monyka
23.10.06,09:43
Dobrý deň. Potrebujem poradiť, lebo ideme prenajímať nehnuteľnosť s tým spojené hnutelné veci a nenašla som v zákone, či sa hnuteľné veci účtujú bez DPH či s DPH. Je to v nieakom zákone? ak áno v akom.
A podľa § 38 zákona o DPH si môže platitel kt. prenajíme nahnutelnosť rozhodnút, že nájom nebude oslobodený od dane. A chcem sa spýtať, že doteraz sme účtovali s DPH a posledný štvrťrok chceme bez DPH je to možné? nie je to zmena účtovných metod? Ďakujem
Martinella
23.10.06,08:11
Dobrý deň. Potrebujem poradiť, lebo ideme prenajímať nehnuteľnosť s tým spojené hnutelné veci a nenašla som v zákone, či sa hnuteľné veci účtujú bez DPH či s DPH. Je to v nieakom zákone? ak áno v akom.
A podľa § 38 zákona o DPH si môže platitel kt. prenajíme nahnutelnosť rozhodnút, že nájom nebude oslobodený od dane. A chcem sa spýtať, že doteraz sme účtovali s DPH a posledný štvrťrok chceme bez DPH je to možné? nie je to zmena účtovných metod? Ďakujem

Možno dosť dobre nerozumiem, neviem aké hnut.veci máte na mysli, ale nebolo by jednoduchšie zahrnúť to všetko do ceny nájmu ako celku?
monyka
23.10.06,10:46
hnuteľnými vecami myslíme nábytok, počítač atď...
no možno by to bolo jednoduchšie ale oni chcú dať za prvé tri štvrťroky ako nájom hnuteľných vecí, lebo sme tam dali DPH (lebo sme nevedeli že nájom nehnuteľností je od dane oslobodený) a teraz posledný štvrťrok to chcú dať bez DPH.
Martinella
23.10.06,11:25
hnuteľnými vecami myslíme nábytok, počítač atď...
no možno by to bolo jednoduchšie ale oni chcú dať za prvé tri štvrťroky ako nájom hnuteľných vecí, lebo sme tam dali DPH (lebo sme nevedeli že nájom nehnuteľností je od dane oslobodený) a teraz posledný štvrťrok to chcú dať bez DPH.

Nájom nehnuteľnosti ste mohli samozrejme účtovať aj s DPH, čo ste aj robili - v zmysle §38 odst.5 ZDPH.
A keď posledný štvrťrok budete faktúrovať nájom bez DPH, nejde o zmenu účtovných metód, len o zmenu spôsobu odpočtu DPH - §49 odst.4 ZDPH, teda budete pri odpočítaní dane postupovať v zmysle §50 ZDPH - koeficientom.
A tiež asi bude treba oznámiť to daňovému úradu.
monyka
24.10.06,05:47
Ďakujem za radu, ale celkom tomu nerozumiem. Je to na mňa akési zložité.
Prosím vysvetlite mi to na príklade. Ten nájom je 3900,- bez DPH, suma PH je 741. A to je celé. Neviema prečo je v tom zákone taký dlhý vzorec na 1 strnu. Vopred ďakujem
monyka
26.10.06,07:30
Ved prosím poradte.
Martinella
26.10.06,08:01
Ďakujem za radu, ale celkom tomu nerozumiem. Je to na mňa akési zložité.
Prosím vysvetlite mi to na príklade. Ten nájom je 3900,- bez DPH, suma PH je 741. A to je celé. Neviema prečo je v tom zákone taký dlhý vzorec na 1 strnu. Vopred ďakujem

Znamená to, že ak budete faktúrovať dodanie služby (nájom) bez DPH, nemôžte si ani odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použijete na dodávku týchto služieb (§49 odst.3 ZDPH - platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb ktoré sú oslobodené od DPH v zmysle §28 - 41.)
§ 49 odst.4 - Keďže uskutočňujete dodávku tovarov a služieb pri ktorých môžte odpočítať DPH a tiež dodávku tovarov oslobodených od DPH (nájom), z tohto titulu budete v daňovom priznaní DPH, daň s právom na odpočet dane uplatňovať v pomernej výške (prepočítanej koeficientom podľa §50 ZDPH).
Dúfam že už budete rozumieť, neviem to podať jednoduchšie.
monyka
27.10.06,09:59
Martinella ty si ale múdra osôbka, obdivujem ťa. Koľko sa ty už venuješ účtovníctvu? ja som len začala, a neviem či som ozaj taká vytretá, alebo mi treba čas aby som posupne začala chápať zákonom, výrazom a tak...
To znamená, že ak budem fakt. nájom bez DPH nemôžem si odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použijeme na dodávku týchto služieb. To je napr. čo?
Maj strpenie. Prosím
monyka
27.10.06,10:01
A ešte by som sa chcela spýtať ako sa dá pridať link... lebo niekto si pýta nieakú tému a vy mu poradíte, že je to na tomto linku, a zobrazí sa link. Tak mi dajte prosím návod. Alebo ešte: extistuje tu nieaký archív tém? chcela by som nazrieť aj staršie témy, či sa to posupom čau maže?
cactus
27.10.06,10:11
napr. je to dodávka enegie, vody, nákup čistiacich prostriedkov, ktoré sa tiež použijú ako časť nákladov pri prenájme.
Martinella
30.10.06,11:54
Martinella ty si ale múdra osôbka, obdivujem ťa. Koľko sa ty už venuješ účtovníctvu? ja som len začala, a neviem či som ozaj taká vytretá, alebo mi treba čas aby som posupne začala chápať zákonom, výrazom a tak...
To znamená, že ak budem fakt. nájom bez DPH nemôžem si odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použijeme na dodávku týchto služieb. To je napr. čo?
Maj strpenie. Prosím

