natascha
23.10.06,10:01
Ahojte poraďáci,

neviete niekto poradiť recept na hroznový džémik?
Mackovka
23.10.06,11:26
Ahojte poraďáci,

neviete niekto poradiť recept na hroznový džémik?

Môžeš skúsiť tento, ale nemám ho odskúšaný.

Hroznový džem

P o t r e b u j e t e : 1kg zeleného alebo červeného hrozna (bez jadierok), 2 citróny, 750g zaváracieho alebo kryštálového cukru, 100g vlašských orechov, 75 ml brandy.

P o s t u p :
1. Do zaváracieho hrnca dajte hrozno, tenké plátky citróna a cukor. Všetko dôkladne premiešajte, prikryte a niekoľko hodín nechajte stáť - do chvíle, kým sa začne tvoriť šťava.
2. Zmes uveďte do varu a na miernom ohni varte asi 1 až 1 a 1/2 hodiny; často miešajte, aby sa zmes neprilepila na dno hrnca.
3. Po odstavení nechajte zmes niekoľko minút postáť. Potom primiešajte opražené vlašské orechy a brandy.
4. Hotový džem dajte do sterilizovaných pohárov a uzavrite.
natascha
25.10.06,08:12
Môžeš skúsiť tento, ale nemám ho odskúšaný.

Hroznový džem

P o t r e b u j e t e : 1kg zeleného alebo červeného hrozna (bez jadierok), 2 citróny, 750g zaváracieho alebo kryštálového cukru, 100g vlašských orechov, 75 ml brandy.

P o s t u p :
1. Do zaváracieho hrnca dajte hrozno, tenké plátky citróna a cukor. Všetko dôkladne premiešajte, prikryte a niekoľko hodín nechajte stáť - do chvíle, kým sa začne tvoriť šťava.
2. Zmes uveďte do varu a na miernom ohni varte asi 1 až 1 a 1/2 hodiny; často miešajte, aby sa zmes neprilepila na dno hrnca.
3. Po odstavení nechajte zmes niekoľko minút postáť. Potom primiešajte opražené vlašské orechy a brandy.
4. Hotový džem dajte do sterilizovaných pohárov a uzavrite.

Ďakujem pekne, Mackovka. Skúsim to cez víkend, ale bez toho brandy, lebo mám malé dieťa. Možno, to nebude vadiť, keď ho tam nedám.:)
ivetuska
26.10.06,15:08
Ďakujem pekne, Mackovka. Skúsim to cez víkend, ale bez toho brandy, lebo mám malé dieťa. Možno, to nebude vadiť, keď ho tam nedám.:)

Miesto brandy mozes skusit aromu.:)
Miriam.x
26.10.06,15:52
Dobrá téma Natascha,tiež máme veľa hrozna a neviem čo s tým. Toto som našla na internete:
Hroznový lekvár
3 kg hrozna, 2 dl vína, 1 kg cukru, 1/2 lyžičky kyseliny citrónovej.

Hrozno popučíme, podlejeme vínom a privedieme do varu. Časť tekutiny necháme odpariť na primeranú hustotu. Pridáme cukor a ešte chvíľu varíme. Horúci lekvár dáme do pohárov a keď povrch zaschne, uzatvoríme ich.
kukučka
26.10.06,20:44
Môžeš skúsiť tento, ale nemám ho odskúšaný.

Hroznový džem

P o t r e b u j e t e : 1kg zeleného alebo červeného hrozna (bez jadierok), 2 citróny, 750g zaváracieho alebo kryštálového cukru, 100g vlašských orechov, 75 ml brandy.

P o s t u p :
1. Do zaváracieho hrnca dajte hrozno, tenké plátky citróna a cukor. Všetko dôkladne premiešajte, prikryte a niekoľko hodín nechajte stáť - do chvíle, kým sa začne tvoriť šťava.
2. Zmes uveďte do varu a na miernom ohni varte asi 1 až 1 a 1/2 hodiny; často miešajte, aby sa zmes neprilepila na dno hrnca.
3. Po odstavení nechajte zmes niekoľko minút postáť. Potom primiešajte opražené vlašské orechy a brandy.
4. Hotový džem dajte do sterilizovaných pohárov a uzavrite.

Tento recept vyzerá super, citrónová šťava želíruje a alkohol konzervuje.
Škoda, nemám hrozno...
natascha
04.09.08,06:31
Napadlo ma, či by sa nedal ukuchtiť hroznový sirup resp. šťava. Neviete ako nato?
invest
04.09.08,06:58
Hroznový sirup robil previdelne môj otec, keď boli ešte detí malé. Vždy, keď sme oberali, odobral mušt si do 10 l fľaše a zastavil kvasenie, takže to zostalo stále sladké ako mušt. To zastavenie kvasenia urobil pridaním "salicilu". Ale množstvo už neviem.
dadulinek
04.09.08,07:38
Ženy, a čo so šupkami? My sme kedysi hroznový džémik robili, len nám tam vadili tie šupky. máte na to dáku fintu? Či stačí len prepasírovať?
ola
04.09.08,07:53
... umyté hrozno rozmixujem a potom precedím.
jaja99
04.09.08,08:15
Ja dávam precedenú šťavu do mrazničky .
tetrisss
04.09.08,17:40
Uz som v niektorom inom prispevku pisala, ze stava z akehokolvek ovocia sa da vyrobit v parnom hrnci, ak ho mate je to jednoduche. Bobule date do hrnca, trochu to pocukrujeme a preparime. Ak chceme stavu, stocime do flias, ktore maju sroubovaci vrchnak , otocime a mame, ak chceme lekvar, tak stavu spracujeme s Gelfixom podla predpisu. Je to perfektne hlavne z vonaveho hrozna, ako je napr.modra konkordia.
jarosenka
06.09.08,10:42
Ten parný hrniec sa dá kúpiť normálne v domácich potrebách? Svokra mi hovorila, že kedysi ho mala, ale stále si neviem predstaviť, ako to vyzerá.
tetrisss
10.09.08,18:43
Prepac, nebola som tu. Parny hrniec mam aj ja uz niekolko rokov a ci to este dostat to neviem, ale vyzera to asi tak, ze je trojdielny komplet, dolu sa dava voda, v strede sa tvori ta stava a do vrchneho dierkovaneho hrnca sa dava ovocie. Je to vyborny pomocnik a napr. prave tento hroznovy lekvar je najkrajsi, ale aj najvonavejsi prave z tejto stavy, ale stava sa da pit aj ako cista ovocna stava.