan vápenatý
Uhličitan horečný
Fluorid sodný
Jodid draselný
Ferro kyanid
Glutaman sodný
Dusičnan draselný
Modifikovaný škrob
Farbivo - žlté , červené , modré , zelené , fialové
E 202,211,558,679
BXLmiami
07.04.13,06:57
Ano.Toto všetko treba dať do jedla koré jedia naše deti a následne sa s otvorenými ustami čudovať prečo sú choré.
lujza.j
07.04.13,08:57