Ak si ešte len začala, chápem tvoje pocity, aj ja som tým prešla. Aj napriek svojej 10-ročnej praxi, mám stále pocit, že toho ani ja veľa neviem. Aspoň niekedy.
Ale práca účtovníčky je naozaj náročná, musí sa neustále učiť a čerpať zo svojich skúseností, pokiaľ nemá niekoho, kto jej poradí. Ale práve skúsenosť je najlepšia škola. A v našej profesii to platí dvojnásobne. Prajem Ti veľa zdaru, trpezlivosti a samozrejme chuti do práce - nech sa Ti darí.

A teraz k otázke: Ak faktúrujem nájom bez DPH, tak ani z dodávok materiálov na opravy prenajímanej nehnuteľnosti, či dodávky elektriky, plynu, vody a iných si nemôžem DPH uplatniť.
Preto sa pri výpočte pomernej výšky odpočítanej dane používa koeficient, ktorý si vypočítam :

súčet výnosov bez dane z tov.a sl. za kal.rok - s právom odpoč.dane
__________________________________________________ ________ = k
súčet všetkých výnosov bez dane z tov.a sl. za kal.rok

Používa sa koeficient z predch.roka, ale keď sa nedá použiť ten, určí sa odhadom, ale so súhlasom správcu dane. Na konci kal.roka sa prepočíta koef.s údajov tohto roka a vypočíta sa odpočítateľná daň za rok. Rozdiel medzi touto vypoč.daňou a daňou odpočítanou v jedn.zdaň.obdobiach sa vysporiada v poslednom zdaň.období.
eop
09.08.07,17:57
:confused: Chcela som sa spýtať ohľadom penájmu nehnuteľností.
FO zamestnanec prenajíma byt inej FO.
Tento príjem uvedie do DP ako §6.
Príjem do výšky 5násobku ŽM je oslobodený od dane, takže do DP uvádzam iba rozdiel?
Možem si uplatniť ako náklady energie, opravy atď do §6?
Výpočet je tam aký? Príjem - náklady - 5nás. žm ? Ak je P - N nižší ako 5nás.ŽM, tak vôbec tento príjem nemusím uvádzať v DP?
Prosím o radu, nemám v tomto smere žiadne skúsenosti.:eek:
Ďakujem.:o
betka
09.08.07,18:07
:confused: Chcela som sa spýtať ohľadom penájmu nehnuteľností.
FO zamestnanec prenajíma byt inej FO.
Tento príjem uvedie do DP ako §6.
Príjem do výšky 5násobku ŽM je oslobodený od dane, takže do DP uvádzam iba rozdiel?
Možem si uplatniť ako náklady energie, opravy atď do §6?
Výpočet je tam aký? Príjem - náklady - 5nás. žm ? Ak je P - N nižší ako 5nás.ŽM, tak vôbec tento príjem nemusím uvádzať v DP?
Prosím o radu, nemám v tomto smere žiadne skúsenosti.:eek:
Ďakujem.:o

1. Ano, do DP Vám vstupuje iba rozdiel.
2. Môžete si uplatniť:
- ak si budete uplatňovať skutočne preukázateľné výdavky, je potrebné viesť evidenciu o tejto nehnuteľnosti. Tu si môžete uplatniť odpisy, energie, vykonané TZ, opravy, údržbu nehnuteľnosti.
Ak ste vlastníkom bytu a máte kúpnu zmluvu, doklad preukaz. výšku OC, môžete si uplatniť tento odpis avšak odpisy budete počítať odpisy ako v ďalších rokoch odpisovania zo VC. (teda nie od 1.roku..)
V tomto vydím jednu nevýhodu. Ak si zaradíte byt do evidencie a ste vlastníkom bytu viac rokov alebo ste obstarali byt za nízku cenu.....a v budúcnosti budete chcieť byt predať, budete musieť jeho príjem zdaniť, pretože bol zahrnutý do majetku, ale to už je iná téma.....

2. môžete si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%. (par.6/10)

Je potrebné optimalizovať, čo je pre Vás vyhodnejšie...