Iveta Matlovičová
23.10.06,10:04
Mili poraďáci,

chcem sa spýtať, aké maté skúsenosti s výpočtom čistej mzdy pri exekúciách. Ide mi konkrétne o to, že Zákonník práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=6&script=showthread&forumid=15) presne nešpecifikuje čistú mzdu, iba v § 131 definuje, čo patrí medzi prednotné zrážky (čistá mzda = hrubá mzda - poistné ZP - poistné SP - príspevok na DDP - daň). K prednostným zrážkam zaraďuje teda aj príspevok zamestnanca na DDP. V Exekučnom poriadku je však uvedené, že:
§ 69
(1) Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne zabezpečenie 8a).
Nič sa nehovorí o príspevku na DDP. Z tohto mi vychádza, že ak budú niektorému zamestnancovi (ktorý si prispieva do III.piliera) vykonávané exekučné zrážky, tak výpočet čistej mzdy bude HM - poistné ZP - poistné SP - daň, teda bez príspevku na DDP. Viete mi to potvrdiť alebo naopak vyvrátiť ?
Vďaka
janber
23.10.06,08:24
Je to tak ako píšeš. Podľa exekučného poriadku je čistá mzda = HM- poistné (ZP,SP) - Daň a podľa Občiaskeho súdneho poriadku je čistá mzda= HM-Daň

Jana
Iveta Matlovičová
23.10.06,09:56
okey, ale ako vykázať čistú mzdu na páske,
1. ako čistá mzda = hrubá mzda - poistné ZP - poistné SP - príspevok na DDP - daň
2. alebo ako čistá mzda = hrubá mzda - poistné ZP - poistné SP - daň a príspevok na DDP zraziť až z čistej mzdy
janber
23.10.06,11:17
okey, ale ako vykázať čistú mzdu na páske,
1. ako čistá mzda = hrubá mzda - poistné ZP - poistné SP - príspevok na DDP - daň
2. alebo ako čistá mzda = hrubá mzda - poistné ZP - poistné SP - daň a príspevok na DDP zraziť až z čistej mzdy


Celkom nerozumiem otázke. DDP vôbec nesúvisí s exekúciami. Pre výpočet exekúcie potrebuješ čistú mzdu, aby si vedel určiť výšku zrážky, ktorú môžeš zamestnancovi zrariť. Pre takýto výpočet použiješ čistú mzdu ako som uviedla v predchádzajúcom príspevku. Na výplatnej páske bude uvedená výška zrážky, čistá mzda z ktorej si počítal nie.

Jana
JNOVAK
23.10.06,14:06
Fronco, ak dovolíte, použil by som logiku, aj keď to v mnohom prípade interpretácie zákonov to nie je vhodná metóda. Keby niekto mal milión dlžob a krátko pred dôchodkom, mohol by si pripísať na DDP hoci celý zárobok, čím by odsabotoval exekúciu. Takže DDP by som pri výpočte čistej pre exekúciu neodpočítaval. Nech DDP platí z toho, čo mu ostane.
Iveta Matlovičová
24.10.06,04:17
"Na výplatnej páske bude uvedená výška zrážky, čistá mzda z ktorej si počítal nie." .. toto som chcel vedieť:-))
ide o to, že pri výpočte mzdy podľa ZP sa považuje zrážka na DDP za prednostnú zrážku ako odvody, ale spôsob výpočtu čistej mzdy sa nikde v ZP nešpecifikuje, na strane druhej, ked pozriem do Exekučného zákona, spomínajú sa tam pri vyčíslení čistej mzdy odvody, dan ale vôbec nie DDP, takže teraz mám v tom jasno.
čistá mzda ako čistá mzda, závisí od toho na aký účel ju chceš použiť ...