4326
23.10.06,10:13
Prajem všetkým dobrý deň,

potrebovala by som poradiť. Na účte 413 mám z minulých rokov zaúčtovaný čiastku, ktorá sa týka pôžičiek spoločníkov do firmy v peňažnej aj nepeňažnej forme. Je možné tento účet nejako vynulovať?
Je tam napríklad evidovaný stroj, na ktorý mám riadnu faktúru, ale ku koncu roka bol záväzok z 321 preúčtovný na 413, asi preto lebo to bola faktúra od spoločníka. Ako zlikvidovať účet 413?
Laura*
23.10.06,08:37
Ahoj, prečo sa pôžička účtovala na 413? Ak to chcú späť t.z. že tie peniaze dali ako pôžičku malo sa to zaúčtovať na 365 - Záväzoky voči spoločníkom. 413 je kapitálový fond, t.z. že sa navyšuje aj znižuje na základe rozhodnutia majiteľov (zápisnica z VZ). Ale pozrela by som sa na tieto operácie aj z daňového hľadiska preúčtovanie záväzku na kapitálový fond by sa podľa mňa dalo chápať aj ako dodatočný vklad spoločníka, ale overila by som si či nejde o odpustenie záväzku, pretože odpustenie dlhu je nepeňažným príjmom a ten je predmetom dane. Neviem presne ako je to v tomto prípade (keď sa záväzok preklasifikuje na vklad nad rámec ZI), ale napríklad ak by bol záväzok odpísaný z titulu prevzatia novým dlžníkom, tak sa do základu dane nezahŕňa (ZDP §17 ods. 3 pis f).
No z účtovné hľadiska, je riešenie podľa mňa v znížení vlastného zdroja (kapitálový fond), a so súvzťažným zníženie niektorej položky aktív, resp. by sa ešte dala navýšiť niektorá položka záväzkov napr. 365 (to ak by sa z toho kap.fondu urobila pôžička, čo by zrejme zodpovedalo realite).
ecuch
23.10.06,08:38
Myslím, že ani nebol dôvod účtovať pôžičky na účet 413 - malo to ísť na 365, ak to bola pôžička od spoločníka. Prijatá faktúra mohla kľudne ostať na 321. Na tieto účty to aj preúčtujte ako opravné zápisy.
4326
23.10.06,09:05
Ide tu konkretne o to, ze tieto úhrady boli v rámci navysovanie ZI, ale spoločníci na účet vlozili viac ako je v zápisnici z VZ.
Mám osobný názor, že to preúčtujem na účet 365 ako potom splatím ako pôžičku. Ale čo so záväzkom, ktorý je na tomto účte z titulu nákupu stroja?
Ako potom zlikvidovať záväzok na účte 321?
4326
23.10.06,09:40
Prosim poraďte mi ak viete, lebo som v koncoch či sa to dá takto zaúčtovať. Ďakujem................
ecuch
23.10.06,10:06
To prvé tvrdenie - že ide o pôžičku - odporuje tomu druhému - že ide o vklad spoločníkov. Ťažko riešiť účtovanie, keď človek nevidí do zmluvy. Ale: pokiaľ nejde o pôžičku, ale o vklad spoločníkov nad rámec ZI tak potom by tam mohol ostať ten účet 413 a nie je dôvod niečo preúčtovať. Do roku 2006 sa tam totiž práve tieto prípady účtovali. Ak ide o pôžičku - tak 365 a jej prípadné odpustenie je výnosom .
4326
23.10.06,11:45
Ono to je totiž tak, že žiadna zmluva nie je. Jednoducho prišlo na účet o niečo viac peňazí a predošlá účtovníčka to zúčtovala v prospech účtu 413.
Tak isto je len na základe ID, ktorý nie je ničím podložený preúčtovaný záväzok z 321 na 413. Teraz to chce šef zlikvidovať a ja nieviem ako postupovať.
ecuch
25.10.06,06:06
To poznáme, najťažšie sa riešia veci, keď nie sú zmluvy,doklady,podklady a ešte keď treba riešiť to, čo bolo. Ak nie je jasná podstata, nie je jasné ani účtovanie. Bolo by dobré mať podklad o tom, že išlo o vklad spoločníka do firmy a že rozdiel medzi ZI a vkladom je nenárokovateľným darom pre firmu a potom ten rozdiel ostane na 413, alebo zmluvu o pôžičke - potom 365... alebo dohodu o odpustení dlhu - potom výnos... Apropos - viem,že je to v praxi ťažké, ale pre zaúčtovanie nie je smerodajné želanie šéfa. Radšej nech sa postará o podklady. Mimochodom, nechápem prečo mu tá 413 tak vadí.